Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 3 prej 3
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-07-2013
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Ndihme ne C++

  Ka pak dite qe kam filluar te mesoj gjuhen C++ dhe po shkoja mire derisa bleva librin e informatikes se thelluar per klasen e 11. Ja se si e kishin shkruar nje program te thjeshte per zgjidhjen e ekuacionit te fuqise se dyte:

  #include <iostream>
  #include <conio>
  #include <math>
  float a,b,c; //hyrja
  float x1,x2,x; //dalja
  float d; //variabel ndihmes
  int main() {
  cout<<"Jepni koeficientet a,b,c te trinomit!"<<endl;
  cin>>a>>b>>c;
  d=b*b-4*a*c;
  if (d>0) {
  x1=(-b-sqrt(d))/(2*a)
  x2=(-b+sqrt(d)/(2*a);
  cout<<"x1="<<x1<<endl;
  cout<<"x2="<<x2<<endl;
  }
  if (d==0) {
  x= -b/(2*a);
  cout<<"x=<<x<<endl;
  }
  if (d<0) cout <<"Nuk ka rrenje"<<endl;
  getch()
  return 0;
  }


  Une mendoj se duhet keshtu:
  #include <iostream>
  #include <conio.h> //conio.h jo conio
  #include <math.h>//math.h jo math, mendoj se edhe pa keto te dyja conio dhe math punon mire
  using namespace std;//mendoj se edhe kjo duhet te perdoret
  int main()
  {
  float a,b,c,x1,x2,x,d; //te gjitha bashke
  cout <<"Jepni koeficientet a,b,c, te trinomit!" <<endl;
  cin>>a>>b>>c;
  d=b*b-4*a*c;
  if (d>0)
  cout <<"x1="<< (-b-sqrt(d))/(2*a) << " dhe x2=" << (-b+sqrt(d))/(2*a) << endl;
  else
  if (d==0)
  cout <<"x=" << -b/2*a <<endl;
  else
  cout <<"Nuk ka rrenje"<<endl;
  return 0; //nuk e di se perse duhet getch()
  }

  Ata qe kane shkruar librin jane profesore dhe dine me shume se une por nuke di se perse e kane shkruar ashtu!

 2. #2
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  01-08-2013
  Postime
  4
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Ndihme ne C++

  Shkruarja e nje programmi ne qdo gjuh programmuese mund te shkruhet ne forma te ndryshme ata persona qe e kan shkruar librin kan shkruar ne menyr e duhur se si duhet e programmer ne menyr qe te jet me e kjart per te tjeret
  math.h nevojitet sepse me posht ke perdorur funksionet sqrt() qe eshte e klases math.h
  nese ke nevoj apo ndihm per me shum kliko edhe ne faqen www.objprog.com eshte faqe mjaft e pasur me material
  Kalofsh Mir

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  15-07-2013
  Postime
  10
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Ndihme ne C++

  Problemi eshte se kur e futa ne Visual Studio ate te librit ma nxorri plot me gabime dhe pasi e ndryshova e hapi!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •