Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 12
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Antarsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Edison Ypi
  Kt her n shnjestr t tij ka qen nj kolege e tij, Rudina Xhunga. Ypi n fakt merret me Xhungn si shkrimtare dhe merr n analiz librin e saj Sikur Ana dhe i 'kshillon' t heq dor nga shkrimi i romaneve. Ja shkrimi i plot i tij i publikuar n faqen personale:

  Sikur Rudina...

  Xhunga t ishte romanciere, ah gj e mrekullueshme do ishte. Por, ah, po t ishte romanciere Rudina Xhunga, Tolstoi do ket qen bujk, Servantesi pirat, Dostojevski idiot, Kafka buburrec, Balzaku tuhaf, Shekspiri palao, dhe ky q kam prpara jo kompjuter por prkrenarja e Sknderbeut.

  Por far sht Rudina Xhunga ?
  Nuk e di ! Ndoshta prgjigja sht tek Makbethi, A did without name.

  Nisa ta lexoj romanin e saj Sikur Ana, jo vetm pa e paragjykuar aspak, por me vmendje t shtuar, pr t respektuar sa m tepr lodhjen e njrs prej t paktave shkrimtare shqiptare.
  Ajme! Pr t mos e flakur q n faqen e par, nuk munda kurrsesi, pa thithur do pes minuta nj cigare dhe pa e futur her pas here kokn n lavaman pr t ardhur n vete. Por nuk u mposhta. E lexova t trin deri n fund. Fjalprfjal, nga kopertina n kopertin.

  Pr donjrin shqiptar q nuk e ka lexuar;
  Mos e lexo! Mos e lexo po tthem! sht nga sajesat m banale, m mediokre, m t pa vlera, m kot, q jan shkruar qyshkurse shkrimi sht shpikur. Himn, prmendore, shtatore, mndjelehtsis, mndjengushtsis, gjysmakllkut, qaramanllkut, halabakllkut.

  Shkurt, prmbajtja e menderromanit t Rudins, sht kjo;

  Koha e skemave mashtruese financiare. Nj shqiptar gjysmak, pa asnj fije indi shpirti, babai, burri, t dashuri, madje as prej njeriu, ish emigrant n Itali q merret me tregti dhe kambizm, nga ata q i gnjen mndja se mund t pasurohen brnda nj muaji. Gjysmak halabaku bashkjeton me nj erek femr. Femra, Ana, protagonistja, sht shtatzan. Shtatzanja Ana, meqnse dru burri sht nj fol o gur fol o mur, hallet, me piramida, Sude, Vefa, Gjallica, etj., ja qan bebit ende brnda vetes. Kur m s fundi edhe ajo edhe ai msojn pr abortimin e piramids s ndrrave idiote pr tu pasurur sa hap e mbyll syt, abortojn bebin. Kaq.

  Epo mir, sprmbyset dynjaja pr nj libr, makar edhe i keq, Ferri plot me autor mediokr sht.

  Jo Buko jo. Nuk sht ashtu.

  Vrtet letrsia shum e keqe e ka nj t mir shum t madhe; t bn syelt, ta mpreh vigjilencn ndaj plehut letrar. Por sht relative. Sepse ka mbetet nga syelsia sht vetm e qeshura.
  Ky far libri i Rudins t shkrin fare. Nuk sht pak dhe duhet falenderuar. Nj minut e qeshur me gjith shpirt sht ekuivalente me dyzetepes minuta vrap. Q i bie, leximi i krejt librit t Rudins sa pr tre her vrap rreth Ekuatorit.
  Murgut t Liqerit nuk i vajti kurr mndja kurr pr t botuar ndonj libr. Nuk bri kurr ndonj promuovim. Nuk doli kurr n ndonj ekran. Nuk dha kurr ndonj konferenc shtypi.
  Romancierja jon, me intervista dhe ekrane dhe t gjitha, pa i lvizur fare qerpiku, thot se qnka e aft t shkruaj nj roman t tr n dimr pr ta botuar n ver.
  Pr t mos e ln varur kureshtjen e t shumtve q nuk kan pr ta lexuar kurr roman mavrin e komunikatores s rrethanave Rudin, ja nj gallat ortografike dal nga pena e saj; T shkruaj nuk sht profesion pr mua. Mbase, jo ende. Ose mbase nuk do jet kurr. I kam uruar vetes t shkruaj ngaher si amatore, sepse vetm kshtu nuk do kem komplekset e profesionistes, q m duket, sikur ta prmirsojn frazn, por edhe ta shterin lngun, lngun e krijimit. Ndoshta gaboj.

  Ngushllohu Rudina. Mos u ep. Ndoshta nuk gabon. Prmirsimi i frazs dhe Shterrja e lngut t krijimit nuk jan kushedi pr Ty. Punt nuk i ke aq keq sa t biesh n gjith kt dshprim. Ti, n parathnien e librit vet thua; u binda se asnjher nuk do ta merrja mimin Nobel. Po jo moj Rudina jo, edhe mund ta marrsh ! Ai q nuk po e merr quhet Kadare. Ti nuk quhesh Kadare. Prandaj mund ta marrsh q ke me t. Ta marrsh tja lush Zotin! Vetm me nj libr. Vetm me kt vrromn. Miliona kopje do t shitet romani yt, ky kllira q sapo nxorre. Njerzimin mbar do ta lsh pa frym. Rrotullimin e Bots do ta ndalsh. N Histori do hysh. T gjitha enciklopedirat do t marrin.

  Rudina, Ti t bn aq pr t qeshur sa nuk t l t vdessh. Kurr mos tu ndalt hovi pr t shkruar romane, dhn intervista me gnjeshtra e brokulla.

  Ke pr t shkruar edhe t tjer romane. N mos pr tjetr, s paku pr mshir, pr at q ta thash m lart, t mos na lsh t vdesim duke na mbajtur me dhmb prjashta.

  Po ku kan fund turpet e tua komunikative o Rudina. Sdo ishte keq t rendisja ktu disa. Spo e bj se sdua tu provokoj vjelljen lexuesve. Ska problem. Ata m besojn mua, jo tya.

  Rudina, dgjo ! Shqiptart, mund t mos din shum gjra, por pr t kuptuar u thua din. Nuk jan krrusur kot gjith jetn mbi libra. Prandaj nuk mund t glltisin glbazat e tua. Ato ik e flaki ku t duash. Mos na i flak mbi ekrane dhe libra duke na i mbushur me qurret e tua komuniste, katundareske, bolshevike Se na i trazove zorrt moj burrnesh. Mos e prek shnjtrin e Shijes, t vetmes gj q u ka mbetur shqiparve. Ti ndoshta nuk e di, por sht e vrtet se n katundet shqiptare ka katundar q e din prmndsh krejt ka shkruar Naim Frashri, Fishta, Pushkini, Lermontovi, Dantja.

  E kam t qart se ti nuk i beson kto q po t them. Mosbesimi yt sndryshon asgj. Komunikimet e tua mbeten njlloj t shkrettirta, gjuha jote tmerrsisht e varfr, mendimi yt llaftarisht i cekt, stilit tnd i mungojn kryekrejt figurat, ato iskrat q mbajn ndezur zjarrin e dshirs pr t ndjekur komunikimin. N komunikimin tnd o Rudina mungon kryesorja pa t ciln nuk bn sens asgj. Mungon ai Eteri, ai oqeani q pshtjell gjithka me butsi, q brenda Shpirtit dhe Trurit t shikuesit apo lexuesit bn t mundur ndezjen e atij zjarrit q djeg botn.

  Rudina, ti dhe komunikimi skeni asgj t prbashkt.

  Prandaj po t them se e mira sht ta braktissh plazmn dhe ta hedhsh n hale penn.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  05-02-2013
  Postime
  111

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  u ar gallate me shkriu se qeshuri ypi

 3. #3

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Shkrim brilant lol
  "Expensive watches do not create time, but reflect how expensive it is to their owner."

 4. #4

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Citim Postuar m par nga BlooD_VenoM Lexo Postimin
  Shkrim brilant lol
  Bashkohem me kete vleresim...

  Nga eshte marr ky artikull ?
  Mos shkruaj gj kur je me nerva, sepse, ndrsa plaga e gjuhs sht m e keqe se e shpats, mendo ka mund t jet ajo e pends

 5. #5
  Peace and love
  Antarsuar
  16-06-2006
  Vendndodhja
  usa
  Postime
  1,895

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Rudina Xhunga vlereson Enver Hoxhen si burri i shekullit qe kaloi ne historine shqiptare. Ca do presesh nga kjo tani se po na habit edhe Ypi?

 6. #6
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  16-11-2005
  Postime
  8,691

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Shkrim gallate, bravo Ypi.

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e Archon
  Antarsuar
  05-12-2012
  Postime
  2,280

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Ky Ypi me kujton dike mua

 8. #8

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Citim Postuar m par nga Edison Ypi
  Po jo moj Rudina jo, edhe mund ta marrsh ! Ai q nuk po e merr quhet Kadare.Ti nuk quhesh Kadare. Prandaj mund ta marrsh q ke me t...

  Ky far’ libri i Rudins t shkrin fare. Nuk sht pak dhe duhet falenderuar. Nj minut e qeshur me gjith shpirt sht ekuivalente me dyzetepes minuta vrap. Q i bie, leximi i krejt librit t Rudins sa pr tre her vrap rreth Ekuatorit.
  Recension interesant... lol

 9. #9

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Citim Postuar m par nga shigjeta Lexo Postimin
  Nga eshte marr ky artikull ?
  Te blogu i tij, ma merr mendja http://edisonypi.com/shkrime/
  ...por, kam pershtypjen se e ka shkruar kohe me pare kete sepse, nese i besoj kujteses sime, Ypi ne nje shkrim "Idhnakut Klosi" kur ky u vetvra, nder te tjera permendte faktin qe Klosi i ishte drejtuar Ypit ne nje bisede mes tyre, se: "Ti e vrave dhe e varrose Rudinen me artikullin tend kundra saj "sikur Rudina" dhe ajo qe nga ajo kohe, as ka marre me mundimin te shkruaj, por, halli im kur do e vras dhe e varrosi Mira Meksin" ... dmth dicka e tille, sepse s'e mbaj mend fjale per fjale.

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e mia@
  Antarsuar
  11-01-2008
  Vendndodhja
  Twilight Zone...
  Postime
  10,682

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Kush e ka lexuar kete liber? Tani u bera kureshtare ta lexoj.
  Feelings change - memories don't.

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  kritika provokon konkurencen nga e cila lind mendimi inteligjent dhe interesant, por ne demokraci nuk mund t'i thuash tjetrit Mos Shkruaj, sepse edhe nese shkrimi nuk ka vlera me kete lloj kritike nxitet blerja e romanit qe sjell dem (apo humbje kohe) te lexuesi. prandaj kjo lloj kritike nuk me pelqen sepse duket sikur e nxjerr gazetaren me me shume vlera. pastaj libri ka kohe qe ka dale... . Nuk mund te ofendohet nje femer ne kete lloj menyre, por eshte i vertete edhe fakti qe rudina s'eshte aspak shkrimtare he per he.

  morali: kurseni parate...
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 12. #12

  Pr: Edison Ypi: Xhunga, hiq dor nga shkrimi i romaneve

  Soni eshte kampion !!!

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •