Close
Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 104
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Si mund ta vrasim Zotin?

  2. #2
    Perjashtuar nga Mod.
    Anėtarėsuar
    07-09-2012
    Vendndodhja
    Ne Shqiperi
    Postime
    5,308

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Kur ai zot mos te kete me besimtar.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anėtarėsuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Po ne qofte se nuk egziston,perse duhet vrare???

  4. #4
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Me pelqyen shume qe te dyja pergjigjet.
    Une e kam menduar keshtu: Njeriu krijoi Zotin sipas fytyres se tij. Krijuesi ka fuqine e te shkaterruarit mbi krijimin e tij.

  5. #5
    i/e regjistruar Maska e C.Jack Sparrow
    Anėtarėsuar
    07-12-2012
    Vendndodhja
    Everywhere
    Postime
    199

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Si mund ta vrasim Zotin?
    Kjo eshte nje pyetje retorike, dicka e pakonceptueshme. LOL , si mund ta vrasesh zotin?!kur ai ka gjithcka ne dore
    “Who’s to say I won’t live forever?”

  6. #6
    AKA-MANO Maska e Maqellarjot
    Anėtarėsuar
    16-06-2011
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    972

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Ne e krijuam...ne e vram. Krijuam zotin ne imazhin tone per ta ngritur njerezimin nga balta, nga instiktet kafsherore. Por duke mos qen te aft per te qendruar ne kete rruge ndertuar mbi virtyte, rruga e vetme qe te conte drejt umanizmit qe per nje kohe shume te gjate, mund te arriheshte vetem nepermjet 'mesazhit te Zotit', e vram. Thjesht sepse eshte me e leht te pranosh natyren tende te mbushur me vese dhe dobesi sesa ta luftosh. Eshte me e leht te zvarritesh sesa te mbash peshen e rend te shpirtit endacak qe do te mbetet gjithmone bosh, i papermbushur thjesht per faktin se eshte koshient se ardhje ne kete bote nuk ishte e vullnetshme dhe tani eshte i 'detyruar' per te jetuar. Qenie qe nuk duron dote vetmine, monotonine sepse ne keto caste i shfaqet bota ashtu sic eshte dhe jo sic e deshiron Qenie patetike e mirefillet.

    Pra emri i temes si shprehje eshte : 'per te gjith dhe asnje' !
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Maqellarjot : 30-07-2013 mė 12:08
    Ne kohe e rrethana kritike, si individi, ashtu edhe nji popull japin proven e forces morale te tyne

  7. #7
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Si mund ta vrasim Zotin?
    Hall i madh tė paska zėn ! Me nxitim tė madh e ke mar kėtė ateizmin tėnd ?!! Pse nuk fillon tė vrasėsh veset e tua tė kėqija (askush nuk ėshtė perfekt apo jo ? ) Pastaj vrit Zotin !! Pra, bėhu mė i mirė se ai Zoti qė do tė vrasėsh, pastaj diskutojmė mbi mėnyrėn se si mund ta vrasim.
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  8. #8
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    28-01-2004
    Vendndodhja
    diku
    Postime
    1,545

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    vetem Nice dhe ne qe e kuptojme ate [Nicen] dime si mund ta vrasim Zotin ;

    duke vrare veten , do mund te vrasesh edhe Zotin qe jeton brenda teje .

    sigurisht qe nuk mund ta vrasim veten . ashtu sic beri edhe Nice i cili nga kjo pamundesi iu shkaktua vdekja me heret sec pritej.

  9. #9
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga maratonomak Lexo Postimin
    vetem Nice dhe ne qe e kuptojme ate [Nicen] dime si mund ta vrasim Zotin ;

    duke vrare veten , do mund te vrasesh edhe Zotin qe jeton brenda teje .

    sigurisht qe nuk mund ta vrasim veten . ashtu sic beri edhe Nice i cili nga kjo pamundesi iu shkaktua vdekja me heret sec pritej.
    Ai luajti nga mėndja e kokės fare i ziu !! Si duket, e ka shtrydhur trurin shumė duke gjetur pėrgjigje se si ta vrasė Zotin lol
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  10. #10

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Kur me ndodh te shoh filozofime te ketij niveli befasues, nga ku, pretendohet se burimi i ketij frymezimi te pashoq filozofik buron nga Niēe, me duhet te pranoj qe me lendohen ndjenjat. :( Me duhet serish t'i jap tė drejtė Heidegger, i cili pikėrisht iu drejtohej rasteve tė tilla.
    Niēe vuante per njerėzimin; vuante kur e shihte tė gėnjyer dhe tė humbur, tė mashtruar dhe tė nėnshtruar, prandaj ai i bėnte thirrje njerėzimit qė "tė vriste" kėtė njeriun e gėnjyer, tė mashtruar e tė nėnshtruar qė kishte qenė pėr shekuj e shekuj. Mbinjeriu, ishte njeriu qė ka vrarė njeriun frikacak brenda tij, njeriun e verbėr, njeriun qė i pėlqen tė jetojė gėnjeshtrėn qė i ėshtė shėrbyer si shpėtim, duke iu nėnshtruar doktrinave fetare, zotave tė rremė, profetėve tė rremė qė e trajtojnė si skllav njeriun dhe i ofrojnė jetėn e pėrtejmė: dikujt parajsėn e dikujt ferrin. Ky lloj virtyti i rremė qė pėrhapej nga kėto lloj doktrinash, duhej "vrarė", qė tė lindė mbinjeriu, njeriu i vėrtetė, ai qė kėrkon dhe jeton me tė vėrtetėn, ai qė sfidon vetveten pėr t'u lartėsuar.

    Sa pėr referencė:
    - Kur unė bėrtas: “Mallkuar qofshin tė gjithė demonėt burracakė qė keni nė trup, qė duan veē tė qurraviten, tė plasin duart pėr lutje e adhurime” ata ulėrijnė: “Zarathusrtra ėshtė ateist!”
    Mė shumė se tė gjithė ulėrijnė mjeshtėrit e tyre tė nėnshtrimit, por pikėrisht nė veshėt e tyre do tė mė pėlqente tė ulėrija: “Po! Unė jam Zarathustra, ateisti!”
    Ah, kėta mjeshtrit e nėnshtrimit! Futen kudo ku ka meskinė, tė sėmurė e zgjebarak si morrat. Vetėm neveria ime mė mban nga dėshira pėr t’i shkelmuar.
    Epo mirė, atėherė! Unė jam Zarathustra ateisti. Ku do t’i gjej tė ngjashmit e mi? Tė ngjashmit e mi janė tė gjithė ata qė i diktojnė vetes vullnetin e tyre dhe qė i heqin asaj ēdo lloj nėnshtrimi. Unė jam Zarathustra, ateisti. E pjek ēdo rast nė tiganin tim. Vetėm kur piqet mirė, e quaj si ushqimin tim e i uroj mirėseardhjen.
    Po ē’iu flas e ē’iu ulėrij kot, kur nuk keni veshė pėr tė dėgjuar?!”


    Niēe nuk vdiq i ēmendur, ishte tejet i zgjuar pėr tė jetuar dhe u kuptuar mes mizerjeve me formė 'njeriu'.

    ...dhe sa pėr kėtė qė, na e bėtė bozė sikur po na e thoni ju pėr herė tė parė:
    Njeriu krijoi Zotin sipas fytyres se tij
    Ne e krijuam...ne e vram. Krijuam zotin ne imazhin tone
    lėrjani autorsinė atij Zotit tjetėr qė i pėrket: Volterit.. dhe ta keni parasysh qė tė paktėn ta trajtoni si duhet: "Njeriu krijoi zotin sipas shėmbėlltyrės sė tij" - ishte njė ironi e tij rreth fallsitetit dhe mizorisė sė fesė, cilėsi vdekatare dhe gjakatare qė i mvisheshin atij "Zoti" qė kėrkonte nėnshtrim dhe flijim njerėzish pėr 'tė, s'ishin gjė tjetėr veēse vese njerėzore, ose mė saktė i njė grupi klerikėsh krimba dhe gjakatarė.

  11. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Fleur Blanche pėr postimin:

    Gentian_gr (06-01-2014)

  12. #11

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Fleur Blanche Lexo Postimin
    Kur me ndodh te shoh filozofime te ketij niveli befasues, nga ku, pretendohet se burimi i ketij frymezimi te pashoq filozofik buron nga Niēe, me duhet te pranoj qe me lendohen ndjenjat. Me duhet serish t'i jap tė drejtė Heidegger, i cili pikėrisht iu drejtohej rasteve tė tilla.
    Niēe vuante per njerėzimin; vuante kur e shihte tė gėnjyer dhe tė humbur, tė mashtruar dhe tė nėnshtruar, prandaj ai i bėnte thirrje njerėzimit qė "tė vriste" kėtė njeriun e gėnjyer, tė mashtruar e tė nėnshtruar qė kishte qenė pėr shekuj e shekuj. Mbinjeriu, ishte njeriu qė ka vrarė njeriun frikacak brenda tij, njeriun e verbėr, njeriun qė i pėlqen tė jetojė gėnjeshtrėn qė i ėshtė shėrbyer si shpėtim, duke iu nėnshtruar doktrinave fetare, zotave tė rremė, profetėve tė rremė qė e trajtojnė si skllav njeriun dhe i ofrojnė jetėn e pėrtejmė: dikujt parajsėn e dikujt ferrin. Ky lloj virtyti i rremė qė pėrhapej nga kėto lloj doktrinash, duhej "vrarė", qė tė lindė mbinjeriu, njeriu i vėrtetė, ai qė kėrkon dhe jeton me tė vėrtetėn, ai qė sfidon vetveten pėr t'u lartėsuar.

    Sa pėr referencė:
    - Kur unė bėrtas: “Mallkuar qofshin tė gjithė demonėt burracakė qė keni nė trup, qė duan veē tė qurraviten, tė plasin duart pėr lutje e adhurime” ata ulėrijnė: “Zarathusrtra ėshtė ateist!”
    Mė shumė se tė gjithė ulėrijnė mjeshtėrit e tyre tė nėnshtrimit, por pikėrisht nė veshėt e tyre do tė mė pėlqente tė ulėrija: “Po! Unė jam Zarathustra, ateisti!”
    Ah, kėta mjeshtrit e nėnshtrimit! Futen kudo ku ka meskinė, tė sėmurė e zgjebarak si morrat. Vetėm neveria ime mė mban nga dėshira pėr t’i shkelmuar.
    Epo mirė, atėherė! Unė jam Zarathustra ateisti. Ku do t’i gjej tė ngjashmit e mi? Tė ngjashmit e mi janė tė gjithė ata qė i diktojnė vetes vullnetin e tyre dhe qė i heqin asaj ēdo lloj nėnshtrimi. Unė jam Zarathustra, ateisti. E pjek ēdo rast nė tiganin tim. Vetėm kur piqet mirė, e quaj si ushqimin tim e i uroj mirėseardhjen.
    Po ē’iu flas e ē’iu ulėrij kot, kur nuk keni veshė pėr tė dėgjuar?!”


    Niēe nuk vdiq i ēmendur, ishte tejet i zgjuar pėr tė jetuar dhe u kuptuar mes mizerjeve me formė 'njeriu'.

    ...dhe sa pėr kėtė qė, na e bėtė bozė sikur po na e thoni ju pėr herė tė parė:


    lėrjani autorsinė atij Zotit tjetėr qė i pėrket: Volterit.. dhe ta keni parasysh qė tė paktėn ta trajtoni si duhet: "Njeriu krijoi zotin sipas shėmbėlltyrės sė tij" - ishte njė ironi e tij rreth fallsitetit dhe mizorisė sė fesė, cilėsi vdekatare dhe gjakatare qė i mvisheshin atij "Zoti" qė kėrkonte nėnshtrim dhe flijim njerėzish pėr 'tė, s'ishin gjė tjetėr veēse vese njerėzore, ose mė saktė i njė grupi klerikėsh krimba dhe gjakatarė.

    Mos....paska qene dhe dikush tjeter qe e paska lexuar edhe ate qe ka lexuar hipnotizuesi lol...
    Epo prap,ai mendon njesoj me Volterin
    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  13. #12
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Maqellarjot Lexo Postimin
    Ne e krijuam...ne e vram. Krijuam zotin ne imazhin tone per ta ngritur njerezimin nga balta, nga instiktet kafsherore. Por duke mos qen te aft per te qendruar ne kete rruge ndertuar mbi virtyte, rruga e vetme qe te conte drejt umanizmit qe per nje kohe shume te gjate, mund te arriheshte vetem nepermjet 'mesazhit te Zotit', e vram. Thjesht sepse eshte me e leht te pranosh natyren tende te mbushur me vese dhe dobesi sesa ta luftosh. Eshte me e leht te zvarritesh sesa te mbash peshen e rend te shpirtit endacak qe do te mbetet gjithmone bosh, i papermbushur thjesht per faktin se eshte koshient se ardhje ne kete bote nuk ishte e vullnetshme dhe tani eshte i 'detyruar' per te jetuar. Qenie qe nuk duron dote vetmine, monotonine sepse ne keto caste i shfaqet bota ashtu sic eshte dhe jo sic e deshiron Qenie patetike e mirefillet.

    Pra emri i temes si shprehje eshte : 'per te gjith dhe asnje' !
    Duken inteligjentet. Gezohem qe ka akoma shqiptare qe mendojne.

  14. #13
    i/e regjistruar Maska e Archon
    Anėtarėsuar
    05-12-2012
    Postime
    2,280

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Ka dhe nje mendim tjeter per kete ceshtje,Volteri thoshte:"Nese Zoti nuk egziston,atehere ai duhet shpikur"

  15. #14
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    Hall i madh tė paska zėn ! Me nxitim tė madh e ke mar kėtė ateizmin tėnd ?!! Pse nuk fillon tė vrasėsh veset e tua tė kėqija (askush nuk ėshtė perfekt apo jo ? ) Pastaj vrit Zotin !! Pra, bėhu mė i mirė se ai Zoti qė do tė vrasėsh, pastaj diskutojmė mbi mėnyrėn se si mund ta vrasim.
    U bera ateist pasi lexova Biblen dhe Kuranin me logjike te ftohte.
    Veset nuk i vras dot, por vetem i braktis.
    Zotin une kam kohe qe e kam vrare.

  16. #15
    Updating.... Maska e Wordless
    Anėtarėsuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    U bera ateist pasi lexova Biblen dhe Kuranin me logjike te ftohte.
    Veset nuk i vras dot, por vetem i braktis.
    Zotin une kam kohe qe e kam vrare.
    Gjatė njė diskutimi mes antarit Scion dhe Mesia, Scion la njė bautė qė do t'i shkonte edhe kėsaj teme !
    Citim Postuar mė parė nga Scion Lexo Postimin
    Mesia,

    Njeriut ne jete i bie mundesia te lexoje libra te mire si "Bibla dhe Kurani" dhe te keqinje si "Bibla dhe Kurani"
    Nuk mund te them me shume se kaq, besoj mbetesh i kenaqur :P
    dmth: A mundet njeri qė tė bind ty se Bibla dhe Qurani janė libra tė mirė ? Ashtu si nuk mund tė bindet njė besimtar qė kėta libra janė tė kėqinjė ! lol
    Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

  17. #16
    bubbly
    Anėtarėsuar
    05-05-2003
    Vendndodhja
    USA
    Postime
    13,657

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    U bera ateist pasi lexova Biblen dhe Kuranin me logjike te ftohte.
    Veset nuk i vras dot, por vetem i braktis.
    Zotin une kam kohe qe e kam vrare.
    Mos, se mbase te duhet ne dite te veshtira.
    Music to my heart that's what you are, a song that goes on and on.....

  18. #17
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga PINK Lexo Postimin
    Mos, se mbase te duhet ne dite te veshtira.
    Faleminderit t'i kam lene ty dhe atyre qe besojne te Supermani.

  19. #18

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
    Duken inteligjentet. Gezohem qe ka akoma shqiptare qe mendojne.
    Kur e thua ti...lol

    "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

  20. #19
    i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
    Anėtarėsuar
    24-07-2013
    Postime
    168

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
    Gjatė njė diskutimi mes antarit Scion dhe Mesia, Scion la njė bautė qė do t'i shkonte edhe kėsaj teme !


    dmth: A mundet njeri qė tė bind ty se Bibla dhe Qurani janė libra tė mirė ? Ashtu si nuk mund tė bindet njė besimtar qė kėta libra janė tė kėqinjė ! lol
    Ka plot besimtar qe jane bindur se perrallat e Bibles dhe Kuranit jane vetem perralla dhe asgje tjeter. Une kam qene besimtar, lutesha perdite dhe lexoja Biblen, por me vone pasi erdha ne kontakt me libra te tille si Antikrishti, Gjeni egoist, zoti nuk eshte i madh etj. Ajo qe kane nevoje besimtaret eshte te qenurit mendjehapur, por jo aq shume sa jane aktualisht sepse u bie truri ne Toke...

  21. #20
    i/e regjistruar Maska e Akili-A
    Anėtarėsuar
    06-11-2006
    Postime
    2,962

    Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

    Citim Postuar mė parė nga Archon Lexo Postimin
    Ka dhe nje mendim tjeter per kete ceshtje,Volteri thoshte:"Nese Zoti nuk egziston,atehere ai duhet shpikur"
    edhe Nice e perkrah kete ne konkluzionet e tij. ai asnjehere nuk hodhi poshte Idene e Zotit perkundrazi ai thote qe eshte motorri i shtytjes perpara te civilizimit.

    shprehja qe Zoti ka Vdekur eshte metaforike dhe thuhet ne nje kontekst te vecante, pasi Nice kundershton ne shume pika, moralin folozofik te fese, por jo idene e shpikjes se tij.

    ai thote se zoti duhet veshur me norma te tjera morali nga ceshte veshur deri me sot, dhe per kete arsye ai propozon Mbinjeriun, i cili eshte ne vetvete nje zot, por me norma te tjera morali.
    Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

Faqja 0 prej 6 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •