Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 43
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Cilat janë provat e ekzistencës së Zotit të Biblës?

    Kush jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?
    Dhe mos me thoni Bibla... se pastaj do ju them se romani qe lexova sot verteton ekzistencen e Supermanit ne Smallville...



    Me falni per gabimin ortografik ne titull.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Hipnotizuesssi : 01-08-2013 më 11:53

  2. #2
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anëtarësuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Per nje gje me habitin ateistet mua,me shume flasin per fe sesa flasin vete besimtaret

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Archon Lexo Postimin
    Per nje gje me habitin ateistet mua,me shume flasin per fe sesa flasin vete besimtaret
    Sepse jemi te alarmuar per helmimin e metejshem te shoqerise...

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Tipiku
    Anëtarësuar
    08-08-2005
    Postime
    3,950

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?
    Dhe mos me thoni Bibla... se pastaj do ju them se romani qe lexova sot verteton ekzistencen e Supermanit ne Smallville...
    Kush eshte Prova per Mosekzistencen e tij e mos me thuaj Shikimi se edhe Eren se shikon as Ajrin por e ndjen dhe e Konsumon pa te ti nuk ekziston ;mos me thuaj Ngjyra se dhe uji ska ngjyre as shije por eshte baza e jetes ashtu si besimi ai te Rigjeneron.

    Stjerner er dom som lyser i Mørke

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Tipiku Lexo Postimin
    Kush eshte Prova per Mosekzistencen e tij e mos me thuaj Shikimi se edhe Eren se shikon as Ajrin por e ndjen dhe e Konsumon pa te ti nuk ekziston ;mos me thuaj Ngjyra se dhe uji ska ngjyre as shije por eshte baza e jetes ashtu si besimi ai te Rigjeneron.
    Une nuk mund te provoj mosekzistencen e Zotit dhe asnjeri kurre nuk do jete i afte te beje dicka te tille, por edhe e kunderta... Kete teme e hapa per te pare argumentet "faktet" qe parashtrojne protestantet...
    Te besosh, do te thote te lidhesh emocionet me mungesen e fakteve.

  6. #6
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Archon Lexo Postimin
    Per nje gje me habitin ateistet mua,me shume flasin per fe sesa flasin vete besimtaret
    kunder fese...

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Edhe? Cfare pastaj?

  8. #8
    100%shqiptare Maska e loneeagle
    Anëtarësuar
    25-04-2002
    Vendndodhja
    not where i want to be
    Postime
    4,224

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Kush jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?
    Dhe mos me thoni Bibla... se pastaj do ju them se romani qe lexova sot verteton ekzistencen e Supermanit ne Smallville...



    Me falni per gabimin ortografik ne titull.
    Asnje jo besimtare do te jete ne gjendje te pranoj ekzistencen e zotit edhe 1 milion pergjigje te maresh tek kjo tema. Njerezit ngrihen cdo mengjes, shofin rreth e rrotull gjithcka qe ka krijuar zoti edhe perseri e mohojne ekzistencen sepse jane te verbuar menderisht & shpirterisht. ONE MUST ACCEPT GOD IN ORDER TO SEE/BELIEVE HIS EXISTENCE!
    I LOVE GOD

    j&g

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Nga e di ti qe i ka krijuar Ai?
    Nga e di ti qe ekziston njeher Ai, dhe pastaj nga e di qe i ka krijuar...

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Nga struktura e atomit te skajet më të largëta të galaktikave, shohim një panoramë mahnitëse të planifikimit që nuk ka gjasa të jetë shkaktuar nga një shpërthim i materialit prej të cilit çdo gjë do të ishte bërë nga lëvizja e rastësishme e atomeve. Biologu molekular Michael Denton, edhe pse nuk beson te krijimi, ka pohuar më së miri:

    Është gjithçka tepër e përsosur nga fakti se kudo ku shohim, sado thellë të hedhim vështrimin, shohim një elegancë dhe zgjuarsi me një cilësi absolutisht të pakapërcyeshme, e cila hedh poshtë idenë e rastësisë.

    A është me të vërtetë e besueshme se proceset e rastësishme mund të kenë ndërtuar një realitet, elementi më i vogël i të cilit, një proteinë apo gjen funksional, është i ndërlikuar përtej aftësive tona krijuese, një realitet i cili është antiteza e rastësisë, i cili kalon në çdo aspekt gjithçka të prodhuar nga zgjuarsia e njeriut?

    Bashkë me nivelin e zgjuarsisë dhe ndërlikimit shfaqur nga mekanizmi molekular i jetës, edhe objektet më të përparuara të prodhuara nga ne duken të plogështa. Ne ndihemi të përulur, ashtu si njeriu Neolitik në prani të teknologjisë së shekullit të njëzet.
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga loneeagle Lexo Postimin
    Asnje jo besimtare do te jete ne gjendje te pranoj ekzistencen e zotit edhe 1 milion pergjigje te maresh tek kjo tema. Njerezit ngrihen cdo mengjes, shofin rreth e rrotull gjithcka qe ka krijuar zoti edhe perseri e mohojne ekzistencen sepse jane te verbuar menderisht & shpirterisht. ONE MUST ACCEPT GOD IN ORDER TO SEE/BELIEVE HIS EXISTENCE!
    Lonee asgje nuk u krijua nga asgjeja. Dicka e krijoi apo e beri te mundur krijimin e gjithesise. Por a eshte ai Zot qe njohim ne neper libra apo dikush tjeter, ne nje forme tjeter, etj. Kjo me mundon mua.
    Feelings change - memories don't.

  12. #12
    Intifada verzioni 4.0 Maska e mesia4ever
    Anëtarësuar
    01-12-2006
    Vendndodhja
    Guinea
    Postime
    6,386

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Hipnotizuesi pershendetje. Paramendoje nje univers qe nuk ka Krijues, asgje ska kuptim, njerezimi do te ishte qenia me e pafat qe ka ekzistuar ndonjehere. Ndoshta prej moshes 20 - 40 vjet mund te beje disa gjera qe i japin kenaqesi te momentit, pas kesaj jeta fillon te behet monotone dhe njeriu mendon se nje dite nuk do te ekzistoje. I ben 60 vjec, fillon te shemtohesh, fuqia e trupit fillon te te leshoje, me nuk mund te besh disa gjera qe i ben si i ri. Shkon drejt zhdukjes se perhershme, do te behesh nje qenie e harruar, pas ca viteve askujt nuk do t'i interesoje se ke jetuar dikur ne toke. Kjo eshte shokuese, tmerruese per cdo njeri qe mendon per kesi gjerash, nese mendon nga kendveshtrimi ateist.

    Jeta ne toke ka kuptim vetem nese ekziston Perendia qe predikohet ne Bibel.

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anëtarësuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Egzistencen e Zotit ne as nje rast ateistet se kuptojn sepse jan shpirterisht qenje pa njenja qenje qe jan te aft te bejn çdo deklarat çdo prov per te tjetersuar diçka qe atyre sua merr mendja ,se kuptoj se ne çfar Besojn Ateistet,besoj qe edhe ti Hipnotizuesssssi duhet te jesh ateist per deri sa ju hapni tema te kesaj natyre poshtersuese ,sepse ti me kete tem ofendo gjiha komunitetet fetare te marr sebashku me besimtaret e çdo feje qe i luten zotit,nese deshiro ta vertetojsh egzistencen e zotit ateher te ngelet te shkohs tek ndonje vend i shejt ne pik te nates dhe mendoje qe ky vend i shejt eshte thjesht farez,te siguroj qe do nisesh duke u dridhur dhe duke te hyr friga ne palc dhe do nisesh te lutesh zotit mbase edhe gurve te tokes per ta shpetu shpirtin tuj,pse sipas teje njerzit e mir siç kan ken Dervish Luzha nga Tropoja ishte nje nga dietart me te mir dhe percaktimet e ti kan qen jasht zakonisht percaktuese dhe rrealitete po ashtu edhe dervish tjeter po i keti Vendi i quajtur Rexhep mbiemrin sja mbajkam mend ,nese nuk ke dieni per keto egzistenca pyet dhe te tregojne ,nuk ja kam iden se nga je e sa fetar e besimtar ke familjen tuj,por besoj qe ata nuk jan nivelin tuaj sa ta çojn neper mend ate qe ti e shkruan keu ne forum,shpresoj te jesh mirkuptues ,dhe qe ta kuptosh nuk po komentoj per tju fyer ju personalisht por thjesht mendimin tuaj dhe temen qe eshte jasht njerzore per mendimin tim,dhe ne fund flm per mirkuptimin
    Sa bukur eshte kur ne shpirt ke gjithmone ngrohtesi. FaLeMiNdErIt.

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Lonee asgje nuk u krijua nga asgjeja. Dicka e krijoi apo e beri te mundur krijimin e gjithesise. Por a eshte ai Zot qe njohim ne neper libra apo dikush tjeter, ne nje forme tjeter, etj. Kjo me mundon mua.
    Te gjithe thone Dikush, perse jo Dicka? Nga e gjeni gjithe kete siguri? Budallai eshte i sigurt.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga mesia4ever Lexo Postimin
    Hipnotizuesi pershendetje. Paramendoje nje univers qe nuk ka Krijues, asgje ska kuptim, njerezimi do te ishte qenia me e pafat qe ka ekzistuar ndonjehere. Ndoshta prej moshes 20 - 40 vjet mund te beje disa gjera qe i japin kenaqesi te momentit, pas kesaj jeta fillon te behet monotone dhe njeriu mendon se nje dite nuk do te ekzistoje. I ben 60 vjec, fillon te shemtohesh, fuqia e trupit fillon te te leshoje, me nuk mund te besh disa gjera qe i ben si i ri. Shkon drejt zhdukjes se perhershme, do te behesh nje qenie e harruar, pas ca viteve askujt nuk do t'i interesoje se ke jetuar dikur ne toke. Kjo eshte shokuese, tmerruese per cdo njeri qe mendon per kesi gjerash, nese mendon nga kendveshtrimi ateist.

    Jeta ne toke ka kuptim vetem nese ekziston Perendia qe predikohet ne Bibel.
    Pikerisht fakti se asgje nuk ka kuptim eshte vula e lirise. Kur asgje nuk ka kuptim, atehere ne, njerezit, jemi te lire t'i japim kuptimin tone. Sa melodramatik qe je mesia4ever, une kam botkuptim tjeter per vdekjen. Vdekja eshte shpikja e pare dhe me e mire e jetes, sepse vetem vdekja mund t'i rifreskoje gjerat dhe te sjelli nje fryme te re. Vdekja eshte novatore. Jeta nuk do kishte kuptim per vdekjen. Jo per mua nuk eshte fare shokuese, as tmerruese, per mua eshte privilegj qe jam ne jete dhe e shfrytezoj ne maksimum, ndryshe nga ata qe besojne ne jeten pasvdekjes. Ja ku eshte ndryshimi mes nesh.

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga mitjuk Lexo Postimin
    Egzistencen e Zotit ne as nje rast ateistet se kuptojn sepse jan shpirterisht qenje pa njenja qenje qe jan te aft te bejn çdo deklarat çdo prov per te tjetersuar diçka qe atyre sua merr mendja ,se kuptoj se ne çfar Besojn Ateistet,besoj qe edhe ti Hipnotizuesssssi duhet te jesh ateist per deri sa ju hapni tema te kesaj natyre poshtersuese ,sepse ti me kete tem ofendo gjiha komunitetet fetare te marr sebashku me besimtaret e çdo feje qe i luten zotit,nese deshiro ta vertetojsh egzistencen e zotit ateher te ngelet te shkohs tek ndonje vend i shejt ne pik te nates dhe mendoje qe ky vend i shejt eshte thjesht farez,te siguroj qe do nisesh duke u dridhur dhe duke te hyr friga ne palc dhe do nisesh te lutesh zotit mbase edhe gurve te tokes per ta shpetu shpirtin tuj,pse sipas teje njerzit e mir siç kan ken Dervish Luzha nga Tropoja ishte nje nga dietart me te mir dhe percaktimet e ti kan qen jasht zakonisht percaktuese dhe rrealitete po ashtu edhe dervish tjeter po i keti Vendi i quajtur Rexhep mbiemrin sja mbajkam mend ,nese nuk ke dieni per keto egzistenca pyet dhe te tregojne ,nuk ja kam iden se nga je e sa fetar e besimtar ke familjen tuj,por besoj qe ata nuk jan nivelin tuaj sa ta çojn neper mend ate qe ti e shkruan keu ne forum,shpresoj te jesh mirkuptues ,dhe qe ta kuptosh nuk po komentoj per tju fyer ju personalisht por thjesht mendimin tuaj dhe temen qe eshte jasht njerzore per mendimin tim,dhe ne fund flm per mirkuptimin
    Nuk e dija se pyetjet ofendojne fete... Ateistet qenie pa ndjenja? Gabohesh shoku im. Cdo dite sa here qe shoh njerez qe lypin u jap te holla, sa here dikush me kerkon ndihme bej te pamunduren per ta ndihmuar, e dua familjen time dhe njerezit qe me rrethojne, i dua te gjithe njerezit pa kushte.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anëtarësuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Keke edhe lekist edhe bam mires pse sqenke ba politikan do kishe munsi me tejshme per buxhetin dhe bamirsit tuaja dhe dashuris per njerzimin
    Sa bukur eshte kur ne shpirt ke gjithmone ngrohtesi. FaLeMiNdErIt.

  18. #18
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga mitjuk Lexo Postimin
    Keke edhe lekist edhe bam mires pse sqenke ba politikan do kishe munsi me tejshme per buxhetin dhe bamirsit tuaja dhe dashuris per njerzimin
    Edhe politiken e kam shkruajtur te reporti im personal.

  19. #19
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga mia@ Lexo Postimin
    Lonee asgje nuk u krijua nga asgjeja. Dicka e krijoi apo e beri te mundur krijimin e gjithesise. Por a eshte ai Zot qe njohim ne neper libra apo dikush tjeter, ne nje forme tjeter, etj. Kjo me mundon mua.
    Parimisht jam dakort me ju. Dua të shtoj se .. asgjëja nuk ekziston !! Nëse do të ekzistonte asgjëja, atëhere asgjë nuk do të ekzistonte. Dua të them se nuk mund të ketë një fillim nga asgjëja.!!
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga daniel00 Lexo Postimin
    Nga struktura e atomit te skajet më të largëta të galaktikave, shohim një panoramë mahnitëse të planifikimit që nuk ka gjasa të jetë shkaktuar nga një shpërthim i materialit prej të cilit çdo gjë do të ishte bërë nga lëvizja e rastësishme e atomeve. Biologu molekular Michael Denton, edhe pse nuk beson te krijimi, ka pohuar më së miri:

    Është gjithçka tepër e përsosur nga fakti se kudo ku shohim, sado thellë të hedhim vështrimin, shohim një elegancë dhe zgjuarsi me një cilësi absolutisht të pakapërcyeshme, e cila hedh poshtë idenë e rastësisë.

    A është me të vërtetë e besueshme se proceset e rastësishme mund të kenë ndërtuar një realitet, elementi më i vogël i të cilit, një proteinë apo gjen funksional, është i ndërlikuar përtej aftësive tona krijuese, një realitet i cili është antiteza e rastësisë, i cili kalon në çdo aspekt gjithçka të prodhuar nga zgjuarsia e njeriut?

    Bashkë me nivelin e zgjuarsisë dhe ndërlikimit shfaqur nga mekanizmi molekular i jetës, edhe objektet më të përparuara të prodhuara nga ne duken të plogështa. Ne ndihemi të përulur, ashtu si njeriu Neolitik në prani të teknologjisë së shekullit të njëzet.

    Te gjitha keto gjera kishin kohe te zhvilloheshin, per 13 apo me shume miliarde vite...
    Njeriu ekziston vetem qe disa qindra mijera vite. Njeriu modern madje vetem qe disa mijera vite.

    Paramendo zhvillimin e njeriut pas 1 miliarde vitesh, gje qe praktikisht eshte e pamundur, por vetem sa per krahasim. Ai njeri, nese mund te quajme njeri, ndoshta do te ishte aq perfekt (nga perspektiva e njeriut te sotem) ,me aftesi te barabarta cfare i atribuuohen sot Zotit, edhe pse per te arritur deri aty as nuk i eshte ofruar dhe as nuk e ka perdorur ndihmen e Zotit. Lere me te Zotit te Bibles, Kuranit etj.
    Pra, shumcka eshte edhe ceshtje e kohes. Ne rastin e unversit dhe gjerave qe ekszistojne dhe ndodhin ne univers, ceshtje e nje kohe te pakonceptueshme per njeriun e sotem.
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 02-08-2013 më 19:37

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •