Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Xhuxhumaku
  Antarsuar
  19-11-2003
  Vendndodhja
  sopr'un'curva
  Postime
  13,380

  Picasso, Matisse e Monet prfundojn n zjarr

  Picasso, Matisse e Monet prfundojn n zjarr

  18 Korrik 2013 | : Kuriozitete | Autor: Gazeta Shqip
  7 kryevepra t piktorve t mdhenj t vjedhura vitin e shkuar, jan shkatrruar nga grabitsit
  Netherlands Art Heist

  Nje nga pikturat e grabitura dhe djegura nga Pablo Picasso

  Shtat piktura q jan cilsuar si kryevepra t piktorve t mdhenj, mes t cilve Picasso, Matisse e Monet, t grabitura n tetor t vitit 2012 nga muzeu Kunsthal n Rotterdam, jan shkatrruar nga zjarri. Nna e njrit prej grabitsve, t cilt tashm jan kapur nga policia, pr t hequr qafe provat e krimit i dogji ato n sob.
  Netherlands Art Heist

  Pikture e Henri Matisse

  Edhe pse hajdutt e vjedhjes s bujshme u kapn nga policia n fillim t ktij viti, pr fatin e pikturave t famshme, t cilat nuk u gjetn asnjher, nuk dihej asgj.

  Hetuesit e shtjes tashm kan konfirmuar faktin se veprat e Lucian Freud, Paul Gauguin, Henri Matisse, Meijer De Haan, Claude Monet dhe Pablo Picasso u shkatrruan duke u djegur n zjarr.
  Netherlands Art Heist

  Pikture e Van Meyer de Haan

  Hajdutt e tyre, mesa duket t kapur nga paniku dhe duke e ditur se do ta kishin t vshtir ti shisnin kryeveprat e njohura, vlera e t cilave shkonte nga 50-100 mln euro, kan marr vendimin drastik pr t zhdukur provat duke i djegur pikturat.

  Ekspert t policis arritn t gjenin fragmente t vogla t djegura t pikturave, mes t cilave Ura e Vaterlos e Monet, Koka Harlequin e Picasso apo Gruaja me syt e mbyllur, e Lucien Freud, duke vrtetuar se bhej fjal pikrisht pr 7 tablot e djegura.

  Kjo ishte nj nga vjedhjet m t bujshme t dhjet viteve t fundit t veprave t artit, duke qen se q t shtata pikturat u hoqn nga muret e muzeut dhe u grabitn pa u diktuar fare gjat nats.

  18 korrik 2013 (gazeta-Shqip.com)

  http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...ojne-ne-zjarr/
  --- La Madre dei IMBECILI e sempre in cinta...

  ---voudou.. ---

 2. #2
  Moderator Maska e benseven11
  Antarsuar
  10-09-2002
  Vendndodhja
  new jersey-usa
  Postime
  13,743

  Pr: Picasso, Matisse e Monet prfundojn n zjarr

  Oqean 13, apo masterminds tv show kanadez.
  Keshtu eshte kur shef shume filma.
  Merr ide nga filmat dhe vjedh.
  ≈♥♠♣♦≈ovguide.com/movies

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •