Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 10
 1. #1
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  Ne fotot poshte restoranti Anthonys Pier 4 140N Ave,Antoni Athanas,Antoni Athanas me ish presidentin amerikan Xhon Kenedi.

  BOSTON, 7 korrik 2013 Nj restorant ikon e pronarit shqiptar Antoni Athanas (1911-2005) n Boston s shpejti do t mbyll dyert e tij, njofton televizioni i Bostonit WCVB, filial i ABC-s.

  Kanali i referohet gazets Boston Globe, q shkruan se restoranti Anthonys Pier 4, i cili ndodhet n Avenjun Veriore 140 (140N Ave), do t mbyllet n muajin gusht.

  Restoranti u hap n vitin 1963.

  Bijt e themeluesit, t ndjerit Antoni (Anthony) Athanas, i than Glob-it se biznesi thjesht nuk sht m ai i mparshmi.

  Lajmi ka t bj me faktin se sht planifikuar q aty pran t ngrihet nj pallat 21-katesh dhe nj kull tregtare.

  Restoranti q gatuan prodhime deti sht frekuentuar pr dhjetra vjet kryesisht nga njerz t famshm, politikan vendor e qendror si dhe familje t zakonshme.

  Anthony Athanas emigroi n SHBA nga Shqipria.

  N vitin 1937, ai bleu Hawthorne nw qytetin e Linit (Lynn) pr 1800 dollar, q u b restoranti m i suksesshm n shtetin e Masausetsit (Massachusetts).

  Pastaj bleu restorante n qytetet e Suampskotit (Swampscott) dhe Salemit para se t blinte pronn q do t bhej Anthonys Pier 4.

  Nga viti 1981 Anthonys Pier 4 u rendit si nj nga pes restorantet m t suksesshme n SHBA, me fitime q arrijn n 12 milion n vit.

  Anthony Athanas vdiq n vitin 2005 n moshn 93-vjeare.

  Vllezrit Athanas, t cilt ende kan n pronsi restorantin Hawthorne by-the-sea Tavern n Suampskot dhe Anthonys Cummaquid Inn n portin e Jarmuthit, i than Glob-it se ekziston mundsia q ata t hapin nj version m t vogl t restorantit Anthonys Pier 4 n njrn nga ndrtesat e reja n afrsi t qytetit t Bostonit.

  Info / Anthony Athanas (28 korrik 1911 20 maj 2005)

  I lindur n Kor, Athanasi emigroi me familjen e tij n Nju (New) Bedford n vitin 1915. N fillim ai shiste fruta dhe zarzavate, shiste gazeta dhe ndizte zjarrin e furrave n kuzhinat e restoranteve. N vitin 1937 hapi restorantin e tij t par dhe vazhdoi pastaj me restorante t tjer, m i famshmi i t cilve u b Anthonys Pier Four.

  Anthony Athanas do t mbahet mend sidomos pr ndihmn bujare q i dha komunitetit shqiptar t Ameriks dhe kontributin pr bashkatdhetart e tij n Shqipri dhe n Kosov.

  Kryetari i organizats panshqiptare Vatra Agim Karagjozi thot se Antoni Athanasi kishte ndjenja shum t thella shqiptare. Ai i kishte marr ndjenjat n radh t par nga familja e tij. Ai ka ardhur n Amerik n moshn tre-vjeare. Kishte nj familje shum atdhetare i ati i tij ishte atdhetar. Pastaj, pasi u rrit, u njoh me Nolin dhe me Konicn dhe i admironte t dy ata, por sidomos Nolin.

  Antoni Athanasi ishte nj dishepull i Nolit dhe u frymzua shum thell nga veprimtaria, puna, kultura dhe idealizmi i Nolit. Athanasi i prkiste nj familjeje q u przu nga grekt n vitin 1913 kur u bn masakrat, pra ishte nj familje e vuajtur dhe kjo e shtynte t prpiqej pr ti shptuar shqiptart nga rreziqet e fqinjve.

  Ai kishte nj krenari dhe ndjenja t thella shqiptare prandaj e gjente kohn, sado i zn q ishte. Kishte edhe kapacitetin financiar dhe moral q ti kushtohej Vatrs, e ndjente kt si detyr. Antoni Athanasi ishte trashgimtari i Nolit n Vatr, ishte ai q i siguroi jetn Vatrs pr shum dekada.

  Ai ishte edhe nj amerikan i shquar, gzonte nj reputacion shum t madh n Amerik, ishte ndoshta njeriu m i suksesshm n biznesin e restoranteve. Ishte nj filantrop i pakursyer q ndihmonte n shum an. Kshtu, ai n Boston sht nj nga figurat m t nderuara dhe njihet n t gjith Amerikn si nj figur e shquar.

  Restoranti i tij Pier 4 sht nj nga restorantet m t mir ku vijn njerz nga t gjitha ant e Ameriks. Antoni Athanasi sht br nj legjend n Amerik. Ka qen shum i aft dhe shum dinamik, njeri q nuk harxhonte kohn kot me fjalime t gjata. Edhe n mbledhjet q bnim ne kur bisedoheshin shtjet e ndryshme ju e dini si e kan zakon shqiptart q i zgjasin bisedat ai i binte shkurt dhe hynte drejt n tem. Ishte tamam njeriu me vetit e individit t suksesshm, kishte veti natyrore dhe ishte njeri i rrall.

  Ishte njeri me kapacitet, me talent, puntor, i zgjuar, i gjall, i zoti dhe nuk e harxhonte kohn kot. Si rrjedhoj e ksaj, erdhi koha kur ai arriti t ket n Boston katr restorante. Ai ndrtoi restorantin Pier-4 n Boston, i cili sht gati si nj monument n Amerik, nj vend pelegrinazhi ku shkojn njerz nga t gjitha ant e Ameriks pr t ngrn nj drek a nj dark.

  Njerzit shkonin atje edhe thjesht pr dshirn q kishin pr t takuar Antoni Athanasin, sepse ai rrinte n restorant dit e nat, nga ora 6 e mngjesit e deri n mbrmje kur mbyllej. Ai rrinte atje pr t pritur e prcjell vet mysafirt. Njerzit kishin nj ndjenj krenarie dhe knaqsie q t takonin Antoni Athanasin. Nuk ka personalitet amerikan q t mos ket qen n restorantin e tij, qoft personalitete politike apo t artit, njerz t Hollivudit e t tjer. N restorant do t gjesh t gjitha fotografit e ktyre njerzve t shquar.

  Kan thn:

  Kryebashkiaku i Bostonit, Kevin White: Qyteti yn ka humbur nj xhentelmen dhe nj bostonian t madh. Tradit n vetvete, pasi ky restorant u kthye n nj mikprits t mijra takimeve politike dhe ishte shum bujar n mbshtetjen pr komunitetin.

  Senatori, aktualisht sekretari i Departamentit t Shtetit, John Kerry: Anthony Athanas jetoi ndrrn amerikane dhe pr asnj minut nuk harroi se nga kishte ardhur. Me nj prejardhje t thjesht nga Shqipria, Antoni mundi t realizoj ndrrn e do emigranti duke punuar dhe arritur t bhet nj institucion kombtar.

  Senatori Edward Kennedy: Un e doja ashtu si dshiroja shum q t mblidhesha atje pr t gjitha ngjarjet familjare dhe mbledhjet politike. Anthony e dinte se far do t thoshte t punosh pr t jetuar dhe mirsia dhe bujaria e tij do t na mungoj t gjithve (shih foton 3 me ish-Presidentin Xhon Kenedi).

  Nderimet

  mimi i "Pjats s Argjend" International Foodservice Manufacturers Association (1970); mimi "Ivy i Paraqitjes" Institucioni i Revists VFM (1971); mimi i "Ders s Art" Instituti Ndrkombtar i Bostonit (1972); "Restaurateur of the Year"- mimi Shoqata Kombtare e Restoranteve (1976); "Honorary Doctor" pr Shkallt e Administrimit t Bisnesit Universiteti Southeastern Massachusetts (1977); "Horatio Alger Award" (1978); mimi i Marrdhnieve Humane nga Rajoni verilindor i Kongresit Kombtar t Krishterve dhe Hebrenjve (1979); "Doktor Honorofik" pr Letersin Humane Universiteti i Northeastern Massachusetts (1981); "Fine Dining Hall" i mimit t Fams "Nation's Restaurant News" (1982); "Diploma e Nderit" Instituti Kombtar pr Industrin e Shrbimit t Ushqimeve (1982); "Doktor Honorifik" i Artit Kulinar Kolegji i Johnson dhe ai i Wales Rhode Island (1983);

  Vlersime

  "Honorary Doctorate" fakulteti juridik New England Massachusetts, "Honorary Doctorate" New Hampshire College, "Honorary Doctorate" Instituti Ndrkombtar i Arteve Kulinare Massachusetts "Honorary Doctorate" Universiteti i Massachusetts, Arritja e Jets" Massachusetts nga Akademia amerikane e Restoranteve dhe Shkencs s Shrbimeve, "Njeriu i Vizionit" Instituti "Eye Research", "Arritja e Jets" Nation's Restaurant News, "Arritja e Jets" nga Shoqata e Mikpritjes Massachusetts (1999)

  Ku dhe far ka shrbyer

  Administrator, nnpresident i "Constitution Museum Foundation Honorary" n SHBA, Krijues i Dhoms s Madhe t Tregtis t Bostonit, administrator n bord n Boston n "University Hospital", antar themelues i Institutit te Kulinaris n Boston, antar i Institutit Amerikan t Ushqimeve dhe Vers, n borde drejtorsh, krijues i Asosacionit Kombtar t Restoranteve, president i Shoqats Kombtare t Restoranteve, antar i Asosacionit t Restoranteve t Massachusetts, Shrbimi i Ushqimeve n Universitetin e Harvardit dhe Kryetari i Departamentit t Massachusetts, Shoqria amerikane e Kancerit (1978)

  Ja ku ka ligjruar si lektor

  Universiteti i Cornell, Universiteti i New York t New Hampshire, Universiteti i New Hampshire t Massachusetts, Universiteti publik i shtetit t Oklahama-s Massachusetts, Universiteti i Harvardit n Oklahama nDepartamentin e Shrbimeve t Ushqimit; workshope punsimi t prvitshme n Massachusetts.

  /th. m. agjencia e lajmeve Dyrrah/
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  50 vjet restorant,aktivitet.Bravo.1963 eshte hapur
  A e ka pare ndonjeri se si eshte restoranti brenda?
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  ky paska bere hajer ne emer te greqise me emer grek se po te ishte prezantuar si shqiptare asnje s`do i shkelte.
  te pakten te kete ndonje emer amerikan, do ishte shume me mire

 4. #4

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  Ehh,....si nuk eshte kujtuar te konsultohet me ty!?

 5. #5
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  Citim Postuar m par nga Ziti Lexo Postimin
  ky paska bere hajer ne emer te greqise me emer grek se po te ishte prezantuar si shqiptare asnje s`do i shkelte.
  te pakten te kete ndonje emer amerikan, do ishte shume me mire
  Greket kane prona te vetat gjithe restorantet Diner
  Nqs lexon ne rruge restorant me emer Diner atehere 99.99% shancet jane qe
  pronari i restorantit eshte nje familje greke.
  Italianet kane prona,restorante shume te mira klasi dhe shume piza rreth 95 e komplet dyqaneve Piza jane nen
  pronesi te familjeve italiane flas ne Amerike.
  Nje pakice picash jane nen pronesi te amerikano latineve,shqiptareve, etj,por jo greke.
  Greket nuk kane prona picerish ne amerike,greket nuk pelqejne biznese
  ne dyqane te vogla dhe piceri qe zakonisht jane te vogla ne hapesire.
  Dyqanet e pijeve/baret shumica i kane prone irlandezet,pijanecet me te medhenj ne bote
  dhe lokalet e tyre kane awning tenda jeshile mbrojtese nga shiu dielli te hyrja e lokalit.
  Tenda ngjyra e deres se lokalit eshte jeshile.Nqs lokali ka dere jeshile pronaret jane irlandeze.
  I fusin edhe ndonje logo terfili me tre gjethe jashte lokalit qe tregon qe pronari eshte irlandez.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Antarsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,202

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  Citim Postuar m par nga benseven11 Lexo Postimin
  A e ka pare ndonjeri se si eshte restoranti brenda?
  Jo..por Google na jep keto pamje...!

  Ndryshuar pr her t fundit nga semiku : 26-07-2013 m 23:23

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e semiku
  Antarsuar
  11-04-2010
  Postime
  1,202

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht  Nuk me duket dic !!

 8. #8
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  S'qenka keq.
  Menuja e restorantit .pjata peshku,karkaleca,gafore,stejks,ribs etc
  http://www.opentable.com/rest_profil...rid=5350&tab=1


  Ja dhe nje video e vogel
  http://media-cdn.tripadvisor.com/med...restaurant.flv
  Ndryshuar pr her t fundit nga benseven11 : 27-07-2013 m 17:55
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 9. #9
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,748

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  ................................................
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

 10. #10
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  22-01-2011
  Postime
  2,425

  Pr: Restoranti ne Boston i Antoni Athanasit do t mbyllet prgjithmon n Gusht

  te kesh restaurant ne PIER duhet te jesh shume i forte.

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •