Close
Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 67
 1. #21
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Lidhja midis firmave piramidale (per ngritjen e te cilave PD sigurisht qe kishte fajin e saj) dhe revolucionit te 97 eshte nje alibi qorre... e ngritur pikerisht nga ata qe sot kerkojne t'ia veshin popullit krimet dhe shkaterrimet qe kryen gjate asaj periudhe.
  Vrasjet dhe djegjet e njerezve, muzeumeve , kadastrave, komisariateve, depove te ushtrise, gjykatave nuk mund te jene ne asnje vend te botes moralisht apo ligjerisht aresye per te shprehur revolten per vlera te humbura materiale te cilat ne cdo rast nuk i lane peng tek bankat e shtatit por ne fondacione private......

  Vrasjet, djegjet , shakterrime si dhe sulmi per te shkaterruar shtetin u ndermoren nga kriminele dhe politikane te se majtes te cilet benin premtime se kur te fitonin do te lironin skafet, mesonin turmat per te ngritur tre gishtat, uleshin ne bisedime me kriminele si zani caushi, pershendesnin vrasjet makabre si ajo e cerrikut, benin thirrje per te marshuar drejt Tiranes, shpallnin federaten e jugut, vrisnin njerez te pafajshem, percudnonin kufomat, digjinin trupat e pajete te policeve apo punonjesve te shikut, u prisnin duart biznesmeneve qe nuk paguanin gjobat e kerkuara, rrembenin dhe ekzekutonin biznesmenet, demokratet, patriotet.....

  Ku jane sot autoret ????

  Ministra, deputete, ambasadore,diplomate, gjenerale, shefa komisariatesh, doganiere,biznesmene(te pas 97) funksionare, keshilltare, pronare shtypi, gjykates, prokurore....pra ne cdo pike kyce te shtetit qendrojne ata qe dje dogjen kete vend.

  Une personalisht nuk minimizoj aspak pergjegjesine e shtetit per mosparandalimin e firmave piramidale por sigurisht qe fshataro-katundaret e PS si ruci, majko, fino, dokle, pellumbi nuk mund te ideonin strategji te tilla...ato u ideuan jashte kufijve te vendit pikerisht aty ku stamposeshin hartat per vorio - epirin qe me vone shperndaheshin mbi token shqiptare nga avione greke apo kelyshe te sebastianosit te maskuar si klerike....sigurisht qe sherbetoret e mavit brenda PS u integruan jo keq brenda ketyre firmave mjafton te kujtojme se 90% e kontigjentit qe mbante ne kembe keto aktivitete ishin bashkepunetore te ish sigurimit ose te zgjedhur te PS....por serish truri dhe financat e ketyre firmave nuk mund te perballoheshin nga kac islami apo namik dokle....ato vinin nga sillogjet greke me qellimin e vete destabilizimin e Shqiperise dhe instalimin e nje qeverie kukull te tyre ne Tirane.


  KJo u pa shume qarte ne faktin qe mjaft prej krimineleve protagoniste te trazirave ishin te <<arratisur>> prej burgjeve greke, shihet mjaft qarte ne parashikimeve te sakta qe mediat greke benin per kohen dhe radhen e sulmeve ndaj qyteteve, u pa ne flamujt greke qe u ngriten neper qytete shqiptare, gjuha zyrtare e revolucionit ishte greqishtja, politikane dhe deputete shqiptare dolen te veshur me uniforma greke maje tankseve per te rrezuar pushtetin legjitim...... u pa qarte dhe ne debatet e parlamentareve greke per te cenuar sovranitetin e Shqiperise ne mbrojtje te vorio epirit....

  Dhe sigurisht ne me shume se gjithcka u pa ne realizimin e qellimit te tyre, instalimit ne Tirane te nje qeverie kukull kryeministri i se ciles ne komanden greke arrinte deri dhe te lepinte Milloshevicin apo te deklaronte se per te Durresi dhe Selaniku ishin njelloj.

  Shqiperia qe nga momenti i ardhjes se socialisteve ne pushtet ka njohur vetem regres ekonomik dhe izolim politik....krimi i organizuar, prostitucioni, trafiqet e droges, korrupsioni, mungesa e drejtesise dhe paaftesia e saj per te luftuar krimin, politizimi i tejskajshem i saj, administrata e pakualifikuar dhe e paafte per te thithur ndihma, lufta e klaneve te kontrabandes dhe droges brenda PS , vrasjet politike dhe burgosjet politike, krizat energjitike, permbytjet, vjedhjet, varferia e tejskajshme, papunesia, listat e bukes, forcimi i lidhjes se krimit me politiken, raporte qe lidhin ekzekutivin shqiptar me trafikun e droges, kontrabandiste qe emerohen ne krye te doganave, vjedhja e thesarit.......etj etj etj na kane cuar ne krye te klasifikimit te cdo liste te zeze....te gjitha keto te arritura nga qeveria kukull e greko-vlleheve.

  Dera per ne europe po na mbyllet gjithnje e me shume sepse ne krye kemi nje qeveri interesi i se ciles eshte te vjedhe sepse parimet dhe moralin i ka te skeduara prej kohesh ne dosjet e asaflise....

  Qellimi kryesor i greko-vlleheve eshte nje Shqiperi e dobet dhe e paintegruar sepse kjo u jep nje terren me te pershtatshem pune bastardeve filogrek...sepse keshtu u nderron me lehte emrin, gjakun dhe gjuhen shqiptareve...si disa qe iu i njihni dhe qe perfaqesojne turpin....sepse keshtu shqiptaret do jene pa miq dhe perkrahje.

  Kjo qe ndodh sot ne Shqiperi nuk eshte dicka e re, edhe pas shpalljes se pavaresise se Shqiperise filogreket dhe andartet synonin nje bashkim me shtetin grek duke shpallur qeverite e tyre dhe duke sulmuar institucionet e ligjshme.

  Kush ishin kundershtaret me te eger te luftes ne Kosove, te vetmit qe mbushen sheshet me histerine e tyre karakteristike per te protestuar luften ndaj kasapit....te njejtet qe dekoronin kriminelin e luftes Kraxhic si mbrojtes te ortodoksise.....

  Aresyet e verteta te histerise se tyre shkonin pertej lidhjeve vllazerore dhe kriminale qe ata kane me serbet....ata i druheshin dje dhe sot ashtu si perhere...bashkimit te shqiptareve ne nje shtet te vetem...nje shteti shqiptar vitaliteti dhe rritja demografike e te cilit do ta kthenin ne nje faktor te pathyeshem i cili do te shkelmonte endrrat per copetimin e Shqiperise.

  Greket sot e kane te qarte se rindarje e kufijve te tyre ne veri eshte nje utopi...ndaj endrren e tyre per copetimin e Shqiperise e kane zevendesuar me ralitetin e dobesimit te saj permes marionetave qe e qeverisin ate familjaret e te cileve jane te skeduar si trafikante droge ne shtetin grek, permes dominimit ekonomik te tregut shqiptar kesaj here jo me nen masken e ish sigurimsave por ne forme te drejteperdrejte bankash dhe monopolesh ne kompanite telefonike, ne industrine ushqimore, ne nafte dhe gjithcka tjeter.

  Ju e dini se korridori 10 eshte projekti qe do mund te ndryshonte fytyren e vendit tone....si shpjegohet qe qeveria jone eshte kaq indiferente ndaj tij ..... dhe interesohet me shume per aksin rrugor beograd-tirane-athine i cili nuk perben asnje investim strategjik ???

  Eshte mese e qarte per ata qe duan te kuptojne dhe sigurisht per ata qe ndihen shqiptare ne gen dhe ne shpirt...pra jo filogreket....se ajo qe ndodhi ne 97 kishte si qellim post 97 te cilin sic jemi deshmitare edhe vete e ka realizuar plotesisht. 97 dhe post 97 per mua nuk ishte as ne interesin e demokrateve as ne ate te socialisteve dhe as ne ate te shqiptareve sepse te gjithe jetojme ne te njejtin vend dhe ndajme te njejtat halle....por ishte ne interes te atyre qe kerkojne dobesimin e Shqiperise...se kush jane ata, kete shqiptaret e dine shume mire...ndersa filogreket akoma me mire.

  Por une jam i bindur se ata qe i mbijetuan kasaphanave te shekujve dhe nuk u zhduken apo ngjyrosen do ta kene shume me te lehte te shpetojne nga nje tufe mbatharakesh pervers qe me pushtetin nuk i lidh morali por tradhetia dhe interesi.

  Greket ate qe nuk e arriten atehere kur ishim ne copetim e siper nuk do t'ia arrijne dot sot...sepse luani eshte zgjuar ndersa hijena eshte ne plakje e siper.
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 02-04-2003 mė 21:09

 2. #22
  ZGALEMI I FURTUNES Maska e Randi
  Anėtarėsuar
  21-01-2003
  Vendndodhja
  N.Y U.S.A
  Mosha
  52
  Postime
  147
  Orku ka shpjeguar ne menyre te drejte dhe shume te qarte disa nga problemet ne lidhje me temen e me siperme dhe do i lutesha klodit qe ta lexoje dhe mjaft me me fjale pa lidhje.Po te kemi parasysh vitin e trazirave te 97se gjlthcka ishte e planifikuar dhe ishin tre faktoret kryesor qe ndikuan(duke pasur parasysh edhe gabimet qe beri qeverisja e PD) :-1 nga mendja greke,u pregadit plani per permbysjen ePD(duke pasur parasysh qe ato jane dinaket me te medhej dhe uretjen qe kane per ne ), -2-mbeshtetjae keti plani nga te eturit per pushtet socialistet
  (po te kemi parasysh Petro Kocin ne lushnje thirjet qe bente per djegjen e gjikatave,policise dhe thirjen per lufte,Skender GJjinushin me banden e vlores qe masakruan djemte me te mire qe punonin ne shik vetem se ishin nga veriu,Neritanit me banden e elbasanit(cerikut),shoqerimi dhe sigurimi i Fatosit nga "gjenerali"Nehat Kulla i cili ishte i akuzuar dhe denuar per disa vepra penale),dhe-3 pagesa nga Jugosllavet (po te kemi parasysh qe para se te ndothte kjo paramenti i serbise i kerkonte llogari Sllobodanit per miljonat qe kishte shpenzuar per te ndodh nje gje e tile,
  ku Sllobodani u tha se po te keni edhe pak durim do te me jepni te drejte, ku ne 97 gjithcka u vertetua.Sot pas ketyre ngjarjeve dhe sponsorizimi nga ana e Grekve dhe e Serbve per te vendosur ne qeveri Tosin me kompani kuptohet se cfare politike te "paster "ndjek tosi dhe sa te" panvarur "jemi ne nga keta.

  RANDI
  Budallai eshte gjithmone i bindur se asnje me shpejt se ai nuk e kupton njeriun e mencur.

  :q qetesi

 3. #23
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Si mund te arrihet e te thuhet se "e pranoj, qe Berisha ka fajin e vet"? edhe te mos percaktohet, gje qe eshte edhe tema, se ci;i eshte ky faj, sa i ndeshkueshem eshte?
  Piramidat, linden, zhvilluan veprimatri edhe e rrenuan gjate kohes se regjimit te PD-se, funksionimit te SHIK-ut te fondamentalistit edhe agjentit islamik, Gazidede.

  Mesa duket Gazidede derdemeni ka qene i zene me punet e bazave stervitese te Islamikeve qe vinin rresht nga arabia, me planet per te futur kombin shqiptar, tashme futur enkas nga nje tutkun si Berisha, ne formacionin zyrtar te shteteve islamike. Islamiket fondamentaliste kishin kohe qe nga ana tjeter, benin planet thurrese te nje konflikti me vendet fqinje. Menyra me e mire per kete lloj lufte ishte te oerdorej nje lloj fondamentalizmi i fshehur pas nje nacionalizmi vendali, kur dihet qe sherret ballkanase jane ende te hapura.

  Ne Kuran, ne parathenie, u pa fare qarte thirrja aq e guzimte e botuesit per mallkimin e perhapjes se krishterimit ne Shqiperi, edhe per thirrje te krijimit te Trekendeshit islamik, Bosnje-Kosove-shqiperi, me anashkonfliktet ne Maqedoni e Greqi te veriut...

  bashkerendimi i interesave islamike me sherret momentale ballkanike ishin rasti me i volitshem per ta per te perdore shqiptarin si ushtar te kesaj lufte.

  Sa here u paralajmerua Sala per kete gje nga CIA e me gjere?

  Keshtu interesi strategjik ka ndare edhe interesat politike te brendeshme te vendit, ku PS-ja ishte nder te parat levizje politike qe do ta perdorte rrezikun e fondamentalizmit si nje metode politike kundra PD-se.
  Logjika eshte fare e thjeshte, lufta kundra fondamentalizmit islamik ka per aleate rajonal me te afert Greqine, e cila rrezikohej haptazi nga konflikti ne veri te vet. Ketu lindi edhe idea e rrezimit te Berishes edhe zevendesimit me forca politike me te kontrollueshme jo vetem nga Greqia, por nga e gjithe EU-ja.

  PS-ja e mori mbi vete kete rol, me te drejte a pa te drejte, kjo gje eshte relative. Ata diten te shfrytezojne mire kete pike, si edhe gabimet e pushtetit ne fuqi.

  Sot eshte kollaj te akuzohet jo deshen ta bashkojne me Greqine, jo liruan nga burgur kete e ate, jo vrane e prene...

  por sot, pas 6 vitesh, nuk shohim asnje cope toke shqiptare te cenuar, pervec trumpetave islamo-berishiane per tragjedi kombetare.
  Perkundrazi shohim nje shqiperi ne normalitetin e vet te kushtezuar nga e gjithe konteksti historik i 12 viteve te fundit.
  Te gjitha problemet shoqerore e ekonomike te sotme nuk ka qene me te pakta ne kohe te Sales, madje ne te kundert, te pakten Kryeqyteti pesoi nje ndryshim rrenjesor qe nga 97.

  Shprehejet vlleho-greke (minoritare) ne kete forum per tejperdoren me shume sec duhen nga cilimij islamike histerike, te pafytyre (te edukate jo qe jo, nuk ua lejon as feja edukaten, egersine po).

  PD-ja mban pergjegjesi perfundimtare per mosaftesi te kontrollimit te aktiviteteve ilegale te viteve 92-97, [perkundrazi me keto aktivitete ajo do te krenohej se shqiperia e 96 kishte neper banka me teper kursime per fryme se cdo vend i ish bllokut Komunist, dmth mburrej me firmat piramidale edhe naften e shitur tej kufirit.

  PD-ja ka qene forca post-komuniste me regresive e vendit, forca qe zhgenjeu pritjet e periudhes se pas 92-shit, forca qe e la vendin me konflikte, me nje popull te armatosur, me plage shoqerore qe zor se do mbyllen me vite e dekada, me armiqesi rajonale, por me miqesi islamike ("Me ka than baba, Demirel, se ne shqiptart e turqt jem vllazen, te nji gjaku - kush mund ta thote kete vecse nje idiot i pafytyre e legen?).

  Poshti fondamentalimi islamik, forca regresive mistrece anti-paqesore qe po shqeteson mbare boten sot!

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Idmon
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  detroit
  Postime
  81
  ZOTRINJ NUL ISHTE REVOLUCION POR ISHTE NJE PA KENAQSI E POPULLIT SI RRJEDHOJ E FALIMENTIMIT TE FIRMAVE PIRAMIDALE GJE PER TE CILEN NUK MUND TE THEM SE E KRIJOJ P.D PASI CDO FORCE POLITIKE QE MUND YE ISHTE NE PUSHTET FERMAT PIRAMIDALE DO ISHIN KRIJUAR . KJO ISHTE NJE EKSPERENCE E SHUME VENDEVE TE TJERA QE KISHIN DALE NGA DIKTATIRA POR QEVERIA E ASAJ KOHE DUHET TE ISHTE TREGUAR ME ELASTIKE PER MBYLLJEN E TYRE SEPSE KUR KETE PROBLEM E NGRIRI ME FORCE RIDVAN BODE I CILI THA FIRMAT PIRAMIDALE DUHET TE MBYLLEN TE GJITH U HODHEN KUNDRA TIJ DHE MIRE QE SE LARGUAN NGA PD .NE KETO KUSHTE OPOZITA E ASAJ KOHE E SHFRYTEZOJ KETE MOMENT DHE NXITI REVOLTAT MBARE POPULLORE QE SOLLI DHE RREZIMIN E QEVERISE .NE QOFTE SE DO ISHTE REVOLUCION QEVERIA E DOLE NGA KY REVOLUCIN NUK DUHET TE MBESHTETEJ NGA PERNDIMI SIC PO E MBESHTET NUK DUHEJ MBESHTETUR NGA EVROPA SIC PO E MBESHTET.SEPSE SHQIPERIA NGA GJITH BOTA NJIHET SI SHTET DEMOKROTIK DHE SI ETILLE CDO QEVERI E DALE NGA CDO FORCE POLITIKE ESHTE QEVERI DEMOKRATIKE .PRA CDO TEME QE SHTROHET NE KETE FORUM DUHET TA ANALIZOJME SIC DUHET PA HISTERIZMA POLITIKE PA SOLEN E SALATEN PA TOSIN DHE KOSIN .

  PERSHENDETJE
  nuk ka rendesi

 5. #25
  Perjashtuar Maska e Ryder
  Anėtarėsuar
  24-06-2002
  Postime
  1,160
  Mos harroni qe per shum me pak se lejimi i firmave piramidale, politikanet europiane jane denuar me burg (si Jeffrey Archer psh,)
  ose rasti i Nixonit.

  Ne me te pakten qe mund te bente qeveria e atehershme ishte te jepte doreheqjen dhe jo te luftonte deri ne djegje te vendit.
  Sepse luften e kishin humbur qe kur lejuan firmen e pare te filloje veprimtarite ne Shqiperi.

  Pastaj kur PD-ja duhet te jepte doreheqjen meqenese i lejoi keto firma, as qe po e permend se ca duhet te kishte bere PS-ja qe i krijoi.
  Fundi i Causheskut duhet te kishte qene i denje si per Fatos Nanon ashtu per Arben Imamin, Neritan Ceken, Gramoz Rucin etj etj etj.

 6. #26
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Postuar mė parė nga klod
  Eshte e pamundur te behet bisedim derisa neper kembe do te kesh kalamaj xhamijash, pasi cdo postim i atyre as qe ka te beje fare me temen, ne menyren qe ajo eshte hapur, por do te trajtoje krejtesisht probleme anesore, me shpresen e te goditurit.
  q.... klodis ketu nuk jemi neper sillogje ku qendron brenda temes vetem nese thua amin per cdo gje qe degjon... prandaj qetesohu dhe mos u tremb se sic duhet ta dish rrufeja nuk bie ne ....


  Postuar mė parė nga klod
  Banali i ndyre me shqipen qesharake, Honezmi, ka ende surratin edhe guximin e nje te pafytyri qe e kane vetem ata qe lindin imoraliteteve edhe orgjive, qe te provokoje sa here qe ti jepet rasti.
  histeria dhe perdhosja e mendimit tend nuk ka nevoje per komente....eshte e qarte se mungesa e argumenteve dhe njerezit qe mendojne ndryshe nga ty, te irritojne duke te nxjerre jashte kontrollit.....histeria ka vetem nje mjekim...ndiq shembullin e Sokratit.


  Postuar mė parė nga klod
  Si kerkoni ju qe te lexohen me vemendje shkrime fantastiko-beduine te nje kalamani qe ne 97 nuk e kapte dot as ligji per nga mosha.....
  Ne 97 ligji nuk kapi as ata qe e kishin mbushur moshen dhe kupen..si psh disa perfaqesues grek qe kalonin kufirin ilegalisht.


  Postuar mė parė nga klod
  Si mund te arrihet e te thuhet se "e pranoj, qe Berisha ka fajin e vet"? edhe te mos percaktohet, gje qe eshte edhe tema, se ci;i eshte ky faj, sa i ndeshkueshem eshte?.
  Nga ana ligjore faji i Berishes eshte inekzistent pasi prokuroria e atyre qe e akuzonin per krime kunder njerezimit nuk qe ne gjendje te ngrinte akuze e jo me ta provonte.

  Moralisht u takon njerezve ta gjykojne permes votes dhe bindjeve te tyre por nese gjykojme sipas idese tende se socialistet ndertuan firmat dhe Berisha nuk i ndaloi atehere i bie qe Berisha te qendroje moralisht shume here me larte se ata qe qeverisin. Por fatkeqesisht gjerat jane shume me te thella se kaq prandaj eshte e kote te sjell dallimin midis gabimit dhe tradhetise.

  Postuar mė parė nga klod
  Piramidat, linden, zhvilluan veprimatri edhe e rrenuan gjate kohes se regjimit te PD-se, funksionimit te SHIK-ut te fondamentalistit edhe agjentit islamik, Gazidede.
  Mesa duket Gazidede derdemeni ka qene i zene me punet e bazave stervitese te Islamikeve qe vinin rresht nga arabia, me planet per te futur kombin shqiptar, tashme futur enkas nga nje tutkun si Berisha, ne formacionin zyrtar te shteteve islamike. Islamiket fondamentaliste kishin kohe qe nga ana tjeter, benin planet thurrese te nje konflikti me vendet fqinje. Menyra me e mire per kete lloj lufte ishte te oerdorej nje lloj fondamentalizmi i fshehur pas nje nacionalizmi vendali, kur dihet qe sherret ballkanase jane ende te hapura..
  Gazidede agjent islamik....hahahaha.....a mund ta provosh fondamentalizmin apo shitjen e gazidedes apo pellet pa prova ???

  A mund te me thuash qofte edhe nje rast te vetem kur ky shteti qe <<frymezonte>> fondamentalizmin paska provokuar me ndonje forme vendet fqinj ???..... sepse une per te anasjellten mund te te citoj raste shkeljesh deri dhe terrorizmi.

  Postuar mė parė nga klod
  Ne Kuran, ne parathenie, u pa fare qarte thirrja aq e guzimte e botuesit per mallkimin e perhapjes se krishterimit ne Shqiperi, edhe per thirrje te krijimit te Trekendeshit islamik, Bosnje-Kosove-shqiperi, me anashkonfliktet ne Maqedoni e Greqi te veriut....
  A te vjen keq ta shkruash fjale per fjale kete thirrje ose po deshe na thuaj per cilin botim te Kuranit e ke fjalen sepse duket qarte qe paraqet si fakte vetem llogje me te cilat e di vete se ku ushqehesh....mos perto na jep me shume te dhena.

  Postuar mė parė nga klod
  Sa here u paralajmerua Sala per kete gje nga CIA e me gjere?.
  Serish te duhet ta provosh sepse Berisha deri ne 96 ishte i vetmi president i ballkanit me dy pritje ne shtepine e bardhe.....prandaj nxirr prova sepse me lehje nuk shkon me larg se andej nga ke ardhur.

  Postuar mė parė nga klod
  Sot eshte kollaj te akuzohet jo deshen ta bashkojne me Greqine, jo liruan nga burgur kete e ate, jo vrane e prene...
  por sot, pas 6 vitesh, nuk shohim asnje cope toke shqiptare te cenuar, pervec trumpetave islamo-berishiane per tragjedi kombetare..
  Ne ditet e krizes se 97 aresyeja qe parlamentaret grek nxoren kunder nje nderhyrjeje ne vorio - epir nuk ishte as shkelja e sovranitetit te nje vendi as reagimi i kumunitetit nderkombetar por kercenimi i Turqise qe konsideronte kufirin shqiptar si te vetin.

  Sikunder e thashe Greqia nuk mund te pretendoje sot per sot ndryshim kufijsh me lufte por synon dobesimin dhe dominimin e shtetit shqiptar gje te cilen aktualisht e ka arritur.

  Postuar mė parė nga klod
  Perkundrazi shohim nje shqiperi ne normalitetin e vet te kushtezuar nga e gjithe konteksti historik i 12 viteve te fundit.
  Te gjitha problemet shoqerore e ekonomike te sotme nuk ka qene me te pakta ne kohe te Sales, madje ne te kundert, te pakten Kryeqyteti pesoi nje ndryshim rrenjesor qe nga 97..
  Degradimi i situates pas 97 eshte i dokumentuar ne te gjitha raportet nderkombetare dhe reflektohet ne ndihmat ekonomike si dhe ne mardheniet politike, ne gjendjen e kriminalitetit dhe gjithcka tjeter...por une dua te kujtoj vetem dy momente qe nuk ekzistonin para 97.....listat e bukes dhe vetvrasjet....une mund te sjell ketu shifra dhe fakte qe vetem nje i verber mund i mohonte por preferoj t'iu them dicka tjeter........ Cdo shqiptari i dhemb kjo situate dhe kerkon ndryshimin e saj......varferia dhe papunesia ne rritje flasin vete....por disave u duket me mire, u pelqen u jep shprese....ua garantoj jo se ne kohen e <<fondamentalisteve>> nuk kishin te drejtat e veta fetare dhe kombetare por sepse enderrojne ta shikojne Shqiperine te dobesuar dhe te kontrolluar prej Greqise....shikoni sa i afeksionuar eshte filogreku me gjendjen e Shqiperise....pikerisht kete kam dashur t'iu them qe nga fillimi.


  Postuar mė parė nga klod
  Shprehejet vlleho-greke (minoritare) ne kete forum per tejperdoren me shume sec duhen nga cilimij islamike histerike, te pafytyre (te edukate jo qe jo, nuk ua lejon as feja edukaten, egersine po)..
  Shprehja vlleho-greke eshte nje realitet te cilin shqiptaret e kane provuar ne kurriz sa here qe eshte dobesuar shteti i tyre permes masakrave dhe djegieve qe andartet ne fjale kane ndermarre. Ata gjithmone kane dashur te copetojne Shqiperine per t'ia bashkuar ate Greqise.....a ka ndonje gje te re ketu ????

  Pra te pafytyre nuk jane ata qe thone te verteten por tradhetaret qe gjejne aleatin te kushdo qe eshte i gatshem ti nguli nje thike ketij vendi....qe prej Milloshevicit tek Sebastianosi...qe prej Mavit deri tek Gejxhi...qe prej zanit deri tek nano....eshte i mire per ta ai qe eshte i demshem per Shqiperine.

  Sa per edukate dhe egersi e dime qe pasardhesit e Irenes qe u shenjterua se i nxorri syte te birit apo ata qe dekorojne Karaxhicin jane shembuj te paarritshem kultivimi dhe butesie por me zemergjere,se keshtu ju meson edhe Sebi.

  Postuar mė parė nga klod
  PD-ja mban pergjegjesi perfundimtare per mosaftesi te kontrollimit te aktiviteteve ilegale te viteve 92-97, [perkundrazi me keto aktivitete ajo do te krenohej se shqiperia e 96 kishte neper banka me teper kursime per fryme se cdo vend i ish bllokut Komunist, dmth mburrej me firmat piramidale edhe naften e shitur tej kufirit..
  Fjama pergjgjesi perfundimater sic e kuptoni edhe vete eshte nje enderr ne diell e andarto-vlleheve per ti vene kapakun 97 dhe per ta mbyllur ate kapitull..mundesisht per ta djegur sic dogjen Shqiperine sepse kerkojne te shkruajne nje histori tjeter te tipit qe ne e njohim shume mire ate.... NE EMER TE POPULLIT...

  Kerkojne te na thone qe vrasjet i beri populli, qe djegiet i beri populli, qe vjedhjet i beri populli, qe depot i hapi populli, qe flamujt grek i ngriti populli, qe kufomat i percudnoi populli, qe bankat i vodhi populli, qe luften e beri populli, qe zanin e donte populli, qe skafet i liroi populli, qe trafiqet i ben populli, qe vrasjet politike i ben populli, qe thesairn e shteit e vodhi populli, qe papunesine dhe varferine i krijon populli, qe ne erresire na la populli, qe jashte europes po na le serish populli, qe tenderat i vjedh populli......... i beri populli por fajin e ka PD...)))))

  Pas cdo krimi ka nje emer konkret te cilet sot i gjeni neper pikat kyce te shtetit vlleho-grek qe e ka shitur vendin ne bursen greke qe prej AMC deri te uji mineral...sot vendi qeveriset nga interesat greke....prandaj disa jane kaq te kenaqur me keto arritje sa i vetmi preokupim qe u ngelet tani eshte te fshijne gjurmet...jo per cudi jane po ata qe neper shkrime te tjera i thurin himne Greqise.


  Postuar mė parė nga klod
  PD-ja ka qene forca post-komuniste me regresive e vendit, forca qe zhgenjeu pritjet e periudhes se pas 92-shit, forca qe e la vendin me konflikte, me nje popull te armatosur, me plage shoqerore qe zor se do mbyllen me vite e dekada, me armiqesi rajonale, por me miqesi islamike ("Me ka than baba, Demirel, se ne shqiptart e turqt jem vllazen, te nji gjaku - kush mund ta thote kete vecse nje idiot i pafytyre e legen?)..
  PD e mor vendin me tallona dhe e la me makina...se kush i fryn percarjes kombetare....rajonale....fetare....nuk duhet shume tru per ta kuptuar, mjafton te shohesh perberjen e qeverise, apo te pyesesh veten kush mund te jete i interesuar.

  Miqesite Islamike,Katolike apo Ortodokse per aq kohe sa nuk cenojne sovranitetin e ketij vendi jane te mirepritura...PD mori ndihma nga europa me shume se asnje vend tjeter ortodoks apo katolik i lindjes...ndersa qeveria e sotme te vetmet gjera qe ka thithur jane doktrinat greke per dobesimin e Shqiperise ne interes te Greqise. Sidoqofte nuk eshte ai qe ka thene se e ka Stambollin si Tiranen.

  Se fundi dua te te kujtoj se tokat shqiptare nuk gjenden ne territorin turk por ne ate te bastardeve greke.....nuk e di a te ben zemra te shruash ndonje rresht per camet apo nuk te kane dhene leje per kete ????

  Poshte fondamentalizmat e cdo lloji....poshte tradhetaret dhe filogreket.

 7. #27
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,827
  Revolucioni i 96-97-es rrezoi Pd-ne nga pushteti dhe ri-solli PPSH-ne ne Pushtet.

  Pra mbas 50 vjet ne Pushtet, PPSH ne 92-ishin e dorzoi pushtetin tek nje grusht njerzish qe quheshin Kryesi e PD-se dhe i la keta 4 vjet (92-96) dhe i rrezoi prap.

  Si erdhi PPSH ne pushtet me 1944-en.

  Erdhi me tyten e Pushkes.
  PPSh krijoi nje ushtri me fshataro-qytetare nen hundet e qeverise shqiptare te Mustafa Krujes e Verlacit e Jakomonit etj.
  Nen hundet e Qazim Mulletit,.nen hundet e Inteligjences se atyre viteve lindi e u forcua Ushtria e nje PARTIE...pra e nje ideollogjie ..pra e nje Grupi te bashkuar rreth Enver-Dushan-Kapo-Shehave dhe kjo ushtri( nacional-clirimtare) u be forca kryesore ushtarake e atyre viteve. Qe kjo u be forc kryesore nuk ish se Mileti donte Komunizem por sepse kjo ushtri u maskua si Nacional (Kombetare)..pra e Clirimtare..
  Kjo ushtri ish vertete me e forta..krahasuar me ushtrine e Ballit ose te Zogut...por Kjo force nuk kish lidhje me Aftesine per te Larguar okupatorin. Jo aspak.
  UNac-Clirim.. nga fillimi ne fund ishte ushtri e Partise dhe i sherbente ardhjes ne Pushtet te kesaj Partie dhe konkretisht te Enver Hoxhes.
  Cberi kjo Ushtri..

  Kjo ushtri i ngjan hijenave ose Cakejve ne Savane.

  Luani ka kapur nje kaproll..
  Cakenjte ..Hijenat vijne rrotull.. Ato presin te iki Luani e te sulen mbi kaprollin..

  Luani iku (Itali-Gjermania) ata hyjne..Gjermani ik ata hyr..e perfundimisht ata zevendesuan okupatorin dhe moren shtetin ne Dore.
  Sa po erdhen ata u leshuan si ujqer..
  Kjo ushtri mbas ikjes se gjermanve..ju sul florinjve, Vilave e gjithckaje me vlere e ja mori Pronarve e ja dha Komandanto-Komisareve.
  Kjo ushtri hapi burgje e kampe perqendrimi..ngriti trekendesha litari kudo..e me zjarr e hekur sundoi mbi nje popull koooperativisto-Proletar te degraduar.

  Kjo ish arsyeja qe kjo Ushtri ose Parti nuk desh kurre pluralizem..dhe luftoi per mos-ardhjen e tije.

  Bota e detyroi te ler FRONIN me 1990-1992.

  Nga 90 e deri ne 97 kjo ushtri-Parti beri perpjekje ti mbushe mendjen Botes se PPSh-PS Jan europiane dhe se jan gabuar me Saliun se ai eshte fondamentalist..islamik.

  Pra Firmat piramidale skane asnji lidhje me Revolucionin..

  Nuk njof asnji pjesmarres aktiv te ketij revolucioni qe te kete qene HUMBES ne Piramida.. ashtu sikurse nuk njof asnji Humbes ne Piramida te kete qene pjesmarres ne revolucion.

  Flasim her tjera..  .....

 8. #28
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  11-12-2002
  Vendndodhja
  nyc usa
  Mosha
  49
  Postime
  17
  pionieri i enverit,klod:nuk jam aq histerik sa duhet te futem ne debat me t,bye!
  d.d

 9. #29
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  50
  Postime
  41
  Nga skrimet e mesiperme nuk eshte e veshtire te kuptohet se perseri ka dy kampe njerzish njeri pro atyre ngjarjeve ,dhe tjetri kategorisht kunder. Personalisht i takoj grupit te dyte dhe ajo qe me shqetsonte ne vitin 1997 gjate kryerjes se detyres dhe qe nuk doja ta besoja ishte egersia dhe dinakeria e politikanve per ta djegur Shqiperine. Si ushtarak i sherbeja Shqiperise dhejo partive politike, por tmerrohesha kur asnje politikan i majte nuk dilte hapur (mbasi ata kishin mundesi dhe mbanin kontakte me komitetet e Jugut) de tu kerkonte njerzve qetsimin e gjendjes. J e dini se revolucioni Qosist filloi me pretekstin e hum,bjes se paravene skemat piramidale. Sinqerisht iu kam dhene te drejte njerzve te thjesht te cilat ishin mashtruar nga propaganda dhe gazetat e asaj kohe te cilat isin bere reklamueset e firmave. Qeveria e cila mbante pegjegjesi per kete gjendje ne Shqiperi filloi te reagonte shume vone, biles edhe kur reagoi turmat u revoltuan edhe me shume. Ndersa presidenti aktual Berisha punonte deri ne mengjes dhe kerkonte zbutjen e gjendjes Meksi me shoke luante bilardo e bente biznese mafioze edhe me te majten. Si ushtarak e kam denuar ate revolucion dhe nuk mund ta kuptoj sa shpejte i harruan demokratet figurat e zeza te atyre diteve si A.Imami me shoke me te cilet sot opozita kerkon te vije ne pushet. Tragjedia e 97 ka qene nje organizim i persosur i te gjitha forcave anti shqiptare per shkaterrimin e Shqiperise.

 10. #30
  alvi
  i/e ftuar
  O Trofte, i pytje kisha un.
  Pse iket ju ushtaraket nga repartet dhe ja late ne dore "turmave?"
  Mire se ata "evgjito-komunistet" punonin per interesat e Grekut, po ju qe e kishit per detyre e ishit betuar ta mbronit ate atdhe, pse nuk kryet detyren, po ja mbathet nga syte kembet?
  Kot po ju pys, se sot po dalin te gjithe patriote e burra te mire, me llafe sigurisht, se kur erdhi dita e proves i pame se kush ishte burre e kush ja mbathi e ja la ne dore grekut Shqiperine.
  Kaq pa pergjegjesi qenekeni ju ushtaraket?
  Sali BErisha nuk e mbante dot vetem rendin e qetesine, kishte nevoje per policine e ushtrine, ai nuk e ndalonte dot vetem pushtimin Grek, kishte nevoje per ushtrine e policine, ku ishit ju ushtaraket e specializuar, heronjte e Shkolles se bashkuar etj?
  Ku ishit ju "patriotet" kur "bandat Greko-KOmunisto-jevgjite" benin qef neper Shqiperi?
  Thash te pypes nje hre, si njeri kurioz qe jam, se c'nuk degjoj, po si i thon llafit, faji u be qyrk e se veshi njeri.

 11. #31
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Postuar mė parė nga Brari


  Pra mbas 50 vjet ne Pushtet, PPSH ne 92-ishin e dorzoi pushtetin tek nje grusht njerzish qe quheshin Kryesi e PD-se dhe i la keta 4 vjet (92-96) dhe i rrezoi prap.

  Braro, na tako te mbetemi pak tek kjo thenie, pasi ketu eshte edhe tema!

  Me the te thashe te tjera, jane pa vlere....sot!

  Vetem mendoju pak, se nqs kjo qe thua ti me siper eshte sadopak e vertete, atehere pergjegjesia e Berishes edhe stafit te tij ne 97 eshte padiskutim ligjore.

  Pikerisht edhe llomotitjet e te djathtes "se sinqerte" per akuzen "Revolucion Komunist" eshte nje tjeter bajatsije e politikes se ketij krahu politik, qe vecse po ia shpif njerezve.

  Faktikisht, kur drejtesia qe duhej te vinte ne 91 nuk erdh dot, kjo gje nuk ka se si te behet me sot.
  Nuk ka me drejtesi per ato qe u bene ne komunizem, pasi drejtesia u basardua nga politika e PD-se.

  sot ka grupime politike, ku te gjitha pa perjashtim, dikush me shume e dikush me pak, jane ish-a.


  Faktikisht, Brari, nuk ka qene PS-ja qe ia mbushi mendjen europes se fondamentalizmi eshte ne Shqiperi prezent, ne format qe ju e pate me lirshem te kanose vendete ngjashme si Afganistani, por me specifika rajonale, kuptohet, por ka qene e kunderta.

  PS-ja e pervetesoi kete Keqveshtrim qe po i behej neper qarqe sekrete europiane, edhe e perdori me efikasitet politik.
  Une mund te them kaq: Po te kishte qene per nje demokraci si e PD-se, cdo Kryengritje, shkaterrim i 97, vetem Revolucion Komunist nuk do te mund te quhej.

  Riardhje ne pushtet, eshte tjeter gje.

  Piramidat ishin esenciale ne arsyet per kryengritje, sidoqofte politizimi i ngjarjeve sot. Pa Piramidat asnje lloj kryengritje nuk do te ishte bere e mundur thjeshte ne vetvete.
  Sigurisht qe VEFA do te sponzorizonte gjeresisht edhe levizjet propagandistike te PD-se. Shihni ku arrihet, po dalin te gjithe armiq, madje edhe rrethi i ngushte i brendshem i Sali Berishes, edhe vetem amri i tij po ruhet!

  President, nen rregjimin e te cilit u be gafa e piramidave, shperthimit te depove (qe ai i kish hapur faktikisht prej vitesh per konfliktet ballkanike, e madje edhe ato te Jemenit e ne Afrike), edhe qe nuk jep doreheqje, vetem ne Shqiperi gjen!

  Sala po ta kishte dorezu "karriken" qe kur pesoi humbjen e 94-es, edhe te kishte mendu zevendesimin me nje me te ri ne te gjitha drejtimet, une te pakten sot do ti kisha thene se eshte politikan!

  Sali Berisha eshte faji i politikes pas 90-te...edhe faji i tij, qofte edhe i vetem, por i sigurte, eshte se ai eshte budalle - dmth, nuk eshte politikan!

  Kjo gje e shkaterroi demokracine, pasi budallalleku i tij u be mbartes individual, Despotik i kohrave te reja, demokracise. Nuk e sheh se si e quajne se eshte presidenti me i pritur ne Shtepine e Bardhe, jo si kur kjo te kete qene thjesht se ai simbolikisht ishte presidenti i pare pluralist, e jo thjesht per te apo zotesine e tij politike?

  Nje gje tjeter qe une verej sot tek Demokratet e "sinqerte" eshte se ata shpresojne ende per nje demokraci qe nuk ka per te ardhe kurre ne Shqiperi. Edhe kjo jo aq per faj te ndonje partie si PS-ja, se sa nga rrethanat e jashteme, madje tej kontinentale.

 12. #32
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  O Alvo, po ca deposh.....

  une nuk mund te di te Jugut, por nga shqipnia e mesme, e aq me teper ne Veri, ishte Sala qe ia ka bo zbor depove edhe armeve ne to.

  Fillimisht nuk la depo pa boshatis e pa i shit armet ilegalisht neper konflikte ballkanike. Jam i sigurte se shitja eshte bere jo thjesht per arsye fitimi!
  Herojte e Shqipnise bone edhe shoferat e tyre pasanike me shitje nafte, lere me bosat!

  Se dyti, hapi depot per konflikt krahinor veri-jug, qe ta kish me te lehte vetembrojtjen edhe mundesine per te mbajte pushtetin.

  Masanej, cfare do tu thosh juve fakti se Sala ende po figuron spikatshem politiken e te djathtes?
  Nuk ia kane heqe rolin akoma?

  Serish ai nuk kupto se si rol i oshte dhene, me apo pa te drejte, pak rendesi, roli i budalles, fatkeqit, ose i atij qe mund ta rrezosh e ta ngresh kur te duash.
  Po te kishte qene i rrezikshem ne loje Sala, e po te kishte qene krejt SOLO, kjo mafie kaq famekeqe greko-ps-isto-komuniste.kishte per ta eleminu me kohe!

 13. #33
  i/e regjistruar Maska e Idmon
  Anėtarėsuar
  05-05-2002
  Vendndodhja
  detroit
  Postime
  81
  ZOTI TROFTA JU KAM NJE PYETJE PER JU CFAR DETYRE KE PAS NE USHTRU KOMANDANT APO KOMISAR .UNE KAM BINDJEN QE NISUR NGA SHKRIMI QE KE BEREBME DUKESH SE KE QENE KOMISAR POLITIK O ZOTI RI KUR ISHTE REVOLUCION TI KU ISHE FSHEHUR PSE NUK VEPROVE ME KOBUREN QE E MBANJE NE PRAPANICE APO ME FAL SE NUK KISHE KE TE VRISNJE ME PARE SE ISHIN ME MIJRA NJERZ QE ISHIN NGRITUR NE REVOLTE DHE JU ZOTRINJ JA MBADHET NGA SYTE KEMET DHE TANI NA DALKI TRIMA DHE NA PARALLISNI NE FORUM .NE ISHTE REVOLUCION KY DO ISHTE NJE TURP I MADH PER JU DHE USHTRINE E ATERSHME QE LEJUAN KETE REVOLUCIO . POR JAM SHUME I SIGURTE ZOTI TROFTA A PESHKU SI E KE EMRIN QE NUK ISHTE REVOLUCIAN POR NJE PA KENAQSI MBARE POPULLORE SI RRJEDHOJ I HUMBJES SE PARAVE NE FIRMAT PIRAMIDELE DHE KETE E SHFRYTEZOJ OPOZITA E ATERSHME . KY ESHTE REALITETI DHE NUK ESHTE NEVOJA TE BEJME POLITIK PER SALEN E SALATEN PER TOSIN E KOSIN

  PERSHENDETJE SHOKU KOMISAR TROFTA
  nuk ka rendesi

 14. #34
  i/e larguar
  Anėtarėsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Pershendetje..
  1997 ndodhi pasi ne krye te forcave politike ne shqiperi ishin njerez qe packa se skishin argumenta , bertisnin e ulerinin , njesoj si keto qe jane aktualisht ne forum tani.

  Te duket vetja sikur je tek KAFJA E RREMES, kur flitet per politike, por vetem me terma edhe fjale " te medha", edhe bastardime te gjuhes.

  "NJe gerdalle shoviniste"- merret me nje "debil sillogjesh", i cili i thote qe ky i fundit eshte "MINORITAR i ndyre" dhe "shovinist grek". Tani kjo "GERDALLA shoviniste greke" qe u akuzua si o "mi manastiresh" i thote qe ai qe e akuzoi eshte per vete nje "mostre e Janullatosit", Por ky i funtit "mostre e Janullatosit" i thote qe ai eshte vetem nje "peshtiresi Sarande" dhe asgje me teper. Por ai "mostre e Janullatositi" thote qe ai eshte o "bastardizim psiqik" dhe qe qendrimi i tij ne emigracion eshte ilegal pasi ai nuk eshte gje tjeter vetem nje "alabak kufiri". Ky i fundit "alabak kufiri" i thote po ti qenke "ndyresire e pafytyre fare", qe me nxorre te palarat ne shesh,,, edhe qe me mire te flase me nje "perdalje e vertete" se sa me te.

  LExoni kete shkrimin me lart edhe do te kuptoni se cilet po mundohen te behen analiste,,, dhe ju siguroj qe do ta gjeni te ngjashme me gjuhen e perdorur nga ata qe drejtojne vendin..
  " togfjalesh dhe epitete te marra vetem nga 2 shkrime"---------------------------------------

  Me falni eshte teresisht dalje nga tema , por dikush duhet te di kur te flase sidomos kur flet ne publik,, pasi per ndryshe , cenimi i lirise dhe te drejtave te shumices qofte kjo me perdhosje te fjalorit eshte jo i drejte edhe nuk duhet tolerohet.

 15. #35
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  05-11-2002
  Vendndodhja
  Gjermani
  Mosha
  50
  Postime
  41
  Me vjen keq qe disave me shume iu interesonqe se cfare detyre ka patur Trofta, ne vend qe te diskutojme dhe te nxjerrim mesime nga barbaria e 97. Atyre qe mendojne se trofta ka qene komisar po ju tregoj nje te vertet se Trofta u diplomua oficer ne vitin 1992 dhe ai me shoket e tij nuk pranoi te merrte as diplomen me emrin e diktatorit ushtarak. Nese jeni ne dijeni koha e komisarve po perfundonte ne ushtrine shqiptare, (keshtu mendonim ne oficeret e rinj) por nuk e dinim se komisaret dhe spiunet kryenin funksione teper te larta ne ushtri dhe administrate shteterore. Ku ishin oficeret shqiptare ne 97 pyesni ju qe si duket vini nga nje planet tjeter. A do te ishte me mire te pyesnit veten tuaj se nga kush u sulmuan repartet ushtarake ne Shqiperi? Cfare roli luajtet ju dhe familja juaj per uljen e tensioneve, kur ne ato dite vriteshin njerez te pafajshem. Ju duhet me perpara tu pergjigjeni ketyre pyetjeve e pastaj te kaloni tek kampi tjeter i sharjeve dhe ofendimeve krahinore dhe partiake. Shqiperia dhe institucionet shteterore u sulmuan nga forcat antishqiptare te cilat me ose padashje iu sherbyen klikave te ndryshme ne Ballkan. Pushtetaret e sotem sikur te gjenin fakte dhe prova per fajesine e Dr S.Berishes ata do ta kishin burgosur me kohe dhe me ceremoni sic dine vetem ata. Ju qe i fyeni ushtaraket "dezertore"( fatkeqesisht ka pasur plot te tille), por qe jane rigraduar menjehere mbas revolucionit, duhet ta dini se ne Shqiperi mbas te persekutuarve politike te dytet kane qene ushtaraket. Mos shkurja deri ne fund e drejtesise shqiptare per ushtaraket qe e gjakosen Shqiperine ishte sherbimi me i demshem per shoqerine shqiptare. Qe tu mbush mendjen juve duhet dite e nate te shkruaj por e di qe ju nuk iu besoni atyre qe vet i kane perjetuar ato dite tragjike, por vetem bindjeve tuaja partiake. Fatkeqesi !
  Sa per dijeni po ju jap emrat e disa ushtarakve te cilet ishin skenariste dhe zbatuesit e rrepte te ngjarjve ne 97.
  1.-Gjeneral Aleks Andoni ish komandant i shkolles se Bashkuar dhe krahu i djathte i Kico Mustaqit. pergj. i sektorit te mbrojtjes ne PS deri ne vitin 97, dhe qe kulmin e arriti kur ai vet e ngriti flamurin grek ne Himare ne vitin 97. Mbas revolucionit emerohet shef i shtabit te pergjithshem te Ushtrise Shqiptare.
  2. Gjeneral Kostaq Karoli ish shef i shtabit te pergjithshem ne kohen e ndryshime ve demokratike ku tashme dihen veprimet antikushtetuese nga komunistet e kuq
  3.- Gjeneral Todi Grazhdani ish komandant i Rep te Zall-Herrit i cili ne vitin 90-91 beri disa here rrethimin e Tiranes dhe demonstrimin e forces ushtarake para njerzve qe kerkonin demokraci.
  Sa per dijeni lista eshte teper e gjate por ju vete e kuptoni dhe e dini se Ushtrine shqiptare e shkaterruan ish oficeret madhore te saj ne kohen e diktatures.
  Pse nuk reaguam ne si duhet kjo eshte teme tjeter sepse askush nuk deshironte vrasjen e shqiptarve te mshtruar nga politikanet dhe ish ushtaraket komuniste.
  Trofta ka qendruar ne krye te detyres deri me dt 13 Korrik 1997 dhe pastaj ka marre rruget e botes jo nga frika por sepse nuk ka deshiruar te behet shebetore dhe zbatues i urdherave te atyre kriminelve qe dogjen token shqiptare.

 16. #36
  alvi
  i/e ftuar
  Ej, o Trofte, pse ju dhimbsen greko-jevgjitet ushtarakeve?
  Shteti Trofte, eshte koncept, dhe ai nuk funksionon pa ushtri e polici.
  Ishit ju ushtaraket qe ishit betuar dhekishit per detyre ta mbronit shtetin.
  Ate gje nuk e bete, dhe keni arsyet tuaja, qe jam i sigurt jane shume te mira ne mendjen tuaj, por pasi e braktiset shtetin dhe e late te pambrojtur ne duart e greko-jevgjiteve, e drejta morale ju mungon per diskutuar per ato ngjarje, dheper te hedhur fajin sa majtas sa djathtas.
  Mire Nano etj ishin Greko evgjite, po patriotet ne ushtri ku ishin?
  Ti vete si patriot dhe ushtarak c'bere?
  ME se e mbrojte ti repartin tend, shtetin tend, atdheun tend nga Greko-evgjitet?
  Kjo pyetje nuk eshte vetem per ty personalisht Trofta, por per gjithe ushtaraket qe ja mbathen nga syte kembet, e sot bejne gam-gam.
  Atyre ju dha mundesia historike ta shpetonin atdheun nga katastrofa, sot flasin nga perendimi si burra te mire, dhe uzurpojne titullin e "patriotit."
  Si bi i nje ish-ushtaraku, me vjen neveri nga braktisja e detyres nga ushtaraket ne 97!
  Ajo qe bene ushtaraket tane ne 97, nuk ka emer tjeter pervec se Dezertim.
  PIKE!!!!!

 17. #37
  i/e larguar Maska e Honezmi
  Anėtarėsuar
  13-05-2002
  Vendndodhja
  USA
  Postime
  288
  kundra RYMES!
  Qe te rrime shtrember e te flasim drejte,kjo teme po ndjek nje rruge tjeter, per arsye te protogonistit te hapjes se saje (klodjanes),qe nepermjet -demagogjise filo greke-banalitetit,hilerqarllekut dhe qendrimeve cinike e provokuse,mundohet te njollose gjithe te kaluaren shqiptare, te fallcifikoje historine e te ngreje ne qiell grekrit e figurat si (sebastjanua), tashme te njohur nga te gjithe si nje shovinist e anti-shqiptar i betuar.
  Po te lexoshe ne shkrimet e tije(klodjana),jo vetem qe (ky)genjene e manipulone me paturpesi,por, shfaq hapur nje urrejtje e racizem fetar.Kuptohet qe qellimi i ketije racizmi fetare e perbuzja e akuzat e pa baza, kunder popullsise muslimane shqiptare e kundra te djathtes e Berishes ne vecanti,tregojne dhe njehere qellimin qee defaktorizojne muslimanet shqiptar e te djathten shqiptare si barrbare e fondamentalist islamik,qe kane shkatruar e e pengojne mbarvajtjen e popullit shqiptare.
  E..e..e kundra RYMES:-Nje njeri genjene e shpif,per ti sherbyer nje qellimi madhore-.E po e theme me plot gojen, dhe pa pretenduar se beje ndonje "zbulim",qe ky (klodjana) eshte nje nga ata sherbetoret e rendomte,qe pas cdo porosije te kryer marin shperblimin.Ky njeri e ka humbur gjeri ne ate mase ndjeshmerine sa nuk skuqet e zverdhet me nga ato qe thote;e qe me idjotsine qe e karakterizone te na shurdhoje me argumentat absyrde e politiken e sillogjeve vorjo-epirote.
  E duke patur parasysh, keto me larte,e duke pare se arsyeja e hapjes se kesaj teme nga ky (klodjana)kishte tjeter qellim ,mendova qe te flisja vetem me ate gjuhe qe (ai)dhe soi e sorollopi i tije kuptojne.
  Nuk e di se si me kuptone --o kundraRYMES---po nuk kam me kohe qe te flas me hollesisht me ty.
  Mundesisht mund te na thuash gje konkretishte per temen ne fjale??????........Pastaj meru me morralin e te tjerve......
  ------------------------------------------------------------------------------------ Per temen:Permbysja e rregjimit ne 97.....
  Permbysja e rregjimit demokratik ne 97, ishte si perfundim rezultati i punes armiqsore te "Komiteteve te Shpetimit Publik"dhe te propagandes e agresjonit Grek.
  Dihet qe ne deri ne

 18. #38
  i/e regjistruar Maska e skajkingdom
  Anėtarėsuar
  09-03-2003
  Vendndodhja
  Dinoshė, Malėsi e Madhe, Shqipėri
  Postime
  41

  blablabla

  Pėrralla, nakarade, blablabla.

  Fatos Nanos&Co. nuk kanė ē'tė bėjnė fare nė Qeverinė Shqiptare.
  Unė nuk jetoj nė Shqipėrinė Londineze, por jam pėr njė Shqipėri tė Bashkuar (prandaj nuk mund tė jam i njėanshėm), ndėrsa pėngesė pėr kėtė ėshtė pikėrisht njė qeveri e tillė e cila punon gjithēka kundėr Shqipėrisė (shembull: dėbimi i z. G.Adili nga aeroporti shqiptar me arsyetim se ky "e udhėheq njė organizatė e cila ėshtė pėr bashkimin kombėtar"?!?). Dmth. Qeveria shqiptare ėshtė kundėr vet asaj qė i qendron edhe nė kushtetutė.
  Bukur.
  Tė gjithė ata duhet tė bėhen histori dhe tė vijė mė nė fund dikush qė do tė jetė pėr Kombin e jo pėr Interesat greko-sllave.

  Dhe mos u lodhni mė me kėto polemika, por kur tė jenė votat, shikoni tė votoni dikė qė ėshtė pėr Kombin shqiptar dhe Shqipėrinė e jo pėr "marrėdhėnie tė mira me serbėt, grekėt e maqedonėt" apo dikė qė ia "dhuron" 50 femra Bogoljub Kariqit qė ky tė "bėj qef" me to pėr 8 marsin (kėtė e bėri Nano) - duke ditur se vėllezėrit Kariq janė mafiozėt dhe kontrabandistėt mė tė mėdhenj, e ēka ėshtė edhe mė e keqe FINANSUESIT DIREKT tė spastrimit etnik nė KOSOVĖ!

  Njė kryeministėr i tillė, me tė gjithė "klikėn" e vet e ka vendin gjithku tjetėr vetėm jo nė Qeverinė shqiptare.

  E ju, vėllezėr tė dashur, ju them edhe njė herė: Tjetrėn herė mendoni MIRĖ para se tė votoni, pėrveē nėse ju tė gjithė DĖSHIRONI tė bėheni grek dhe sllav (as kjo s'ėshtė ēudi, sepse siē shihet nė Tiranė aktualisht, nuk ėshtė mė modern me qenė shqiptar, por grek - kjo ėshtė hit.)
  Nėse shumica nga ju jeni tė tillė, atėherė iu lumtė, por tė dini se ne tė tjerėt (2/3 e trungut shqiptar) i kemi ARMIQ grekėt dhe serbėt, prandaj rrjedhimisht...

 19. #39
  Survivor Maska e Orku
  Anėtarėsuar
  13-02-2003
  Vendndodhja
  Oqean
  Mosha
  40
  Postime
  981
  Nga njera ane del e thote se CIA kishte paralajmeruar Berishen dhe akuzon kete te fundit per fondamentalizem, nga ana tjeter justifikon prezencen e Berishes ne shtepine e bardhe me faktin se ishte presidenti i pare demokratik....

  Nese Berisha do te ishte sic e paraqet ti jo president i pare demokratik por edhe i fundit po te ishte as nuk do te mendohej ti jepej mbeshtetja e dhene.

  Se dyti ne ate periudhe, ballkani ishte i mbushur me presidente te pare demokrate sepse dilte nga diktaturat psh, Zhelevi, Gligorovi,Kostandinesku.... por askujt nuk iu rezervuan mardheniet ne fjale.... Me kete shembull nuk dua te shkoj me larg se sa per te thene se je nje mashtrues ordiner....

  Te majteve dua t'iu kujtoj se fakti qe kjo gjeja filo-greke ju mbeshtet eshte ofendim, sepse po i njejti person ne tema te tjera te ketij forumi hedh balte mbi cdo gje shqiptare...dhe qellimi i opinioneve te tij pikerisht ky eshte ta heqe njollen e 97 nga sivellezerit e tij greke dhe sherbetoret e tyre dhe t'ua faturoje juve si zotesi....)))))
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Orku : 07-04-2003 mė 23:30

 20. #40
  Άγιος Ειρηναίος της Λυών Maska e Seminarist
  Anėtarėsuar
  10-05-2002
  Postime
  4,982
  Mua me fshihen pergjigjet, ndoshta me pretekstin nga qe do te mund te ishin jashte temes!

  Ne fakt po jashte temes jane pergjigjet e postimet e Honezmit, kundraRRYMES, Orkut, ndersa pergjigjet e mia kane qene jashte teme, si kundra pergjigje ndaj atyre, ofendimet e te cileve nuk fshihen nga moderatori, megjithese jane lajmeruar disa here ne MP....

  Albo, qe eshte moderatori i ketij forumi, eshte edhe prapaskena:

  Ore Albo, po kur ti ishe rrugave per te gjete vize emigracioni per ne Amerike, Klodi, te cilin ti indirekt me ane te tipave si Honezmi e Orku (qofte edhe Icebergu) ishte rrugave te fshatrave, neper Gremina e egersira, duke i bere katekizma kusherijve te tu neper katunet e Permetit.

  Kaq i pabese je?

Faqja 2 prej 4 FillimFillim 1234 FunditFundit

Tema tė Ngjashme

 1. Si u grabit ari nga pushteti komunist ne Shqiperi.
  Nga DYDRINAS nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 20
  Postimi i Fundit: 03-04-2015, 10:52
 2. Presidenti dekoron viktimat punonjes te SHISH vrare ne Vlore ne 1997
  Nga Brari nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 91
  Postimi i Fundit: 14-06-2013, 10:35
 3. Antologji e plagėve nėn terrorin komunist
  Nga Dr Rieux nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 23-02-2007, 10:08
 4. Kadare: Schwartz, njė pėrēarės fetar
  Nga Hyllien nė forumin Tema e shtypit tė ditės
  Pėrgjigje: 118
  Postimi i Fundit: 30-06-2006, 03:09
 5. Mashtrimi i madh
  Nga Veshtrusja nė forumin Problematika shqiptare
  Pėrgjigje: 15
  Postimi i Fundit: 22-03-2004, 19:45

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •