Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e kriskulli
  Antarsuar
  16-08-2013
  Vendndodhja
  Europ
  Postime
  62

  Post Autizmi; legjenda e vaksinave q shkaktojn autizmin

  Nj shkrim origjinal dhe interesant q flet mbi pseudoteorin sipas s cils vaksinat shkaktojn autizmin:

  Autizmi; legjenda e vaksinave q shkaktojn autizmin nga Rinstinkt Blog

  Autizmi sht nj shqetsim i zhvillimit psikik q zakonisht lind gjat fmijris dhe sjell jo vetm vshtirsi t mdha por edhe sakrifica t vrteta familjare, pr shkak se nuk ekzistojn struktura asistence t pregatitura.

  Nuk dihet me saktsi se nga far shkaktohet autizmi, gjithsesi, shum studime na drejtojn drejt nj prbrjeje gjenetike t shqetsimit.

  Zhvillimi i teknikave diagnostike dhe vmendja e rritur mbi problemin e autizmit kan rritur numrin e diagnozave, aq sa n vitet e fundit rastet e fmijve me autizm duket sikur jan rritur me ritm t shpejt. N realitet, shpeshtia (frekuenca) e autizmit sht po e njjta, gj q tregon se nuk jan rritur rastet e autizmit po numri i diagnozave (pra, shpeshtia e autizmit n vite sht e njjta, por rritet numri i rasteve t diagnostikuara).

  Si lindi mashtrimi se vaksinat shkaktojn autizmin?

  Gjithka fillon n vitin 1998 kur Andrew Wakefield nj ish mjek anglez, publikoi nj studim n revistn me fam botrore, Lancet.[1]

  Sipas studimit n disa fmij ishte gjetur nj lidhje mes problemeve intestinale, shqetsimeve t zhvillimit dhe faktorve mjedisor. Studimi, q n fillim, ngjalli skepticizm pr shkak t mostrs (kampionit) shum t reduktuar, testeve t diskutueshme dhe prfundimeve deri diku t prdhunta.

  (vazhdo leximin ktu: SHKRIMI ORIGJINAL)
  Ndryshuar pr her t fundit nga kriskulli : 19-08-2013 m 15:59

Fjalt Kye pr Temn

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •