Close
Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 32
  1. #1

    Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Une nuk di si ta gatuaj orizin. Ose behet shume i qullet ose shume i forte. Nganjehere behet nga jashte i qullet e nga brenda i forte. Po ne resorante e bejne shume mire. Me jepni udhezime te detajuara si ta gatuaj, kuptohet me masa te caktuara dhe temperature, kohe. Po qe se ndjek udhezimet e juaja dhe nuk del i mire do ju mbaje pergjegjes!
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  2. #2
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Uji dhe orizi, masa dy me njė qė domethėnė, 100gr oriz i do 2 dl uj.
    Unė pėrshembull matjen e bėj me filxhanė tė kafesė, njė filxhan oriz, dy filxhanė uj, ėshtė mė praktike lol

    Tani marrim orizin e shpėlajmė dhe e fut nė njė enė me pak gjalp tė skuqur, e pėrziejmė nė temp mesatare max dy minuta. Nė enėn tjetėr fusim ujin dhe pak kripė, e lėmė nė temp tė lartė derisa uji fillon tė vlojė.
    Pasi uji vlon mė parė ulim temp gati nė fund ndėrkohė hedhim orizin nė enėn me uj, i vėmė kapakun (ėshtė me rėndėsi)
    Kohėzgjatja e zierjes 20 min ose varet nė bazė tė llojit tė orizit(18-20min)

    Tė bėftė mirė. Na trego rezultatin pasi ta gatuash
    Love has no limits

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    simphony po e provoi edhe une
    asnjehre nuk ja qelloi kete masen e ujit,
    po me doli mire do te te falenderoi publikisht edhe njehere

  4. #4
    Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
    Anėtarėsuar
    04-06-2009
    Vendndodhja
    Nė luginėn e dashurisė.
    Postime
    2,622

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Teta, shpresoj tė tė dalė i mirė jo pėr faktin qė pres falėnderimin :d por thjesht do ndihesha tejet e lumtur nėse ndihma ime sadopak t'ju hyjė nė punė.
    Love has no limits

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Prudence
    Anėtarėsuar
    11-03-2008
    Postime
    2,419

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    2 uje e 1 oriz.respekto fix masen, dhe pasi zjen uji dhe ti ke hedh orizin, vendosi kapakun dhe ul temperaturen.lere fix 20 min.

    me thuaj si te doli
    "Mė e mira ėshtė armike e sė mirės"

  6. #6
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Citim Postuar mė parė nga hof Lexo Postimin
    Une nuk di si ta gatuaj orizin. Ose behet shume i qullet ose shume i forte. Nganjehere behet nga jashte i qullet e nga brenda i forte. Po ne resorante e bejne shume mire. Me jepni udhezime te detajuara si ta gatuaj, kuptohet me masa te caktuara dhe temperature, kohe. Po qe se ndjek udhezimet e juaja dhe nuk del i mire do ju mbaje pergjegjes!
    Paska edhe nje tjeter si mua, nuk jam vetem:P
    I LOVE GOD

    j&g

  7. #7
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Citim Postuar mė parė nga symphony Lexo Postimin
    Uji dhe orizi, masa dy me njė qė domethėnė, 100gr oriz i do 2 dl uj.
    Unė pėrshembull matjen e bėj me filxhanė tė kafesė, njė filxhan oriz, dy filxhanė uj, ėshtė mė praktike lol

    Tani marrim orizin e shpėlajmė dhe e fut nė njė enė me pak gjalp tė skuqur, e pėrziejmė nė temp mesatare max dy minuta. Nė enėn tjetėr fusim ujin dhe pak kripė, e lėmė nė temp tė lartė derisa uji fillon tė vlojė.
    Pasi uji vlon mė parė ulim temp gati nė fund ndėrkohė hedhim orizin nė enėn me uj, i vėmė kapakun (ėshtė me rėndėsi)
    Kohėzgjatja e zierjes 20 min ose varet nė bazė tė llojit tė orizit(18-20min)

    Tė bėftė mirė. Na trego rezultatin pasi ta gatuash
    Cfare temp. rekomandon. Une i bej te gjitha ato qe ke permendur me siper, me duket se problemi qendron tek temp. sepse kur e le pak me te larte thahet shpejt uje edhe orizi ngelet i forte. Kur e ul ngelet shume uje edhe orizi behet teper i bute ngjitet. Ka disa qe iu ndahet kokrra edhe ne zierje eshte tamam, as i forte as i qullet si oat meal (si me behet mua ndonjeher lol).
    I LOVE GOD

    j&g

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Une e bej pa mase, me sy. Nuk para i ndjek shume masat. E kam kete difekt. Rendesi ka qe del ashtu sic e duan femijet dhe burri.
    Feelings change - memories don't.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    sa u gezua minatori,...lol

    te lumte mia, 10

    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Ty xhuje si te pelqen pilafi, lol
    Feelings change - memories don't.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    rizzotto me fruta deti,...

    ose

    oriz ushtrie,...lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  12. #12
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Citim Postuar mė parė nga hof Lexo Postimin
    Une nuk di si ta gatuaj orizin. Ose behet shume i qullet ose shume i forte. Nganjehere behet nga jashte i qullet e nga brenda i forte. Po ne resorante e bejne shume mire. Me jepni udhezime te detajuara si ta gatuaj, kuptohet me masa te caktuara dhe temperature, kohe. Po qe se ndjek udhezimet e juaja dhe nuk del i mire do ju mbaje pergjegjes!
    ka oriz per pilaf ka dhe per syltjash.

    oriz veni ,ose kinez

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    ka oriz edhe per hello kittyn,...plako,...lol

    kur kam shku per here te pare ne itali, pashe me nji supermarkate nji oriz 5 kilsh sh te lire. dhe pyea nji taljon si ka mundesi ka q i lire?

    o per moca, tha, per moca....lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  14. #14
    I love god
    Anėtarėsuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    pse ka moca kineze? se qent e dime se i grine

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
    Anėtarėsuar
    19-11-2003
    Vendndodhja
    sopr'un'curva
    Postime
    13,379

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    moca kineze, jo

    po mica shkodre po mor ta marsha,...lol
    --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

    ---voudou.. ---

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anėtarėsuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet nė Bllog
    1

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Pilafi behet keshtu ... degjoni teten se eshte specialiteti im i preferuar! Ka oriz qe e do masen nje me dy dhe ka oriz nje me nje e gjysem...Merni dy ose tre masa oriz dhe skuqeni mire ne gjalpe fshati, ujin e matur me po ate mase te orizit 3 here 2 masa uje , pra 6 masa uje i valojme qe me pare dhe po te doni nqse ujin e kini thjesht uje jo leng pule apo leng mishi mund t'i shtoni supjere pule ose mish vici ( vegeta) pasi orizi gjate skuqjes arrin te lehtesohet , hidhini lengun e nxehte dhe mbulojeni me kapak duke e trazuar ne fillim mire qe te behet masa e njetrajteshme!Lereni 15 minuta dhe uleni ose fikeni korentin dhe siper kapakut hidhni nje picete te paster duke e mbuluar mire tenxheren...mos e nisni asnjehere te nxehte pasi nuk arrin fazen e shkriftimit...ju befte mire ...
    Kush ka qef per pilaf Persian ia jap edhe nje recete te tille se behet shume i mire dhe i shijshem...teta!

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e cool_shqype
    Anėtarėsuar
    30-05-2007
    Vendndodhja
    jetoj me lemoshat e nanes natyre
    Postime
    1,024

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Citim Postuar mė parė nga pranvera bica Lexo Postimin
    Pilafi behet keshtu ... degjoni teten se eshte specialiteti im i preferuar! Ka oriz qe e do masen nje me dy dhe ka oriz nje me nje e gjysem...Merni dy ose tre masa oriz dhe skuqeni mire ne gjalpe fshati, ujin e matur me po ate mase te orizit 3 here 2 masa uje , pra 6 masa uje i valojme qe me pare dhe po te doni nqse ujin e kini thjesht uje jo leng pule apo leng mishi mund t'i shtoni supjere pule ose mish vici ( vegeta) pasi orizi gjate skuqjes arrin te lehtesohet , hidhini lengun e nxehte dhe mbulojeni me kapak duke e trazuar ne fillim mire qe te behet masa e njetrajteshme!Lereni 15 minuta dhe uleni ose fikeni korentin dhe siper kapakut hidhni nje picete te paster duke e mbuluar mire tenxheren...mos e nisni asnjehere te nxehte pasi nuk arrin fazen e shkriftimit...ju befte mire ...
    Kush ka qef per pilaf Persian ia jap edhe nje recete te tille se behet shume i mire dhe i shijshem...teta!
    E ke qa receten pergezime.......1 pietje.........Po icik grosh persiper pilafit a lejohet ????
    each second is eternity as eternity is now,
    and now, now is forever

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e pranvera bica
    Anėtarėsuar
    23-03-2009
    Vendndodhja
    Atje ku ka serenata.
    Postime
    5,874
    Postimet nė Bllog
    1

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Citim Postuar mė parė nga cool_shqype Lexo Postimin
    E ke qa receten pergezime.......1 pietje.........Po icik grosh persiper pilafit a lejohet ????
    Po si joooo he sa i mire e behet me fasulka siper haha edhe me kos shkon !Respekte!

  19. #19

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Falemnderit shume symphony, Prudence, dhe pranvera bica Neser do e provoje me oriz kaf (brown rice). Pranvera mundet te na e japesh edhe ate per pilaf Persian (Basmati apo jo?) se edhe ai i mire behet.
    Sot me beri mami pilaf por ajo e ben me oriz qe eshte ca i zjere perpara dhe e ben me tenxhere presjoni. Nuk eshte keq, por ka shume me mire

    Nuk e di ne e keni provuar por soy sauce (salce soja) shkon shume mire me orizin. Une preferoj ato qe jane me pak kripe dhe jo me shqer si kjo:
    Emri:  FRSoySauceENFR.jpg.thumb.420.420.margin.png

Shikime: 2011

Madhėsia:  64.4 KB
    http://www.presidentschoice.ca/en_CA...auce13689.html

    @ drague,
    Une me mire hidhem nga kati i dyte se te ha sultjash! Por jo nga i treti, me mire te ha sultjash se sa te hidhem nga i treti
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

  20. #20

    Pėr: Me Mesoni Mua Te Gatuaj Orizin

    Bera oriz kaf, 1 kup oriz 2 uje, e valuar pastaj 30min me zjarrin me te ulet. Me keq nuk kam ngrene ndonjehere
    "An Evil Spirit hath innoculated our race with the hideous gospel of submissiveness, of degeneracy"

Faqja 0 prej 2 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •