Close
Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567
Duke shfaqur rezultatin 121 deri 124 prej 124
 1. #121
  Pasioni pr shkencn Maska e KILI MERTURI
  Antarsuar
  23-01-2008
  Vendndodhja
  evrop
  Postime
  1,856
  Faleminderit
  8
  14 falenderime n 10 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Tung Iliria e para,

  Aty Samiu ka shkruar edhe pr dallimin n mes shqiptarve/Ilirve dhe bishave aziatike.
  Mendoj se ishte mencuri q t dij t bj kt pun edhe pse ishte nn urdhrat e mbretit perandorak.
  sht pothuajse e njjta gj sikur psh Ali Hardi ka shkruar "Historin e popullit Shqipar" n okupimin jugosllav.

  Ajo q ka mund ta mbroj pr pohimet e veta ka qen edhe rradhitja e kontributit t shqiptarve n at perandori.

  Natyrish se kontributi i shqiptarve n perandrin otomane nuk ka asnj vler, prsa ate nuk kan kontribuar pr atdheun e vet.

  Kili Merturi
  SHQIPRIA ETNIKE SHT GJAKU IM Q NUK FALET!
  N dreq t mallkuar t gjith antishqiptart dhe tradhtart e kombit!

 2. #122
  i/e regjistruar Maska e HFTengineer
  Antarsuar
  24-04-2016
  Postime
  469
  Faleminderit
  1
  8 falenderime n 8 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Cka sjelle pushtuesit ne ate kohe pervecse fese se tyre me force, politikes propagandistike pro qelimeve te tyre, zarimit te popullsise, marrjes se zarave ushtri per qelimet e tyre, taxave qe i detyrohesh si pushtues qe ehste, humbjes se identitet apo shkrirjes me identitetin e pushtuesit dhe ?

  Fjala pushtues nuk eshte kot .
  Eshte ajo fjala mer dy shembuj qe i lenin ata te zvarriteshin, edhe harro nje mije qe vuajten.
  Ata qe u ben me pozita sishin vetem se zvarranike , zara te ottomanve asnjehre skishin indipendence realiste, u serviloshin vete per lek ose ishin te rritur nen propganda te tyre ose u detyroheshin.
  Po tishte se ishin kaq mire ne nen doren e pushtuesit, skenderbeu qe ishte lindur nen ate sistem,e ingranuar e shkolluar, nuk u ngrinte ti perballonte.
  Ndryshuar pr her t fundit nga HFTengineer : 03-10-2016 m 20:54

 3. #123
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  14-09-2014
  Postime
  977
  Faleminderit
  2
  28 falenderime n 28 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Ajo kohe ishte jete sepse ka dy lloj gjendjesh 'parasitismi' edhe jeta qe kushton.

 4. #124
  i/e regjistruar Maska e Xhemis
  Antarsuar
  17-11-2003
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  1,420
  Faleminderit
  2
  73 falenderime n 59 postime

  Pr: Shqiptart n perandorin osmane

  Citim Postuar m par nga Xhemis Lexo Postimin
  Shqiptari qe ndryshoi historine boterore.

  Skedart e Bashkngjitur 169003


  Kush sht Zognush Pasha?


  Thirret Zağanos Pasha (Zağan Pasha) ose e shqiperuar Zognush Pasha, ishte nj Pasha Shqiptar ne Perandorine Osmane q luajti rol t rndsishm n periudhn e Sulltan Mehmet Fatihut dhe ne luften e Konstandinopojes. Ai i cili mbajti postin pr Gallipolit Sanxhakut Beylik dhe si shef admiral, dhe ishte ushtaraku i i mbajtjes se flamurit ne Trabzon gjat periudhs 1467-1469.
  Zagnos Pasha i cili u largua gjat Sulltan Muratit I nga posti por u thirr dhe u caktua si veziri(kryeminister) 1453 - 1456 nga sulltan Mehmet Fatihut kur ai trashgoi fronin prej te atit. Zağanos Pasha ishte msuesi i arteve ushtarake sulltan Mehmet Fatihut, qe kur ai ishte nj fmij. Ai u martua me motrn e sulltanit Mehmetit Fatmen dhe u b kunati e tij . Zognushi u martua dhe me princeshn Anen gjat pushtimit t Trabzonit. Ai banonte nje Kala Rumeliane e ndrtuar para marrjes s Stambollit dhe kishte kontribuar me prpjekjet e tij n drgimin e nje flote osmane n Kasimpasha.

  Gjenealitete te biografise

  Emri Zagan/os(Zognush) Pasha
  Lala (zyrtar, mesues, ushtarak, keshilltar)
  Grand vezir i Perandoris Osmane (Kryeminister)
  N zyrn 1 qershor 1453 - 1456
  Koha - Sulltan Mehmeti II
  Paraprihet nga - Candarli Halil Pasha i Riu
  Pasua nga - Mahmud Pasha Angelovic
  Grada- Kapudan Pasha(Admiral)
  Koha 1463-1466
  Paraprihet nga - Yakup Bey
  Pasua nga - Mahmud Pasha Angelovic
  Detaje personale
  I vdekur 1462 ose 1469
  Vendi- Balıkesir,( Turqi), Perandoria Osmane
  Shtetesia- Osmane
  Bashkshorte -
  Princesha Sitti Nefise Hatun
  Princess Fatma Hatun
  Princess Anna Hatun
  Guvernator i Thesalise e Maqedonise.
  Perkatesia Fetare - ish i krishter i konvertuar ne Islamin Suni
  Prkatsia etnike - Shqiptar
  Shrbim ushtarak- Ne Perandorine Osmane
  Dega Sherbimit- Armata Osmane
  Grada Ushtarake- Kapudan Pasha (admirali i madh; 1463-1466)
  Pjesemarrja ne luftra - Rnia e Kostandinopojes 1453, Lufta e Beogradit etj

  Jeta e tij

  Zaganos ishte rekrutuar prmes sistemit te Devşirme dhe u rrit npr radht e jenierve. Ai u b nj nga komandantt e shquar ushtarake t Mehmetit II dhe nj lala - Kshilltare e sulltanit, mentor, msues, kshilltar, mbrojts. Ai hoqi rivalin e tij, t mparshem vezirin Halil Pashen, n mes t rnies s Konstandinopojs. Ai m von shrbeu si guvernator i Thesalis te Maqedonis.Zaganos ne fillim ishte i krishter por me vone u konvertua.Ne musliman. D. Nicolle, JF Haldon dhe SR Turnbull beson se ai ishte i me origjine shqiptare. M. Philippides beson se ai ishte me origjin greke ose shqiptare. Ai u b nj musliman i prkushtuar pas konvertimit.Kur Mehmeti II u largua n 1446 per shkak te konflikteve brenda perandorise, Zaganosi shoqroi at.

  Martesat e tij

  Zognush Pasha u martua tri her:
  Me princeshe Sitti Nefise Hatun, bija e Timurtaşoğlu Oruc Pashs, Guvernatorit t Prgjithshm t Anadollit nn Murati II
  Me princeshe Fatma Hatun (m 1444.), E bija e Sulltan Murati II dhe motra e Mehmed Fatihut ;
  Me princeshe Anna Hatun (m 1481 -.. Div), e bija e perandorit Davidit i Trebizond dhe Helena Kantakouzene, bija e Demetrios i Kantakouzenos

  Personaliteti dhe pamja

  Zaganos ishte nj burr i gjat dhe i zgjuar. Ai eshte quajtur kapiteni m i mire osman i kohs s tij, dhe armiku i bizantineve. Ai ishte n besnik dhe nuk e njihte tradhetine-, madje edhe kur Mehmet Fatihu ishte vetm nj princ dhe jo sulltan, Zaganos e dinte se perspektivat vareshin n suksesin e tij. Zaganos ishte nj ushtarak i cili besonte se Perandoria Osmane gjithmon duhet t zgjerohet n mnyr pr t mbajtur armiqt jasht vetes. Ai ishte i njohur pr bindjet e tij luftarake dhe ka luajtur nj rol t rndsishm n vitin 1453 gjate rnies s Konstandinopojs por dhe me tej.
  Ai ishte nj nga komandantt me t shquar osman ushtarak t Mehmetit II (Fatihut) dhe n t njjtn koh nj kshilltar, mentor, msues, dhe mbrojts, pr sulltanim.

  Modestia e tij

  Pavarsisht nga statusi i tij por duke qen afr Sulltan Mehmet Fatihut, per te tregohet nje histori e bukur. Zognushi ishte tip modest dhe punonte s bashku me puntort gjat ndrtimit t xhamis e cila sot sht quajtur "Xhamia Zağnos Pashes" e ndodhur ne Belikesir . Kur Sulltan Mehmeti e vizitoi Balikesirin, Zağanos Pasha personalisht ishte duke punuar n ndrtimin e xhamis, duke mbajtur nje gure n shpin e tij nprmjet nje mjeti . Sulltan Mehmeti vizitoi zonn e ndrtimit dhe i tha : "Mund tia lehtesoje vetes, Zağanos ...", . Zağanos Pasha, pa e kthyer kokn e tij dhe pa par me ke bisedoi , iu prgjigj: -Te falenderoj Mehmet ! Mehmet e pyeti: "Si me njohe mua pa me par fytyren? ". Zağanos Pasha u prgjigj: -Nuk ka njeri ne kete vend qe me quan mua me emer Zağanos . Ketu te gjithe me quajn mua Pasha. Vetm ju mund t me therrisnit me emrin tim. Keshtu qe nga kjo une ju njoha juve.

  Rrethimi i Konstandinopojes 1453

  Gjat rrethimit t Konstandinopojs, pjesa m e madhe e ushtris osmane kishin fushuar n jug t Bririn e Art. Trupat e rregullta te ushtareve osmane evropiane, ishin vendosur prgjat gjith gjatsis s mureve, dhe ishin nen urdhrat nga Karadja Pasha. Trupat e rregullta nga Anadolli ishin nen komanden e Isak Pashs u vendosn n jug t Lycus deri n Detin Marmara. Vet sulltan Mehmed Fatihu ngriti edhe adrn e tij me ngjyre t kuqe dhe ngjyre ari afr Mesoteichion, ku ishin vendosur armt dhe regjimentet elite te jenierve. Bashi-bazouks ishin vendosur pas vijs se frontit. Trupat e tjer, nn komanden e Zaganos ishin t vendosur n veri t Bririt te Art. Komunikimi sht ruajtur nga nj rrug q ishte ndrtuar mbi majen knetore t Hornit. Pas ofensivave t paprfunduara frontale, q osmant krkonin pr t thyer prmes murit te kalase, ato ndrtonin tunele t nndheshme n nj prpjekje pr t vendosur fuci baruti poshte mureve. Shum nga zbuluesit e fucive ishin minatort me origjin gjermane t drguar nga Novo bordos nga despotet serbe. Megjithat, bizantint kishin punsuar nj inxhinier me emrin Johannes Grant (i cili u thuhej t ishte gjerman, por ishte ndoshta skocez), i cili ishte vepronte kunder fucive te barutit te hapura nga tunelet, duke lejuar trupat bizantine pr t hyr n tunel dhe te vrisnin ushtaret osmane. Bizantint zbuluan tunelin e par n natn e 16 majit. Prpjekjet e mvonshme nga tunelet u ndrpren m 21, 23, dhe 25 maj, per shkak te shkatrrimit e tyre me zjarr nga ana e bizantineve dhe luftimimeve t fuqishme. M 23 maj, bizantint kapen dhe torturuan dy oficer osman, t cilt treguan vendndodhjen e t gjitha tuneleve osmane, t cilat u shkatrruan m pas. [M 21 maj, Sulltan Mehmet Fatihu drgoi nj ambasador n Konstandinopoj dhe ofroi atyre heqjen e rrethimit nse ata i dorezonin qytetin. Konstandini kishte pranuar q t paguajn hara t lart t sulltanit dhe t njoh statusin e t gjitha kshtjellat e pushtuara dhe tokave n duart e tyre si zotrime osman por jo te dorezoje qytetin. Rreth ksaj kohe, Sulltan Mehmet kishte nj mbledhje t fundit me zyrtart e tij t lart. Ktu ai hasi nj rezistenc; nga nj vezirt e tij te vjeter Halil Pasha, i cili i miratonte gjithmon e planet e sulltanit pr t pushtuar qytetin, por tani kshilloi at q t braktisin rrethimin . Halil Pasha u kundershtua nga Zaganosi per te qene nje pike kthimi ne vendimin e Sulltanit, Zaganos kmbnguli per nje sulm t menjhershm. Duke qen i akuzuar pr tradheti dhe korrupsion, Halil Pasha u vra m von ne po at vit. Sulltan Mehmet Fatihu kishte planifikuar t rrenoi muret me forc , duke pritur se mbrojtja dobsuar bizantit nga rrethimi t gjat. Ai filloi pergatitjen e trupave dhe mjeteve ushtarake pr nj ofensiv t forms s prer t gjithaneshme.
  Pas pushtimit osman t Konstandinopojs, Sulltani urdhroi Zaganos t prcaktuara me galerat e tij pr Galata, pr t parandaluar anijet bizantine ne lundrim.
  Historit e bashkpunimit Halil Pashs me bizantint kishte m shum gjasa t prhapet ne fraksionin grupit te Zaganos. Por Zaganosi pati sukses kunder Halil Pashs edhe pse ky ishte si veziri i madh.
  N 1456, , Zaganos u pezullua nga detyra pas nj ekspedite t dshtuar kundr Hungarezeve mbajtur prane Beogradit. Vajza Zaganos 'ishte e martuar me Sulltan Fatihun por t dy(vajza dhe ai) u larguan n Balıkesir, ku Zaganos zoteronte pronat e tij. N 1459, Zaganos kthye dhe u b Pasha dhe Admiral i armates ne rritje t shpejt karriere ne Perandorine Osmane, dhe vitin e ardhshm ai ishte edhe guvernatori i Thesalis dhe Maqedonis.
  Sulltan Mehmet Fatihu e nderoi at pr besnikrin e tij dhe ndershmri, s bashku me dy vezir t tjer t sulltanit, Sarica Pashs, duke e prmendur ne tre kullat e mdha t Rumelis Hisari pas tyre. Kulla n jug sht emruar me pas me emrin Zaganos Pasha.


  Si ndikoi Zognush Pasha ne vendimin e Sulltan Fatihut per marrjen e Konstandinopojes?


  Sulltani Muhamed El-Fatih mblodhi kshilltart e tij, komandantt e lart dhe dijetart q ishin ne mesin e ushtris dhe krkoi prej t pranishmeve q ti shprehin mendimet e tyre hapur dhe pa hezitim.
  Disa prej t pranishmve sugjeruan q t trhiqet ushtria, prej tyre ishte veziri Halil Pasha i cili propozoi trheqje t ushtris, pr t mos derdhur gjak dhe paralajmroi hidhrimin e Evrops s krishtere nse e marrin muslimant qytetin . Mirpo, ai u akuzua pr marrveshje me bizantint dhe prpjekje q t heqi dor nga marrja e qytetit. Por, disa personalitete u ngritn duke prkrahur Sulltanin q t vazhdoj sulmin ndaj qytetit derisa t lirohet dhe t mos merret parasysh Evropa. Ata sugjeruan po ashtu q t entuziazmoheshin ushtart pr lirimin dhe se kthimi prapa do t kishte pasoja, prej tyre thyerja e ndjenjave t tyre luftarake. N mesin e tyre ishte dhe admirali me emrin ZOGNUSH PASHA i cili ishte shqiptar. N fillim ai kishte qen i krishter, porse m pas kishte pranuar Islamin. N librat e historis prmendet qndrimi i Zognush Pashs, ku thuhet: Ende pa e mbaruar fjalen Sulltan El-Fatihu pr mendimin e tij, Zognushi ndryshoi pozitn n t ciln qe ulur, ngriti zrin me nj osmanishte t przier me theks t shqipes: Assesi, nuk pajtohem me at q tha Halil Pasha! Ne nuk kemi ardhur ktu prvese pr t luftuar dhe jot e kthehemi. Kjo gj shkaktoi gjurm t thella n fytyrat e t pranishmve dhe pr pak aste mbretroi nj qetsi. Pastaj, vazhdoi fjalt e tij duke thn: Me at qe tha Halil Pasha dshiron ta zbeh entuziazmin dhe prkushtimin tuaj, mirpo prpjekjet e tij rezultuan me dshtim dhe humbje. Me t vrtet, ushtria e Aleksandrit t Maqedonis, e cila u nis prej Greqis dhe prparoi drejt Indis dhe nnshtroi gjysmn e Azis s madhe, nuk ishte m e madhe se ushtria jon. Nse ajo ushtri pati mundsi ti pushtoj gjith ato toka t gjera, a nuk kan mundsi trupat tan ti kalojn muret e ktij qyteti?! Halil Pasha na tha ketu se shtetet perndimore do t marshojn drejt nesh dhe do t hakmerren, mirpo cilat jan ato shtete?! A jan ato shtetet latine, t cilat jan t armiqsuara ndrmjet tyre, apo mos vall shtetet e detit t mesm, t cilat nuk kan forc prve vjedhjes dhe pirateris?! N qoft se ato shtete do t donin ti ndihmonin Bizantit, do ta bnin at; do t drgonin ushtri dhe anije, por nse krishteret pas marrjes t Kostandinopojs do t na luftoj, a do t qndrojm ne t palvizshm, a nuk kemi ushtri q lufton dhe mbrojme veten ton?!
  O Sulltan, m pyete pr mendimin tim, kshtu q do ti them ca fjal, duhet q zemrat tona t jen si shkmbi, duhet ta vazhdojm luftn pa u vrejtur tek ne plogshti dhe molisje. Kemi filluar nj shtje andaj duhet ta prfundojm. Duhet ti shtojm sulmet n mnyr q t hapim vrima tek armiku, ti shkatrrojm ata me guxim. Nuk di ndonj zgjidhje tjetr pos ksaj dhe nuk kam mundsi te them dika tjetr pos ksaj..
  N fytyrn e Sulltanit dukeshin shenjat e gzimit pas fjalimit t Zognush Pashs. Pas ksaj ai iu drejtua komandantit Turhan duke e pyetur pr mendimin e tij, i cili u prgjigj me shpejtsi: Me t vrtet, Zognush Pasha ka t drejt dhe un e mbshtes mendimin e tij. Pastaj, pyeti dijetart Ak Shemsud-Dinin dhe Kuranijun pr mendimin e tyre, ngaq Sulltani kishte besim n ta dhe i pranonte mendimet e tyre. Q t dy dijetart than se e mbshtesin mendimin e Zognush Pashs duke thn: Duhet t vazhdohet lufta, me durim do t arrijm tek fitorja.
  Entuziazmi u shfaq tek t pranishmit, Sulltani u gzua dhe prgzoi me lutjet e dy dijetarve pr fitore, pastaj nuk mundi t prmbahej pa thn: Cili nga paraardhsit e mi ka pasur nj ushtri sikurse timen sot?!. Dijetart mbshtetn mendimin pr vazhdimin e lufts n rrugn e Islamir. Kjo gj e gzoi Sulltanin, kshtu q ai u shpreh i mendimit se sulmet duhet t vazhdonin derisa t merret Kostandinopoja. Pas ksaj, mbledhja prfundoi me sugjerimet e fundit t Sulltanit q sulmi i prgjithshm dhe hyrja n qytet po afrohej dhe se kjo gj sht e pashmangshme dhe se urdhri do t vinte n koh t prshtatshme dhe ushtart duhej t prgatiteshin pr kt gj

  Referenca
  Muhamed Ali Sallabi Perandoria Osmane, elementet e ngritjes dhe shkaqet e rnies
  J. R. Melville Jones, The Siege of Constantinople 1453: Seven Contemporary Accounts,

  Hakkert, 1973, p. 7: "Zagan Pasha"

  Ellis Goldberg, Reşat Kasaba, Joel S. Migdal, "Rules and rights in the Middle East" (1993), p. 153

  Kinross, Patrick Balfour (1977). The Ottoman centuries: the rise and fall of the Turkish Empire. Cape. ISBN 978-0-224-01379-6. Retrieved 5 October 2010. Zaganos Pasha
  Nicolle, David; Haldon, John F.; Turnbull, Stephen R. (2007). The fall of Constantinople: the Ottoman conquest of Byzantium. Osprey Publishing. pp. 189. ISBN 978-1-84603-200-4. Retrieved 5 October 2010.

  Philippides, Marios (2007). Mehmed II the Conqueror and the fall of the Franco-Byzantine Levant to the Ottoman Turks: some western views and testimonies. ACMRS/Arizona Center for Medieval and Renaissance Studies. ISBN 978-0-86698-346-4. Retrieved 5 October 2010

  Crowley, Roger. 1453: the holy war for Constantinople and the clash of Islam and the West. New York: Hyperion, 2005. pp. 168171. ISBN 1-4013-0850-3
  Sipas Historianit turk Zagan(Zognush ose Zaganos) Pasha mund te jete djali i Vrana Kontit

  İnalcık, Halil (1995), From empire to republic : Essays on Ottoman and Turkish social history (in French), Istanbul: Isis Press, p. 76, ISBN 978-975-428-080-7, OCLC 34985150

  According to İnalcık he was possibly the son of Vrana Konti.He became a committed Muslim after conversion
  Celesi i Parajses:Ska hyjni tjeter pervec Zotit, dhe se Jezusi dhe Muhamedi a.s jane profetet e Tij.

Faqja 7 prej 7 FillimFillim ... 567

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •