Close
Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 104
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Si mund ta vrasim Zotin?

 2. #2
  Perjashtuar nga Mod.
  Anėtarėsuar
  07-09-2012
  Vendndodhja
  Ne Shqiperi
  Postime
  5,361
  Faleminderit
  0
  13 falenderime nė 13 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Kur ai zot mos te kete me besimtar.

 3. #3
  Moderator Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime nė 79 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Po ne qofte se nuk egziston,perse duhet vrare???

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Me pelqyen shume qe te dyja pergjigjet.
  Une e kam menduar keshtu: Njeriu krijoi Zotin sipas fytyres se tij. Krijuesi ka fuqine e te shkaterruarit mbi krijimin e tij.

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e C.Jack Sparrow
  Anėtarėsuar
  07-12-2012
  Vendndodhja
  Everywhere
  Postime
  199
  Faleminderit
  10
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Si mund ta vrasim Zotin?
  Kjo eshte nje pyetje retorike, dicka e pakonceptueshme. LOL , si mund ta vrasesh zotin?!kur ai ka gjithcka ne dore
  “Who’s to say I won’t live forever?”

 6. #6
  AKA-MANO Maska e Maqellarjot
  Anėtarėsuar
  16-06-2011
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  972
  Faleminderit
  81
  62 falenderime nė 51 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Ne e krijuam...ne e vram. Krijuam zotin ne imazhin tone per ta ngritur njerezimin nga balta, nga instiktet kafsherore. Por duke mos qen te aft per te qendruar ne kete rruge ndertuar mbi virtyte, rruga e vetme qe te conte drejt umanizmit qe per nje kohe shume te gjate, mund te arriheshte vetem nepermjet 'mesazhit te Zotit', e vram. Thjesht sepse eshte me e leht te pranosh natyren tende te mbushur me vese dhe dobesi sesa ta luftosh. Eshte me e leht te zvarritesh sesa te mbash peshen e rend te shpirtit endacak qe do te mbetet gjithmone bosh, i papermbushur thjesht per faktin se eshte koshient se ardhje ne kete bote nuk ishte e vullnetshme dhe tani eshte i 'detyruar' per te jetuar. Qenie qe nuk duron dote vetmine, monotonine sepse ne keto caste i shfaqet bota ashtu sic eshte dhe jo sic e deshiron Qenie patetike e mirefillet.

  Pra emri i temes si shprehje eshte : 'per te gjith dhe asnje' !
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Maqellarjot : 30-07-2013 mė 13:08
  Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

 7. #7
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Si mund ta vrasim Zotin?
  Hall i madh tė paska zėn ! Me nxitim tė madh e ke mar kėtė ateizmin tėnd ?!! Pse nuk fillon tė vrasėsh veset e tua tė kėqija (askush nuk ėshtė perfekt apo jo ? ) Pastaj vrit Zotin !! Pra, bėhu mė i mirė se ai Zoti qė do tė vrasėsh, pastaj diskutojmė mbi mėnyrėn se si mund ta vrasim.
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 8. #8
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  39
  Postime
  1,558
  Faleminderit
  17
  24 falenderime nė 19 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  vetem Nice dhe ne qe e kuptojme ate [Nicen] dime si mund ta vrasim Zotin ;

  duke vrare veten , do mund te vrasesh edhe Zotin qe jeton brenda teje .

  sigurisht qe nuk mund ta vrasim veten . ashtu sic beri edhe Nice i cili nga kjo pamundesi iu shkaktua vdekja me heret sec pritej.

 9. #9
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
  vetem Nice dhe ne qe e kuptojme ate [Nicen] dime si mund ta vrasim Zotin ;

  duke vrare veten , do mund te vrasesh edhe Zotin qe jeton brenda teje .

  sigurisht qe nuk mund ta vrasim veten . ashtu sic beri edhe Nice i cili nga kjo pamundesi iu shkaktua vdekja me heret sec pritej.
  Ai luajti nga mėndja e kokės fare i ziu !! Si duket, e ka shtrydhur trurin shumė duke gjetur pėrgjigje se si ta vrasė Zotin lol
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 10. #10
  -
  Anėtarėsuar
  14-02-2011
  Postime
  2,457
  Faleminderit
  4
  34 falenderime nė 25 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Kur me ndodh te shoh filozofime te ketij niveli befasues, nga ku, pretendohet se burimi i ketij frymezimi te pashoq filozofik buron nga Niēe, me duhet te pranoj qe me lendohen ndjenjat. :( Me duhet serish t'i jap tė drejtė Heidegger, i cili pikėrisht iu drejtohej rasteve tė tilla.
  Niēe vuante per njerėzimin; vuante kur e shihte tė gėnjyer dhe tė humbur, tė mashtruar dhe tė nėnshtruar, prandaj ai i bėnte thirrje njerėzimit qė "tė vriste" kėtė njeriun e gėnjyer, tė mashtruar e tė nėnshtruar qė kishte qenė pėr shekuj e shekuj. Mbinjeriu, ishte njeriu qė ka vrarė njeriun frikacak brenda tij, njeriun e verbėr, njeriun qė i pėlqen tė jetojė gėnjeshtrėn qė i ėshtė shėrbyer si shpėtim, duke iu nėnshtruar doktrinave fetare, zotave tė rremė, profetėve tė rremė qė e trajtojnė si skllav njeriun dhe i ofrojnė jetėn e pėrtejmė: dikujt parajsėn e dikujt ferrin. Ky lloj virtyti i rremė qė pėrhapej nga kėto lloj doktrinash, duhej "vrarė", qė tė lindė mbinjeriu, njeriu i vėrtetė, ai qė kėrkon dhe jeton me tė vėrtetėn, ai qė sfidon vetveten pėr t'u lartėsuar.

  Sa pėr referencė:
  - Kur unė bėrtas: “Mallkuar qofshin tė gjithė demonėt burracakė qė keni nė trup, qė duan veē tė qurraviten, tė plasin duart pėr lutje e adhurime” ata ulėrijnė: “Zarathusrtra ėshtė ateist!”
  Mė shumė se tė gjithė ulėrijnė mjeshtėrit e tyre tė nėnshtrimit, por pikėrisht nė veshėt e tyre do tė mė pėlqente tė ulėrija: “Po! Unė jam Zarathustra, ateisti!”
  Ah, kėta mjeshtrit e nėnshtrimit! Futen kudo ku ka meskinė, tė sėmurė e zgjebarak si morrat. Vetėm neveria ime mė mban nga dėshira pėr t’i shkelmuar.
  Epo mirė, atėherė! Unė jam Zarathustra ateisti. Ku do t’i gjej tė ngjashmit e mi? Tė ngjashmit e mi janė tė gjithė ata qė i diktojnė vetes vullnetin e tyre dhe qė i heqin asaj ēdo lloj nėnshtrimi. Unė jam Zarathustra, ateisti. E pjek ēdo rast nė tiganin tim. Vetėm kur piqet mirė, e quaj si ushqimin tim e i uroj mirėseardhjen.
  Po ē’iu flas e ē’iu ulėrij kot, kur nuk keni veshė pėr tė dėgjuar?!”


  Niēe nuk vdiq i ēmendur, ishte tejet i zgjuar pėr tė jetuar dhe u kuptuar mes mizerjeve me formė 'njeriu'.

  ...dhe sa pėr kėtė qė, na e bėtė bozė sikur po na e thoni ju pėr herė tė parė:
  Njeriu krijoi Zotin sipas fytyres se tij
  Ne e krijuam...ne e vram. Krijuam zotin ne imazhin tone
  lėrjani autorsinė atij Zotit tjetėr qė i pėrket: Volterit.. dhe ta keni parasysh qė tė paktėn ta trajtoni si duhet: "Njeriu krijoi zotin sipas shėmbėlltyrės sė tij" - ishte njė ironi e tij rreth fallsitetit dhe mizorisė sė fesė, cilėsi vdekatare dhe gjakatare qė i mvisheshin atij "Zoti" qė kėrkonte nėnshtrim dhe flijim njerėzish pėr 'tė, s'ishin gjė tjetėr veēse vese njerėzore, ose mė saktė i njė grupi klerikėsh krimba dhe gjakatarė.

 11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fleur Blanche pėr postimin:

  Gentian_gr (06-01-2014)

 12. #11
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Fleur Blanche Lexo Postimin
  Kur me ndodh te shoh filozofime te ketij niveli befasues, nga ku, pretendohet se burimi i ketij frymezimi te pashoq filozofik buron nga Niēe, me duhet te pranoj qe me lendohen ndjenjat. Me duhet serish t'i jap tė drejtė Heidegger, i cili pikėrisht iu drejtohej rasteve tė tilla.
  Niēe vuante per njerėzimin; vuante kur e shihte tė gėnjyer dhe tė humbur, tė mashtruar dhe tė nėnshtruar, prandaj ai i bėnte thirrje njerėzimit qė "tė vriste" kėtė njeriun e gėnjyer, tė mashtruar e tė nėnshtruar qė kishte qenė pėr shekuj e shekuj. Mbinjeriu, ishte njeriu qė ka vrarė njeriun frikacak brenda tij, njeriun e verbėr, njeriun qė i pėlqen tė jetojė gėnjeshtrėn qė i ėshtė shėrbyer si shpėtim, duke iu nėnshtruar doktrinave fetare, zotave tė rremė, profetėve tė rremė qė e trajtojnė si skllav njeriun dhe i ofrojnė jetėn e pėrtejmė: dikujt parajsėn e dikujt ferrin. Ky lloj virtyti i rremė qė pėrhapej nga kėto lloj doktrinash, duhej "vrarė", qė tė lindė mbinjeriu, njeriu i vėrtetė, ai qė kėrkon dhe jeton me tė vėrtetėn, ai qė sfidon vetveten pėr t'u lartėsuar.

  Sa pėr referencė:
  - Kur unė bėrtas: “Mallkuar qofshin tė gjithė demonėt burracakė qė keni nė trup, qė duan veē tė qurraviten, tė plasin duart pėr lutje e adhurime” ata ulėrijnė: “Zarathusrtra ėshtė ateist!”
  Mė shumė se tė gjithė ulėrijnė mjeshtėrit e tyre tė nėnshtrimit, por pikėrisht nė veshėt e tyre do tė mė pėlqente tė ulėrija: “Po! Unė jam Zarathustra, ateisti!”
  Ah, kėta mjeshtrit e nėnshtrimit! Futen kudo ku ka meskinė, tė sėmurė e zgjebarak si morrat. Vetėm neveria ime mė mban nga dėshira pėr t’i shkelmuar.
  Epo mirė, atėherė! Unė jam Zarathustra ateisti. Ku do t’i gjej tė ngjashmit e mi? Tė ngjashmit e mi janė tė gjithė ata qė i diktojnė vetes vullnetin e tyre dhe qė i heqin asaj ēdo lloj nėnshtrimi. Unė jam Zarathustra, ateisti. E pjek ēdo rast nė tiganin tim. Vetėm kur piqet mirė, e quaj si ushqimin tim e i uroj mirėseardhjen.
  Po ē’iu flas e ē’iu ulėrij kot, kur nuk keni veshė pėr tė dėgjuar?!”


  Niēe nuk vdiq i ēmendur, ishte tejet i zgjuar pėr tė jetuar dhe u kuptuar mes mizerjeve me formė 'njeriu'.

  ...dhe sa pėr kėtė qė, na e bėtė bozė sikur po na e thoni ju pėr herė tė parė:


  lėrjani autorsinė atij Zotit tjetėr qė i pėrket: Volterit.. dhe ta keni parasysh qė tė paktėn ta trajtoni si duhet: "Njeriu krijoi zotin sipas shėmbėlltyrės sė tij" - ishte njė ironi e tij rreth fallsitetit dhe mizorisė sė fesė, cilėsi vdekatare dhe gjakatare qė i mvisheshin atij "Zoti" qė kėrkonte nėnshtrim dhe flijim njerėzish pėr 'tė, s'ishin gjė tjetėr veēse vese njerėzore, ose mė saktė i njė grupi klerikėsh krimba dhe gjakatarė.

  Mos....paska qene dhe dikush tjeter qe e paska lexuar edhe ate qe ka lexuar hipnotizuesi lol...
  Epo prap,ai mendon njesoj me Volterin
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 13. #12
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Maqellarjot Lexo Postimin
  Ne e krijuam...ne e vram. Krijuam zotin ne imazhin tone per ta ngritur njerezimin nga balta, nga instiktet kafsherore. Por duke mos qen te aft per te qendruar ne kete rruge ndertuar mbi virtyte, rruga e vetme qe te conte drejt umanizmit qe per nje kohe shume te gjate, mund te arriheshte vetem nepermjet 'mesazhit te Zotit', e vram. Thjesht sepse eshte me e leht te pranosh natyren tende te mbushur me vese dhe dobesi sesa ta luftosh. Eshte me e leht te zvarritesh sesa te mbash peshen e rend te shpirtit endacak qe do te mbetet gjithmone bosh, i papermbushur thjesht per faktin se eshte koshient se ardhje ne kete bote nuk ishte e vullnetshme dhe tani eshte i 'detyruar' per te jetuar. Qenie qe nuk duron dote vetmine, monotonine sepse ne keto caste i shfaqet bota ashtu sic eshte dhe jo sic e deshiron Qenie patetike e mirefillet.

  Pra emri i temes si shprehje eshte : 'per te gjith dhe asnje' !
  Duken inteligjentet. Gezohem qe ka akoma shqiptare qe mendojne.

 14. #13
  Moderator Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime nė 79 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Ka dhe nje mendim tjeter per kete ceshtje,Volteri thoshte:"Nese Zoti nuk egziston,atehere ai duhet shpikur"

 15. #14
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Hall i madh tė paska zėn ! Me nxitim tė madh e ke mar kėtė ateizmin tėnd ?!! Pse nuk fillon tė vrasėsh veset e tua tė kėqija (askush nuk ėshtė perfekt apo jo ? ) Pastaj vrit Zotin !! Pra, bėhu mė i mirė se ai Zoti qė do tė vrasėsh, pastaj diskutojmė mbi mėnyrėn se si mund ta vrasim.
  U bera ateist pasi lexova Biblen dhe Kuranin me logjike te ftohte.
  Veset nuk i vras dot, por vetem i braktis.
  Zotin une kam kohe qe e kam vrare.

 16. #15
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  U bera ateist pasi lexova Biblen dhe Kuranin me logjike te ftohte.
  Veset nuk i vras dot, por vetem i braktis.
  Zotin une kam kohe qe e kam vrare.
  Gjatė njė diskutimi mes antarit Scion dhe Mesia, Scion la njė bautė qė do t'i shkonte edhe kėsaj teme !
  Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
  Mesia,

  Njeriut ne jete i bie mundesia te lexoje libra te mire si "Bibla dhe Kurani" dhe te keqinje si "Bibla dhe Kurani"
  Nuk mund te them me shume se kaq, besoj mbetesh i kenaqur :P
  dmth: A mundet njeri qė tė bind ty se Bibla dhe Qurani janė libra tė mirė ? Ashtu si nuk mund tė bindet njė besimtar qė kėta libra janė tė kėqinjė ! lol
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 17. #16
  bubbly
  Anėtarėsuar
  05-05-2003
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  13,737
  Faleminderit
  72
  260 falenderime nė 226 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  U bera ateist pasi lexova Biblen dhe Kuranin me logjike te ftohte.
  Veset nuk i vras dot, por vetem i braktis.
  Zotin une kam kohe qe e kam vrare.
  Mos, se mbase te duhet ne dite te veshtira.
  Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

 18. #17
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
  Mos, se mbase te duhet ne dite te veshtira.
  Faleminderit t'i kam lene ty dhe atyre qe besojne te Supermani.

 19. #18
  ų
  Anėtarėsuar
  19-05-2007
  Postime
  8,528
  Faleminderit
  5
  57 falenderime nė 46 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Duken inteligjentet. Gezohem qe ka akoma shqiptare qe mendojne.
  Kur e thua ti...lol

  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 20. #19
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Gjatė njė diskutimi mes antarit Scion dhe Mesia, Scion la njė bautė qė do t'i shkonte edhe kėsaj teme !


  dmth: A mundet njeri qė tė bind ty se Bibla dhe Qurani janė libra tė mirė ? Ashtu si nuk mund tė bindet njė besimtar qė kėta libra janė tė kėqinjė ! lol
  Ka plot besimtar qe jane bindur se perrallat e Bibles dhe Kuranit jane vetem perralla dhe asgje tjeter. Une kam qene besimtar, lutesha perdite dhe lexoja Biblen, por me vone pasi erdha ne kontakt me libra te tille si Antikrishti, Gjeni egoist, zoti nuk eshte i madh etj. Ajo qe kane nevoje besimtaret eshte te qenurit mendjehapur, por jo aq shume sa jane aktualisht sepse u bie truri ne Toke...

 21. #20
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Archon Lexo Postimin
  Ka dhe nje mendim tjeter per kete ceshtje,Volteri thoshte:"Nese Zoti nuk egziston,atehere ai duhet shpikur"
  edhe Nice e perkrah kete ne konkluzionet e tij. ai asnjehere nuk hodhi poshte Idene e Zotit perkundrazi ai thote qe eshte motorri i shtytjes perpara te civilizimit.

  shprehja qe Zoti ka Vdekur eshte metaforike dhe thuhet ne nje kontekst te vecante, pasi Nice kundershton ne shume pika, moralin folozofik te fese, por jo idene e shpikjes se tij.

  ai thote se zoti duhet veshur me norma te tjera morali nga ceshte veshur deri me sot, dhe per kete arsye ai propozon Mbinjeriun, i cili eshte ne vetvete nje zot, por me norma te tjera morali.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

Faqja 1 prej 6 123 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •