Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Kryegjyshi Bektashi: Skenderbeu ishte misionari i pare i bektashizmit

  Kryegjyshi botėror i bektashizmit, Baba Edmond Brahimaj (Baba Mondi), nė njė intervistė pėr GSH, thotė se Skėnderbeu ka qenė misionari i parė i bektashizmit.

  “Tarikati islam i bektashizmit ka njė prejardhje nga Haxhi Bektashi, i cili ngriti teqenė e parė nė Turqi nė vitin 1282. Ai ishte misionar nė Ballkan dhe kishte si qėllim pėrhapjen e fesė islame me urtėsi. Bektashinjtė janė tė parėt qė kanė pėrhapur fenė islame nė Perėndim, me urtėsi, mirėsi e dashuri, dhe kjo ėshtė baza e kėtij tarikati. Mė pas misionarėt kanė ardhur me Perandorinė Osmane dhe bektashizmi u pėrhap nė tė gjithė Shqipėrinė, me 113 teqe e 600 tyrbe. Po ashtu nė Greqi ka pasur 40 objekte tė kultit bektashian, nė Maqedoni 53, nė Kosovė 15, nė Mal tė Zi 3 dhe nė Serbi 2 tė tilla. Ndėrsa nė Turqi ka pasur 700 objekte tė kultit bektashian,” thotė Baba Mondi.

  Por i pyetur se pse nuk u bė Turqia qendra e bektashizmit, por Shqipėria, ai thotė: ‘Turqia ishte qendra e bektashizmit, por duke qenė perandori, gjithēka kontrollohej. Bektashizmi ėshtė njė tarikat i besimit islam i civilizuar, qė pėrcillet me dashuri e paqe. Mirėpo sunduesit nuk duan dashuri, duan pėrēarje. Sulltan Mahmuti, duke e parė kėtė besim si pėrparimtar, i vrau bektashianėt dhe ndėr ta edhe ushtrinė jeniēere, e cila zbatonte urdhrat e Haxhi Bektashit. Sulltani, duke qenė lakmitar, donte t’ia humbte gjurmėt. Kjo ishte shkelja e parimeve tė bektashizmit, qė i dha fund bektashizmit turk. Misionari i parė bektashian ishte Skėnderbeu, i cili u shkėput nga Turqia pėr tė treguar se luftonte me parullėn “Pa atdhe nuk ka fe”. Skėnderbeu ishte misionar i sulltanit dhe pėr t’u bėrė kryetar i ushtrisė, duhej tė merrte dorėn e tė bėhej bektashi. Babai qė i dha uratėn dhe e bėri bektashi Skėnderbeun, sulltan Mahmuti, i kėrkoi ta kthente atė nė Turqi. Ai refuzoi ta kthente, duke i thėnė se Skėnderbeu po luftonte pėr kombin e tij me parullėn “Pa atdhe nuk ka fe”. Pėr kėtė arsye sulltan Mahmuti e dogji nė zjarr, dhe Skėnderbeu vazhdoi luftėn. Kjo ėshtė e vėrteta, jo ajo qė thonė historianėt. Mė pas, nga viti 1700 pati shumė baballarė bektashinj shqiptarė qė i dhanė jetė kėtij tarikati. Ishte Ali Pasha, i cili i mbėshteti bektashinjtė dhe baballarėt shqiptarė u bėnė tė dėgjuar dhe morėn forcė. Kėshtu, nė Kongresin e Tretė tė Bektashinjve nė Korēė, u vendos qė qendra do tė ishte Shqipėria. Bektashinjtė ishin tė parėt ata qė u ndanė nga Perandoria turke. Nė Kongresin e Lushnjės, bektashizmin pėr veprimtaritė patriotike e quajtėn pėr herė tė parė komunitet tė veēantė. Mė pas ishin vėllezėrit Frashėri qė i dhanė zhvillim kombėtar kėtij tarikati paqėsor e njėherėsh patriotik. Tė gjithė patriotėt mė tė mėdhenj tė Shqipėrisė kanė qenė bektashinj, dhe kanė kryer njė rol absolut nė pavarėsinė dhe rilindjen e vendit. Mbreti Zog kishte njė lidhje tė ngushtė me kėtė tarikat dhe nėna e vet ka qenė ithtare e fortė e bektashizmit. Ishte ai qė pranoi Kryegjyshatėn Botėrore, pas kėrkesės qė iu bė nga kleri bektashian dhe Kryegjyshi botėror. Madje nė atė kohė, nė parlament u luftua qė bektashizmi tė bėhej fe kombėtare, por mbreti Zog nuk e arriti dot. Papa Gjon Pali II ka thėnė: “Po tė mos ishin bektashinjtė, nuk do tė kishte Shqipėri”.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 2. #2
  ...in the battle of Love! Maska e Pirate of Love
  Anėtarėsuar
  07-09-2010
  Vendndodhja
  Made in Lugina!
  Postime
  1,030

  Talking Pėr: Rreperi kosovar urinon mbi shtatoren e Skėnderbeut

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  Kryegjyshi botėror i bektashizmit, Baba Edmond Brahimaj (Baba Mondi), nė njė intervistė pėr GSH, thotė se Skėnderbeu ka qenė misionari i parė i bektashizmit.

  “Tarikati islam i bektashizmit ka njė prejardhje nga Haxhi Bektashi, i cili ngriti teqenė e parė nė Turqi nė vitin 1282. Ai ishte misionar nė Ballkan dhe kishte si qėllim pėrhapjen e fesė islame me urtėsi. Bektashinjtė janė tė parėt qė kanė pėrhapur fenė islame nė Perėndim, me urtėsi, mirėsi e dashuri, dhe kjo ėshtė baza e kėtij tarikati. Mė pas misionarėt kanė ardhur me Perandorinė Osmane dhe bektashizmi u pėrhap nė tė gjithė Shqipėrinė, me 113 teqe e 600 tyrbe. Po ashtu nė Greqi ka pasur 40 objekte tė kultit bektashian, nė Maqedoni 53, nė Kosovė 15, nė Mal tė Zi 3 dhe nė Serbi 2 tė tilla. Ndėrsa nė Turqi ka pasur 700 objekte tė kultit bektashian,” thotė Baba Mondi.

  Por i pyetur se pse nuk u bė Turqia qendra e bektashizmit, por Shqipėria, ai thotė: ‘Turqia ishte qendra e bektashizmit, por duke qenė perandori, gjithēka kontrollohej. Bektashizmi ėshtė njė tarikat i besimit islam i civilizuar, qė pėrcillet me dashuri e paqe. Mirėpo sunduesit nuk duan dashuri, duan pėrēarje. Sulltan Mahmuti, duke e parė kėtė besim si pėrparimtar, i vrau bektashianėt dhe ndėr ta edhe ushtrinė jeniēere, e cila zbatonte urdhrat e Haxhi Bektashit. Sulltani, duke qenė lakmitar, donte t’ia humbte gjurmėt. Kjo ishte shkelja e parimeve tė bektashizmit, qė i dha fund bektashizmit turk. Misionari i parė bektashian ishte Skėnderbeu, i cili u shkėput nga Turqia pėr tė treguar se luftonte me parullėn “Pa atdhe nuk ka fe”. Skėnderbeu ishte misionar i sulltanit dhe pėr t’u bėrė kryetar i ushtrisė, duhej tė merrte dorėn e tė bėhej bektashi. Babai qė i dha uratėn dhe e bėri bektashi Skėnderbeun, sulltan Mahmuti, i kėrkoi ta kthente atė nė Turqi. Ai refuzoi ta kthente, duke i thėnė se Skėnderbeu po luftonte pėr kombin e tij me parullėn “Pa atdhe nuk ka fe”. Pėr kėtė arsye sulltan Mahmuti e dogji nė zjarr, dhe Skėnderbeu vazhdoi luftėn. Kjo ėshtė e vėrteta, jo ajo qė thonė historianėt. Mė pas, nga viti 1700 pati shumė baballarė bektashinj shqiptarė qė i dhanė jetė kėtij tarikati. Ishte Ali Pasha, i cili i mbėshteti bektashinjtė dhe baballarėt shqiptarė u bėnė tė dėgjuar dhe morėn forcė. Kėshtu, nė Kongresin e Tretė tė Bektashinjve nė Korēė, u vendos qė qendra do tė ishte Shqipėria. Bektashinjtė ishin tė parėt ata qė u ndanė nga Perandoria turke. Nė Kongresin e Lushnjės, bektashizmin pėr veprimtaritė patriotike e quajtėn pėr herė tė parė komunitet tė veēantė. Mė pas ishin vėllezėrit Frashėri qė i dhanė zhvillim kombėtar kėtij tarikati paqėsor e njėherėsh patriotik. Tė gjithė patriotėt mė tė mėdhenj tė Shqipėrisė kanė qenė bektashinj, dhe kanė kryer njė rol absolut nė pavarėsinė dhe rilindjen e vendit. Mbreti Zog kishte njė lidhje tė ngushtė me kėtė tarikat dhe nėna e vet ka qenė ithtare e fortė e bektashizmit. Ishte ai qė pranoi Kryegjyshatėn Botėrore, pas kėrkesės qė iu bė nga kleri bektashian dhe Kryegjyshi botėror. Madje nė atė kohė, nė parlament u luftua qė bektashizmi tė bėhej fe kombėtare, por mbreti Zog nuk e arriti dot. Papa Gjon Pali II ka thėnė: “Po tė mos ishin bektashinjtė, nuk do tė kishte Shqipėri”.

  Te gjithaa, te gjithaaaa i ka sjellur nga atje, ēfaaaap ne kali i ka ngarkuar nje thes o duēat e kalit te mbushura me krishterizem,muslimanizem, bektashinje.... hajde, hajde Skenderbeu se po te therret memedheu te na sjellesh ato qe ke ngarkuar ne kavalo

  Vaaaaaapaaa, vaaaapaaaaaa i sosi, i mbyti fare keta fetaret, qe nuk nuk jane duke e ditur me se ē`thone e ēfare thone.
  ...nuk i dihet kurre, nuk i dihet kurre, ndoshta vjen momenti...!

 3. #3
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  27,834
  Postimet nė Bllog
  4

  Pėr: Kryegjyshi Bektashi: Skenderbeu ishte misionari i pare i bektashizmit

  Dedebaba Edmond Brahimaj nė Zėrin e Amerikės


  lir Ikonomi
  26.07.2013

  Udhėheqėsi i Kryegjyshatės Botėrore bektashiane, Dedebaba Edmond Brahimaj, ishte nė Uashington, i ftuar pėr tė marrė pjesė nė Iftarin qė dha tė mėrkurėn mbrėma Sekretari amerikan i Shtetit, John Kerry.

  Nė njė intervistė pėr Zėrin e Amerikės, Baba Mondi, siē njihet ai mes shqiptarėve, tha se marrėdhėniet e komunitetit bektashian me Shtetet e Bashkuara janė tė shkėlqyera dhe kanė njė histori tė gjatė. Ai foli edhe pėr ēėshtjen e dhunės ndaj grave dhe marrėdhėniet mes komuniteteve fetare nė Shqipėri.

  Intervisten mund ta shikoni me poshte:

  http://www.zeriamerikes.com/content/...w/1710757.html

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pėr: Kryegjyshi Bektashi: Skenderbeu ishte misionari i pare i bektashizmit

  Ēfarė ? Pėrsėri ?!!!

  Di njeri gjė pse duan ta pėrvetsojnė me doemos Gjergj Kastriotin kėta institucionet fetare ?!! Islamikėt thojnė qė Gjergj Kastrioti ishte prirės i Krishtėrimit, tani na del kjo ...! Po Gjergj Kastrioti ėshtė i tė gjithėve o Shqiptarė ..!!
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •