Close
Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 60 prej 67
 1. #41
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Doli nje cimke edhe po kercente,
  valle mbante nuk ish shaka,
  Harroi cimka, qe pa kuptuar,
  nga qeleshja kish fluturuar,

  Ra ne toke dhe u habit ,,,
  cimka plot ,,,ish duke sodit,

  A te krijojme thua nje parti,,
  Partine e cimkave nuk eshte cudi,
  Drejtat tona per me i mbrojtur,
  Per me pasur lesh me oke,
  te lozin cimkat bashke me shoke,,,,

  Ne kulmin e kenaqesise ,
  u afrua gjeli e po kakaris,,,,,,
  kikiki cimka ka sa me u dh-i,

  cimka trim , u dridh i teri ,
  hapi syte rreth e rrotull,
  lesh me pa ne ndonje strofull,

  leshi tere ishte qethur
  ngeli cimka ...u lag i gjori,,,
  ooooo padrejtesi,,,,leshin kush e mori

  Kjo eshte per ju "anal-ista " politik , qe vetem cirreni me njeri tjetrin , ne vend qe te diskutoni...
  Sjam historian/studiues i politikes qe te jap nje mendim .. por di dicka reale: Sabit BROJKA ,, ka qene ne VLORE(fshatra te vlores ) edhe ka thene: Ne jemi bijte tuaj edhe jo "maloket" qe do te vijne ne vlore, edhe do tju vrasin/djegin/ edhe do te sjellin tere tropojanet ne vlore....prandaj te cohemi edhe tu tregojme vendin...etj..etj...

  Mbaj mend ne ate kohe Drejtor Policie ishte SOKOL MULOSMANI--- njerzit e thjeshte te vlores, edhe sot e kesaj dite e kerkojne edhe kane respekt..(jo trafikantet ).
  1997- erdhi si rezultat i qendrimit te europes, edhe te Amerikes ne vencati. Pasi ne 14 shtator 1998 , kur ndodhi e njejta gje sikurse ndodhi ne VLORE, ambasada amerikane doli me nje deklarate ku thuhej shprehimisht. "Nuk njeh asnje qeveri qe vjen ne pushtet me dhune"...Po te kishte bere te njejten gje edhe ne 1997 atehere "cobent" e vlores, edhe "revulucionaret" greko-himariot nuk do te dilnin neper CNN duke folur greqisht edhe duke bere qitje me kunder-ajror...!

  Sa per dezertimin , e ushtrise dezertuan ata qe se meritojne te quhen USHTARAKE, edhe qe per mendimin tim duhej te behet nje emision ne televizion ku emrat ndoshta edhe portretet e tyre te shfaqen qe tere populli te shikoje cilet ishin ato qe hapen depot , moren avionet/alikopterat edhe iken ne itali, hapen burgjet. Edhe njerez te tille te mos u jepet e drejta te punojne me ne ushtri ose organe te rendit. Por problemi eshte se te tile njerez jane sot krah per krah me "kallashet-trafikantet" ,,,

 2. #42
  i/e regjistruar Maska e Idmon
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  detroit
  Postime
  81
  ZOTI TROFTA ARGUMENTIMET QE PO BEN NE FORUM PER PROBLEMIN E REVOLUCIONIT KOMUNIST APO BALLIST QE JU PRETENDONI JANE JUSIFIKIME TUAJA PER T NA MBUSHUR MENDJEN QE TI PASKE QENE ASI IUSHTRISE TI PASKE IKUR NGA USHTRIA ME FAL JE ARRATISUR SE NUK E DUROJE DOT RREGULLIN E DISIPLINEN ETJ ,ETJ. JU ZOTI TROFTA KINI DEZERTUAR NGA USHTRIA DHE PER KETE DUHET TE PERBALLENI NGA DREJTESIA SHQIPETARE DHE JO TE NA BESH POLITIKE KETUI NE FORUM DHE TE NA IQESH SI NJERI DEMOKRAT SIKUR DEMOKRACINE NE SHQIPERI E KE SILLTI.JU ZOTRI BINI NE KUNDERSHTIM ME VETEN TUAJ NJERE THEKSON QE REPARTET USHTARAKE DUHET TE MBROHEN NGA USHTARAKET DHE NGA ANA TJETER KETE MBROJTJE QE I BENE STUDENTET USHTARAK SHKOLLES SE TYRE OSE REPARTIT USHTARAK TE TYRE JU ZOTRI NA I QUANI PUC. ME VJEN KEQ QE MENDON DHE ARSYETON KESHTU JO SI USHTARAK PO SI NJE CIVIL PA SHKOLLE QE NUK DI C ESHTE USHTRIA C ESHTE REPARTI USHTARAK ETJ ETJ .ZOTI TROFTAJU MUNDTE ME PERGJIGJI SI MUN TE VEPRONIN NDRYSHE KETA STUDENT USHTARAK TE MOS E MBRONIN REPARTIN E TYRE SHKOLLEN E TYRE APO TA LININ ATE NE DOREN E 50 APO 1OO VETAVE TE CILET DEHSEN ME PA TE DREJT TE FUTESHIN ME FORC NE NJE REPART USHTARAK KU DIHET QE ATY KISH ARME MUNICION TI DUHET TA DISH ME MIRE SE KE QENE VET ATY NE ATE KOHE DHE MENDO SIKUR KETA CIVILA TE MUND TE HYNIN SA ARME DHE MUNICION DO KISHINMARRE DHE PASOJAT QE DO KISHTE POPULLI I TIRANES TI DUHET TA DISH ME MIRE SE C MUND TE NDODHTE . ZOTI TROFTA REPARTI USHTARAK DUHET TE MBROHET ME CDO KUSHT PANVARSISHT SE NGA KUSH POLITIKAN MUN TE URDHEROHET PER TE SULMUAR ATE SE NE FUND TE FUNDIT PRANDAJ KE MARRE PARANE PAR TI DALE ZOT ATIJ VEDI OSE ATIJ REPARTI .ME SA DI UNE USHTARAKET NUK JU ESHTE LEJUAR TE MERREN ME POLITIKE OSE TE NDIKOHEN NGA POLITIKA SI DUKE T JU VUANI NGA ZEMUNDJA E POLITIKES BENI MIRE TE SHKONI NE SHQIPERI TE MERRI ME POLITIKE SE NDOSHTA DICKA DO PERFITOSH NGA AJO QE PASKE HUMBUR

  PERSHENDETJE ZOTI KOMANDANT TROFTA
  nuk ka rendesi

 3. #43
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Postuar m?Epar?Enga kundraRRYMES

  1997- erdhi si rezultat i qendrimit te europes, edhe te Amerikes ne vencati. Pasi ne 14 shtator 1998 , kur ndodhi e njejta gje sikurse ndodhi ne VLORE, ambasada amerikane doli me nje deklarate ku thuhej shprehimisht. "Nuk njeh asnje qeveri qe vjen ne pushtet me dhune"...

  vazhdoje e sqaroje pak me mire kete shpreheje te mesiperme...

  Po te kishte bere te njejten gje edhe ne 1997 atehere "cobent" e vlores, edhe "revulucionaret" greko-himariot nuk do te dilnin neper CNN duke folur greqisht edhe duke bere qitje me kunder-ajror...!

  i gjithe ky lloj racizmi inferioresh banale eshte nje reagim i hershem me origjina turke ndaj popullit autokton te krishtere ne Shqiperi!
  Ne Shqiperi ka vite qe rebelohet duke imituar te huajte, e kjo nuk ka te beje fare me ndonje spiunazh. Ashtu sikur nuk kish te bente me spiunazh agjitacioni e propaganda se nuk kemi te hame te pime, e se bota e jashteme i ka te gjitha.

  Te folurit ne greqisht, nuk eshte me agjenturor se sa pritja e jashtezakonshme qe iu be James Baker kur erdh ne Shqiperi, as se sa degjimet e lajmeve te BBC ne kohe te Enverit, apo degjimit te muzikes se huaj.

  E huaja ka qene gjithnje nje simbol i rezistences (ne menyra te paqellimta) ne Shqiperi, nje shtet ku shtypja nder vete qytetaret eshte si ne asnje vend tjeter Europian!
  Sa per dezertimin , e ushtrise dezertuan ata qe se meritojne te quhen USHTARAKE, edhe qe per mendimin tim duhej te behet nje emision ne televizion ku emrat ndoshta edhe portretet e tyre te shfaqen qe tere populli te shikoje cilet ishin ato qe hapen depot , moren avionet/alikopterat edhe iken ne itali, hapen burgjet. Edhe njerez te tille te mos u jepet e drejta te punojne me ne ushtri ose organe te rendit. Por problemi eshte se te tile njerez jane sot krah per krah me "kallashet-trafikantet" ,,,
  [/B]

  Cfare jane keto demaskime? Po kur u behej thirrje policave te Ramizit: "policiza eshte me ne, policia eshte me ne", cfare pritej qe ata te dezertonin ndaj rregjimit qe i kish dhene buke per vite me rradhe, duke i sjelle nga fshati ne qytet?

  Perse u dashka te quhet dezertim, ai i ushtarakeve qe nuk donin tu bindeshin urdherave te eproreve te tyre te dyshimte?

  Nje vend si Shqiperia eshte e qarte se masakrat apo luftrat midis Kupoles, do ti visheshin si krime ndaj popullit te kryera nga vete
  ushtaraket. Prandaj, ushtararket shqiptare, me te drejte, edhe duke para nga eksperienca jo e paket konfuzionin qe ekzistonte ne cdo segement te ushtrise, kerkuan asnjanshmeri, dmth heqje dore.

  Shqiperia e 97 nuk ishte nje shtet i qarte, i paster ne veprimtarite e tij......edhe me mire se cdokush, kete e kane ditur ushtaraket!

  Ti kundraRRYMES do te kishe bere te njeten gje...

  A nuk ju kujtohet se si ne Shqiperine e pas 90-tes per krime ndaj popullit e hengren ushtaraket e thjeshte (ne krahasim me kupolat) Dilaveri edhe Capajev Thaci i Shkodres, ne ca gjygje te tipit komunist?

 4. #44
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  41
  Postime
  444
  Pershendetje te gjitheve . Kjo teme eshte kaq delikate dhe kaq e koklavitur sa deri ne sot nuk kam parre ose lexuar per dy njerez qe te kene te njejten mendim . Po e jap dhe une mendimin tim i sigurt se disa prej jush nuk do ju pelqej .
  Pasi PD mori pushtetin ne 1992 shpresuam te gjithe , per nje Shqiperi me te mire , nje shoqeri te kulturuar , nje sistem demokratik etj etj etj . Por thjesht kaluam nga nje lufte klasash ne nje lufte klasash , u hoqen nga puna gjithe intelektualet , inxhinieret , gjykatesit mesuesit etj thjesht sepse kishin qen intelektuale ne kohen e monizmit njer e ne nje kohe . Keta u zevendesuan me njerez te pa afte , te pa shkolle , me 6 muaj kurs ne golem dilje gjykates , njerez qe koruptoheshin lehte . Ekonomia dhe bujqesia u shkaterrua komplet , asnjehere gjate atyre viteve nuk prodhuam qofte edhe gjysmen e prodhimit te vitt 1990 .
  Sali Berisha , si ish doktori i Enverit kishte mesuar disa gjera prej tij dhe filloi te eliminonte me radhe rivalet e tij brenda Partise , u lardua Eduard Selami , Neritan Ceka e sa te tjere . Populli i zhgenjyer votoi kunder kushtetutes qe do e bente Salen mbret ne 1994 ( ose 95) .
  Ketu disi linden firmat piramidale , se si linden askush nuk e di por se si u ndihmuan dhe u ben legjitime nga pushteti I Berishes e dime te gjithe . Megjithese shume ekonomiste brenda vendit dhe jashte , mejgithese fondi monetar nderkombater i kerkoj qeverise te kontrollonte keto firma , ato jo vetem qe nuk u kontrolluan por Berisha doli ne TV dhe siguroi popullin qe "paret e shqiptareve jane te pastra " . Pastaj erdhen zgjedhjet e 96 dhe doktori yne fitoj , zgjdhjet ishin te "regullta dhe legjitime" dhe rezultate me te mira kishin marre vetem Enveri dhe Sadami . Kur Amerika kritikoj zgjedhjet doktrori na i quajti imperialiste . Kur CIA kerkoj bashkpunim per te pastruar shqiperine nga terroristet islamike , Gazidedja refuzoi te bashkpunonte me armiqte e popullit .
  Me renjen e firmave piramidale populli u ngrit ne revolte .
  A kishte dore CIA ne revolte? sigurisht . Amerika eshte kunder cdo qeveria qe nuk bashkpunon me te , Amerika eshte kunder kujdo qeverie qe thyen embargot e saj ( kujtojme ketu naften qe ridhte lume per ne serbi ) , Amerika pa qe milionat me dollare qe kishte dhene ndihme gjate 5 vjeteve kishin hikur kot .
  Po greket ? Sa here ne Shqiperi ka rremuje greket jane tek porta gati qe te fryjne rremujat , te shkatterojne kulturen tone , gati te marshojne ne tirane .
  Po opozita ? Ate e pane kete si e vetmja menyre per te hedhur poshte diktaturen Berishjane dhe u bashkuan dhe ata me revolten .
  Po c berri doktori qe te qetesonte popullin ?? Shkoi ne tropoje dhe tha hajdeni djema te luftojme se ne vlore po protestojne 100 000 "greke " . Dergoi aeroplanet kunder turmave dhe refuzoi te zbriste nga kali pa parre te gjithe Shqiperine e shkateruar .

 5. #45
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Shkurt, bukur, thjesht, realist

  bravo Taulant!

 6. #46
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Taulant une personalish per te te mosprishur qejfin nuk kam nder mend te merrem me opinionin tend per 97 por thjesht po te kerkoj disa prova te thjeshta qe te vertetojne ato qe thua.

  1 - Lufte klasash nuk mund te jete ajo qe e vetmja gje qe u beri veglave qorre te komunizmit te cilat kishin persekutuar nje popull per 50 vjet ishte largimi nga detyra..... Sa per administraten kalimi nga nje ekonomi e centralizuar ne nje ekonomi tregu sigurisht qe kerkonte reforma te cilat kerkonin shkurtime drastike ne administrate....ne kohen e PD, BE ka dhene me dhjetra milione dollare ne specializimin e kesaj administrate e cila pas 97 u hodh ne rruge dhe per te mos u futur ne spiralin e atyre qe flet ti po te sjell si fakt qe asnjehere ne periudhen kur qeveriste PD nuk iu refuzuan ndihmat me pretendimin se nuk ishte e afte ti thithte sic ishte rasti ne 99-00 per Shqiperine kur deklarohej se qeveria shqiptare nuk kshte aftesi absorbuese per ndihmat.

  2 - Largimi i nje sere figurash nga radhet e PD , perfshire ata qe iu bashkuan socialisteve apo te tjere qe u veshen me uniforma ushtarake greke.....ne demokraci eshte dicka krejtesisht normale e cila ngel brenda normave te konkurences politike por ne ndryshim nga koha e enverit atyre nuk iu cenua asnje e drejte, thjesht vazhduan aktivitetin politik ne ato vende ku iu pelqente atyre.

  3 - Me sa di une Taulant nexhmija ne nje interviste ne televizion ka hedhur poshte cdo lloj zeri se berisha ka qene doktor i enverit...por sic duket ti vjen nga ato radhe qe i kane perhapur keto zera

  4 - A mund ta provosh faktin qe Gazidede Refuzoi bashkepunimin me CIA ???

  5 - A e di ti qe zgjedhjet e tetorit po te 96 qe nuk u kontestuan ng askush dolen vetem me 1% diference nga zgjedhjet e maji qe ti i etiketon si te parregullta dhe ilegjitime ??

  6 - Meqe amerika qenka kunder cdo qeveria qe thyen embargot perse kishte mik te ngushte Gjukanovicin e Malit te Zi (aty futej nafta), ose me mire akoma perse nuk rrezoi qeverine rumune, hungareze apo bullgare te cilat naften nuk e fusnin me barka apo me gomere por me trena dhe anije(neper danub).....Shqiperia ka qene pikatorja e kontrabandes se naftes sepse ajo buronte nga cdo drejtim tjeter.

  7 - Si ka mundesi qe ata djemte nga <<Tropoja>> apo aeroplanet, raketat, tankset qe dergoi Berisha nuk vrane apo masakruan askend...qofte edhe aksidentalisht...ndersa <<populli>> demokrat e liridashes nuk mjaftohej vetem me vrasjet e atyre qe qendruan ne krye te detyres por u digjte dhe copetonte kufomat...... valle ti kete bere vertet populli ???

  8 - Se fundi PS nuk u bashku me protestat por iu nenshtrua organizatoreve te tyre brenda dhe jashte vendit...ajo kishte partneritet me Zani Caushin, Gjoleke Malajn, Haklajt si dhe cdo kriminel tjeter qe kerkonte rrezimin e shtetit.....per me teper si ka mundesi qe PS mesonte shqiptaret te ngrinin tre gishtat apo te ngrinin flamurin grek ne toke shqiptare....si ka mundesi qe sot fatos nano deklaron se e ka durresin njelloj me selanikun apo nuk i kerkon greqise heqjen e ligjit te luftes me Shqiperine ????
  Ty si shqiptar patriot nuk te shqeteson fakti qe vendin tend e kontrollojne nga ekzekutivi deri ne ushqimet qe hame dhe pijme interesa greke...dhe te gjitha keto pas 97.

  Sic e shikon PS apo me mire te themi drejtuesit e PS nuk iu bashkuan popullit sepse ne revoltat e 97 populli kerkonte leket ( te cilat ajo sigurisht pasi ua premtoi jovetem qe nuk ia ktheu por edhe ua vodhi ato qe kishin ngelur) ato iu bashkuan grekerve qe kerkonin dominim politik dhe ekonomik mbi trojet shqiptare dhe sic e shikon ja kane arritur........ prandaj mos na trego histori me kuaj apo me aeroplane sepse po te kishin pasur si qellim Berishen......nuk do ti kishin vene flaken vendit apo muzeumeve por do synonin Tiranen dhe Berishen.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 08-04-2003 mė 15:45

 7. #47
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-03-2003
  Vendndodhja
  Oakland, CA
  Mosha
  46
  Postime
  738
  O taulant, e ka qare ate shkrimin tend, skam cti shtoj asgje. 10 meriton. Shkurt, 1997 ishte nje reagim spontan kunder poiikes se malit qe zbriti ne qytet ne 1991.
  Kam nje verejtje per albo moderatorin. Psen i fshin shkrimet? Cfare je ti 'the divine voice that knows everything'? Nqs ke mesuar dicka ato pak kohe qe ke ketu ne amerike duhet ta dish First Amendment, Freedom of Speech.

 8. #48
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Anėtarėsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,066
  Postimet nė Bllog
  3
  Qe ta kuptoni se sa perciptas e gjykoni ju vitin ogurzi 1997 per shqiptaret, une po e permbledh mendimin tim vetem me nje fjali:

  Ne 1997 nuk iu vu zjarri "pushtetit te Berishes" por institucioneve te shtetit shqiptar dhe ky shtet nuk i perket politikaneve dhe partive politike por gjithe shqiptareve.

  Me vjen keq vetem per nje gje, edhe pse kane kaluar tashme 6 vjet, shume prej jush nuk kane arritur te nxjerin mesimet historike te 1997. Njerezit qe nuk nxjerrin mesime nga e shkuara, nuk ndertojne dot te ardhmen pasi perseritin gjithmone te njejtat gabime.
  "Babai i shtetit ėshtė Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkencėtari!"

 9. #49
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  manoklle per nje reagim te tille spontan babai i presidentit te sotem amerikan nuk hezitoi te fuste tankset dhe marinsat ne mes te los angelosit dhe te linte me dhjetra te vdekur ....por ajo qe ndodhi ne 97 nuk mund te ishte spontane sepse u synua ne menyre mjaft te detajuar shkaterrimi i shtetit....po te them se Arber Qilimi komandant divizioni ne delvine ka marre me miliarda dhrahmi dhe me pas u be deputet i socialisteve vetem per te dezertuar...pastaj nuk te duket si shume spontane qe ne krye te protestave u vune kriminele te denuar dhe te <<arratisur>> nga burgje greke...mos te duket gje spontanitet edhe dominimi nga interesat greke ??

  Behen si shume spontanitete, te cilat vetem nje mendjeholle mund ti besoje.....

 10. #50
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Klod- Named & shamed (permendur dhe turperuar)e ke pare eshte nje emision ne angli... Te njejten gje duhet bere me te tere ata "oficerat" "pilotat" , "ushtaraket"...! Sa per "demaskime",, nuk e di se ku jeton zotrote, por ketu ku jetoj une demaskime te tilla behen packa se eshte vend qe lufton per demokracine e popujve te tjere.

  Sa per RACIZMIN- kushdo qe ka pare CNN -1997 edhe lajmet per pushtimin e bazes se Himares edhe luft-anijeve qe ishin nen drejtimin e personave qe flitnin GREQISHT,, edhe jo shqip , mendoi se e pushtuan shqiperine "kryqezatat-ortodokse greke".
  Nese ti ke ndonje informacion qe personat qe flitnin greqish ishin "shqiptare", atehere paske qene pas atyre "koke-mbuluarve" me kallash ne dore.

  Po te theksoj edhe njehere. gjendja u la te denigrohej ne nje fare menyre te tille , pasi ishte koha e "krisjes" midis pushtetit te "berishes" edhe interesave amerikane ne shqiperi. Kjo per faktin qe "pushteti" i Berishes , kerkoi te "perfitonte" oferta amerikane per " Bizen - e martaneshit" , edhe ishull Zazanin. Nje kerkese ose me sakte " nje fodullik shqiptar" qe u pagua shtrenjte duke pasur parasysh qe "Zonjusha-ambasadore" nuk falte lehte. Atehere u pa e udhes qe komuniteti mbare boteror( usa&UK) te heshte e te pranonte nje "hajdut" te vinte ne pushtet. Dhe ne ate kohe asnje nga vendet "mike" te shqiperise nuk deklaroi ose u prononcua "per njohjen" apo jo te nje qeverie te dale nga "topi i mato grudes" apo kallashi " i Selam Musait".

  Pra zoteri mos i fry percarjes fetare kur permend ortodoksine apo islamizmin apo qofte edhe katolizmin. Asnje fetar nuk eshte per "lufte" apo qofte edhe per "diskriminim " fetar. Njerez qe i fryne kesaj jane ata qe kane nje pikesynim te caktuar, edhe ben mire te na e thuash se ku do te dalesh. JE katolik vella qofsh me jete , je ortodoks qofsh me jete je muslyman qofsh me jete je cifut qofsh me jete je njeri i pyllit vella e ke vendin tek kopshti zologjik.

 11. #51
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Ore Kundra, po cfare eshte kjo logjike me te cilen flet? Me parashtron ti mua programe angleze Named&shamed????

  Degjo...a nuk ke thene nje here se ke dal qe nga 90-ta nga shqiperia?

  Une kam dale qe nga 98, edhe e kam te veshtire te di se cfare behet atje, vjen ti.....edhe mend me shumice.

  Ushtaraket shqiptare, edhe ti po te kishe qene vete, apo ndonje i familjes tende (do ti kishe keshilluar) ishin te detyruar te dezertonin ne nje shtet si ai pershkrimi me siper qe i be Fatos Lubonja. Ushtaraket nuk jane budallenj, edhe sidomos keto 12 vitet e fundit e dine se cfare do te thote "te futme e te ngecme"...

  Safeti do ti mbante krimet, po te vinte situata per gjygje...? Se vrasja, Kndrarryme, eshte relative. Ti e qu see shte per detyre, ndersa nje qeveri tjeter e qu krim ndaj njerezimit. Ps, sic quhen kriminele vrasesit e kohes se Hoxhes, po te gjykohen me ligjet e pas 90tes, po keshtu del edhe me te tjeret.

  Ne nderrime qeverishe te korruptuara, mundesite per ta ngrene tekun e kane te thejshtit, dmth ushtaraket e policat...

  sic ta dhashe shembellin me Capajev Tacin e Shkodres 91!

  Edhe nje here, ne shqiperi ka kohe qe revolta ndaj nje rregjimi shqiptar shperthen pa qellim ne forma opozitare te huaja, edhe sikur keto te jene thjeshte fantazi popullore..si ngritja e tre gishtave ne Vlore.

  Se serbet kishin shku ne vlore edhe i kishin bo mesim vlonjateve se sa gishta te ngreni...(mos u ftofni m'tajaret)...

  Nuk e ma men ne kohe te dulles se si kenojshin robt "ka inoti" konge te huja...? Agjentura ishte?

 12. #52
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Nuk po dua me bere replika , pasi eshte e kote. Koncepti juaj per USHTRINE edhe USHTARAKUN eshte teresisht i gabuar , per mos te thene i PAPERGJEGJSHEM. Ushtaraku eshte USHTARAK , reparti eshte FAMILJA/PUNA/JETA e tij. Nese nje ushtarak fillon edhe mendon me gjate per "politike" atehere ai eshte "politikan" edhe jo "ushtarak". Sa per faktin nese kishte ushtarake qe mbrojten cfare duhet te kishin mbrojtur te permend ARBEN CUKO, KOMANDAT I REPARTIT TE KOMANDOVE ZALLHER. I cili as nuk u denua e as nuk u persekutua. Sa per CAPAJEVIN, i Shkreti u tradhetua nga Z Gramoz RUCI ,, edhe u la ne balte per te mbrojtur MINISTRIN E TIJ.
  Kam thene diku qe faji i PD ne ardhjen ne pushtet ishte lenia lire e te tille njerzve si Gramoz RUCI e Fatos NANO. Edhe denimi i Z Hoxha per kafete e pire e jo per krime ndaj njerzimit.

  Sa per ate emisionin qe permenda une duhet te behet edhe te shtrihet ne tere jeten shqiptare, ne menyre qe: Nese nje shtet eshte i inkriminuar edhe nuk mund te dergoje veten e tij perpara drejtesise te pakten MEDIA tu tregoje popullsise cilet jane , edhe te dije se ke ka ne krye.
  Sa per vloren vella kot te flasim. Nje turme qe udhehiqej nga SKAFISTE/KOMUNISTE/ISH-BURGAXHINJ/TRAFIKANTE, ose eshte e manipuluar ose nuk mund te quhet TURME POPULLSIE, por BAGETIE. Sepse rezultati i ATYRE protestave eshte nje HIC. Nisen per PARATE edhe degjeneruan ne RREZIM PUSHTETI.
  Gjithsesi diskutim te qete edhe konstruktiv, edhe jo ne banalitete te rendomta, "hyri ketu e fut atje"

 13. #53
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Nuk deshiroj te zhvendosem nga tema por thjesht mendoj se eshte absurde te justifikosh qendrimin e ushtarakeve.
  Ketu flas per ata qe leshuan depot dhe jo per ata qe tradhetuan sic ishte rasti i arber qilimit.
  Krahasimi i masakres se dy prillit me ate qe ndodhi ne 97 nuk ka asnje pike takimi pasi ne 97 nuk u vra askush prej forcave te shtetit ndersa ne 2 prill snajperet e sigurimit qelluan mbi lidere politike qe u prinin turmave te paarmatosura.... per cdo njeri qe kupton dallimi eshte mese i qarte.

  Une personalisht po te isha ushtarak dhe po te me jepej urdher per te dale nga kazerma dhe qelluar mbi nje turme te paarmatosur qe protestonte rrugeve te qytetit (pak rendesi ka nacionaliteti) nuk mendoj se do te isha i afte ta zbatoja ate urdher dhe kjo jo nga frika e denimit te mevonshem por nga ndergjegja.......por ky sigurisht nuk ishte rasti i 97.

  Ne 97 pati vertet nje konflikt mes policise dhe demostruesve por ky konflikt per asnje moment te vetem nuk ekzistoi midis ushtrise dhe protestuesve sepse ushtrise nuk iu ngarkua asnje rol per te vene nen kontroll situaten.

  Ne 97 ishin banditet qe shkuan tek depot dhe kazermat dhe jo e anasjellta...dhe shkuan kur ne radhet e tyre nuk kishte asnje te vrare.....une nuk mund ta konceptoj dot se si ne ato rrethana nje ushtarak qe ka bere nje betim perpara flamurit te vendit te tij mund te braktise repartin apo depon e tij te armatimit......per mua ata qe shkojne per te shperthyer depon ne maje te malit nuk jane me civile por bandite.....dhe nuk ka asnje dyshim qe duhet te ndalohen me cdo mjet pasi po vene ne rrezik ekzistencen e vete shtetit.

  Nga depot e hapura ne 97 pati me mijera te vrare...nuk e di a do te kishim kete shifer nese ushtaraket do te kishin mbrojtur depot e armatimit ???

  Nje ushtarak stervitet dhe paguhet gjithe jeten vetem per nje moment dhe nese ai ne ate moment krisen dhe iken per mua ai nuk meriton emer tjeter pervec emrit tradhetar.

  Po e perseris edhe nje here tjeter....nuk do te mendoja keshtu nese ushtaraket nuk do te kishin zbatuar urdherat per te qelluar apo dominuar turmat....por nje ushtarak qe dorezon kazermen dhe can ferren i takon vetem turpi.

  Njerez te tille ne cdo vend demokratik dhe stabel shkojne jo perpara emisionit named§shamed por perpara gjykates ushtarake. Nese do te kisha ne dore te revokoja amnistine e 97 nuk do te doja ta beja kete per askend tjeter pervecse per ushtaraket dhe per ta jo ne shenje hakmarrje por ne emer te drejtesise dhe mbi te gjitha per te shlyer cdo mundesi qe ky precedent te perseritet.

 14. #54
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  41
  Postime
  444
  Orku , nuk kishte nevoje fare te qelloje mbi turmen , mjafonte te qelloje ne ajer dhe nuk i afroheshe kujt reparteve ushtarake . Por e verteta ishte se repartet ishin bosh pa ushtare dhe oficere . Ku shkuan trimat e Zhulalit ( ndjese paste ) ??????
  Sido qe ta kshesh muhabetin nuk diskutohet qe faji kryesor bie personalisht mbi Sali Berishen dhe sistemin qe ai drejtonte . Supozojme per nje cast se nuk ishte aspak revolte popullore por thjesht organizim i agjeteve greke . Atehere ku ishte policia , SHiku , ushtria ??? Pse repartat ushtarake ishin bosh ????

 15. #55
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  41
  Postime
  444
  Orku , nuk kishte nevoje fare te qelloje mbi turmen , mjafonte te qelloje ne ajer dhe nuk i afroheshe kujt reparteve ushtarake . Por e verteta ishte se repartet ishin bosh pa ushtare dhe oficere . Ku shkuan trimat e Zhulalit ( ndjese paste ) ?????? Qe ne nje kohe te tille oficeret dhe ushtaret te largohen nga reparti kjo behet vetem me urdher te qeverise .
  Sido qe ta kthesh muhabetin nuk diskutohet qe faji kryesor bie personalisht mbi Sali Berishen dhe sistemin qe ai drejtonte . Supozojme per nje cast se nuk ishte aspak revolte popullore por thjesht organizim i agjeteve greke . Atehere ku ishte policia , SHiku , ushtria ??? Pse repartat ushtarake ishin bosh ????
  Nuk diskutohet qe opozita kishte fajet e veta per mbeshtetjen e revoltes por kjo ishte e vetmja rruge per te rrezuar Salen . SI mund te vazhdoje nje qeveri te jete ne pushtet kur poppuli humb 95 % te te ardhurave ??? Situata mund te kishte kaluar shume lehte nqs Sala jepte dorheqjen qe ne fillim dhe jo pasi u shkrumbos trecereku i vendit , formohej nje qeveri tranzicione dhe jeta vazhdonte .
  Nje jave para se te fillonte konflikti ne Vlore te gjithe mbeshtetesit e zjarrte te PD ne te gjithe SHqiperine u armatosen me liste . Perse ???? Mos valle skenari ishte parapregatitur ?
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Taulant _NYC : 09-04-2003 mė 11:45

 16. #56
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Taulant

  Une po te kthej pergjigje shume thjeshte:

  Dezertimi i ushtarakeve nuk mund ti faturohet Berishes perpara se ti faturohet vete ushtarakeve dhe mbi te gjitha atyre qe dogjen vendit (pra krereve te opozites dhe banditeve te infiltruar). Ti qe vjen dhe thua se opozita nuk kishte rruge tjeter per te rrezuar Salen pervecse ti vente zjarrin vendit duket qarte qe te qan zemra me shume per pushtetin se sa per vendin.

  Ato shifrat e 95% te kursimeve te humbura jane shifra qe ose i nxjerr ti nga imagjinata jote ose ti ka servirur ndonje hafije sa per reklame. Une nuk e diskutoj se qeveria duhet te merrte pergjegjesine por kjo nuk justifikon djegjet, vrasjet apo shkaterrimet sepse ne fund te fundit pushteti ishte LEGJITIM ndersa Zani apo Albert Shyti ishin kriminele.

  Sa per perrallat me parapergatitje skenari keto more Taulant jane dokrra hiri sepse nese ishte dikush qe nuk i interesonte ajo qe ndodhi ishte pikerisht Berisha....per me teper asnje nga ato armet e marra me liste(nuk eshte e vertet se jane shperndare nje jave perpara) dhe qe u kthyen te gjitha nuk vrau askend.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 09-04-2003 mė 11:56

 17. #57
  Emotionally Untouchable Maska e Taulant _NYC
  Anėtarėsuar
  25-06-2002
  Vendndodhja
  11105
  Mosha
  41
  Postime
  444
  [QUOTE]Postuar mė parė nga Orku
  [B]Taulant

  Une po te kthej pergjigje shume thjeshte:

  Dezertimi i ushtarakeve nuk mund ti faturohet Berishes perpara se ti faturohet vete ushtarakeve dhe mbi te gjitha atyre qe dogjen vendit (pra krereve te opozites dhe banditeve te infiltruar). Ti qe vjen dhe thua se opozita nuk kishte rruge tjeter per te rrezuar Salen pervecse ti vente zjarrin vendit duket qarte qe te qan zemra me shume per pushtetin se sa per vendin.

  Kur dezerton nje ushtri miku im fajin kryesor e ka komandanti dhe pastaj me radhe te gjithe eproret e tjere . Me sa di une komandant i forcava te armatosura ishte Sala dhe gjithe eproret e tjere ishin miqte e tij qe u ben gjenerale dhe oficere me 6 muaj kurs apo 3 muaj specializim . Une nuk thashe se opozotaret ishin engjej , po me thuaj nje vend te botes ku nje revolte popullore nuk eshte mbeshtetur nga opozita .

  Ato shifrat e 95% te kursimeve te humbura jane shifra qe ose i nxjerr ti nga imagjinata jote ose ti ka servirur ndonje hafije sa per reklame. Une nuk e diskutoj se qeveria duhet te merrte pergjegjesine por kjo nuk justifikon djegjet, vrasjet apo shkaterrimet sepse ne fund te fundit pushteti ishte LEGJITIM ndersa Zani apo Albert Shyti ishin kriminele.

  Pushteti ishte legjitim ??? Zgjedhjet u deklaruan te paregullta nga vezhguesit e OSBE ........... . Kur nje president dhe qeveri mbron dhe reklamon firma piramadele , firma te cilat humbasin mbi 2/3 e kursimive te te gjithe popullit ( po qe se ketu perfshin shtepite e shitura dhe leket e marra borxh shkon mbi 90% ) aty mbaron dhe legjitimiteti .

 18. #58
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Taulant me vjen keq se rrike edhe ne NYC dhe duhet ta dish se krizat financiare nuk legjitimojne dhune apo revolucione te tipit andarto-bolshevik. Ato me se shumti legjitimojne protesta paqesore.

  Detyra e opozites duhej te ishte ajo e mbajtjes se protestave ne kanale paqesore por ajo zgjodhi nje rruge tjeter sic ishte ajo e thirrjes o djem rrembeni armet dhe kuptohet bashkepunimit intensiv me kriminelet e shoqeruar me djegje dhe plackitje si dhe me ngritje e flamurit grek ne zonat e kontrolluara prej saj. Sidoqofte shembullin qe kerkon e ke brenda amerikes ne trazirat e los angelesit ku Bushi(plak) futi tankset dhe marinsta per ta shtypur dhe demokratet nuk benin thirrje per te sulmuar depot.

  Nese e lexon me kujdes ate qe kam shkruar do shohesh se nuk them se Berisha nuk kishte faj....por kurrsesi nuk mund te mbaje pergjgesine kryesore pasi ajo i dashur mik i takon dezertorit dhe shkaterruesit e me pas sigurisht edhe eprorit.....por ti kerkon t'ia shkarkosh pergjegjesine atij qe nuk e mbrojti vendin dhe mjaftohesh duke i hequr etiketimin engjej atyre qe e dogjen ate... e kupton vete se sa ne ajer qe je.

  Brenda OSBE kishte nje sere organizatash nga te cilat vetem njera ODHIRI i konsideroi zgjedhjet me mangesi....por me nje perjashtim te gjitha vendet njohen legjitimitetin e tyre....... gje qe u konfirmua edhe nga zgjedhjet e tetorit te cilat ndryshuan ne rezultat nga ato te majit vetem me 1%. Por une po te kujtoj se gjate protestave nuk u sulmua parlamenti...por gjykatat, komisariatet,muzeumet, depot e ushtrise....etj etj...dhe mbi te gjitha po te kishin qene <<ilegjitimiteti>> aresyeja, kjo proteste do te ishte zhvilluar ne qershor dhe jo pas dy zgjedhjesh ku ishte konfirmuar legjitimiteti i institucioneve.


  Shifrat qe sjell dhe qe i koklavit nga 95% tek 2/3 per ti mbyllur tek 90% nuk kane asnje besueshmeri per aq kohe sa ti nuk sjell burimin e tyre....prandaj sill burimin ose argumentoje vete.

 19. #59
  alvi
  i/e ftuar
  Orku, pergjegjesia comes with the territory sic i thojn kto Amerikonet.
  Kur vjen puna per meritat (dmth, makinat, mireqenia, punesimi etj) i takojn atij vetem, nuk thote njeri, kte na e pruni X, kte na e pruni Y, ate na e pruni Y, po thojn ne kohe te Sales, se eshte prijesi, po ashtu miku im dhe te metat.
  Neser pasneser ne histori do thuhet, ne kohen e qeverisjes se Berishes, nen qeverisjen en Berishes etj.
  Sic thuhet sot ne kohe te Enverit, Enveri na beri kete, Enveri na beri ate.
  Prandaj dhe quhet lider, qari me qederin jane moter e vella.

 20. #60
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Jam plotesisht dakort me ty prandaj kam thene se ka pergjegjesi sepse nuk arriti ti mbronte institucionet dhe vendin por eshte idiotesi ti mvishet atij pergjegjesia e atyre qe dezertuan apo i vune flaken vendit... fjala vjen pergjgjesia per masakrat e andarteve ne jug te vendit nuk i delegohet Ismail Qemalit por atyre qe i bene dhe organizuan.

Faqja 3 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. Presidenti dekoron viktimat punonjes te SHISH vrare ne Vlore ne 1997
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 14-06-2013, 10:35
 3. Antologji e plagėve nėn terrorin komunist
  Nga Dr Rieux nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2007, 10:08
 4. Kadare: Schwartz, njė pėrēarės fetar
  Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 118
  Postimi i Fundit: 30-06-2006, 03:09
 5. Mashtrimi i madh
  Nga Veshtrusja nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 22-03-2004, 19:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •