Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 1
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e abica
  Antarsuar
  28-08-2009
  Vendndodhja
  Tirane
  Postime
  220
  Postimet n Bllog
  1

  Vera Isaku, krkuesja dhe zbuluesja e strehimoreve t fatit. nga Valdete Antoni

  Kam lexuar dhe jam ndrritur n prthyerjen e zrit me vibracione femrore dhe krejt origjinale t shkrimtares dhe publicistes Vera Isaku, n dy romanet, tregimet dhe poezit e saj. Kur mora n dor kt libr me tematik t paracaktuar, Ruset n Shqipri, krkoja t bindja veten, pr at ka m besoi Vera drithshm, kur ma dhuroi librin.., pra po ndrtoja prgjesa t paskrupullta krahasimore t vlerave t tij dhe t romaneve “FATE TULLACE” (2000), “QLLIME T MIRA” (2005), “N BIARITCH RRI FATI”, vllim me poezi (2002), atij me tregime “ASGJ PRGJITHMON” dhe prmbledhja me artikuj publicistike “SHQIPTART NUK E NJOHIN GRIN”, t cilt vezulluan pa buj.
  Tani dua t them se LIBRI I HAPUR, q si shprehet autorja, mund t kishte edhe titullin alternativ “N NDJEKJE T FATEVE T SHPARTALLUARA NJERZORE”, vrtet rrmbeu famn e pes vllezrve, por mmsia i lexohet dukshm– krkuesja dhe zbuluesja e strehimoreve t fatit. Nuk kemi m fate tullace por fate cullak, n nj libr unikal ku zri i grave ruse, i burrave shqiptar dhe fmijve shqiptaro - rus rikthehet n prthyerje nga pasqyra botkuptimore dhe botndjesore e nj gruaje, q e jetoi edhe vet dashurin e saj mes egrsis s shtetit dhe lukunis s militantve. faqi personalietin e saj si femr, si intelektuale krijuese me temperament t spikatur jokonformist, gazetare pa skrupuj prulsie, por me nj vetiaksi q ekulibronte pa zhurm n simbiozn natyrore ISAKU edhe n koht absurde, q jan t afta t pjellin rrethana absurde.

  Faktet q vijn pa retushim mbi mardhniet shqiptaro-sovjetikete, t shprfaqura her nga kronikanja, her nga dshmuesja besnike e t vrtets, hulumtuesja pa prkatsi politike, nga prozatorja e energjis, q prftohet si nga ajo e kmbs s pllumbit mbi dbor, nga poetja q krijon konstrukte befasuese me fill drite dashurie e fisnikrie, bjn t mbrish n prfundime, q nuk prputhen aspak me ndjeshmrin e shumkujt dhe, q natyrshm duhet t prbj nj shtrat t ri gjykimi t asaj q ndodhi, t kuptosh dhe prjetosh dramat njerzore t cilat do t merrnin prmasa shekspiriane. Kur ndodh q dy shtete t prplasen, shum fate njerzish t gjendur midis tyre prmbysen, por kur prplasja ndodh midis dy diktaturash, gjithcka bhet katastrofike, pasi askush nuk i llogarit m njerzit, t cilt nuk gzojn as liri dhe as t drejta minimale, konkludon autorja. N vitet 1974-75 ather kur egrsia e diktaturs arriti nj nga kulmet e veta periodike do ta kishin radhn edhe lidhjet familjare shqiptaro–ruse, arrestimet ndiqnin njri-tjetrin. Kalvari, q u detyruan t prshkonin grat ruse n Shqipri, pas prishjes s mardhnieve me BS, -pohon autorja- do t paraqitej shum m i plot, po t kishim patur mundsi t kontaktonim edhe me ruset e tjera, q vuajtn dhe u persekutuan, dhe sidomos me ato q u burgosen. E nj pjes jo e pakt vuajn pasojat e terrorit tepr t gjat, q kan prjetuar dhe q reflekton tek ato nj druajtje t kuptueshme njerzore .

  N kt libr jan portretet e trembdhjet grave ruse, q u martuan me shqiptar. Sipas dokumentave, q ruhen n Arkivin e Shtetit, deri n vitin 1961 jan regjistruar 300 martesa zyrtare, ndrsa rastet e vajzave shqiptare t martuara me rus numrohen me gishta. N nj nga letrat, q nj grua ruse i drgon autoriteteve shtetrore shqiptare, Vera Isaku shqismprehur gjen frazn: qysh kur u mortova, - dhe vrtet shkruan ajo, pr shumknd q sht objekt i ktij libri martesat u kthyen n morte t vrteta …

  T gjitha grat ruse t intervistuara pohojn s pari se, nuk u larguan nga Shqipria sepse i donin me gjith shpirt burrat e tyre shqiptar. Dashuria dhe besnikria ndaj familjes nuk u vlejti dhe nuk i shptoi nga persekutimi shumvjear n Shqipri, as grat ruse dhe as burrat shqiptar dhe as familjet e tyre, q i mirpriten.Shtyllat morale t shoqris shqiptare kishin marr goditje t rnd. N kt atmosfer morale t shkaktuar, pavarsisht nga vuajtjet absurde, kto gra kmbngulin me sinqeritet se panvarsisht spiunve t shumt dhe hetuesve kriminel, madje edhe gra, populli shqiptar i deshi, i mbrojti. Sejcila sjell ndrmend se si shqiptaret e dnuara shpesh punonin edhe pr to n fushat e internimit, apo polic q bnin sikur harronin cigaret, koleg q i kshillonin t ishin t kujdesshme, dhe n t gjitha rastet mmat e djemve, pra burrave t tyre, q u kuptonin gjuhn e shpirtit.

  N kt botim gjejm portretizime , kroki zanore t zonjave ruse si :

  Natalia Pengili, ose zonja e brisht e hekurt, - Kam arritur n prfundimin se spiunllkun nuk e bjn dot t gjith njerzit.., un hyj tek ata q nuk e bjn;

  Taisja Karagjozi – fali shum mirnjohje , mori shum dashuri…Vetm nj regjim si i E. Hoxhes nuk mundi t prekej prej cilsive t saj;

  Vilgelmina Veshi- Vetm n librat q lexoja kur isha e re kisha dgjuar pr spiun dhe spiunazhe;

  Nina Mula – Jam me fat. Avniu nuk m ka zhgnjyer asnjher n jet E falenderoj.

  Raisa Arapi – rrfen i shoqi Hamdiu - Nuk kisha ndrmend t ndrroja grat sa her t ndrronte politika - Nn Marija ta solla Raisen – brtita kur u kthyem n Rusi, pak a shum si Kostandini kur solli Doruntinn;

  Irina Sallaku – dy vajzat binjake Vera dhe Lenja – Jemi n krkim t eshtrave t babait t humbur;

  Luiza Papajani- Jam nga Stalingradi, do t mbetem antifashiste; them se njeriu asnjher nuk i tradhton dot idealet e fmijris, kuptohet nse vrtet i ka pasur ato;

  Valentina Buci - ne nuk e dinim q periudhn e paraburgimit babai do ta kalonte n bodrumet e shtpis son t dikurshme;

  Maja Luarasi – tregimi i nj gruaje q e do Shqiprin. -Sknderi ishte shum m i madh se un n mosh, por un e moja, pasi e dija q nj burr si ai nuk hasej shpesh n jet

  Elena Cami – djali – Nuk kan qejf as t flasin as t filmohen e as t’i kujtojn ato koh t vshtira;

  Valentina Myteveliu - i biri – Jam ndjer i huaj kudo q kam qen;

  Margarita Sulejmani – Asnjher nuk jam penduar pr zgjedhjen q m sht dashur t bj n jet.. Ne ishim fajtore pa faj t mbetura midis dy zjarresh, vetm se dashuruam burrat tan dhe mbrojtm familjet q krijuam me ta;

  Aleksandra Caci- Them se ne e zgjodhm vet fatin ton dhe bm jetn ton pa ndonj heroizm, kurse po t flasim pr vuajtje, grat shqiptare dhe populli shqiptar kan vuajtur njlloj si ne.

  Caku i mbram i dhimbjes sht se, me humbjen e njerzve, po varroseshin dhe ngjarjet. Terrinat e fshehura riciklojn krimin, diktaturat dhe mekanizmat e tyre i kultivojn veset njerzore dhe i ngrejn n tribuna ato. Zotrimi i njohjes el shtigje drite dhe t drejton n aktin human t ndjess, t ciln nuk e njohin sistemet diktatoriale. Ja pse na lind detyrimi q t’i krkojm falje atyre grave, neve q nuk kemi qen asnjher sistemi…Ndjesa, falja sht zri i kmbans mbi kuben e pamat t veprs s Vera Isakut.
  Duke qen n t njjtn rrjedh mendimi e gjej t udhs t prfundoj me fjalt q gjej n prcjellje t librit, shnuar nga ambasadori i Rusis n Shqipri:

  Nuk sht fare e rastit q kjo vepr quhet : LIBRI I HAPUR, se historia mund t filloj, por nuk mund t mbaroj. Jetn e njeriut, n kundrshtim me barierat politike t vendosura artificialisht nuk mund ta ndajn kufijt. Ajo rrjedh si nj lum q e an rrugn pr nj shtrat t ri. Atje te burimi le t jet nj prrosk e vogl, por kushedi sa e plot mund t bhet ajo n derdhje n t ardhmen….
  .


  nga
  Valdete Antoni
  botuar ne gazeten Shqip

  Nr. 321, 20 nntor, 2008, f. 28.
  Ndryshuar pr her t fundit nga abica : 19-08-2013 m 07:58 Arsyeja: redaktim

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •