Njė burrė qė gėnjen ose vjedh, nuk mund tė quhet kurrsesi “pusht” ose shprehur nė njė shqipe tė rafinuar, bythė-lėvruar.
Njė burrė qė nuk mban premtimet e dhėna, nuk mund tė quhet gjithashtu pusht, por anti-profesional ose premtim-mosrealizues.
Epo ja qė zoti shkrimtar, burrat me kaplloqe primitive, burrat me mustaqe tė trasha, penis arrogant, dhe gushėn e pushkės tė mbushur me fishekė, e abuzojnė orė e minut kėtė fjalė.
-“Yyyy pusht muti” shfryhen ata, herė me zė tė lartė, herė pėshpėrisin si minj tė djallėzuar.
Prandaj zoti Shkrimtar, tė lutem merre nėn mbrojtje kėtė fjalė, mbroje nga keqpėrdorimi i saj barbar, ēnjerėzor. Edhe pse nuk jeni i tillė, pra bythė-lėvruar, ti e kupton brengėn tonė,mjaft mirė,sepse ty tė ka mbrujtur natyra me njė dashuri tė pakushtėzuar pėr njeriun, po, po, nuk po flirtoj me ty Shkrimtar.
E megjithatė po tė jap ca kėshilla, material, qė mund t’i pėrdorėsh nė esetė tuaja.

Duhet pra qė fjalėt pusht, prapanicė-ēkyēur ose bythėlėvruar, tė mos ngatėrrojnė kėmbėt e tė bėhen nyje litari gomari me fjalėt mashtrues, gėnjeshtar, kirminel, i shthurur. Tjetėr gjė hajduti ose mashtruesi, tjetėr gjė burri, ndjenjat e tė cilit, rastėsisht, strehohen nė prapanicė.
Po nuk u bė ky dallim moral, ne do tė diskriminohemi kot fare e pėrjetė.

Pėrveē kėsaj ngatėrrese gjuhėsore sa qesharake aq edhe tragjike, burrat me mustaqe tė gjata dhe tė trasha, me penis arrogant dhe pushkėn ose jo nė brez,duhet tė ndalojnė tė gjykojnė dhe deri diku tė pėrkufizojnė lirinė e prapanicės sė tjetrit.
Nė rradhė tė parė, pėr tė kuptuar bythėlėvruarit, duhet ta rianalizojmė ose rizbulojmė funksionin e shenjtė qė luan ***** nė trupin e njeriut. Ajo e mjerė(qė unė po tė isha nė vendin e saj, nė mundesha do tė arratisesha nga trupi i njeriut) nxjerr jasht njė jetė tė tėrė jashtqitjet e njeriut,i cili flet gjithnjė pėr pastėrsi dhe bukuri, por harron se nė bark mbart zorrė gjashtėdhjetė metra tė gjata plot me jashtqitje.

Pa e tepruar, prapanicės i duhet ngritur njė pėrmendore, njė shtatore nė mes tė qytetit. Po, po, njė pėrmendore, dhe ju shkrimtarėt qė merreni njė jetė tė tėrė me zmbrapsjen e jashtqitjeve morale dhe gjuhėsore nga tempulli i poezisė, e kuptoni kėtė shumė mirė.
Dhe nėse burri ose njeriu nė pėrgjithėsi i ėshtė sadopak mirėnjohės prapanicės pėr kontributin e saj tė madh, atėherė fjala pusht do tė tingėllojė pak mė ėmbėl, pak mė e zezė. Bythėlėvrimi mund tė konsiderohet tek e fundit si njė shpėrblim pėr punėn e saj heroike…

Dhe tani diēka tjetėr. Si guxon njė mashkull tė vendosė se ē’bėj unė me trupin tim? Sipas tė njėjtės logjikė mund tė tallem edhe unė me njė mashkull kur ai bėn dashuri anale. Gjuhėn ta ka dhėnė zoti pėr tė puthur dhe ngrėnė dhe jo pėrlyer ato me dhallė erotike, urinė!
Aq mė shumė si guxon njė mashkull tė ironizojė diēka qė ai vetė s’e ka provuar?
Hė, a mund tė thuash ti, se bythėlevrimi ėshtė i shijshėm apo jo, kur vetė s’e ke provuar/zbuluar kėtė shije?

Homoseksual njeriu lind dhe nuk bėhet. Ē’tė bėjmė ne qė ndjenjat erotike nuk derdhen nė globin e penisit, por pusetėn e prapanicės? Jam dakord se bythėlėvrimi ėshtė njė ērregullsi natyrore. Po, po, dhe pak bythė-lėvrues e pranojnė kėtė. Sepse mamaja ime nuk do tė mė kishte lindur mua, nėse ajo puthej me njė grua, ose i bėnte asaj seks gojor.
Por defektet e krijesave tė natyrės ose zotit, nuk i dallojmė vetėm tek homoseksualėt. Ato i ndeshim edhe tek pėrkufizimet e shumta trupore por edhe mendore.
Pėrse njerėzit reagojnė shumė mė butė ndaj njė fėmije me qafė tė shtrembėr, douwn syndroom, njė psikopati, njė vrasėsi masiv, diktatori dhe shumė mė egėr ndaj njė bythėlėvruesi, i cili nė fund tė fundit nuk dėmton askėnd. Nėse ai sėmuret gjatė bythėlėvrimit, ėshtė problemi i tij. Hė, njė burri, po ju thye penisi gjatė seksit, ėshtė problemi i tij, apo problemi i penisit tė fqinjit tė tij?

Dhe tani,o shkrimtar, o njeri i durueshėm, qė rri, mė degjon dhe mban shėnime ndėrsa unė flas, shkrimtar, o besnik i fjalės dhe ndjenjės sė lindur dhe lirė, nė mbyllje kam pėr tė dhėnė edhe kėtė sugjerim ose kėshillė:

Burri ka shumė defekte pėr tė ndrequr pėrpara se ai tė banalizojė, dėnojė shatazarisht ndjenjat ose nevojat e bythėlėvruesve. Burri duhet tė kuptojė se penisi ėshtė njė copė mishi dhe jo njė top prej hekuri qė shpėrthen predha.
Mbas orgazmės ai ėshtė sallami mė qesharak dhe gjynahqar qė egziston nė punishtet e sallamit.

Burri duhet tė shpėlajė duart e pėrgjakura nė kasaphanėn njerėzore, sepse ē’kuptim ka qė ai tė jetė krenar se nuk ėshtė bythė-qejfli, tė jetė krenar pėr penisin e trashė, tė gjatė, kur ai atė e ngre, prek me duar tė pėrgjakura nga fytyrat e viktimave?
Burri duhet tė heqė veset e vjedhjes, grabitjes, mashtrimit, sepse ē’kuptim ka tė jeshė heteroseksual, kur penisi i tij shurron djersėn e grabitur?
Oh, shkrimtar, unė mund tė jap ty edhe dhjetra shembuj tė tillė, por pėr momentin po e mbyll me pėrmbledhjen, se bythėlėvrimi nuk ka tė bėjė me mashtruesin, kriminelin, dhe se pėr tė qenė krenar pėr penisin tėnd, dhe bythėn e palėvruar, duhet qė penisin tė mos e ngreshė me duar tė pėrgjakura. Tė mos shurrosh djersėn e grabitur, dhe nga ***** e palėvruar tė mos dhjesėsh gėnjeshtra, vrer, xhelozi ose topa parash mė tė mėdhenj se sa vetė vrima e prapanicės ose koka e penisit mė tė madh tė botės!!!

Rezart Palluqi
Holandė, 06-09-2013