Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e kriskulli
  Antarsuar
  16-08-2013
  Vendndodhja
  Europ
  Postime
  62

  Post far jan vaksinat? Si bhen vaksinat?

  "far jan dhe si bhen vaksinat?" nj shkrim informativ...

  far jan dhe si bhen vaksinat?

  far jan vaksinat?

  Vaksina sht nj produkt i prbr nga nj sasi shum e vogl mikoorganizmash, q mund t jen viruse apo baktere, t vrar apo t dobsuar, sikundr mund t jet e prbr nga pjes virusesh apo bakteresh. Vaksina sht e projektuar q t stimuloj sistemin ton imunitar n prodhimin e kundrtrupave, pra n krijimin e reaksionit t par imunitar (mbrojts).

  Vaksinat prdorin mekanizmin mbrojts natyror t trupit ton, sistemin imunitar, t formsuar nga rrugtimi i gjat evolutiv.

  Mbrojtja imunitare prfundimatere, q stimulohet nga vaksina, sht e ngjashme me at q realizohet n fund t smundjes. Kjo na mbron nga sulmi i mikroorganizmave t pranishm n ambientin e jashtm dhe n personat e komunitetit ton, pa u zhvilluar simptomat dhe ndrlikimet q do t lindnin nga smundja eventuale.

  Si bhen vaksinat?

  Vaksinat prodhohen n mnyra t ndryshme, por n t gjitha jan t pranishm prbrsit q gjenden tek viruset dhe bakteret dhe q jan n gjendje t stimulojn mekanizma natyror n mbrojtje t trupit ton. Pra, vaksina nuk sht dika artificiale n vetevete. Vaksinat prmbajn edhe sasi t vogla konservantsh dhe antibiotiksh; disa prmbajn edhe kripra alumini pr t ndihmuar n prodhimin e prgjigjes imunitare.

  Sisteme t ndryshme t prodhimit t vaksinave

  Dobsimi i virusit

  Me an t ksaj strategjie viruset dobsohen n mnyr t till q zhvillohen me shum vshtirsi n brendsi t organizmit. Vaksinat kundr Fruthit, Shytave, Rubeols dhe Varicels jan t ndrtuar n kt mnyr, pra me virus t dobsuar.

  Virust zakonisht e shkaktojn smundjen prkatse duke u shumuar shum her brenda organizmit. ...

  Burimi: Rinstinkt blog
  Ndryshuar pr her t fundit nga Albo : 29-01-2014 m 16:38

 2. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-08-2013
  Vendndodhja
  CH
  Postime
  3

  Pr: far jan vaksinat? Si bhen vaksinat?

  Ky artikull nga "Rinstinkt blog" pe prmbledh shum mir rolin dhe funksionimin i vaksinave

  >>>Vaksinimi sht nj proces ku shtihet nj agjent t jashtm (Vaksina) n nj organizm n mnyr q t krijoj nj prgjigje pozitive imunitar t organizmit ndaj smundjeve infektive.<<<
  Duhet edhe t kuptojm qe perdorimi i njekcis nuk implikon gjithmon perdorimin e nj vaksin! Ka disa lloj injeksione q nuk jan vaksina!!!

  Vaksinat jan prdorur n shumicn e rasteve kur pacienti sht i shndetshm pr t minimizuar masanej shanset e kapjen e disa smundjeve.

  Nse pacienti sht infektuar, vaksina mund t jet jo efektive (varet nga smundja), pra sht shum e rndsishme q t vaksinohni edhe kur jeni n shndet t shklqyer! sht edhe shum e rndsishme pr t informuar te mjekt n rast t epidemive...
  Ndryshuar pr her t fundit nga Rijad91 : 23-08-2013 m 17:04

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •