Close
Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 75
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  18-05-2013
  Vendndodhja
  london
  Postime
  17
  Faleminderit
  0
  0 falenderime nė 0 postime

  A do te kthehemi ne vendlindje?

  Pershendetje emigrante te dashur....a keni menduar ndonjehere te ktheheni ne vendlindje?..Nese po kur?Nese jo pse?

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Anėtarėsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlorė
  Postime
  1,940
  Faleminderit
  31
  171 falenderime nė 126 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  pooooooooooooo pas 1 viti
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 3. #3
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Anėtarėsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime nė 133 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Se pari ju pershendes dhe ju pergezoi per temen e nderuar, nuk e di a mund te pergjigjem me, nuk e besoj por jetes nuk i dihet,
  Gjithmone kam qen optimist se nje dite do te kthehem per te jetuar ne vendlindje, por sa me shume qe vitet kaloin aq me i zbehet dukej ky optimizem. Dhe munde te them qe sivjet eshte hera e pare qe ky optimizem arriti te zhduket plotesisht, arsyet jane te shumta kryesisht te natyres objektive. Nuk do te munde vullnetarisht te bind veten te jetoi ne nje shoqeri kaotike siq eshte Kosova per momentin. Ne nje vend ku pik se pari mungon ifrastruktura rrugore, nje vend ku nuk je ne gjendje te vendosesh si do jete me mire dhe me i sigurt te dalesh ne rruge, kembe apo me makin, nese vendos te dalesh kembe, nuk ke nga te ecesh pasi qe ne trotuare jane makinat e parkuara, nese del me makin eshte e njejt si te behesh pjes e nje treni qe ece me shpejtesin e breshkes. Mos te flasim per rruget e ngushta e me gropa, kuptohet te pa ndriquara pasi qe menxi arrijm te kemi drite ne shtepite tona, me reduktime, kuptohet edhe furnizimi me uje i ngjan ati te rrymes. Pastaj sigurimi shendetsor dhe siguria ne pergjithesi, sepse aty eshte e mundur gjithqka, ngase korrupsioni eshte teper in, papunsia, gjendja ne arsim, etj etj.. Duke mos harruar edhe mentalitetin e ri shoqeror i cili i ngjan kryekput vete shtetit kaotik. Vertet eshte e veshtire te jetoi njeriu aty dhe vetem te mendoj njeher se nuk mund te del nga Kosova. Ky eshte realiteti i hidhur dhe me e keqja e me zhgenjysja eshte qe njeriu nuk shef shenja permirsimi, vertet popull i fort kishim qene.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prishtina75 : 20-08-2013 mė 17:01

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar prishtina75 pėr postimin:

  Shkenca (15-02-2014)

 5. #4
  i/e regjistruar Maska e Hotlani
  Anėtarėsuar
  22-11-2012
  Postime
  256
  Faleminderit
  0
  11 falenderime nė 10 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga prishtina75 Lexo Postimin
  Se pari ju pershendes dhe ju pergezoi per temen e nderuar, nuk e di a mund te pergjigjem me, nuk e besoj por jetes nuk i dihet,
  Gjithmone kam qen optimist se nje dite do te kthehem per te jetuar ne vendlindje, por sa me shume qe vitet kaloin aq me i zbehet dukej ky optimizem. Dhe munde te them qe sivjet eshte hera e pare qe ky optimizem arriti te zhduket plotesisht, arsyet jane te shumta kryesisht te natyres objektive. Nuk do te munde vullnetarisht te bind veten te jetoi ne nje shoqeri kaotike siq eshte Kosova per momentin. Ne nje vend ku pik se pari mungon ifrastruktura rrugore, nje vend ku nuk je ne gjendje te vendosesh si do jete me mire dhe me i sigurt te dalesh ne rruge, kembe apo me makin, nese vendos te dalesh kembe, nuk ke nga te ecesh pasi qe ne trotuare jane makinat e parkuara, nese del me makin eshte e njejt si te behesh pjes e nje treni qe ece me shpejtesin e breshkes. Mos te flasim per rruget e ngushta e me gropa, kuptohet te pa ndriquara pasi qe menxi arrijm te kemi drite ne shtepite tona, me reduktime, kuptohet edhe furnizimi me uje i ngjan ati te rrymes. Pastaj sigurimi shendetsor dhe siguria ne pergjithesi, sepse aty eshte e mundur gjithqka, ngase korrupsioni eshte teper in, papunsia, gjendja ne arsim, etj etj.. Duke mos harruar edhe mentalitetin e ri shoqeror i cili i ngjan kryekput vete shtetit kaotik. Vertet eshte e veshtire te jetoi njeriu aty dhe vetem te mendoj njeher se nuk mund te del nga Kosova. Ky eshte realiteti i hidhur dhe me e keqja e me zhgenjysja eshte qe njeriu nuk shef shenja permirsimi, vertet popull i fort kishim qene.
  Ashtu ėshtė prishtina75,se un kam studjuar ne Prishtinė edhe vėrtetė kan qenė kushtet shumė tė vėshtira infrastrukturore,por disi ja kemi dalė , por nuk bėn t'i humbni shpresat pėr kthim nė vendlindje se s'i dihet jetės mund tė ndryshojnė gjėrat me kalimin e kohės.
  Kultura,sjellja edukata,arsimi e bėjnė njeriun tė vlefshėm!!!!

 6. #5
  Shqiptar nga Kosova Maska e prishtina75
  Anėtarėsuar
  22-03-2012
  Postime
  3,368
  Faleminderit
  150
  153 falenderime nė 133 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga Hotlani Lexo Postimin
  Ashtu ėshtė prishtina75,se un kam studjuar ne Prishtinė edhe vėrtetė kan qenė kushtet shumė tė vėshtira infrastrukturore,por disi ja kemi dalė , por nuk bėn t'i humbni shpresat pėr kthim nė vendlindje se s'i dihet jetės mund tė ndryshojnė gjėrat me kalimin e kohės.
  Une kam linde dhe jam rrite ne Prishtine, kam kaluar kohen me te bukur te jetes atje, por tani ka ndryshuar cdo gje per 360 shkalle, nje dyndje aq e madhe e njerezva, tane kosova ka ardhe ne Prishtine, tani atje eshte gjendje kaotike. Edhe une lutem dhe uroi qe punet te marrin kahje tjeter, eshte fat per ne qe kete komune e udheheq nje njeri si Isa Mustafa, ndeyshe Prishtina do shendrohej ne Texasin e hershem.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga prishtina75 : 20-08-2013 mė 17:39

 7. #6
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  09-03-2013
  Vendndodhja
  andej ketej gjithandej
  Postime
  147
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  kot nuk thone qe guri rend ne vend te vet
  koha nuk sheron plaget, thjesht te meson te jetosh me to...

 8. #7
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  04-08-2013
  Postime
  32
  Faleminderit
  0
  5 falenderime nė 5 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Po, para se te permbyset bota

 9. #8
  ► ☆☆☆ ◄
  Anėtarėsuar
  26-10-2005
  Vendndodhja
  Mėmėdhe
  Postime
  4,912
  Faleminderit
  47
  64 falenderime nė 51 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga arbana uk Lexo Postimin
  Pershendetje emigrante te dashur....a keni menduar ndonjehere te ktheheni ne vendlindje?..Nese po kur?Nese jo pse?
  Rri atje ku je se je mire

 10. #9
  i/e regjistruar Maska e Shkenca
  Anėtarėsuar
  29-09-2012
  Mosha
  36
  Postime
  1,425
  Faleminderit
  102
  133 falenderime nė 103 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Asnjehere nuk kam menduar te jetoj jashte vendlindjes...as tani nuk me eshte shuar deshira te kthehem atje ku kalova kohen me te bukur, por perderisa kendej m'u mundesua shkollimi, me pas punesimi, jeta e nje niveli me te larte, atehere po rri per momentin ketu ku jam...por jetes nuk i dijhet, mbase nje dite kthehemi te gjithe, sepse vetem ne vendin tone nuk ndjehemi te huaj...
  Me vjen keq per shume shqiptar qe nuk duan as te ndegjojne per tu kthyer, kur ju flet per vendlindjen kujtojne qe ju flet per nje planet tjeter....
  ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

 11. 3 antarėt mė poshtė falenderuan Shkenca pėr mendimin e shprehur nė kėtė postim:

