Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 11
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-08-2013
    Postime
    4

    Post A dini ēfar kafsh jane keto??

    Miredita te gjitheve, shpesh kam degjuar per dy kafsh qe ne zonen ku jetoj un nihen si "bukelė/bukelzė" njera dhe "kelb" tjetra". Kam pyetur personat qe njoh t'i pershkruajn keto dy kafsh por nuk arrita te kuptoj cilat jan ato saktesisht dhe si quhen ato ne tjerat gjuhe. Per te paren kam degjuar qe sipas nje legjende ajo eshte e mallkuar prej zotit dhe qe detyra e saj esht t'i mbyt minjet (nuk i han por vetem i mbyt me nje lloj helmi) dhe qe nese e sheh nuk duhet ta frikesojm ose kercenojme.
    Ndersa per te dyten kam degjuar qe vret pulat duke ja prer koken dhe qe egziston ne shum lloje.


    (e postova temen ne kete forum pasi qe m'u duk me i pershtatshmi)

  2. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Agon999 pėr postimin:

    Kreksi (31-08-2013)

  3. #2
    krenar qe jam malsor..... Maska e _MALSORI_
    Anėtarėsuar
    21-07-2005
    Vendndodhja
    diku neper bote
    Postime
    2,637

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    e para eshte nuselala ose ne gjuhen popullore bukla..http://sq.wikipedia.org/wiki/Bukla..i dyti ka mundesi te jete qelbesi
    a do male me debore,trima te forte dhe malsore,fort bujare dhe burrerore,shko ne kukes i ke me dore.

  4. #3
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    bukla eshte qelbesi ke te drejt,leshon ere te keqe ne situat mbrojtese
    tjetra nuk e di

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e K.i EPERM
    Anėtarėsuar
    09-03-2009
    Postime
    924

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    Bukla(Nuselala) ????? mė kėtė emer e njohim nė Kosovė ,sot nė mengjės e kam vrejtė afer rrugės pėr nė punė ,mirėpo sa pėr Kelbsinelbėsi Evropian ėshtė diēka tjeter???(Mustela putorius)kryesishtė lėshon nje erė shumė te keqe (jo nga goja) dhe ushqimin e preferuar e ka Pulėn ,po u fut nė Kaqakun e Pulave vaj-medet se nga frika i mbyt tė gjitha!!!!!!

    CITM-Ndersa per te dyten kam degjuar qe vret pulat duke ja prer koken dhe qe egziston ne shum lloje.
    ---edhe Buklat jan nė shumė lloje---
    Pėrshendetje

  6. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar K.i EPERM pėr postimin:

    Kreksi (31-08-2013)

  7. #5
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-08-2013
    Postime
    4

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    Faleminderit per pegjigjet, tani e kam kuptuar qe bukla mė sakt e ka emrin nuselalė..por kelbesin ende nuk po kuptoj cka eshte

  8. #6
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    Bukla ?
    Nuk kam flokė nė krye se sa shumė bukla kam parė tek unė nė fshatin tim, ku, lloj lloj fjalesh thuhen per kėtź gjalles tė vogel, ngjet shume me kitrren e dhelpren, te njejten ngjyre gati..

    Kur e shohim tek ne buklen, nuk duhet bere me gisht kah ajo se, thojne, te mbyt me njė frym, dhe kur e shofim, duhet prekur menjehere fytin me shuplak te dores..gjest ky qe mendohet se te shpeton nga fryma e bukles..

    Te ne buklen nuk e mbysim, dame nuk bene por aqė e vogel eshte por mbetet misterioze tek fshataret ... tani ma sjellet ndermend, hera tjera do e fotografoj...dhe do ua sjelli ketu te gjall..lol !
    te ne ne Drenice ka shume, rrijhne ne fusha apo toka prej dheut te himet, butė, hapin galeri nenetoksore me lehet ndoshta, kurre s'kam guxua te iu afrohem, u tutsha se me fryn prej se largu....aqė e vogel por sherrin e mdhe e ban thojshin..
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  9. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-08-2013
    Postime
    4

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Bukla ?
    Nuk kam flokė nė krye se sa shumė bukla kam parė tek unė nė fshatin tim, ku, lloj lloj fjalesh thuhen per kėtź gjalles tė vogel, ngjet shume me kitrren e dhelpren, te njejten ngjyre gati..

    Kur e shohim tek ne buklen, nuk duhet bere me gisht kah ajo se, thojne, te mbyt me njė frym, dhe kur e shofim, duhet prekur menjehere fytin me shuplak te dores..gjest ky qe mendohet se te shpeton nga fryma e bukles..

    Te ne buklen nuk e mbysim, dame nuk bene por aqė e vogel eshte por mbetet misterioze tek fshataret ... tani ma sjellet ndermend, hera tjera do e fotografoj...dhe do ua sjelli ketu te gjall..lol !
    te ne ne Drenice ka shume, rrijhne ne fusha apo toka prej dheut te himet, butė, hapin galeri nenetoksore me lehet ndoshta, kurre s'kam guxua te iu afrohem, u tutsha se me fryn prej se largu....aqė e vogel por sherrin e mdhe e ban thojshin..
    faleminderit per keto informacione qe i tregove, nuk i kam dit keto gjera ...tek ne mendojme vetem qe esht e mallkume dhe qe nuk duhet ta kercenojme...per shembull nese hin ne shtepi per ti kerkuar minjet duhet ta lem rahat

  10. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Agon999 pėr postimin:

    Kreksi (01-09-2013)

  11. #8
    i/e regjistruar Maska e Kreksi
    Anėtarėsuar
    20-11-2004
    Vendndodhja
    Francė
    Postime
    5,631

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    Misterioze, nuk i dihet fuqia prandaj i frigohen fshataret...me nje frym e mbyt gjahun prej se largu(keshtu thuhet) ..sa eshte e besueshme eshte tjeter gje..
    Askush nuk te pyt: ē'ka bere atedheu per ty por ē'ke bere ti per Atedheun ! - JFK

  12. #9
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    27-08-2013
    Postime
    4

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    Citim Postuar mė parė nga Kreksi Lexo Postimin
    Misterioze, nuk i dihet fuqia prandaj i frigohen fshataret...me nje frym e mbyt gjahun prej se largu(keshtu thuhet) ..sa eshte e besueshme eshte tjeter gje..
    nuk di sa eshte e besueshme por per veti nuk kisha rreziku

  13. #10
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    BUKLA dhe JAZAVECI (kelbun - ere e keqe )
    Bukla hukaten ngase e ka hukamen, kurse jazaveci nuk hukaten, ushqehet me mij, gjarperinj, mjalte, ...
    urtėsia

  14. #11
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    19-10-2002
    Vendndodhja
    pėrjashtuar
    Postime
    1,008

    Pėr: A dini ēfar kafsh jane keto??

    ***


    http://en.wikipedia.org/wiki/Badger
    http://de.wikipedia.org/wiki/Dachse
    anglisht: Badger
    gjermanisht: Dachse
    shqip: baldosė, vjedull
    sėrbisht: jazavac (nė Kosovė pėrdoret shprehja „jazbėc“)

    ***

    http://de.wikipedia.org/wiki/Wiesel

    shqip: bukėl/ bukla
    gjermanisht: Wiesel


    ***
    klipp&klar

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •