Historia e Davidit tė Donatelos

Davidi nė mermerDonatelo u porosit tė gdhendte statujėn e Davidit mė 1408. Porosia erdhi nga Kėshilli i Katedrales sė Firences, qė kish pėr qėllim tė zbukuronte mbėshtetėset e tribunave tė katedrales me 12 statuetat e profetėve. Nanni di Banco u porosit po ashtu qė tė gdhendte njė statujė mermeri tė sė njėjtės shkallė, po nė tė njėjtin vit. Njė nga statujat u ngrit drejt vendit ku ish caktuar mė 1409, por u pa se ishte shumė e vogėl qė tė soditej qartė nga publiku dhe u ul poshtė menjėherė. Kėshtuqė, tė dy statujat, atėherė mbetėn tė paprekuar nė njė punishte pėr shumė vjet. Mė 1416, Sinjoria e Firences vendosi qė puna e Davidit do ishte mirė tė vendosej nė Palazzo-n e tyre; pasi qartėsisht Davidi i ri u vlerėsua si njė simbol politik efektiv pėr Firencen ashtu si edhe njė hero religjioz. Donatelos iu kėrkua tė bėnte disa shtesa nė statujė (ndoshta ta bėnte atė qė tė dukej mė pak si profet), dhe madje u pėrgatit edhe njė mbishkrim enkas pėr tė: PRO PATRIA FORTITER DIMICANTIBUS ETIAM ADVERSUS TERRIBILISSIMOS HOSTES DII PRAESTANT AUXILIUM (Pėr ata qė luftuan trimėrisht pėr atdheun qė zotat u lanė duke u pėrballur madje edhe me armiqtė mė tė tmerrshėm).
Davidi i mermertė ėshtė porosia mė e hershme e rėndėsishme pėr Donatellon. Ajo ėshtė njė punė e lidhur ngushtė me traditėn, duke na dhėnė shenja tė njė afrimi inovativ nė pėrfaqėsimin e asaj qė artisti do tė zhvillonte mė tej kur do tė maturohej mė shumė nė artin e vet. Megjithėse pozicionimi i kėmbėve lė tė kuptohet njė contrapposto klasike1, figura qėndron me njė ndikim elegant gotike, qė sigurisht rrjedh nga Ghiberti. Fytyra ėshtė kuriozisht e zbrazėt dhe Davidi duket gati i pavetėdijshėm me kokėn e armikut tė vet tė mposhtur, i cili dergjet nėn kėmbėt e veta. Shumė studiues kanė parė njė element personaliteti, njė si lloj mėndjemadhėsie e cila bie nė sy menjėherė prej njė pėrdredhje tė torsit me pozicionin me dorėn nė ije

MILOSAO

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...(marmo)_01.JPG