Historia e Davidit t Donatelos

Davidi n mermerDonatelo u porosit t gdhendte statujn e Davidit m 1408. Porosia erdhi nga Kshilli i Katedrales s Firences, q kish pr qllim t zbukuronte mbshtetset e tribunave t katedrales me 12 statuetat e profetve. Nanni di Banco u porosit po ashtu q t gdhendte nj statuj mermeri t s njjts shkall, po n t njjtin vit. Nj nga statujat u ngrit drejt vendit ku ish caktuar m 1409, por u pa se ishte shum e vogl q t soditej qart nga publiku dhe u ul posht menjher. Kshtuq, t dy statujat, ather mbetn t paprekuar n nj punishte pr shum vjet. M 1416, Sinjoria e Firences vendosi q puna e Davidit do ishte mir t vendosej n Palazzo-n e tyre; pasi qartsisht Davidi i ri u vlersua si nj simbol politik efektiv pr Firencen ashtu si edhe nj hero religjioz. Donatelos iu krkua t bnte disa shtesa n statuj (ndoshta ta bnte at q t dukej m pak si profet), dhe madje u prgatit edhe nj mbishkrim enkas pr t: PRO PATRIA FORTITER DIMICANTIBUS ETIAM ADVERSUS TERRIBILISSIMOS HOSTES DII PRAESTANT AUXILIUM (Pr ata q luftuan trimrisht pr atdheun q zotat u lan duke u prballur madje edhe me armiqt m t tmerrshm).
Davidi i mermert sht porosia m e hershme e rndsishme pr Donatellon. Ajo sht nj pun e lidhur ngusht me traditn, duke na dhn shenja t nj afrimi inovativ n prfaqsimin e asaj q artisti do t zhvillonte m tej kur do t maturohej m shum n artin e vet. Megjithse pozicionimi i kmbve l t kuptohet nj contrapposto klasike1, figura qndron me nj ndikim elegant gotike, q sigurisht rrjedh nga Ghiberti. Fytyra sht kuriozisht e zbrazt dhe Davidi duket gati i pavetdijshm me kokn e armikut t vet t mposhtur, i cili dergjet nn kmbt e veta. Shum studiues kan par nj element personaliteti, nj si lloj mndjemadhsie e cila bie n sy menjher prej nj prdredhje t torsit me pozicionin me dorn n ije

MILOSAO

http://upload.wikimedia.org/wikipedi...(marmo)_01.JPG