  Diella1 (17-02-2014),Gentian_gr (15-02-2014),Sorkadhe_Kelcyre (15-02-2014)

 12. #10
  i/e regjistruar Maska e ms13
  Anėtarėsuar
  22-01-2009
  Vendndodhja
  Prishtin
  Mosha
  31
  Postime
  197
  Faleminderit
  0
  6 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  un jetoj ne kosov por e kam nje kshill per ju qe jetoni jasht.. mos u kthenii ketu kurr jo per ndonje arsy te madhe per vet KUSHTEV EKONOMIKE.. ky vend osht ka shkatrrohet gjdo dit e me shum. e kam fjalen per KOSOVEN.. NUK ka permirsim ky vend .. me rroga 200 ero 1 Muaj nuk jetohet nuk din njerii ka me i qu 200 ero , RRYM VIEN 60 ERO MINIMUM UJ 15 SHPENZIME TJERA veq ngat 100 ero veq shpenzime SHTETIT.. Ku po jet USHQIMI PER FEMI SHKOLLIMI I FEMIVE E SHUM, SENE TJERA .GJDO I 2-TI njeri qe osht ne kosov osht lodh me jet nuk ka permirsim ktuu ..e sa te jeni ju gurbetqart jasht ne do ti kemi punt ma mir.. ju jeni shpresa e vetme e kti vendii.. mua nese me japet mundesia do te dal sa ma shpejt qe mundem.. se ky vend u errsuu,.. nuk dot ket kurr permirsim KURRRR....
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga ms13 : 15-02-2014 mė 17:54
  Kurr Ne Jeten Time Nuk Dot Ndryshoj Veq Sa Me i Pelqy Dikujt

 13. #11
  E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime nė 118 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga Shkenca Lexo Postimin
  Asnjehere nuk kam menduar te jetoj jashte vendlindjes...as tani nuk me eshte shuar deshira te kthehem atje ku kalova kohen me te bukur, por perderisa kendej m'u mundesua shkollimi, me pas punesimi, jeta e nje niveli me te larte, atehere po rri per momentin ketu ku jam...por jetes nuk i dijhet, mbase nje dite kthehemi te gjithe, sepse vetem ne vendin tone nuk ndjehemi te huaj...
  Me vjen keq per shume shqiptar qe nuk duan as te ndegjojne per tu kthyer, kur ju flet per vendlindjen kujtojne qe ju flet per nje planet tjeter....

  ti je zemer

  puc puc
  What goes around---comes around

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Sorkadhe_Kelcyre pėr postimin:

  Shkenca (16-02-2014)

 15. #12
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-05-2005
  Postime
  105
  Faleminderit
  0
  2 falenderime nė 2 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Nga dashurija e madhe per vendlindje e kam genjeyer veten me vite, por tani jo ma,ket e tham me keq-ardhje.Por ne emigrantat jemi viktim qe na shkaktoi udheheqesija e jon Shtetrore,qe e sollen Kosoven ne ket situate.Tani Kosoven e kam ne mendje dhe zemer, por jetoi aty ku ka ligj,kultur,standart,harmoni dhe prspektiv ne te gjitha lamit qe un deshiroi te eci,kam investuar ne Ks por do shkoi nga dy muaj ne vit dhe kam nje shpres te vogel qe gjerat ndryshoin por shum veshtir pasi qe esht kaos i madh dhe jan shum larg.

 16. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar l-island pėr postimin:

  Gentian_gr (16-02-2014)

 17. #13
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga Shkenca Lexo Postimin
  Asnjehere nuk kam menduar te jetoj jashte vendlindjes...as tani nuk me eshte shuar deshira te kthehem atje ku kalova kohen me te bukur, por perderisa kendej m'u mundesua shkollimi, me pas punesimi, jeta e nje niveli me te larte, atehere po rri per momentin ketu ku jam...por jetes nuk i dijhet, mbase nje dite kthehemi te gjithe, sepse vetem ne vendin tone nuk ndjehemi te huaj...
  Me vjen keq per shume shqiptar qe nuk duan as te ndegjojne per tu kthyer, kur ju flet per vendlindjen kujtojne qe ju flet per nje planet tjeter....
  Oooo Rrushhh,
  puc puc
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 18. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar hot_prinz pėr postimin:

  Shkenca (16-02-2014)

 19. #14
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Baba m'pat thane:

  "Kurbeti asht si ajo dashorja, hajt se do e la sot, hajt se do e la neser, e perfunon me u martu me ta... "
  Duhet nda menja, o knej o anej... nje kambe n'dy kpuce s'ban...


  Un personalisht maksimumi 2-3 vjet dhe opa ne katun tem.
  Jam koshent per regresin ne shume gjera, por atje kam mundin e prindve t'mi, un n'at toke jam rrit...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar skender76 pėr postimin:

  Gentian_gr (16-02-2014)

 21. #15
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Anėtarėsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,911
  Faleminderit
  171
  379 falenderime nė 327 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Skender po m'vjen mire qe e paske bo menjen.
  Mua m'duket, mu paska shkruar t'martohem me dashnore e hajt.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 22. #16
  not exist Maska e skender76
  Anėtarėsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  Sa me larg Shqiperise...
  Postime
  4,779
  Faleminderit
  192
  275 falenderime nė 208 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga hot_prinz Lexo Postimin
  Skender po m'vjen mire qe e paske bo menjen.
  Mua m'duket, mu paska shkruar t'martohem me dashnore e hajt.
  Nuk esht mekat t'jetosh jasht vendit. Njoh shum qe nuk gjenden mire ne Shqiperi/Kosove, ndersa ne nje vend te huaj kane me hapesire per tu realizu. Nuk dua dhe nuk mund te paragjykoj askend. Prioriteti esht familja, gjithmone aty ku esht me mire per t'ardhmen e familjareve te tu...
  paqen, e sjell vetem drejtsia

 23. #17
  i/e regjistruar Maska e Shkenca
  Anėtarėsuar
  29-09-2012
  Mosha
  36
  Postime
  1,425
  Faleminderit
  102
  133 falenderime nė 103 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga Sorkadhe_Kelcyre Lexo Postimin
  ti je zemer

  puc puc
  xhan te kam ty
  A kthehemi sorkadhe ?! Po te vendosesh ti te kthehesh back me thuaj, do kem plus nje arsye per t'u kthyer dhe une, do te kem ty vetem dy ore larg
  ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

 24. #18
  E dua letėrsinė Maska e Sorkadhe_Kelcyre
  Anėtarėsuar
  30-07-2005
  Vendndodhja
  me ariun polar
  Postime
  2,219
  Faleminderit
  312
  149 falenderime nė 118 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Citim Postuar mė parė nga Shkenca Lexo Postimin
  xhan te kam ty
  A kthehemi sorkadhe ?! Po te vendosesh ti te kthehesh back me thuaj, do kem plus nje arsye per t'u kthyer dhe une, do te kem ty vetem dy ore larg
  Sorkadhja ka qene gati me kohe.. qe ne momentin kur mori avionin e pare per t'iu shkeputur trungut arberor. Gjithsesi edhe kete vere per pushime do te quhem, e me pas te shohim , po ka shume shance qe te behem blerese e rregullt e Koranit andej nga ana jote pas shpernguljes se perhershme

  uroj te jesh sa me mire e dashur. me kish marr malli per entuziazmin tend te mrekullueshem puc puc
  What goes around---comes around

 25. #19
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Problemi ėshtė se shumica e Shqiptarėve qė kanė emigruar herėt. Ka shumė mundėsi ta ndjejnė veten mė shumė emigrant kur tė kthehen nė atdhe se sa aty ku janė momentalisht ! I thonė 23 vjet shkėputje !!!! Janė shumė shumė shumė, me pak fjalė je harruar dhe nuk tė njeh asnjeri. Njerzit ndryshojnė nė dy a tre vjet e jo mė kur bėhet fjalė me dekada. Unė mendoj ose mė mirė nuk mendoj fare, gjithsekush e di vetė..
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 26. #20
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  37
  Postime
  4,276
  Faleminderit
  123
  72 falenderime nė 64 postime

  Pėr: A do te kthehemi ne vendlindje?

  Nuk besoj se shumica e emigranteve nuk jane gati apo nuk duan te kthehen, pyetja duhet te formulohet ndryshe, a eshte atdheu gati te na presi ne?
  I LOVE GOD

  j&g

Faqja 1 prej 4 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •