Close
Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 77
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    18-05-2013
    Vendndodhja
    london
    Postime
    16

    A do te kthehemi ne vendlindje?

    Pershendetje emigrante te dashur....a keni menduar ndonjehere te ktheheni ne vendlindje?..Nese po kur?Nese jo pse?

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    pooooooooooooo pas 1 viti
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

  3. #3
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anėtarėsuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Se pari ju pershendes dhe ju pergezoi per temen e nderuar, nuk e di a mund te pergjigjem me, nuk e besoj por jetes nuk i dihet,
    Gjithmone kam qen optimist se nje dite do te kthehem per te jetuar ne vendlindje, por sa me shume qe vitet kaloin aq me i zbehet dukej ky optimizem. Dhe munde te them qe sivjet eshte hera e pare qe ky optimizem arriti te zhduket plotesisht, arsyet jane te shumta kryesisht te natyres objektive. Nuk do te munde vullnetarisht te bind veten te jetoi ne nje shoqeri kaotike siq eshte Kosova per momentin. Ne nje vend ku pik se pari mungon ifrastruktura rrugore, nje vend ku nuk je ne gjendje te vendosesh si do jete me mire dhe me i sigurt te dalesh ne rruge, kembe apo me makin, nese vendos te dalesh kembe, nuk ke nga te ecesh pasi qe ne trotuare jane makinat e parkuara, nese del me makin eshte e njejt si te behesh pjes e nje treni qe ece me shpejtesin e breshkes. Mos te flasim per rruget e ngushta e me gropa, kuptohet te pa ndriquara pasi qe menxi arrijm te kemi drite ne shtepite tona, me reduktime, kuptohet edhe furnizimi me uje i ngjan ati te rrymes. Pastaj sigurimi shendetsor dhe siguria ne pergjithesi, sepse aty eshte e mundur gjithqka, ngase korrupsioni eshte teper in, papunsia, gjendja ne arsim, etj etj.. Duke mos harruar edhe mentalitetin e ri shoqeror i cili i ngjan kryekput vete shtetit kaotik. Vertet eshte e veshtire te jetoi njeriu aty dhe vetem te mendoj njeher se nuk mund te del nga Kosova. Ky eshte realiteti i hidhur dhe me e keqja e me zhgenjysja eshte qe njeriu nuk shef shenja permirsimi, vertet popull i fort kishim qene.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prishtina75 : 20-08-2013 mė 17:01

  4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar prishtina75 pėr postimin:

    Shkenca (15-02-2014)

  5. #4
    i/e regjistruar Maska e Hotlani
    Anėtarėsuar
    22-11-2012
    Postime
    273

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga prishtina75 Lexo Postimin
    Se pari ju pershendes dhe ju pergezoi per temen e nderuar, nuk e di a mund te pergjigjem me, nuk e besoj por jetes nuk i dihet,
    Gjithmone kam qen optimist se nje dite do te kthehem per te jetuar ne vendlindje, por sa me shume qe vitet kaloin aq me i zbehet dukej ky optimizem. Dhe munde te them qe sivjet eshte hera e pare qe ky optimizem arriti te zhduket plotesisht, arsyet jane te shumta kryesisht te natyres objektive. Nuk do te munde vullnetarisht te bind veten te jetoi ne nje shoqeri kaotike siq eshte Kosova per momentin. Ne nje vend ku pik se pari mungon ifrastruktura rrugore, nje vend ku nuk je ne gjendje te vendosesh si do jete me mire dhe me i sigurt te dalesh ne rruge, kembe apo me makin, nese vendos te dalesh kembe, nuk ke nga te ecesh pasi qe ne trotuare jane makinat e parkuara, nese del me makin eshte e njejt si te behesh pjes e nje treni qe ece me shpejtesin e breshkes. Mos te flasim per rruget e ngushta e me gropa, kuptohet te pa ndriquara pasi qe menxi arrijm te kemi drite ne shtepite tona, me reduktime, kuptohet edhe furnizimi me uje i ngjan ati te rrymes. Pastaj sigurimi shendetsor dhe siguria ne pergjithesi, sepse aty eshte e mundur gjithqka, ngase korrupsioni eshte teper in, papunsia, gjendja ne arsim, etj etj.. Duke mos harruar edhe mentalitetin e ri shoqeror i cili i ngjan kryekput vete shtetit kaotik. Vertet eshte e veshtire te jetoi njeriu aty dhe vetem te mendoj njeher se nuk mund te del nga Kosova. Ky eshte realiteti i hidhur dhe me e keqja e me zhgenjysja eshte qe njeriu nuk shef shenja permirsimi, vertet popull i fort kishim qene.
    Ashtu ėshtė prishtina75,se un kam studjuar ne Prishtinė edhe vėrtetė kan qenė kushtet shumė tė vėshtira infrastrukturore,por disi ja kemi dalė , por nuk bėn t'i humbni shpresat pėr kthim nė vendlindje se s'i dihet jetės mund tė ndryshojnė gjėrat me kalimin e kohės.
    Kultura,sjellja edukata,arsimi e bėjnė njeriun tė vlefshėm!!!!

  6. #5
    Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
    Anėtarėsuar
    22-03-2012
    Postime
    3,360

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga Hotlani Lexo Postimin
    Ashtu ėshtė prishtina75,se un kam studjuar ne Prishtinė edhe vėrtetė kan qenė kushtet shumė tė vėshtira infrastrukturore,por disi ja kemi dalė , por nuk bėn t'i humbni shpresat pėr kthim nė vendlindje se s'i dihet jetės mund tė ndryshojnė gjėrat me kalimin e kohės.
    Une kam linde dhe jam rrite ne Prishtine, kam kaluar kohen me te bukur te jetes atje, por tani ka ndryshuar cdo gje per 360 shkalle, nje dyndje aq e madhe e njerezva, tane kosova ka ardhe ne Prishtine, tani atje eshte gjendje kaotike. Edhe une lutem dhe uroi qe punet te marrin kahje tjeter, eshte fat per ne qe kete komune e udheheq nje njeri si Isa Mustafa, ndeyshe Prishtina do shendrohej ne Texasin e hershem.
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prishtina75 : 20-08-2013 mė 17:39

  7. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-03-2013
    Vendndodhja
    andej ketej gjithandej
    Postime
    145

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    kot nuk thone qe guri rend ne vend te vet
    koha nuk sheron plaget, thjesht te meson te jetosh me to...

  8. #7
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    04-08-2013
    Postime
    32

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Po, para se te permbyset bota

  9. #8
    ► ☆☆☆ ◄
    Anėtarėsuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mėmėdhe
    Postime
    4,834

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga arbana uk Lexo Postimin
    Pershendetje emigrante te dashur....a keni menduar ndonjehere te ktheheni ne vendlindje?..Nese po kur?Nese jo pse?
    Rri atje ku je se je mire

  10. #9
    i/e regjistruar Maska e Shkenca
    Anėtarėsuar
    29-09-2012
    Postime
    1,424

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Asnjehere nuk kam menduar te jetoj jashte vendlindjes...as tani nuk me eshte shuar deshira te kthehem atje ku kalova kohen me te bukur, por perderisa kendej m'u mundesua shkollimi, me pas punesimi, jeta e nje niveli me te larte, atehere po rri per momentin ketu ku jam...por jetes nuk i dijhet, mbase nje dite kthehemi te gjithe, sepse vetem ne vendin tone nuk ndjehemi te huaj...
    Me vjen keq per shume shqiptar qe nuk duan as te ndegjojne per tu kthyer, kur ju flet per vendlindjen kujtojne qe ju flet per nje planet tjeter....
    ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

  11. 3 antarėt mė poshtė falenderuan Shkenca pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

    Diella1 (17-02-2014),Gentian_gr (15-02-2014),Sorkadhe_Kelcyre (15-02-2014)

  12. #10
    i/e regjistruar Maska e ms13
    Anėtarėsuar
    22-01-2009
    Vendndodhja
    Prishtin
    Postime
    192

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    un jetoj ne kosov por e kam nje kshill per ju qe jetoni jasht.. mos u kthenii ketu kurr jo per ndonje arsy te madhe per vet KUSHTEV EKONOMIKE.. ky vend osht ka shkatrrohet gjdo dit e me shum. e kam fjalen per KOSOVEN.. NUK ka permirsim ky vend .. me rroga 200 ero 1 Muaj nuk jetohet nuk din njerii ka me i qu 200 ero , RRYM VIEN 60 ERO MINIMUM UJ 15 SHPENZIME TJERA veq ngat 100 ero veq shpenzime SHTETIT.. Ku po jet USHQIMI PER FEMI SHKOLLIMI I FEMIVE E SHUM, SENE TJERA .GJDO I 2-TI njeri qe osht ne kosov osht lodh me jet nuk ka permirsim ktuu ..e sa te jeni ju gurbetqart jasht ne do ti kemi punt ma mir.. ju jeni shpresa e vetme e kti vendii.. mua nese me japet mundesia do te dal sa ma shpejt qe mundem.. se ky vend u errsuu,.. nuk dot ket kurr permirsim KURRRR....
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ms13 : 15-02-2014 mė 18:54
    Kurr Ne Jeten Time Nuk Dot Ndryshoj Veq Sa Me i Pelqy Dikujt

  13. #11
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga Shkenca Lexo Postimin
    Asnjehere nuk kam menduar te jetoj jashte vendlindjes...as tani nuk me eshte shuar deshira te kthehem atje ku kalova kohen me te bukur, por perderisa kendej m'u mundesua shkollimi, me pas punesimi, jeta e nje niveli me te larte, atehere po rri per momentin ketu ku jam...por jetes nuk i dijhet, mbase nje dite kthehemi te gjithe, sepse vetem ne vendin tone nuk ndjehemi te huaj...
    Me vjen keq per shume shqiptar qe nuk duan as te ndegjojne per tu kthyer, kur ju flet per vendlindjen kujtojne qe ju flet per nje planet tjeter....

    ti je zemer

    puc puc
    What goes around---comes around

  14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sorkadhe_Kelcyre pėr postimin:

    Shkenca (16-02-2014)

  15. #12
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    20-05-2005
    Postime
    103

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Nga dashurija e madhe per vendlindje e kam genjeyer veten me vite, por tani jo ma,ket e tham me keq-ardhje.Por ne emigrantat jemi viktim qe na shkaktoi udheheqesija e jon Shtetrore,qe e sollen Kosoven ne ket situate.Tani Kosoven e kam ne mendje dhe zemer, por jetoi aty ku ka ligj,kultur,standart,harmoni dhe prspektiv ne te gjitha lamit qe un deshiroi te eci,kam investuar ne Ks por do shkoi nga dy muaj ne vit dhe kam nje shpres te vogel qe gjerat ndryshoin por shum veshtir pasi qe esht kaos i madh dhe jan shum larg.

  16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar l-island pėr postimin:

    Gentian_gr (16-02-2014)

  17. #13
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga Shkenca Lexo Postimin
    Asnjehere nuk kam menduar te jetoj jashte vendlindjes...as tani nuk me eshte shuar deshira te kthehem atje ku kalova kohen me te bukur, por perderisa kendej m'u mundesua shkollimi, me pas punesimi, jeta e nje niveli me te larte, atehere po rri per momentin ketu ku jam...por jetes nuk i dijhet, mbase nje dite kthehemi te gjithe, sepse vetem ne vendin tone nuk ndjehemi te huaj...
    Me vjen keq per shume shqiptar qe nuk duan as te ndegjojne per tu kthyer, kur ju flet per vendlindjen kujtojne qe ju flet per nje planet tjeter....
    Oooo Rrushhh,
    puc puc
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar hot_prinz pėr postimin:

    Shkenca (16-02-2014)

  19. #14
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Baba m'pat thane:

    "Kurbeti asht si ajo dashorja, hajt se do e la sot, hajt se do e la neser, e perfunon me u martu me ta... "
    Duhet nda menja, o knej o anej... nje kambe n'dy kpuce s'ban...


    Un personalisht maksimumi 2-3 vjet dhe opa ne katun tem.
    Jam koshent per regresin ne shume gjera, por atje kam mundin e prindve t'mi, un n'at toke jam rrit...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar skender76 pėr postimin:

    Gentian_gr (16-02-2014)

  21. #15
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anėtarėsuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Skender po m'vjen mire qe e paske bo menjen.
    Mua m'duket, mu paska shkruar t'martohem me dashnore e hajt.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  22. #16
    not exist Maska e skender76
    Anėtarėsuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    Sa me larg Shqiperise...
    Postime
    4,784

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
    Skender po m'vjen mire qe e paske bo menjen.
    Mua m'duket, mu paska shkruar t'martohem me dashnore e hajt.
    Nuk esht mekat t'jetosh jasht vendit. Njoh shum qe nuk gjenden mire ne Shqiperi/Kosove, ndersa ne nje vend te huaj kane me hapesire per tu realizu. Nuk dua dhe nuk mund te paragjykoj askend. Prioriteti esht familja, gjithmone aty ku esht me mire per t'ardhmen e familjareve te tu...
    paqen, e sjell vetem drejtsia

  23. #17
    i/e regjistruar Maska e Shkenca
    Anėtarėsuar
    29-09-2012
    Postime
    1,424

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
    ti je zemer

    puc puc
    xhan te kam ty
    A kthehemi sorkadhe ?! Po te vendosesh ti te kthehesh back me thuaj, do kem plus nje arsye per t'u kthyer dhe une, do te kem ty vetem dy ore larg
    ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

  24. #18
    E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
    Anėtarėsuar
    30-07-2005
    Vendndodhja
    me ariun polar
    Postime
    2,219

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Citim Postuar mė parė nga Shkenca Lexo Postimin
    xhan te kam ty
    A kthehemi sorkadhe ?! Po te vendosesh ti te kthehesh back me thuaj, do kem plus nje arsye per t'u kthyer dhe une, do te kem ty vetem dy ore larg
    Sorkadhja ka qene gati me kohe.. qe ne momentin kur mori avionin e pare per t'iu shkeputur trungut arberor. Gjithsesi edhe kete vere per pushime do te quhem, e me pas te shohim , po ka shume shance qe te behem blerese e rregullt e Koranit andej nga ana jote pas shpernguljes se perhershme

    uroj te jesh sa me mire e dashur. me kish marr malli per entuziazmin tend te mrekullueshem puc puc
    What goes around---comes around

  25. #19
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Problemi ėshtė se shumica e Shqiptarėve qė kanė emigruar herėt. Ka shumė mundėsi ta ndjejnė veten mė shumė emigrant kur tė kthehen nė atdhe se sa aty ku janė momentalisht ! I thonė 23 vjet shkėputje !!!! Janė shumė shumė shumė, me pak fjalė je harruar dhe nuk tė njeh asnjeri. Njerzit ndryshojnė nė dy a tre vjet e jo mė kur bėhet fjalė me dekada. Unė mendoj ose mė mirė nuk mendoj fare, gjithsekush e di vetė..
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  26. #20
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anėtarėsuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

    Nuk besoj se shumica e emigranteve nuk jane gati apo nuk duan te kthehen, pyetja duhet te formulohet ndryshe, a eshte atdheu gati te na presi ne?
    I LOVE GOD

    j&g

Faqja 0 prej 4 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •