Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e sCHiZoiD-AL
  Antarsuar
  04-08-2013
  Mosha
  24
  Postime
  72

  Varshmria prindrore, dshir apo nevoj sociale?

  N baz t nj sondazhi t br, t rinjt shqiptar preferojn t jetojn n gjirin familjar, n formn e nj varshmrie prindrore edhe n moshn kur bara e jetss krkon sprovimin e tyre.

  N baz t nj sondazhi t br, t rinjt shqiptar preferojn t jetojn n gjirin familjar, n formn e nj varshmrie prindrore edhe n moshn kur bara e jetss krkon sprovimin e tyre.

  T dhnat e ktij sondazhi tregojn se t rinjt e moshs 19 29 vje, duan t jetojn me prindrit e tyre. Disa nga t anketuarit shprehin dshirn t vazhdojn t jetojn edhe n vitet n vazhdim, sepse, sipas tyre kjo nuk ka asnj t keqe, pr dallim nga pjesa e mbetur e t anketuarve q than se jan t vetdijshm se kjo i bn t varur dhe t paprgjegjshm pr veten.

  Nj fenomen i ktill nuk sht vetm karakteristik e familjeve shqiptare, tendenca e nj socializimi t till familjar vrehet edhe te nacionalitete tjera.

  Psikologia e diplomuar, Lindita Ahmeti, tregon qasjen e saj mbi kt dukuri.Fmija ka nevoj pr prkrahjen e prindrit maksimum deri n moshn 18 vjeare, por varet edhe si edukohet dhe normal q bashkjetesa me prindrit i bn t varur nga prindrit. Ata i konsiderojn prindrit si prkrahje emocionale dhe financiare. T arrish prgjegjsin pr veten, pr t krijuar karriern e pastaj familjen, kuptohet q sht pavarsi nga prindrit, n krahasim me mentalitetin tone ku martesa duhet br patjetr n moshn 20 25 vjet se do kujdesen prindrit pr familjen q do t krijoj i riu. Fatmirsisht shohim nj prmirsim t ideve tradicionale. Shumica e t rinjve ndrrojn pr nj pavarsi t till.

  Pr t qen problem kuptohet q sht por varet edhe nga kushtet q rrethi t ofron. Si funksionon psikologjia e t varurve ekonomikisht pr nj koh t gjat? E vlersoj shum negativisht sepse ndrlidhen dhe dominojn shum faktor: pasojat psikologjike t konfliktit si traumat dhe dukuri t tjera psikike; rnie n motivimin pr pavarsi ekonomike e sociale, dembelizm, harxhim i kohs kot, nuk shohin ose nuk i vn ndonj qllim vetes etj. shtoi Ahmeti.

  N lidhje me kt Jetmiri 29 vjear nga Krova, thot: Mendoj q fmijt nuk duhet t vazhdojn t jetojn me prindrit e tyre edhe pas moshs madhore, q pr mua sht pasi mbush 20 vjet. Ather ai ka nj pjekuri t mjaftueshme pr t marr drejtimin e jets s tij n duar dhe duke u munduar t prmirsoj edhe kushtet materiale, ekzistenciale, t bhet zot i vetes s tij. Qndrimi me prindrit e bn t paprgjegjshm at si individ sepse ai bhet dembel dhe nuk din si t ballafaqohet me jetn.

  N ndrkoh, MonikaVelinovksa nga Koani tha q e njjta situat sht edhe n rrethin ku ajo jeton dhe me t gjith shoqrin e saj.

  Jetojm n nj shoqri ku shum pak nga t rinjt mund ti lejojn vetes nj banes personale ose vend pr t jetuar. T ardhurat q i fitojn nga puna si shits, kamarier ose ndonj pun nga e cila marrin paga minimale, jan t pamjaftueshme pr t pasur vend personal pr t jetuar n t cilin, harxhimet pr t jetuar jan shum m t mdha nga paga e tyre mujore. Pr kt arsye t rinjt jan t detyruar pr t jetuar me prindrit e tyre t cilt, n njfar mnyre, ua lehtsojn harxhimet, nse jo m shum, t paktn me pagimin e faturave. Kjo sht veanrisht, karakteristik e qyteteve m t vogla ku sht shum e vshtir t gjendet pun. Shum t rinj edhepse fitojn mjaftueshm q t mundsojn nj jet n vete, ndoshta tremben ta fillojn at sepse jan t msuar ose jan t varur nga ndihma dhe mbshtetja q marrin nga prindrit e tyre.
  O͔̞͖̰̭̖͈̙̲̝͊͑̉̿̓̀̈́̒̚͘.̥̪̯̪̲̜̳̩̬̇̓͑̓̿̊̀͗͆͘͜C̢̡̢̘͈̗ ̺̞̤͕̎͛͗̏̂̊̋̌̊̚.͉͓͍͕̳̬̞̙͚̖̌̈́̉͆͛̈̐̑̓̚

 2. #2

  Pr: Varshmria prindrore, dshir apo nevoj sociale?

  Mund te jetosh me prinderit edhe pa qene i varur nga ata...mua p.sh me pelqen te jetoj me ta,pastaj mund te them se eshte koha kur me vertet po shijoj jeten me ta,nje here jemi te vegjel,nuk dim mire dhe nuk i kuptojm pastaj adoleshenca qe mirremi me shume me veten tone,studimet larg tyre,mendoj se pasi piqemi pak ateher ju dim rendesin tamam...

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •