Close
Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 104
 1. #41
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Asgjeja eshte dicka.
  Por une nuk mund t'i pergjigjem pyetjes tende sepse nuk e kam njohurine. Por, Wordless, fakti se shkenca nuk ka zgjidhur akoma shume pikepyetje nuk eshte e thene qe te drejtojme syte nga "Zoti". Njerezit nuk jetojne me ne shpella, dhe kur shofin zjarr dhe bubullima nuk justifikohen me Zotin...
  Por edhe nese shkenca nuk do i pergjigjet kurre te gjitha pyetjeve, praseprap nuk eshte e logjikshme te thuash Zoti.
  Per mua Zoti eshte kur njerezit lodhen se menduari.
  Deri sot qė ne po diskutojmė, tė gjitha tezat e ateizmit kanė lindur mbi mitoligjit dhe besimet e vjetra dhe tė reja (Abrahamike).. Asnjė pretendim Ateist nuk ka lindur mbi atė qė nuk e njeh !!! Pse duhet dalė ne Ateizėm ekstrem , kur Ateizmi bazohet vetėm mbi librat abrahamikė dhe mitologji ??
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Deri sot qė ne po diskutojmė, tė gjitha tezat e ateizmit kanė lindur mbi mitoligjit dhe besimet e vjetra dhe tė reja (Abrahamike).. Asnjė pretendim Ateist nuk ka lindur mbi atė qė nuk e njeh !!! Pse duhet dalė ne Ateizėm ekstrem , kur Ateizmi bazohet vetėm mbi librat abrahamikė dhe mitologji ??
  Cfare tezash, Wordless, cfare po thua? Te thash, ateizmi eshte rezultat, nuk eshte ideologji.
  Ku eshte ekstremizmi ketu? Ma shpjego pak.

 3. #43
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Cfare tezash, Wordless, cfare po thua? Te thash, ateizmi eshte rezultat, nuk eshte ideologji.
  Ku eshte ekstremizmi ketu? Ma shpjego pak.
  Po pra, rezultat i dalė nga shqyrtimet qė i janė bėrė mitologjive dhe besimeve !!! Por kjo nuk do tė thotė qė Ateizmi ka dal nė pėrfundime tė pakontestueshme. Sepse Ateistėt kan zgjedhur tė studiojnė vetėm kėta pretendues, qė besojnė se njohin krijuesin e gjithsisė. Me pak fjalė, Ateizmi, ėshtė rezultat qė rrjedh nga studimi ose shtjellimi i gjėrave absurde lol. Pėr mendimin tim, kėta Ateistėt janė mė keq se sa ata qė i besojnė Mitologjive apo Feve... sepse studiojnė pikėrisht ata qė besojnė nė absurditete
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 4. #44
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Po pra, rezultat i dalė nga shqyrtimet qė i janė bėrė mitologjive dhe besimeve !!! Por kjo nuk do tė thotė qė Ateizmi ka dal nė pėrfundime tė pakontestueshme. Sepse Ateistėt kan zgjedhur tė studiojnė vetėm kėta pretendues, qė besojnė se njohin krijuesin e gjithsisė. Me pak fjalė, Ateizmi, ėshtė rezultat qė rrjedh nga studimi ose shtjellimi i gjėrave absurde lol. Pėr mendimin tim, kėta Ateistėt janė mė keq se sa ata qė i besojnė Mitologjive apo Feve... sepse studiojnė pikėrisht ata qė besojnė nė absurditete
  :O Ateizmi nuk studjon. Pfff na lodhe, s'te flas me, te pakten ne kete teme. Shkruan budalliqe.

 5. #45
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  :O Ateizmi nuk studjon. Pfff na lodhe, s'te flas me, te pakten ne kete teme. Shkruan budalliqe.
  Po ti sikur hape njė temė pėr diskutim mes botkuptimeve tė kundėrta ?? U pendove ?? Mos bėj pyetje koti kur nuk ja ke iden e kėtyre punėve. Janė tė rėnda pėr kokėn tėnde lol. Lexoje mirė postimin tim mė lart dhe mos i copto fjalit e mija, bėn edhe sikur nuk kupton !! I hyre lumit ? Epo kaloje tani ose mbytu ...
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 6. #46
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Zoti nuk eshte i nevojshem, ketu dua te dal. Nuk kemi nevoje per nje qenie te tille. Morali buron nga debati dhe instinkti.
  Nuk eshte i nevojshem per ty ndoshta, por Ai ekziston, dhe ne momente qe ti flet, ty te ecen llogaria dhe nje dite llogaria do te hapet, ke nevoje ti apo jo. Kjo eshte ajo qe besoj une. Nuk do te insistoj qe te pergjigjesh ne pyetjet e mia sepse sec kam nje ide....
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 7. #47
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  Nuk eshte i nevojshem per ty ndoshta, por Ai ekziston, dhe ne momente qe ti flet, ty te ecen llogaria dhe nje dite llogaria do te hapet, ke nevoje ti apo jo. Kjo eshte ajo qe besoj une. Nuk do te insistoj qe te pergjigjesh ne pyetjet e mia sepse sec kam nje ide....
  Nuk iu pergjigje pyetjes sime...
  Ku jane provat? Ju nuk provoni dot asgje, prandaj kaloni te hesapi dhe ferri. Ferrin mund ta shpikte vetem nje mendje e semure.
  Une nuk besoj te ferri pas jetes. Ne jemi ne ferr, te cilin duhet ta shnderrojme ne parajse per rinin, brezat qe do vijne dhe gjithe qeniet e gjalla.
  Ferri pas vdekjes eshte per frikacaket.

 8. #48
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  krijesat jane prova. Une nuk besoj se jane te krijuara nga rastesia, kupton?! ti ma provo mua se njeriu ekziston rastesisht!
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 9. #49
  i/e regjistruar Maska e C.Jack Sparrow
  Anėtarėsuar
  07-12-2012
  Vendndodhja
  Everywhere
  Postime
  199
  Faleminderit
  10
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Nuk iu pergjigje pyetjes sime...
  Ku jane provat? Ju nuk provoni dot asgje, prandaj kaloni te hesapi dhe ferri. Ferrin mund ta shpikte vetem nje mendje e semure.
  Une nuk besoj te ferri pas jetes. Ne jemi ne ferr, te cilin duhet ta shnderrojme ne parajse per rinin, brezat qe do vijne dhe gjithe qeniet e gjalla.
  Ferri pas vdekjes eshte per frikacaket.
  na kenaqe me keto komentet lol, po cthua keshtu morre qafir
  mos e kruaj shume me zotin se ku i dihet, ndodh ndonjehere te te bjere tavani mbi koke ose kur te pish uje te te ike shtrember, ka plot rreziqe
  “Who’s to say I won’t live forever?”

 10. #50
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  "Profetėt" shohin ėndra me sy hapur, ose janė shumė tė zgjuar !! Asgjė mė shumė. Ku e di ti se "Zoti i ka folur "Profetit" nė vesh ? Apo kėshtu tė tha "Profeti" lol  Atėhere pse kemi shumė fe dhe shumė parti ?? Pse lindin fet dhe partit e dyta dhe tė njėqinda ? Mos vall ka boshllėqe qė duhen mbushur ?
  Keshtu kane thene te gjithe Profetet edhe pse nuk kane pasur (shumica) lidhje gjaku, gjeografie, historie e keshtu me radhe. Si e kane ditur dhe thirrur ne te njejten gje, qe te gjithe, nese nuk iu ka ardhe nga i njejti Burim? Pastaj ka shume fakte shkencore ne Librat fetar, qe ne asnje menyre asnje shkencetar nuk ka mundur as t'i imagjinoje ne kohen qe po flasim. Imagjino qe Profeti i fundit ka qene qe 1500 vite, vetem nja 300 vite pasi qe eshte zbuluar letra, llogarit te tjeret.
  Pse kemi shume fe? Sepse njerezit kane devijuar nga besimi i drejte, disa jane rikthyer dhe disa kane mbetur aty ku jane. Disa e kane bere me qellime te perfitimeve te ndryshme e disa krejt rasteisht: e kane dashur Profetin e vet dhe kur ka vdekur, nga dashuria e tepert, i kane ngritur nje permendore te cilen e kane vizituar per ta nderuar, jo per ta adhuruar. Pastaj brezat e ardheshem kane filluar ngapak ta adhurojne dhe keshtu kane perfunduar ne idhujtari. Pastaj jane derguar Profet te tjere per ta ridrejtuar popullin, disa e kane pranuar e disa te tjere jo.
  Shume e kjarte per te qene e vertete?!
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 11. #51
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  Keshtu kane thene te gjithe Profetet edhe pse nuk kane pasur (shumica) lidhje gjaku, gjeografie, historie e keshtu me radhe. Si e kane ditur dhe thirrur ne te njejten gje, qe te gjithe, nese nuk iu ka ardhe nga i njejti Burim? Pastaj ka shume fakte shkencore ne Librat fetar, qe ne asnje menyre asnje shkencetar nuk ka mundur as t'i imagjinoje ne kohen qe po flasim. Imagjino qe Profeti i fundit ka qene qe 1500 vite, vetem nja 300 vite pasi qe eshte zbuluar letra, llogarit te tjeret.
  Pse kemi shume fe? Sepse njerezit kane devijuar nga besimi i drejte, disa jane rikthyer dhe disa kane mbetur aty ku jane. Disa e kane bere me qellime te perfitimeve te ndryshme e disa krejt rasteisht: e kane dashur Profetin e vet dhe kur ka vdekur, nga dashuria e tepert, i kane ngritur nje permendore te cilen e kane vizituar per ta nderuar, jo per ta adhuruar. Pastaj brezat e ardheshem kane filluar ngapak ta adhurojne dhe keshtu kane perfunduar ne idhujtari. Pastaj jane derguar Profet te tjere per ta ridrejtuar popullin, disa e kane pranuar e disa te tjere jo.
  Shume e kjarte per te qene e vertete?!
  A mund t'i radhisėsh nė pika arsyetimet e tua ? Kėshtu edhe unė do tė mundė t'i citoj me radhė. dmth Pyetja nr 1 , Pyetja nr 2 etj . Faleminderit
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 12. #52
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  hajdeeeeeeee.....ta shkruaj dy here?! ndaje vet ne pika mor shoku...dy pika i ke.
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 13. #53
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  hajdeeeeeeee.....ta shkruaj dy here?! ndaje vet ne pika mor shoku...dy pika i ke.
  Po ti ke bėrė monolg mo vlla !! Mė ke cituar mua dhe i je pėrgjigjur vetė pyetjeve tė tua lol. Cila pyetje ėshtė pėr mua ? Apo gabimisht mė citove..?!
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 14. #54
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  krijesat jane prova. Une nuk besoj se jane te krijuara nga rastesia, kupton?! ti ma provo mua se njeriu ekziston rastesisht!
  Krijesat jane prova te nje procesi te gjate te evolucionit ne Toke. Nuk u krijuan nga rastesia, e pranoj, u krijuan sepse kushtet ne Toke ishin te favorshme per zhvillimin e jetes. Organizmat te pare kane qene prokariot, me vone nje pjese e prokarioteve u bashkua me prokariot te tjere duke formuar qeliza me berthame, eukariotet, e keshtu me radhe se nuk do ju jap leksione tani...

 15. #55
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  Keshtu kane thene te gjithe Profetet edhe pse nuk kane pasur (shumica) lidhje gjaku, gjeografie, historie e keshtu me radhe. Si e kane ditur dhe thirrur ne te njejten gje, qe te gjithe, nese nuk iu ka ardhe nga i njejti Burim? Pastaj ka shume fakte shkencore ne Librat fetar, qe ne asnje menyre asnje shkencetar nuk ka mundur as t'i imagjinoje ne kohen qe po flasim. Imagjino qe Profeti i fundit ka qene qe 1500 vite, vetem nja 300 vite pasi qe eshte zbuluar letra, llogarit te tjeret.
  Pse kemi shume fe? Sepse njerezit kane devijuar nga besimi i drejte, disa jane rikthyer dhe disa kane mbetur aty ku jane. Disa e kane bere me qellime te perfitimeve te ndryshme e disa krejt rasteisht: e kane dashur Profetin e vet dhe kur ka vdekur, nga dashuria e tepert, i kane ngritur nje permendore te cilen e kane vizituar per ta nderuar, jo per ta adhuruar. Pastaj brezat e ardheshem kane filluar ngapak ta adhurojne dhe keshtu kane perfunduar ne idhujtari. Pastaj jane derguar Profet te tjere per ta ridrejtuar popullin, disa e kane pranuar e disa te tjere jo.
  Shume e kjarte per te qene e vertete?!
  Kemi shume fe sepse njeriu qe ne kohet e hershme nuk ka mundur t'i pergjigjet pyetjeve shkencore. Para 200 vjetesh, nese shoqeria njerezore do kishte kete kapacitet te sotem njohurie feja do kishte marr fund, jo me ne kohen e Muhamedit dhe te Jezusit.
  Akoma edhe ne Athine, 400-500 vjet p.k feja kundershtohej ashper dhe hapur nga shume filozof te famshem. Dhe me duket se nuk eshte rastesi qe mendjet gjeniale nga lashtesia deri me sot kane kundershtuar religjionet. Vetem turma mund t'i pranoje, sepse ajo kerkon udheheqje, eshte delikate dhe boshe.

 16. #56
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga C.Jack Sparrow Lexo Postimin
  na kenaqe me keto komentet lol, po cthua keshtu morre qafir
  mos e kruaj shume me zotin se ku i dihet, ndodh ndonjehere te te bjere tavani mbi koke ose kur te pish uje te te ike shtrember, ka plot rreziqe
  Nje Qenie kaq inteligjente, Padron i universit, nuk mendoj se do e kishte problem ta kundershtonin, eshte natyra e njeriut te tille, natyra e njeriut qe mendon...

 17. #57
  i/e regjistruar Maska e C.Jack Sparrow
  Anėtarėsuar
  07-12-2012
  Vendndodhja
  Everywhere
  Postime
  199
  Faleminderit
  10
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Nje Qenie kaq inteligjente, Padron i universit, nuk mendoj se do e kishte problem ta kundershtonin, eshte natyra e njeriut te tille, natyra e njeriut qe mendon...
  dmth e pranon qe ekziston
  “Who’s to say I won’t live forever?”

 18. #58
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga C.Jack Sparrow Lexo Postimin
  dmth e pranon qe ekziston
  Sikur...Nje Qenie kaq inteligjente, Padron i universit, nuk mendoj se do e kishte problem ta kundershtonin, eshte natyra e njeriut te tille, natyra e njeriut qe mendon
  “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
  ― Charles Chaplin

 19. #59
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  30-03-2011
  Postime
  65
  Faleminderit
  2
  0 falenderime nė 0 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Hipnotezues, nga shkrimet tuaja pashe se nuk keni lidhje me ate qe folni.
  Pse duhet te ekzistoj Zoti?
  Zoti duhet te ekzistoj per te rregulluar qdo gje, qdo levizje, qdo rregull dhe qdo ligj, pa te (ndihmen e tij, sepse ai ekziston deshe ti apo jo) asgje nuk mund te funksionoj.
  Per te filluar diqka, duhet patjeter te ekzistoj nje inicues ( kjo me ligjin e Inercise ), pra nuk mund te krijohet rastesisht diqka nga asgjeja.
  Big bang-u ka ndodh me ndihmen, diturine dhe urdherin e Zotit, dhe per kete shkak ka ndodh ne menyre perfekte, nese do te kishte ndodhur shume spontan atehere ai nuk do te kishte mundur te ekzistoj dhe funksionoj kur dihet sa e sa ligje e perbejne universin.
  vetem nje shembull te thjeshte, nese nje detyre matematikore e rendit te larte iu jepet nje femije dhe ai fillon te shkarravit per zgjidhjen e saj, mendon ti qe thjesht duke shkruar simbole dhe numra pa ndonje koncept te qarte do te zgjidhet detyra, dhe ate ne menyren me te mire ?
  Pastaj, kush kujdeset per trupat tone, kush i gjalleron trupat e njerzve dhe gjallesave tjera ?
  Ne pc qe e ki ti perballe, nese iu merret softweri nuk do te mund te shkruash vetem me hardwer, por per ta pasur ate softwer eshte dashur qe dikush ta kete shkruar ate dhe t'ia vendos atij hardweri (plastike). Njejt edhe Zoti, kur na krijon neve na fut edhe shpirtin qe ai e ka koduar.
  Pastaj argumentoje dallimin ne mes gjalleses se gjalle dhe atij te vdekur ne menyre shkencore ?
  Te lutem, per te gjitha komentet lidhur me mua t'i besh ne menyre shkencore, jo me filozofi sepse une nuk te fola me filozofi.

 20. #60
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga MicroWorld Lexo Postimin
  Hipnotezues, nga shkrimet tuaja pashe se nuk keni lidhje me ate qe folni.
  Pse duhet te ekzistoj Zoti?
  Zoti duhet te ekzistoj per te rregulluar qdo gje, qdo levizje, qdo rregull dhe qdo ligj, pa te (ndihmen e tij, sepse ai ekziston deshe ti apo jo) asgje nuk mund te funksionoj.
  Per te filluar diqka, duhet patjeter te ekzistoj nje inicues ( kjo me ligjin e Inercise ), pra nuk mund te krijohet rastesisht diqka nga asgjeja.
  Big bang-u ka ndodh me ndihmen, diturine dhe urdherin e Zotit, dhe per kete shkak ka ndodh ne menyre perfekte, nese do te kishte ndodhur shume spontan atehere ai nuk do te kishte mundur te ekzistoj dhe funksionoj kur dihet sa e sa ligje e perbejne universin.
  vetem nje shembull te thjeshte, nese nje detyre matematikore e rendit te larte iu jepet nje femije dhe ai fillon te shkarravit per zgjidhjen e saj, mendon ti qe thjesht duke shkruar simbole dhe numra pa ndonje koncept te qarte do te zgjidhet detyra, dhe ate ne menyren me te mire ?
  Pastaj, kush kujdeset per trupat tone, kush i gjalleron trupat e njerzve dhe gjallesave tjera ?
  Ne pc qe e ki ti perballe, nese iu merret softweri nuk do te mund te shkruash vetem me hardwer, por per ta pasur ate softwer eshte dashur qe dikush ta kete shkruar ate dhe t'ia vendos atij hardweri (plastike). Njejt edhe Zoti, kur na krijon neve na fut edhe shpirtin qe ai e ka koduar.
  Pastaj argumentoje dallimin ne mes gjalleses se gjalle dhe atij te vdekur ne menyre shkencore ?
  Te lutem, per te gjitha komentet lidhur me mua t'i besh ne menyre shkencore, jo me filozofi sepse une nuk te fola me filozofi.
  Shkenca i eshte pergjigjur shume pyetjeve te veshtira, por ka akoma pyetje qe njeriu nuk i di pergjigjet dhe ndoshta s'i meson kurre, por ky nuk eshte fakt se Zoti ekziston, thjesht sepse ne nuk dime pergjigjet. Sot per sot shkencetaret kane arritur te kene njohuri edhe para Big-Bengut dhe Stephen Hawkins ne nje bisede me Michio Kaku tha se kemi arritur ne nje pike ku Zoti nuk eshte i nevojshem. Kaku u pergjigj "Ashtu mendon, por edhe pse duket sikur kemi arritur ne ate pike, atehere kush e ka krijuar multiversin (shume universet), kut ta marrim kete pergjigje, ne, njerezit, perseri do pyesim nga erdhi procesi qe shkaktoi krijimin e multiversave. Ekzistenca dhe mosekzistenca e Zotit nuk do vertetohet kurre, ashtu sic nuk vertetohet dot ekz/mosekzistenca e Zeusit, Thorit, zanave, Supermanit, etj, etj...
  Shembulli me femijen nuk eshte analog me Big Bengun. Big Bengu, -gjersa kembengul aq shume-, ndodhi si pasoje e ndarjes ose e bashkimit te dy universave ne multivers. -Michio Kaku
  Per trupat tane kujdesemi ne dhe njerezit qe interesohen per ne. Gjallerohen sipas nje procesi te gjate: Ne trupat e njerezve zhvillohen gamete (qeliza seksuale), dhe me ane te marrdhenies seksuale formohet zigota ne mitren e femres. Ne miter, qeliza qe lindi nga bashkimi i dy qelizave seksuale nise dhe shumefishohet deri sa krijon fetusin. Nente muaj pas formimit te zigotes femra lind femijen.
  Po, nese neve na merren neuronet, nuk do mund te jetojme. Cfare eshte Shpirti?...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Hipnotizuesssi : 02-08-2013 mė 08:12
  “Life is a tragedy when seen in close-up, but a comedy in long-shot.”
  ― Charles Chaplin

Faqja 3 prej 6 FillimFillim 12345 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •