Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
 1. #1

  Sindroma Akute e Frymmarrjes

  Zyrtart botror t shndetsis po prpiqen t gjejn shkaktart e nj smundjeje misterioze e ngjashme me pneumonin q ka goditur Azin dhe Kanadan. Thuhet se raste t mundshme t smundjes jan vn re edhe n Britani, Australi dhe Shtetet e Bashkuara.

  Ekspertt theksojn se smundja nuk duket se prhapet nprmjet kontakteve t rastsishme dhe se ka shum t ngjar q ajo t jet form e ndonj virusi jo t zakonshm ose nj form e re gripi.

  Spitalet dhe aeroportet n mbar botn jan n gjendje alarmi pr personat q mund t jen infektuar me at q doktort e quajn sindroma akute e frymmarjes. Njerzit e e prekur nga kjo smundje dhe q kan vdekur jan nga Hong Kongu, Vietnami, Taivani dhe Singapori.

  Disa prej viktimave ishin udhtar nga Knadaja dhe Gjermania. Smundja nuk ka reaguar nga antibiotikve gj q i ka shqetsuar shkenctart pasi smundja sht tepr infektive.

  Organizata botrore e shndetsis lshoi mejnjher nj paralajmrim nprmjet t cilit udhtarve u bhet thirrje t ken kujdes ndaj simptomave t tilla si temperatura e lart, kollitja dhe vshtirsi n frymmarrje.

  Sekretari i Shndetsis s Hong Kongut, Yeoh Kiong thot se po bhen prpjekje pr t krahasuar nse t gjitha rastet e njoftuara kan lidhje me njra tjetrn. Pasi pas kontakteve me disa zyrtar t tjer t shndetit, ne mendojm se disa raste ndoshta nuk jan t lidhura.

  Ministri kinez i shndetsis Zhang Wenkang u tha dje gazetarve se se punonjsit shndetsore po kryejn krkime n Kinn jugore, rajon i njohur si burim pr forma t reja gripi.

  Shtetet e Bashkuara kan drhguar shkenctar n Hong Kong dhe Kin pr t ndihmuar n kto krkime. Qndra amerikane pr kontrollin e smundjeve shpreson t njoftoj kt jav arritjet e para t te rezultateve n kto krkime.

  Deri tani nga kjo smundje kan gjetur vdekjen 9 veta dhe jan prekur rreth 400 t tjer. Ekspertt thon se T infektuarit jan kryesisht punonjs spitalesh t cilt kan marr kontaktet e para me t smurt.

  Ndrkoh n 11 laborator virusal n mbar botn, shkenctart po punojn dit e nat pr t prcaktuar virusin prgjegjs pr kt smundje. N qarqet shkencore ekziston mendimi se nj dit bota do t preket nga nj epidemi gripi, por jo si ajo e vitit 1918 kur rreth 20 milion vet humbn jetn. Gjithashtu ekspertt thon se virusi i tanishm q shkakton kt sindrom duket se nuk sht i llojit gripal, pasi ai nuk prhapet me shpejtsi dhe prek vetm personat q bien n konatk t ngusht me pacientin.

  Marre nga VOA
  Ndryshuar pr her t fundit nga Asteroid : 01-04-2003 m 07:41

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939

  SARS (Severe Acute Respiratory Sindrome)

  Virusi pergjegjes i kesaj pneumonie misterioze po perhapet ne te gjithe boten, bilanci deri ne momentin qe po shkruaj ka arritur ne 62 te vdekur dhe 1700 te infektuar.

  Autoritetet shendetesore australiane njoftuan sot per rastin e pare, ndersa ne Kanada dhe ne veanti ne Toronto jane rregjistruar brenda dy diteve 135 te infekuar dhe 4 te vdekur.

  Ne Kine, vendi i origjines se virusit SARS, numerohen 34 te vdekur dhe 806 te infektuar.

  Autoritet shendetesore kane njoftuar izolime te njerezeve ne Hong Kong (1200 veta), Singapor (945) dhe Taivan (539).

  Ne Panama tre raste te dyshuara.

  Ne Gjermani 4 raste.

  Ne Belgjike 5 te dyshuar per infektim

  Ne France plot raste per te dyshuar per infektim

  Ne Itali pese njerez te nje familje jane izoluar.


  Kujdes !!! Virusi perhapet me ane te teshtiturave, te sterkalave te peshtymes, te ujit dhe te puthjes me gjuhe !!!!
  Ndryshuar pr her t fundit nga Asteroid : 01-04-2003 m 07:35
  Reality is wrong, dream is for real

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Asteroid
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Vlore
  Postime
  939
  Kanada, 2 prill. - Emergjenca nga S.A.R.S. nuk eshte perhapur veten ne Azi dhe tani po kercenon seriozisht dhe Kanadane. Jane 160 rastet e shenuara ne Ontario, ku qe nga fillimi i marsit jane rregjistruar 4 te vdekur, te gjithe ne Toronto. Mijera njerez jane futur ne izolim dhe dy spitale te Torontos jane mbyllur per te evituar perhapjen e semundjes. Komisari per sigurine publike ne Ontario, doktor James Young, beri te ditur se tashme ka jave qe po rregjistrohen raste te reja do dite. Perhapja e madhe e virusit te pneumonise "vrasese" ne nje kohe kaq te shkurter, i ka frikesuar ekspertet te cilet mendojne se virusi perhapet ne rruge ajrore dhe jo me ane te teshtimave dhe te sterkalave te peshtymes, si ishte menduar ne fillim.

  Bilanci ka arritur ne 2000 te infektuar dhe 75 te vdekur.Dhe ka prekur dhe shtete te tjera si Malajzia, Indonezia dhe Tailanda.  Frika eshte e madhe saqe edhe kafshet po mbajne maska mbrojtese
  Fotografit e Bashkngjitura Fotografit e Bashkngjitura  
  Reality is wrong, dream is for real

 4. #4
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Vetem se ato maskat prej pelhure te bardhe te operacionit qe mbajne zakonisht kirurget, nuk parandalojne asgje. Nqs. te ben te ndihesh me mire te mbash ate maske, mund ta mbash, kuptohet. Por ajo eshte pothuaj sikur nuk ke asnje pengese ndaj virusit.

  Per keto lloj virusesh duhen maska speciale filtruese, te perbera nga nje material i vecante. Disa jane maskat HEPA ose N95-100. Gjithashtu duhen mbajtur dhe syze plastike laboratori (googles) dhe veshje te tjera vecanerisht per njerezit qe punojne ne spitale me nje rrezik te tille.
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 5. #5
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  03-06-2002
  Vendndodhja
  Toronto, Canada
  Postime
  82
  lere lere sot thane keto lajmet ketu qe jane konfirmuar 8 vdekje nga SARS vetem ne Toronto. na ka hyre frika keq mor aman. po mendoj ta ler fundin e vitit shkollor edhe tja kercas ne shqiperi tek prinderit. jane bere merak fare sidomos kur kishin pare policat me maska qe i kishin vene te rrethonin spitalet ketu. lam nam fare.

 6. #6
  Larguar Maska e cunimartum
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  39
  Postime
  680
  o liro lam nam?
  ca bohet ketej nga Jane st. lale pupupu ja plasin jevgjit me te kollitura do gjetur ndonje maske le qe ki mendjen mos puth ndonje goce nga ato te markhamit
  edhe te scarabouruse se jane te virusume
  Fen e ke krejt personale. MEMEDHEUN E KEMI TE PERBASHKET.

 7. #7
  madmoiselle Maska e angeldust
  Antarsuar
  08-06-2002
  Vendndodhja
  Michigan
  Postime
  1,375
  Ja nje artikull i fundit per situaten ne Toronto... Me falni qe eshte ne anglisht... Ky spitali qe ka pasur te semure me SARS, nuk pranon me rastet jo-urgjente te te semureve me probleme te tjera, nga frika e nje infektimi te metejshem te njerezve me kete virus. Vetem rastet me urgjente te cdo te semuri pranohen te futen ne spital.  Follow-up on Canadian SARS Cases: An Expert Interview
  With Robert A. Fowler, MD, MS


  Alfred J. Saint Jacques, MBA

  April 1, 2003 Editor's note: Since our last discussion with Robert A. Fowler, MD, MS, assistant professor
  at the University of Toronto and associate scientist at the Department of Critical Care Medicine and
  General Internal Medicine at Sunnybrook and Women's College Health Science Centre in Toronto,
  Ontario, Canada, the number of cases of severe acute respiratory syndrome (SARS) in Canada and
  specifically in the Toronto area has increased dramatically. Medscape's Alfred Saint Jacques spoke
  again to Dr. Fowler to get an update. Steven Shadowitz, MD, from the Department of Medicine, Division of
  General Internal Medicine, Sunnybrook and Women's College Health Sciences Centre, contributed to
  the information in this interview.

  It should be noted that when this correspondent called Sunnybrook and Women's College Health
  Science Centre to speak with Dr. Fowler, the following notice was recorded on the institution's phone:
  "Sunnybrook and Women's SARS Alert. For infection control and prevention, patient visiting is
  suspended until further notice with the exception of palliative care patients, critically ill children, partners
  in the birthing process, or those visiting a patient whose death may be imminent. Until further notice, all
  nonurgent clinics and all nonurgent surgery cases are cancelled. Please call to confirm any clinic
  appointment or surgery before you come to Sunnybrook and Women's."

  Medscape: Can you give me an update on the two SARS patients that we discussed in our last
  interview two weeks ago?

  Dr. Fowler: The one patient who had been discharged from the ICU to a negative-pressure isolation
  room has now been discharged from the hospital. The other patient who was placed in the ICU is still
  critically ill and remains in our ICU intubated and ventilated. Another patient was recently admitted. So,
  currently, we have two patients in our ICU.

  Medscape: How has the situation with SARS changed at your institution and in the greater Toronto
  area since we last spoke?

  Dr. Fowler: As of April 1, 2003, there have been more than 150 probable or suspected cases within
  Canada. Ontario is reporting 56 probable and 68 suspect cases. British Columbia is reporting 2
  probable and 12 suspect cases. New Brunswick is reporting 1 suspect case. Saskatchewan is reporting
  1 suspect case. Alberta is reporting 7 suspect cases. Prince Edward Island is reporting 4 suspect
  cases. To date, there have been 6 deaths. These numbers are clearly still rising.

  At our hospital, we have created a ward of negative pressure rooms to accommodate the increased
  burden of illness. We are currently treating anywhere between 15 to 20 patients and many of our SARS
  patients are healthcare workers from other institutions.

  Medscape: You mentioned healthcare workers among those new patients. How many of the total
  patient load in your area are healthcare workers? How did they get infected? Are any from your
  institution?

  Dr. Fowler: Many of the infected healthcare workers cared for patients at the onset of the outbreak, before
  there was a true appreciation of the illness, and before full precautions were taken. There are a
  significant number of healthcare workers comprising the total number of patients currently being treated.
  Fortunately, at our center we have been able to maintain excellent compliance with infection precautions
  and our own healthcare workers have been less affected than at some hospitals involved in the care of
  the first couple of cases.

  Medscape: What diagnostics are being used in addition to the case definition that you mentioned in
  our last discussion?

  Dr. Fowler: As you recall from our last discussion, our suspect case definition is the presence of
  symptoms including fever greater than 38 degrees Celcius or respiratory symptoms including cough or
  shortness of breath and a compatible travel history (Hong Kong; Guangdong Province, China; Hanoi,
  Vietnam; or Singapore) or contact exposure, including potential contact at specific Toronto hospitals.
  Probable cases are those meeting the suspect case definition together with severe progressive
  respiratory illness suggestive of atypical pneumonia or acute respiratory distress syndrome with no
  known cause.

  Beyond the appropriate triage of patents to care areas, the investigations and laboratory tests that we
  have been routinely ordering include a chest x-ray, documentation of oxygen saturation, CBC and
  differential, PTT, INR, electrolytes, creatinine, liver function tests, LDH, CPK, calcium, albumin, two sets
  of blood cultures, sputum for routine C&S, a beta HCG if of child-bearing age in women, and in addition
  throat swab in viral transport media, nasal pharyngeal swab and aspirate, and serology to be sent to our
  local public health lab.

  Medscape: What is the current treatment protocol that you are using? How has it changed from what
  you were doing before?

  Dr. Fowler: Our treatment regimen has been simplified as we think we are learning more about SARS.
  The treatment protocol consists of a combination of antibacterial and antiviral medications. The antiviral
  medication is intravenous ribavirin at 2 g IV loading dose and 1 g IV everu 6 hours for 4 days. Then 0.5 g
  IV every 8 hours for 6 days with the option to change to oral ribavirin depending on the patient's clinical
  condition. Antibacterials include levofloxacin 500 mg orally or IV once daily or a combination of
  ceftriaxone 1 g IV daily and azithromycin 500 mg orally or IV once daily.

  Medscape: Since we last spoke two weeks ago, how have precautions for healthcare professionals
  in your area changed?

  Dr. Fowler: The precautions have become more stringent to the point where everyone on staff is required
  to wear protective gowns, gloves, and masks. Nonessential personnel, volunteers, and even medical
  students have been sent home; and physicians, nurses, and other healthcare staff members are
  working longer hours because they are being assigned shifts to look after patients. In addition,
  interhospital travel of staff and patients is now prohibited.

  Medscape: I noticed that when I called you, there was a message on the phone that warned people
  about the SARS alert at your institution. Could you comment on that?

  Dr. Fowler: The local, provincial, and national coordinators have been very helpful in providing multiple
  daily updates, and we are attempting to do the same for the public and staff of the hospital. This is an
  extremely serious world outbreak and it's clearly not over yet. However, it is important to add that the
  overwhelming majority of our cases are stable, not critically ill, and are going home after a one-week
  hospital stay.

  Reviewed by Gary D. Vogin, MD
  Ndryshuar pr her t fundit nga angeldust : 11-04-2003 m 12:55
  In the sweetness of friendship let there be laughter, for that's how heart finds its morning and is refreshed.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Vajz_Mistrece
  Antarsuar
  28-11-2002
  Vendndodhja
  Florida, USA
  Mosha
  37
  Postime
  47

  SARS-4000 te Infectuar dhe 200 te Vdekur ne Mbare Boten

  C'fare eshte SARS?

  Severe Acute Respiratory Syndrome (SARS) eshte emertuar virusi Kinez syndromat e te cilit tashme jane shperndare ne vendet me te medha te botes. Mendohet qe virusi eshte shfaqur per te paren here ne Guandong, Kine gjate nentorit te 2002. Ne Mars eshte bere raporti i pare i te infektuarit nga virusi Sars, i cili ka qene nje bisnesmen amerikan. Shkencetaret nga US Center for Disease Control besojne se Corona Virus (lloj virusi gjithashtu i njohur per semundjen e te te ftohtit tipike ne Kine) eshte shkaku me i besueshem i virusit Sars. Specialistet e shendetit theksojne me keqardhje faktin qe numri i te rinjve te infektuar nga Sars eshte rritur ne menyre te konsiderueshme.


  Sars- semundje vdekjeprurese!

  Virusi Sars eshte i pasherueshem, nuk ka vaksine specifike per sherim. Ne shume raste eshte zbuluar qe te infektuarit nga Sars kane veshtiresi ne frymemarrje shenje kjo e njejte te infektuarit nga semundja e te ftohtit.

  Shifrat Boterore te te Infektuarve

  Tani per tani shifrat tregojne qe 4 nga 100 te infektuar jane ne gjendje fatale. Te thenat e rasteve te vdekjes jane rritur 5%-6% nga 4% te dhenat origjinale.

  Te thenat me te fundit: te infektuarit (rastet e vdekjes)
  Hong Kong - 357(11)
  Singapore - 74(2)
  Vietnam - 59 (4)
  Canada - 33 (3)
  Britain - 3 (0)
  US - 40 (0)
  China - 792 (34)


  Referencat:
  "Countries Fight to Stem Sars."BBC News.25 April 2003.25 April 2003.<news.bbc.co.uk/1/hi/world/asia-pacific/2977355.stm>.

  "Aeroport Virus Urged."BBC News.27 March 2003. 25 April 2003.<news.bbc.co.uk/2/hi/health/2892837/stm>.
  Mbahu, Nno, mos ki frik,
  se ke djemt n'Amerik!

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e vagabondi1
  Antarsuar
  11-01-2003
  Vendndodhja
  Where the bitches are...CaLiFoRnIa BaBY !
  Mosha
  35
  Postime
  217
  booo sa i poshter qeka ky virusi
  do zoti mos perhapet me shume ne bot,se kush e di si do shkoj puna pastaj

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  Diku
  Postime
  119
  per mendimin tim SARS-i do te perhapet shume shpejt ne gjithe boten dhe do te vdesin gjysma e njerezve

 11. #11
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-02-2003
  Vendndodhja
  Diku
  Postime
  119
  rrofte SARS-i ...

  le ta dine keta njerez se sa te dobet jane...

 12. #12
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  12-04-2009
  Postime
  363

  Pr: Semundja misterioze qe po godet Boten: S.A.R.S. (Sindroma Akute e Frymmarrjes)

  Citim Postuar m par nga SH_H Lexo Postimin
  rrofte SARS-i ...

  le ta dine keta njerez se sa te dobet jane...
  COVID-19 Edhe me i rrezikshem...
  Nuk lejohen adresa Interneti ne Firme. Stafi i Forumit.

 13. #13
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-05-2020
  Postime
  1

  Pr: Semundja misterioze qe po godet Boten: S.A.R.S. (Sindroma Akute e Frymmarrjes)

  presim replikat nga viti 2030

 14. #14
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Vendndodhja
  Shqiperi, Kosove, Cameri
  Postime
  203

  Post Si shrohen njerzit nga SARS, coronavirus, COVID-19 etj.


Tema t Ngjashme

 1. Diabeti, smundja e sheqerit
  Nga Mimi_1 n forumin Mjeku pr ju
  Prgjigje: 44
  Postimi i Fundit: 22-12-2015, 04:33
 2. Smundja e dashuris
  Nga ~Geri~ n forumin N krkim t romancs
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-02-2011, 21:54
 3. SPIRITUALITETI: Kapitulli VII - Smundja, vuajtja dhe vdekja
  Nga Albo n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 09-10-2006, 02:05
 4. DOra Misterioze drejt krijimit
  Nga flurans ilia n forumin Ditari i meditimeve
  Prgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 17-08-2006, 07:04
 5. Prgjigje: 5
  Postimi i Fundit: 24-05-2003, 02:10

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •