Close
Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 43
  1. #21

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Te gjitha keto gjera kishin kohe te zhvilloheshin, per 13 apo me shume miliarde vite...
    Njeriu ekziston vetem qe disa qindra mijera vite. Njeriu modern madje vetem qe disa mijera vite.

    Paramendo zhvillimin e njeriut pas 1 miliarde vitesh, gje qe praktikisht eshte e pamundur, por vetem sa per krahasim. Ai njeri, nese mund te quajme njeri, ndoshta do te ishte aq perfekt (nga perspektiva e njeriut te sotem) ,me aftesi te barabarta cfare i atribuuohen sot Zotit, edhe pse per te arritur deri aty as nuk i eshte ofruar dhe as nuk e ka perdorur ndihmen e Zotit. Lere me te Zotit te Bibles, Kuranit etj.
    Pra, shumcka eshte edhe ceshtje e kohes. Ne rastin e unversit dhe gjerave qe ekszistojne dhe ndodhin ne univers, ceshtje e nje kohe te pakonceptueshme per njeriun e sotem.

    Ti mendon se organet e njeriut pesojne ndryshime? (perralla e Darvinit)...Te ka rene ndonjehere diqka ne sy apo te ka dale ndonje puçerr ne gjuhe?!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  2. #22
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Parimisht jam dakort me ju. Dua të shtoj se .. asgjëja nuk ekziston !! Nëse do të ekzistonte asgjëja, atëhere asgjë nuk do të ekzistonte. Dua të them se nuk mund të ketë një fillim nga asgjëja.!!
    Asgjeja nuk ekziston, pra ekziston...
    Ja fute vetes.
    “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
    ― Charles Chaplin

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    Ti mendon se organet e njeriut pesojne ndryshime? (perralla e Darvinit)...Te ka rene ndonjehere diqka ne sy apo te ka dale ndonje puçerr ne gjuhe?!
    Me kete qe the shoku per nje gje u sigurova, qe nuk je biolog...
    “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
    ― Charles Chaplin

  4. #24

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    jo jo nuk jam biolog, dhe perrallat e Darvinit (i cili po te ishte gjalle vet do ta pergenjeshtronte veten) dhe biologeve pasues, nuk i besoj fare!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  5. #25
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    jo jo nuk jam biolog, dhe perrallat e Darvinit (i cili po te ishte gjalle vet do ta pergenjeshtronte veten) dhe biologeve pasues, nuk i besoj fare!
    E cuditshme, sepse perralla e tij funksionon.
    “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
    ― Charles Chaplin

  6. #26

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    joooooooo!!!!.....sincerisht beson ne teorine e Darvinit?!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  7. #27
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Kam bere 3 vite biologji, dhe nje vit biologji e avancuar, nuk kishte rruge tjeter pervecse te mesoja per Darvinin dhe evolucionin.
    “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
    ― Charles Chaplin

  8. #28
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Asgjeja nuk ekziston, pra ekziston...
    Ja fute vetes.
    Ore rrapi 3 , unë them se asgjëja nuk ekziston , ky thotë : ja fute vetes se asgjëja ekziston !!! Je në metro mo ?? Lexoje edhe një herë se ti paske probleme me përceptimin lol

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Parimisht jam dakort me ju. Dua të shtoj se .. asgjëja nuk ekziston !! Nëse do të ekzistonte asgjëja, atëhere asgjë nuk do të ekzistonte. Dua të them se nuk mund të ketë një fillim nga asgjëja.!!
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Wordless Lexo Postimin
    Ore rrapi 3 , unë them se asgjëja nuk ekziston , ky thotë : ja fute vetes se asgjëja ekziston !!! Je në metro mo ?? Lexoje edhe një herë se ti paske probleme me përceptimin lol
    Lexoje edhe njehere ate qe shkruajte, por me shikim tjeter, jo ate shikimin e mbyllur religjioz qe shikon vetem ne nje pike...
    “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
    ― Charles Chaplin

  10. #30

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Kam bere 3 vite biologji, dhe nje vit biologji e avancuar, nuk kishte rruge tjeter pervecse te mesoja per Darvinin dhe evolucionin.
    15 vjeqar ke filluar ta studiosh biologjine?
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  11. #31
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Nuk ka rendesi. Pak me lart the se une besoj te teoria e evolucionet, jo une nuk besoj sepse dij per teorine e evolucionit. Ata qe s'kane informacion besojne.
    “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
    ― Charles Chaplin

  12. #32

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    si s'ka rendesi?! nese nuk eshte e vertete nuk ke pse na e thua ketu...po nejse, me kaloi deshira per te biseduar me ty, tung çuni.
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  13. #33
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    28-04-2002
    Postime
    2,282

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Nuk jane provat ato qe bejne te mundur ekzistencen e Zotit. Jo se nuk ka prova, por eshte Zoti, dhe me pas prova. Te Kerkosh te njohesh Zotin nisur nga provat, eshte njesoj sikur femija jot, te te kerkoje prova, qe te besoje se ti je babai i tij. Por mos haro se femija jot te ke thirur baba, qysh kur ishte femje rreth dy vjec. Dmth kur ai eshte ende ne nje moshe qe nuk ka idene se cdo te thote fjala prove. Tani ju pyes: Cfar prove e bindi kete femije 2 vjecar, qe te te therese e te te pranoje baba???? Sic e shikon, nuk eshte prova ajo qe e coi femijen tend, per te te njohur ty si baba. Je pikerisht ti, ai i cili i ke mesuar dhe zbuluar femijes tend, te qenit babai i tij, dhe kete e ke bere qysh ne momentin qe i ke thene: eja tek babi. Kjo , sepse vetem ti e di katerciperisht qe je babai i tij, prandaj i ke thene: eja ke Babi. Pra sic e sheh, zbulesa e te qenit babai i femijes, vjen nga ty, dhe jo nga aftesite e femijes per te zbuluar me ane provash, babain i tij. Ky eshte shembulli dhe menyra e te konceptuarit, drejt njohjes se Atit Perendi. Njeriu kurre nuk mund te zbuloje dhe te njohe Perendine, sepse eshte plotesisht i pafte. Eshte Ati Perendi, Ai i cili i zbolon besimtarit se eshte bir. Dhe kush eshte bir, natyrisht qe e digjon dhe njeh zerin e Atit te tij, duke ju besuar plotesisht ne dore te Tij.
    Vete fakti qe ti Hipnotizues kundershton ekzistencen e Atit Perendi, dhe kerkon prova, deshmon se nuk je bir i Atit Perendi. Cdo bir e njeh Atin Perendi, i bindet dhe ben vullnetin e Tij. Por mbase ata qe nuk jane bij te Atit Perendi mund te pyesin: po ne cfar jemi? Kete pergjigje Jezusi ja u dha hebrenjve qe nuk besonin tek Krishti, kur ju tha: ati juaj eshte satani. Pra te gjitha ata qe kundershtojne ekzistencen e Atit Perendi, vertetojne se nuk jane bij te Tij, por te satanit.
    Ndryshuar për herë të fundit nga deshmuesi : 03-08-2013 më 16:13

  14. #34
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    Ti mendon se organet e njeriut pesojne ndryshime?...
    Domosdoshmerisht...
    Apo te duken ty te gjithe njerezit e te gjitha koherave dhe hapesirave te njejte!?

    Fjala ishte per 13 miliarde vite, jo per 13, 130 apo 1300 vite.
    13 miliarde vite jane aq shume, sa qe praktikisht nuk mund ti numerosh nje nga nje edhe nese jeton 1000 vite dhe tere kohen vetem rri duke numeruar
    Ndryshuar për herë të fundit nga Antiproanti : 03-08-2013 më 17:21

  15. #35
    i/e regjistruar Maska e daniel00
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Vendndodhja
    tr
    Postime
    2,836

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Ata që kanë harxhuar dhjetëvjeçarë nga jeta e tyre për të mbështetur Big Bengun dhe karrierat profesionale të të cilëve u varën nga mbijetesa e tij nuk kanë gjasa t’i hapin derën atyre që e kundërshtojnë. Kritiku i Big Bengut Eric Lerner shpall: “Tërë karrierat në kozmologji janë ndërtuar mbi teori që nuk kanë kaluar përmes provave të vëzhgimit, apo nuk i kanë kaluar këto prova dhe megjithatë kanë qëndruar”.

    Për rrjedhojë, kundërshtimit i zihet fryma nga mungesa e shqyrtimit të barabartë që i mbyll derën financimeve për studime të mëtejshme dhe me anë të ngurrimit të gazetave më të mira për të botuar artikuj të tillë. Për shembull, Halton Arpit “iu hoq detyra në teleskopin e tij Palomar, sepse komiteti i caktimit të detyrave nuk do t’i lejonte teleskopin për projekte jo të Big Bengut”. A ka ndonjë “mafie” shkencore që mbron përkrahësit e Big Bengut?
    Ngjeshur me brezin e se vertetës,parzmoren e drejtësisë,mburojën e besimit dhe shpatën e Frymës.

  16. #36
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anëtarësuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    I do not believe in a personal God and I have never denied this but have expressed it clearly. If something is in me which can be called religious then it is the unbounded admiration for the structure of the world so far as our science can reveal it. I believe in Spinoza's God who reveals himself in the orderly harmony of what exists, not in a God who concerns himself with the fates and actions of human beings. (Albert Einstein)
    “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
    ― Charles Chaplin

  17. #37

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Domosdoshmerisht...
    Apo te duken ty te gjithe njerezit e te gjitha koherave dhe hapesirave te njejte!?

    Fjala ishte per 13 miliarde vite, jo per 13, 130 apo 1300 vite.
    13 miliarde vite jane aq shume, sa qe praktikisht nuk mund ti numerosh nje nga nje edhe nese jeton 1000 vite dhe tere kohen vetem rri duke numeruar
    Pra sincerisht, ti beson se ne e kemi prejardhjen nga skrrajat?!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  18. #38
    i/e regjistruar Maska e Antiproanti
    Anëtarësuar
    28-07-2011
    Postime
    6,033

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    Pra sincerisht, ti beson se ne e kemi prejardhjen nga skrrajat?!
    Ti dhe ata si ti jo...
    Ju e keni prejardhjen prej Zotit.

    Une e kisha fjalen vetem per njerezit.

  19. #39

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga Antiproanti Lexo Postimin
    Ti dhe ata si ti jo...
    Ju e keni prejardhjen prej Zotit.

    Une e kisha fjalen vetem per njerezit.
    Uh shyqyr qe ne nuk e paskemi...e ne patshi ju, ju vafte per mbare!!! edhe karakterin e keni si skrajat!
    Nëse dëshiron ta dish të vërtetën duhet të jesh i gatshëm ta pranosh.

  20. #40
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Kusha jane provat e ekzistences se Zotit te Bibles?

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    Pra sincerisht, ti beson se ne e kemi prejardhjen nga skrrajat?!
    Pse jo ?! E mo se edhe ajo flutura bukuroshe e ka prejardhjen nga krimbi lol Ke dëgjuar për peshqit fluturakë ? Hajde evolution hajde !!! Pse kishin fluturuar pa ?!! Nga frika që mos ti hanin peshqit e mëdhenj, ata kërcenin aq fort mbi det , sa filluan nga 1 metër fluturim , të fluturonin në disa qindra metra. Disa prej tyre filluan të dilnin në breg dhe rrinin në llucë ashtu si zhabat kuak kuak kuak e kshu kshu, deri sa u bën kshu si puna ime dhe ndoshta si puna jote !

    p.s Titulli i temës sikur ka ca probleme gramatike
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

Faqja 2 prej 3 FillimFillim 123 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •