Close
Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 104
 1. #21
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Ka plot besimtar qe jane bindur se perrallat e Bibles dhe Kuranit jane vetem perralla dhe asgje tjeter. Une kam qene besimtar, lutesha perdite dhe lexoja Biblen, por me vone pasi erdha ne kontakt me libra te tille si Antikrishti, Gjeni egoist, zoti nuk eshte i madh etj. Ajo qe kane nevoje besimtaret eshte te qenurit mendjehapur, por jo aq shume sa jane aktualisht sepse u bie truri ne Toke...
  Feja ėshtė si politika. Ju mund tė jeni simpatizant ose antar i krahut tė djathtė / majtė i njėrės parti, ose fe, i krishter / mysliman / budist / ateist etj . Nga pala tjetėr "kundėrshtare" do tė dėgjosh tė metat e partis "fes - ateizmit" tėnd. Do tė dėgjosh aq shumė , sa pėr njė moment do tė lėkundesh, por ndoshta edhe do tė heqėsh dorė nga partia "feja - ateizmi" yt dhe do ti bashkohesh palės kundėrshtuese, sepse ajo kur shan partin "fen - ateizmin" tėnd, krahas sharjeve, mbush veten me lavdata , dhe kjo krijon pėrshtypjen te njerzit se janė gabim nė qėndrimin e tyre dhe i bėn qė tė lėvizin (por jo ata qė janė kembngulės nė mendimet dhe idealet e tyre). Deri tani nuk ka asgjė tė keqe nga ky veprim. E keqja vjen pasi ke ndryshuar krahun tėnd ! dmth , ke braktisur atė qė deri dje besoje dhe ju bashkangjite atyre, te tė cilėt beson se janė mė tė mirė.. Pse ?!! Sepse e njėjta gjė do tė ndodhė pėrsėri me ty... Do tė degjosh tė njėjtat gjėra nga grupi tė cilit i pėrkisje ti mė parė !! Pra, sharje, ofendime, diskriminim etj kundrejt palės tė cilės ti i pėrket tashmė !!

  Zgjidhja ??? Tė pėrket ty !
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Ateizmi nuk eshte ideologji, as fe, as parti politike. Ateizmi eshte rezultat.

 3. #23
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  Feja ėshtė si politika. Ju mund tė jeni simpatizant ose antar i krahut tė djathtė / majtė i njėrės parti, ose fe, i krishter / mysliman / budist / ateist etj . Nga pala tjetėr "kundėrshtare" do tė dėgjosh tė metat e partis "fes - ateizmit" tėnd. Do tė dėgjosh aq shumė , sa pėr njė moment do tė lėkundesh, por ndoshta edhe do tė heqėsh dorė nga partia "feja - ateizmi" yt dhe do ti bashkohesh palės kundėrshtuese, sepse ajo kur shan partin "fen - ateizmin" tėnd, krahas sharjeve, mbush veten me lavdata , dhe kjo krijon pėrshtypjen te njerzit se janė gabim nė qėndrimin e tyre dhe i bėn qė tė lėvizin (por jo ata qė janė kembngulės nė mendimet dhe idealet e tyre). Deri tani nuk ka asgjė tė keqe nga ky veprim. E keqja vjen pasi ke ndryshuar krahun tėnd ! dmth , ke braktisur atė qė deri dje besoje dhe ju bashkangjite atyre, te tė cilėt beson se janė mė tė mirė.. Pse ?!! Sepse e njėjta gjė do tė ndodhė pėrsėri me ty... Do tė degjosh tė njėjtat gjėra nga grupi tė cilit i pėrkisje ti mė parė !! Pra, sharje, ofendime, diskriminim etj kundrejt palės tė cilės ti i pėrket tashmė !!

  Zgjidhja ??? Tė pėrket ty !
  Kjo vlen per ata qe nuk e njohin fene e tyre dhe nuk e kane zemren aty ku eshte feja.
  Zoti eshte Nje, eshte Krijues, Sundues, Furnizues, Gjykates.
  Se Zoti eshte Nje dhe i Plotefuqishem na e meson feja.
  Fene na e kane mesuar te Derguarit e Zotit te caktuar per t'ua mesuar fene njerezimit.
  Atehere pse nuk duhet te kemi fe, nese nuk besojme ne Zot?
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Perse aq shume siguri per ekzistencen e Tij? Me jepni prova qe ekziston dhe une do mbyll fushaten kunder fese.

 5. #25
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  Kjo vlen per ata qe nuk e njohin fene e tyre dhe nuk e kane zemren aty ku eshte feja.
  Zoti eshte Nje, eshte Krijues, Sundues, Furnizues, Gjykates.
  Se Zoti eshte Nje dhe i Plotefuqishem na e meson feja.
  Fene na e kane mesuar te Derguarit e Zotit te caktuar per t'ua mesuar fene njerezimit.
  "Profetėt" shohin ėndra me sy hapur, ose janė shumė tė zgjuar !! Asgjė mė shumė. Ku e di ti se "Zoti i ka folur "Profetit" nė vesh ? Apo kėshtu tė tha "Profeti" lol

  Atehere pse nuk duhet te kemi fe, nese nuk besojme ne Zot?
  Atėhere pse kemi shumė fe dhe shumė parti ?? Pse lindin fet dhe partit e dyta dhe tė njėqinda ? Mos vall ka boshllėqe qė duhen mbushur ?
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  "Profetėt" shohin ėndra me sy hapur, ose janė shumė tė zgjuar !! Asgjė mė shumė. Ku e di ti se "Zoti i ka folur "Profetit" nė vesh ? Apo kėshtu tė tha "Profeti" lol  Atėhere pse kemi shumė fe dhe shumė parti ?? Pse lindin fet dhe partit e dyta dhe tė njėqinda ? Mos vall ka boshllėqe qė duhen mbushur ?
  Nuk ka boshlleqe qe duhen mbushur, por teprica qe duhen hequr.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Tipiku
  Anėtarėsuar
  08-08-2005
  Postime
  3,989
  Faleminderit
  1
  8 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Duke sjellur nenvizime nga Nice nuk do te thote qe te zbulosh Intelektin e Tij More djale aq me shume kur kane
  te bejne me Besimin i cili ka qen gjithmon molle sherri.

  Stjerner er dom som lyser i Mųrke

 8. #28
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Ateizmi nuk eshte ideologji, as fe, as parti politike. Ateizmi eshte rezultat.
  E vertete, ateizmi nuk eshte as fe, as ideologji, as parti....ateizmi eshte e kunderta e tyre qe u permenden. A me tregon disa parime (nese ka) te ateizmit? apo mbase nuk ka pasi qe nuk eshte fe ideologji etj...
  Nese nuk ka parime, si mundet nje njeri te jetoje pa parime? Per ēka lidhet?
  Ti do thuash se do jetoj mendjehapur dhe i lire, po i lire nga ēka? Dhe pse te jete i lire?
  Ju nuk e pranoni se Krijuesi ekziston, pra i besoni rastesise? Apo ka qene ndonje shkencetar (pasi qe ju aq shume lidheni me shkencen) qe ka krijuar gjithēka apo grup shkencetaresh?
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 9. #29
  Optimus Prime Maska e optimus.prime
  Anėtarėsuar
  05-08-2007
  Postime
  846
  Faleminderit
  9
  17 falenderime nė 17 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  ok pergjigjem me vone se duhet te udhetoj.
  Nėse dėshiron ta dish tė vėrtetėn duhet tė jesh i gatshėm ta pranosh.

 10. #30
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga optimus.prime Lexo Postimin
  E vertete, ateizmi nuk eshte as fe, as ideologji, as parti....ateizmi eshte e kunderta e tyre qe u permenden. A me tregon disa parime (nese ka) te ateizmit? apo mbase nuk ka pasi qe nuk eshte fe ideologji etj...
  Nese nuk ka parime, si mundet nje njeri te jetoje pa parime? Per ēka lidhet?
  Ti do thuash se do jetoj mendjehapur dhe i lire, po i lire nga ēka? Dhe pse te jete i lire?
  Ju nuk e pranoni se Krijuesi ekziston, pra i besoni rastesise? Apo ka qene ndonje shkencetar (pasi qe ju aq shume lidheni me shkencen) qe ka krijuar gjithēka apo grup shkencetaresh?
  Zoti nuk eshte i nevojshem, ketu dua te dal. Nuk kemi nevoje per nje qenie te tille. Morali buron nga debati dhe instinkti.

 11. #31
  Moderator Maska e Archon
  Anėtarėsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,294
  Faleminderit
  33
  92 falenderime nė 79 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Zoti nuk eshte i nevojshem, ketu dua te dal. Nuk kemi nevoje per nje qenie te tille. Morali buron nga debati dhe instinkti.
  "Morali buron nga instikti",perle kjo,eshte pikerisht e kunderta,morali buron nga kufizimi qe i behet instikteve,psh mua instikti me thote te vras dike,por morali nuk ma lejon etj etj

 12. #32
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Perse aq shume siguri per ekzistencen e Tij? Me jepni prova qe ekziston dhe une do mbyll fushaten kunder fese.
  sa te merresh me ekzistencen e zotit qe sdo te marresh kurre pergjigje. lexo normat e moralit fetar se mbase do te dali me mire puna per aq pak kohe sa do jetosh, 70 apo 80 vjet.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Archon Lexo Postimin
  "Morali buron nga instikti",perle kjo,eshte pikerisht e kunderta,morali buron nga kufizimi qe i behet instikeve,psh mua instikti me thote te vras dike,por morali nuk ma lejon etj etj
  Instinkti eshte pjese e pashmangshme e pavetedijes dhe aktivizohet ne raste te vecanta. Per shkak te trurit te zhvilluar deri ne ate nivel sa qe te gjeneroje debat, ne njerezit, prodhojme moral ndryshe nga ai instinktit, qe e pranoj se eshte brutal dhe kafsheror. Por nese gjendesh ne nje situat jete a vdekje morali qe ka adoptuar vetedija parakalohet dhe instinkti ben punen e vet.

 14. #34
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  sa te merresh me ekzistencen e zotit qe sdo te marresh kurre pergjigje. lexo normat e moralit fetar se mbase do te dali me mire puna per aq pak kohe sa do jetosh, 70 apo 80 vjet.
  Nuk kerkoj pergjigje per ekzistencen e Zotit ashtu sic nuk kerkoje pergjigje per ekzistencen e qenieve mitologjike. S'kam nevoje per normat e moralit fetar, Biblen dhe Kuranin i kam lexuar, s'jane per mendjen t'ime, por do te ishin nese nuk do isha kritik dhe s'do kisha lexuar shume libra.

 15. #35
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,976
  Faleminderit
  0
  7 falenderime nė 7 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Nuk kerkoj pergjigje per ekzistencen e Zotit ashtu sic nuk kerkoje pergjigje per ekzistencen e qenieve mitologjike. S'kam nevoje per normat e moralit fetar, Biblen dhe Kuranin i kam lexuar, s'jane per mendjen t'ime, por do te ishin nese nuk do isha kritik dhe s'do kisha lexuar shume libra.
  pervec librave, ka edhe nje jete reale qe do perballesh. think about it
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 16. #36
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  pervec librave, ka edhe nje jete reale qe do perballesh. think about it
  Duke u perballur jam... -_-

 17. #37
  i/e regjistruar Maska e Ceni-1
  Anėtarėsuar
  18-10-2012
  Vendndodhja
  Kosove
  Mosha
  30
  Postime
  837
  Faleminderit
  43
  59 falenderime nė 52 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Si mund ta vrasim Zotin?
  Ju pabesimtaret jeni mesuar ta vriseni , ta kryqezoni ''zotin'' e juaj sa here te doni , per ate beni pyetje te palogjikshme !
  “Fe e vetme (e pranuar) tek Allahu ėshtė Islami” (Ali Imran, 19).

 18. #38
  Updating.... Maska e Wordless
  Anėtarėsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime nė 164 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Hipnotizuesssi Lexo Postimin
  Zoti nuk eshte i nevojshem, ketu dua te dal. Nuk kemi nevoje per nje qenie te tille.
  A mund tė mė thuash se si lindi ajo asgjėja qė pėrmbante esencėn atomike tė bing bengut ? Apo ka qėn gjithnjė e pranishme ?!!
  Ky shtet ėshtė ky qė ėshtė sepse qytetarėt tanė janė kėta qė janė !

 19. #39
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Ceni-1 Lexo Postimin
  Ju pabesimtaret jeni mesuar ta vriseni , ta kryqezoni ''zotin'' e juaj sa here te doni , per ate beni pyetje te palogjikshme !
  Ne, ateistet, jemi te palogjikshem?
  Pra ju jeni te logjikshmit, qe besoni te nje liber qe fillon me nje gjarper qe flet dhe perfundon me perbindeshin me shtate koka...

 20. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Hipnotizuesssi pėr postimin:

  bili99 (25-08-2018)

 21. #40
  i/e regjistruar Maska e Hipnotizuesssi
  Anėtarėsuar
  24-07-2013
  Postime
  168
  Faleminderit
  0
  4 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Zoti ka vdekur dhe ne e kemi vrare. Niēe

  Citim Postuar mė parė nga Wordless Lexo Postimin
  A mund tė mė thuash se si lindi ajo asgjėja qė pėrmbante esencėn atomike tė bing bengut ? Apo ka qėn gjithnjė e pranishme ?!!
  Asgjeja eshte dicka.
  Por une nuk mund t'i pergjigjem pyetjes tende sepse nuk e kam njohurine. Por, Wordless, fakti se shkenca nuk ka zgjidhur akoma shume pikepyetje nuk eshte e thene qe te drejtojme syte nga "Zoti". Njerezit nuk jetojne me ne shpella, dhe kur shofin zjarr dhe bubullima nuk justifikohen me Zotin...
  Por edhe nese shkenca nuk do i pergjigjet kurre te gjitha pyetjeve, praseprap nuk eshte e logjikshme te thuash Zoti.
  Per mua Zoti eshte kur njerezit lodhen se menduari.

Faqja 2 prej 6 FillimFillim 1234 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •