Close
Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 136
 1. #1
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Sander Prosi Artsit i Popullit


  Emri: Sander Prosi.jpg

Shikime: 41081

Madhsia: 12.1 KB


  Lindi ne Shkoder, ne janar te vitit 1920. Pasi mbaroi shkollen fillore vazhdoi gjimnazin e Tiranes. Merr pjese ne dramen "Vilhelm Teli". Shkon per studime ne Austri per dentist, te cilat nuk i mbaroi. Me 1947 merr pjese ne konkursin prane Teatrit Popullor dhe e fiton ate. Mbi 100 role te ndryshme te interpretuara me mjaft mjeshteri ne Teatrin Kombetar dhe ne kinematografi. Ky eshte thjesht ne shifra artisti yne i mrekullueshem Sander Prosi, por pas shifrave...

  Kujtojme figurat e paperseritshme "Fytyra e dyte" rolin e Vuksanit, Horatin tek "Hamleti", Otellon tek "Otello", dhe Mileri tek "Intrig e dashuri" ku figurat nuk kapen ne menyre te pergjithshme, statike por ne zhvillim e siper si rezultat i kontradiktave qe zhvillohen ne nje veper dramatike. Artisti nepermjet monologut te brendshem zberthente gjithe shqetesimet, preokupacionet e mendimet e personazhit. Nje artiste me nje profil krijues teper fin, teper te vecante. Tek Sander Prosi vihet re individualiteti qe e karakterizon, jo vetem ne ate cka ai ben, por edhe ne unitet mendimi dhe ndjenja. Si aktor i zgjuar deperton ne thellesi te roleve deri ne skutat me te erreta te tyre duke zberthyer deri ne detaj psikologjine e personazhit. Ka luajtur role nga me te ndryshmet dhe asnjehere nuk ka qene i njejte. Njeh mjaft bukur boten emocionale te personazhit. Rolet e interpretuara prej tij jane sa jetesore dhe te natyrshme, ku ne gamen e interpretimeve spikat thjeshtesia. Sander Prosi mban mend qe nena e tij, Anastasia, kur mblidhej me shoqe e kendonte, ndersa gjyshi ishte instrumentist i mire popullor.

  Artisti i Popullit Sander Prosi ne vitet 1962-1975 e deri sa vdiq dha mesim si pedagog ne degen dramatike ne Akademine e Arteve.

  Ne rolin e Otellos
  Artisti zhvilloi nje pune teper te madhe ne rolin e Otellos, pune kjo qe zgjati kater vjet deri ne pergatitjen e mbrapme te rolit. Punonte me vetveten per te arritur ndjesite komplekse te figures. Vemendje i kushtoi punes me plastiken, zerin duke synuar thelbin analitik e logjiko-emocionale te tij. Otello i Sander Prosit u shfaq si njeri i paster me gjeresine dhe thellesine vitale te njeriut qe beson deri ne naivitet dhe kur zhgenjehet rebelohet ne menyr` tragjike. Otellon shume teatro e tajtojne si tragjedi te xhelozise por Sander Prosi nga perberja e konstrukti psikik nga tiparet morale, personazhi i rezultoi ndryshe. Besa dhe nderi jane nder vecantite e ketij fisniku qe e kane udhehequr tere jeten e vet, besen e nderon dhe e cmon kurse pabesine e denon. Artisti dashurine per Dezdemonen e interpreton si dashuri te kulluar te natyrshme te paster qe buron nga shpirti bujar. Otello i Prosit eshte shprehje e nje natyre te ndjeshme.

  Ne rolin e gjeneralit tek "Gjenerali i Ushtrise se Vdekur"
  artisti gjithnje studionte personazhin nga vinte, kujt i perkiste e c'motive e shtynin. Vezhgonte imtesite e botes se brendshme te personazhit. Me nje pune titanike njesohej me figuren. Gjenerali eshte i sjellshem, delikat, i dashur ne dukje por ne brendesi te tij eshte nje vullkan qe rreh te gjeje rastin per te shperthyer.

  Publiku pa me sy nje gjeneral qe erdhi per te prishur nje dasme te bukur shqiptare, por forca vitale e vendit e shtang e pastaj e zvogelon. Artisti si mjeshter i skenes perdor ngjitjet e zbritjet ne menyre virtuoze. Ai luan ne teater dhe se imiton jeten por e ngre ate ne nivelin e te pamundures ku shkelqen estetika e larte. Ne monologjet e dramave te interpretuara prej tij nderthuret bukur tragjikja, komikja, aktori kalon nga nje situate tek tjetra duke ruajtur ndjenjen e mases. Ai ben si i cmendur, por thelle brenda tij eshte vetedija e artistit per te kuptuar thelbin e rolit, mesazhin e publikut. Artisti i Popullit regjisori Piro Mani eshte shprehur "Sandi sikur ka lindur per te luajtur Horatin tek "Hamleti". Sandri eshte nder figurat me te realizuara". Vete aktori Sander Prosi eshte shprehur: "Talenti zhvillohet nga ndjenja e dashurise per punen". Arti i Sander Prosit spikati qysh nder figurat e interpretuara nga vitet 1953 ku interpreton Von Shubes, Vata, kamarieri Mitka, vazhdon me Zabelinin, shkelqen tek Prefekti ku artisti shpalos nje game te gjere situatash komike me mjeshteri te pazakonte. Ne rolin e Isa Boletinit u shqua si interpret i atdhetarit te flakte, luftetarit te madh te lirise me te cilin u identifikua ky talent brilant.

  Arti kinematografik i Sander Prosit
  Aktori ka interpretuar me talent te rralle figurat e mesuesit, doktor Boroves, inxhinjer Sharres, Jaho Labit, etj. Figura e Dhaskal Todrit e interpretuar nga Prosi ka mbetur ne kujtesen e publikut shqiptar. Me mjeshteri te rralle artistike interpretoi figuren e Ismail Qemalit. Ai dha nje Ismail Qemal te urte, te mencur, njeriun qe rrezaton autoritet, besim e respekt plot ndjenja njerezore ne cdo hap e veprim. Arti i vertete eshte i veshtire dhe kerkon pune, talent dhe dije. Figura e Ismail Qemalit ne te cilen gjallon force, gjalleri mendore e fizike sjellje te mira takti e vetepermbajtjeje diplomati gjeti realizimin me te arrire nga ky artist i madh. Po miqte, shoket, koleget ne kete 84-vjetor te lindjes se Artistit te Popullit Sander Prosi flasin sikur ta kene prane e sikur bisedojne me te. Sander Prosi ishte i sakte, i vertete, i mencur e i matur, shqiptar deri ne palce ne jete dhe ne art. Veprimtaria e tij skenike para nesh mbetet e gjalle.

  Fati nuk mund t kishte qen i pabes me Sandr Prosin. Edhe pse me nj diplom stomatologu n xhep, ai nuk mund ta tradhtone pasionin q kishte pr skenn. I sapokthyer nga studimet n Austri, kishte dgjuar pr nj konkurs q Teatri Kombtar organizonte pr aktor dhe ai nuk u mendua gjat. Qysh kur ishte adoleshent, i kishte ngelur si gozhd nj merak. Kishte tentuar t luante n dramn e Shilerit Vilhelm Tel, por pas disa provave t lodhshme gjithka ishte anuluar nga fashistt. Brenda pak kohsh u kthye n aktor, pedagog, nj kult i teatrit dhe i kinemas shqiptare. Pati msues dhe koleg t njohur, si: Naim Frashri, Andon Pano, Marie Logoreci e shum t tjer, nj plejad aktorsh t vjetr q vendosn themelet e aktrimit n vend.

  Sandr Prosi lindi janarin e 1920 n qytetin ku u kndua pr vite t tra Lulebor. Qysh kur ishte ende n gjimnaz provoi t vishte petkun e njrit prej personazheve t drams "Vilhelm Tel", e cila nuk mundi t shfaqej. Pasionin pr teatrin e kishte q i vogl kur shkonte n kinema. Aty jepeshin shfaqje nga grupi amator i drejtuar nga Mihal Popi dhe ai prpiqej sadopak q t prshtatej me personazhet q kishin filluar ti ceknin ndrrn e tij t madhe, at t aktorit. Por me sa duket planet q kishte pr t familja ishin ndryshe. Niset pr studime n Austri n degn stomatologji, t cilat i la prgjysm. Pasi kishte ln kujtimet e mbla t Austris, merr pjes n konkursin e Teatrit Popullor, ku edhe iu besua roli i par. Roli i tij i par ka qen ai i Shaqir Ags n komedin "Prefekti" t Besim Lvonjs, q u prit mjaft mir, dhe ku aktori luajti krahas Loro Kovait, Mihal Popit, Marie Logorecit etj. Popullariteti i tij si aktor lidhet me karakterin e thell popullor t artit t tij. Vetit fizike, trupi i drejt, pamja fisnike, me nj nur skenik, vshtrimi i ngroht, plastika dhe forca e fjals s tij, nprmjet zrit t veant i dhan ktij aktori prmasat e nj aktori t madh q i vjen rrall skens shqiptare. Krijimet e Sandr Prosit n film shnojn kulme n mjeshtrin e aktorit. Ishte viti 1961 kur ai mori rolin e par n film. Ishte personazhi i drejtorit t shkolls n filmin "Debatik". Ky do t ishte fillimi, ndrkoh q ai do t spikaste dukshm duke reflektuar impulset e magjishme t artit dramatik. Me shikimin e thell, me t folurn e prer, me zrin e mbl ai nuk mund t mos t shfaqte Sandrin e vrtet, njeriun e natyrshm q u b artist i madh. N filmin "Vitet e para" ai i bri prshtypje spektatorit pr nj konkretizim t qart t personazhit t Abdylit, duke mbetur n mendje t dokujt pr nj koh t gjat. Sandr Prosi vdiq ather kur mund t'i jepte akoma role t bukura skens dhe ekranit. U vlersua me mime, tituj e medalje, si dhe me titullin e lart "Artist i Popullit". U nda nga jeta duke xhiruar metrat e fundit t filmit "Pranver e hidhur" m 24 mars 1985.

  Portreti i harruar
  N nj nga vilat e vjetra n zonn e Bllokut, n galerin e nj piktori ruhet q nga 1985 nj portret i uditshm. Me shallin e hedhur shkujdesur n qaf, flokt e shpupurisur e vshtrimin e thell fshehur pas syzeve aktori Sandr Prosi ende thot dika. Ndoshta fjal t pathna n ato dit prilli, q u thyen n mes dhe e ndan shpirtin nga trupi n hotel Vollga. Koha e rnduar duket ende prtej koks s menduar t aktorit, atje ku peneli ka hedhur ndoshta ve reve t errta edhe trishtimin e asaj humbjeje. Tashm kan kaluar vite dhe ai portret sikur sht harruar. T vetmit q e kujtojn ende jan njerzit e pakt t grupit t xhirimit, q punuan me Sandrin. Ata e din se si Vangjel Gjikondi kishte mundur t shkpuste nga ai portret edhe copza dhimbjesh e shqetsimesh q i kishin trazuar mendjen. E n ato pak dit xhirimesh kan ndodhur plot ngjarje t zakonta e t pazakonta, mbyllur me nj ngjarje tragjike. T gjitha kto tani pakkush i di. Ngjarja tragjike e mori me vete t vrtetn e asaj dite t ngrysur prilli

  Filmi ende nuk kishte marr rrug. Personazhi i tij ende nuk ishte afruar tek porta pr t trokitur n vmendjen e shikuesve. Ndoshta ishte gati pr ta nxjerr nga vetja edhe kt rol. Por ndoshta edhe jo. Kur pa q t gjith ishin larguar

  Se far ka ndodhur n ato pak minuta askush nuk e di. Pan trupin e tij t shtrir prtok, me nj pamje t shqetsuar q i kishte ngrir n fytyr. Dshmitart e par thon se ai ka rrshqitur n nj moment marramendjeje. Ekuilibri ka humbur shtratin e prhershm dhe ai ka shkelur kufirin ku jeta dhe vdekja bjn duel. N ato momente kamerat ishin vendosur n nj shtpi t vjetr n nj lagje t qytetit. Grupi i xhirimit aty e mori vesh lajmin e kobshm. T gjith ngrin n vend. Vrapin nga ajo lagje e vjetr deri te hotel Vollga asnjri nuk e ndjeu. Qe nj vrap i mendur, q nuk mundi t arrij dot vdekjen q ishte larguar duke ln pas gjurm t kuqe gjaku.

  Trofe
  Sandr Prosi, edhe pse sht konsideruar shpesh si nj nga aktort m t mdhenj t skens shqiptare, srish nuk ka marr aq sa duhet nga shteti. Gjat karriers s tij aktoriale ai sht nderuar me disa mime, kupa, medalje, si dhe me mime t Republiks. N 75 u nderua me mimin e Republiks s Shkalls s Par pr rolin e Jaho Labit n filmin "N fillim t vers". Sot numron n mbi 100 role t interpretuara me mjeshtri n teatr dhe kinematografi, por asnjra prej tyre nuk mund t prsris realizimin e figurs s Ismail Qemalit, e cila u nderua me Medaljen e Festivalit t Pest dhe me mimin e Republiks t Klasit t Par. E kush e ka harruar Dhaskal Todrin, i cili sht ngjizur aq mjeshtrisht nga Sandri, edhe ky po kaq i vlersuar nga publiku? Kolegt dhe t afrmit tregojn se ai krijonte nj lidhje t uditshme me personazhin, duke prftuar n kt mnyr ndjesi t tilla q shkriheshin direkt me rolin. Sandr Prosi njihte mir letrsin, q shrbente pr t zbrthyer mjeshtrisht personazhet, para se ai t vishte petkun e tyre.

  Sekreti i lotve tek Udha e shkronjave
  Dhaskalin plak askush nuk mund ta shlyej leht nga kujtesa. Stafi q ka punuar gjat pr realizimin e ktij filmi grxheve t Himars tregon se u sht dashur shum mund pr t realizuar kt film, q mbart nj emocion t madh. Mes zagushis s tejskajshme ato dit edhe aktorit t madh nuk mund ti mbusheshin syt m lot (ashtu si e krkonte skenari) n momentin kur ai kthehej i mallngjyer n vendlindjen e tij t dashur. Pas disa dublave t njpasnjshm regjisori Pali Kuke kishte vendosur ti ndrpriste xhirimet. Stafi realizues u shtri t pushonte nn hije. Zhurma e autobusit t linjs as q i kishte br prshtypje stafit, aq m shum t ktheheshin n sheshxhirim. Boria kishte prishur qetsin, ndrkoh q n at t prpjet u dgjua frenimi i prtuar i autobusit Vlor-Himar. Mes tymit dhe afshit prvlues zbret nga autobusi nj burr dhe i jep Sandr Prosit nj qese me qershi. E ke nga t gjith ne", - i tha ai. Kaq u desh q aktori t thrriste: "Fillojm xhirimin". Emocioni kishte marr udh dhe ai nuk donte ta humbiste kt moment.

  Galeria e roleve
  Pr m se tri dekada Sandr Prosi krijoi mbi 80 role n teatr dhe kinematografi, t shkputura kto nga 75 vepra t autorve t huaj dhe vendas. Klasi i tij aktorial bri q asnjri prej tyre t mos i ngjaj tjetrit. Ata ishin aq t ndryshm dhe pr kt qllim u bn mjaft popullor dhe t plqyer nga publiku. Trupi i drejt, pamja fisnike, nj nur i pakrahasuar skenik, vshtrimi i ngroht, plastika dhe forca e fjals s tij, zri i veant i dhan ktij aktori prmasat e nj artisti t madh t skens, q u gdhend natyrshm te publiku. Ai luajti n mjaft filma, t cilt padiskutim u cilsuan t suksesshm. Nse bjm nj shtitje t shkujdesur n galerin e roleve t tij, do t veojm filmat: "Horizonte t hapura", "I teti n bronz", "Mngjese lufte", "Yjet e netve t gjata", "N fillim t vers", "Fijet q priten", "Prballimi", "Gjeneral Gramafoni", "Udha e shkronjave", "Plaku dhe hasmi", "Kush vdes n kmb", "Detyr e posame", "Oshtim n bregdet", "Guximtart", "Shtigje lufte", "Gjenerali i ushtris s vdekur", "Njeriu me top", "Vajzat me kordele t kuqe", "Plumba perandorit", si dhe shum t tjer, po kaq t njohur nga shikuesit dhe gjithashtu t plqyer.

  Disa nga filmat ku ka luajtur

  "Vitet e para"
  "Horizonte t hapura"
  "I teti n bronz"
  "Mngjese lufte"
  "Yjet e netve t gjata"
  "N fillim t vers"
  "Fijet q priten"
  "Prballimi"
  "Gjeneral Gramafoni"
  "Udha e shkronjave"
  "Plaku dhe hasmi"
  "Kush vdes n kmb"
  "Detyr e posame"
  "Oshtim n bregdet"
  "Guximtart"
  "Shtigje lufte"
  "Gjenerali i ushtris s vdekur"
  "Njeriu me top"
  "Vajzat me kordele t kuqe"
  "Plumba perandorit"
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 2. #2
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Reshat Arbana


  Emri: Reshat Arbana.jpg

Shikime: 38806

Madhsia: 25.0 KB


  Lindi m 15 shtator 1940 n Tiran, Shqipri. Ai sht nj aktor teatri dhe filmi. Nj nga aktoret me popullor te kinemase shqiptare, me mbi 35 role, duke filluar q nga viti 1963. Pasi kreu studimet ne shkollen e larte pr aktore Aleksander Moisiu, prane Teatrit Kombetar ne Tirane, m 1968, filloi pun n Radio Tirana. Nga viti 1977 e deri sa doli n pension ishte aktor i Teatrit Kombetar t Tirans.

  Ndr rolet m t spikatura n film Samiu tek Fije q priten 1976, Prefekti tek Gjeneral gramafoni 1978, Bimbashi tek Liri a vdekje 1979, Isa Boletini tek Nntori i dyt 1982, Ahmeti tek Dora e ngroht 1983, Adnani tek Hije q mbeten pas 1985, Aliu tek Binart 1987, Emili tek Rikonstruksioni 1988, Kuke Memini tek Balada e Kurbinit 1990. Pr rolet e Dajlan Beut tek Kush vdes n kmb 1984 dhe Kryetarit t Kshillit tek Kur hapen dyert e jets 1986 ka fituar Medalionin e Festivalit t Filmit m 1985 e 1987.

  N maj 2004 u rikthye n skenn e Teatrit Kombtar me rolin e protagonistit n dramn Streha e t harruarve.

  M 7 tetor 2011 Presidenti i Republiks, Bamir Topi i akordoi zotit Reshat Arbana Urdhrin Nderi i Kombit me motivacionin: "Aktorit t shquar t teatrit dhe kinematografis, i cili me interpretimin mjeshtror dhe origjinalitetin e tij u b nj artist popullor e shum i dashur pr publikun, rolet e t cilit kan pasuruar me vlera t reja kulturn kombtare.

  M 26 Nntor 2011 n koncertin "Nntori II" organizuar n kuadrin e javs s kulturs shqiptare me rastin e 99 vjetorit t shpalljes s Pavarsis s Shqipris, Shoqata shqiptare n Parma t Italis "Scanderbeg" i dorzoi mimin ["Sknderbeu - Diaspora shqiptare n Itali"] zotit Reshat Arbana t akorduar n emr t 24 shoqatave dhe subjekteve n Itali me motivacionin:Pr personalitetin e jashtzakonshm, cilsin artistike dhe frymzimin me t cilin ka interpretuar role, histori, ngjarje, duke i pasuruar me humanizmin dhe kulturn q e karakterizon prher. mimi ju dorzua nga prgjegjesi i organizimit t shoqats "Scanderbeg Parma" zoti Durim Lika.

  Filmografia

  N krkim t kujt (2009) - serial nga Top Channel Asim Qani
  Familja Moderne (2008) - serial nga Kosova , Gjergji
  Kaskadori shqiptar (1998) (TV)
  Balada e Kurbinit (1990).........Kuke Memini, kryezoti
  Vetmi (1990).....................Andri
  Flutura n kabinn time (1988).... Xhaxhai
  Rikonstruksioni (1988) (TV)
  Binart (1987)
  Kur hapen dyert e jets (1986).... kryetari i kshillit t fshatit
  Hije q mbeten pas (1985).....Adnan Kodra
  Te paftuarit (1985)
  Kush vdes n kmb (1984)
  Shirat e vjeshts (1984)
  Zambakt e Bardh (1984) .... Pedagog Petriti
  Dora e ngroht (1983)...Ahmeti
  Fundi i nj gjakmarrjeje (1983)
  Gracka (1983)
  Koh e largt (1983)
  Nntori i dyt (1982)...Isa Boletini
  Shokt (1982)
  Gjurm n kaltrsi (1981)...Komandanti
  Intendenti (1980)...........Kryetari i keshillit te fshatit
  Liri a vdekje (1979)
  Nga mesi i errsirs - (1978)
  Gjeneral gramafoni (1978).... Kryetari i bashkise
  Kur hidheshin themelet (1978) (TV) .... Beqir Aga
  Fije q priten (1976)...Sami Ameni
  Pylli i liris (1976) Xha Kovi
  Tinguj lufte (1976) .... Msuesi
  Kapedani - (1972).... Nje nga te rinjte e fshatit
  Plag t vjetra (1968).....Pacienti
  Duel i Heshtur (1967)
  Komisari i drits (1966) Pjeter Mustaqekuqi
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 3. #3
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Kadri Roshi


  Emri: Kadri Roshi.jpg

Shikime: 38545

Madhsia: 15.0 KB


  Lindi m 4 janar 1924, Mallakastr, Shqipri; vdiq m 6 shkurt 2007 n Tiran, aktor shqiptar. Prfundoi studimet e larta n Prag n vitin 1951. Ai, e filloi karriern e tij si aktor n Teatrin Popullor n moshn 21-vjeare duke qen nj ndr krijuesit e ktij teatri. Q nga ajo koh dhe deri sot ai numron rreth 180 role n sken dhe kinematografi, t cilat prbjn nj jet t madhe artistike, ku ndrthuren vshtirsit e nj jete prej jetimi, iraku, portieri kinemaje dhe deri tek aktori origjinal me portretin e njeriut t fism. N krah ka patur gjat gjith kohs aktort e brezit t tij Drita Pelingu, Violeta Manushi, Tinka Kurti, Reshat Arbana, Marika Kallamata, etj.

  Legjenda e skens

  Nga shumkush sht konsideruar si legjenda e skens dhe ekranit shqiptar. N vitin 1995 sht nderuar me mimin e Karriers n Festivalin e Filmit Artistik, n vitin 1997 me mimin e Madh t Nderit. Ai sht "Nderi i Kombit" nga viti 1999. Emri i Kadri Roshit sht nj kolos pr filmin dhe teatrin shqiptar, ku ai la figura t spikatura q nuk do t harrohen kurr.

  Filmografia


  Kolonel Bunker (1998)
  Kaskadori shqiptar (1998)
  Mirupafshim (1997)
  Ali Pash Tepelena (1997) dokumentar, por i pazbuluar, shfaqet ne 28 shkurt 2009, dy vjet pas vdekjes
  Tingujt e harress (1996)
  Plumbi prej plasteline (1995)
  Mikres mrs - Ditt e shkurtra (1995)
  Nj dit nga nj jet (1994)
  Dhelpra dhe rrushte - Ezopi ...teater
  Vdekja e burrit (1991)
  Flet t bardha (1990)
  Misioni prtej detit (1988)
  Pesha e kohs (1988)
  Rikonstruksioni (1988)
  Kur ndahesh nga shokt (1986)
  Rrethimi i vogl (1986)
  Dasma e shtyr (1984)
  Fejesa e Blerts (1984)
  Apasionata (1983)
  Era e ngroht e thellsive (1982)
  Dshmort e monumenteve (1980) Jani
  Partizani i vogl Velo (1980)
  Ball pr ball (1979)
  Kshilltart (1979) Kryetari i Keshillit Murat Benca
  Liri a vdekje (1979) Mesues Hyseni
  Gjeneral gramafoni (1978)
  Njeriu me top (1977) Plaku Mere
  Shmbja e idhujve (1977)
  Zemrat q nuk plaken (1977)
  Fije q priten (1976)
  Lulekuqet mbi mure (1976) Kujdestari
  Prballimi (1976)
  Tok e prgjakur (1976)
  Kur zbardhi nj dit (1971)
  Malet me blerim mbuluar (1971)
  I teti ne bronz (1970) Ademi
  Tana (1958)
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 4. #4
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Robert Ndrenika


  Emri: Robert Ndrenika.jpg

Shikime: 37975

Madhsia: 17.8 KB


  Lindi n Tiran, n 1942. N vitet 1960-1964 ka studiuar pr aktor ne Shkolln e Larte "Aleksander Moisiu". Nga ky vit, deri m 1970, punon si aktor n Teatrin "Skampa" te Elbasanit. N vitet 1970-1974 punon si aktor n Teatrin e Institutit t Lart t Arteve (sot Akademia e Arteve), m pas n Teatrin Kombtar, deri sa doli n pension. Sot punon si aktor i lir.
  Dramaturgjia kombtare

  Ka qn ndr aktort q ka pasur ngarkesn m t madhe n teatr dhe kinematografi. Nga dramaturgjia kombtare, midis t tjerash, ka interpretuar: "Besa" e Sami Frashrit, "Ura" e Minush Jeros, "Prefekti" i Besim Levonjs, "Familja e peshkatarit" e Sulejman Pitarks, "Bashk me agimin" e Kol Jakovs, "Midis dy njerzve" e Kio Blushit, "Sknderbeu" i Lec Shllakut, "Gjenerali i ushtris s vdekur" dhe Stin e mrzitshme n Olimp t Ismail Kadares, "Lumi i vdekur" i Jakov Xoxs, "Fytyra e dyt" dhe "Shklqimi dhe rnia e shokut Zylo" t Dritro Agollit, "Shkallt" dhe "Shtpia me dy porta" t Ruzhdi Pulahs.
  Dramaturgjia e huaj

  Nga dramaturgjia e huaj mund te prmendim "Shum zhurme pr asgj", "Nata e dymbdhjet" dhe "Zbutja e kryenees" te Shekspirit, "I smuri pr mend" dhe Kopraci t Molierit, "Udha e largt" e Arbuzovit, "Luiza Miler" e Shilerit, "Prometeu" dhe "Njeriu q pa vdekjen me sy" t Viktor Eftimiut, "Dashuri e till e Kohoutit, "Banja" e Majakovskit, "Arturo Ui" e Brehtit, "Vdekja e nj komisioneri" e Millerit, "Vizita e dams plake" e Dyrrenmatit, "Magjia e madhe dhe Cilindri t De Filipos, "Darka e t marrve" e Veberit, 6 vjet shtatzn e Cikliropulosit, Pulbardha e Anton ehovit, Histori zooparku e Ollbit, etj.


  Nderimet

  N vitin 1979 i sht akorduar titulli "Artist i Merituar" dhe ne vitin 1988 titulli "Artist i Popullit". sht nderuar me Kupn pr Aktorin m t Mire n Festivalin Kombtar te Teatrit, m 1994, pr rolin e Di Spetes n shfaqjen "Magjia e Madhe", te De Filipos dhe ne Festivalin e Filmit te vitit 1979, pr rolin e Prefektit n filmin "Koncert n vitin 1936".

  Pedagogjia

  Pr disa vite ka punuar si pedagog i mjeshtris s aktorit dhe fjals artistike, n degn e aktrimit, n Institutin e Lart te Arteve.

  Filmografia

  Kronik provinciale (2009)
  [[Ne dhe L
  Tifozt - (2004) komedi
  [[Isht004)
  Njerz dhe fate - (2002-2
  [[Tirana, viti zetimi
  Parullat - (2001), Lleshi
  Bolero - (1997)
  [[Nata e dymbdhedi
  [[Edhe kshtu edhe
  Bot e padukshme -azi
  Prrall nga e kaluara - (1987), Vangjeli
  [[Vrasje n gju
  Dhe vjen nj dit - (1986) si vllai i Llano Blets
  Gurt e shtpis sime - (1985)
  Tre njerz me guna - (1985)
  Shi n plazh - (1984) teater-komedi
  Shirat e vjeshts - (1984) , Sotiri
  Nxnsit e klass sime - (1984), Kristofori
  Koh e largt - (1983), Anastas Grigori
  Besa e kuqe - (1982), Gjoni
  Era e ngroht e thellsive - (1982) (TV)
  Nntori i dyt - (1982), karrrocieri i Ismail Qemalit
  Prefekti komedi , Qazim Mulleti
  Vllezr dhe shok - (1982), Sokrati
  Nj shoqe nga fshati - (1980) Agushi
  Ditt q solln pranvern - (1979) (TV)
  Msonjtorja - (1979), kocka
  N shtpin ton - (1979), Stefi
  Koncert n vitin 1936 (1978), Fotaqi (n/prefekti)
  Shembja e idhujve - (1977), kapteri
  Emblema e dikurshme - (1976) (TV)
  Duke krkuar 5-orshin - (1974) Zeqo
  Rrug t bardha - (1974), Ganiu
  Shtigje t lufts - (1974), Shabani
  Kryengritje n pallat - (1972)
  Odiseja e tifozave - (1972)
  Kapedani - (1972), i biri i xha Sulos
  I teti n bronx - (1970), Xhemali
  Horizonte t hapura - (1968), Azemi
  Oshtim n bregdet - (1966), Gjergji
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 5. #5
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Bep Shiroka


  Emri: Bep Shiroka.jpg

Shikime: 34460

Madhsia: 9.5 KB


  Bep Shiroka ka lindur n 25 shtator t vitit 1933 n qytetin e Shkodrs. I rritur n nj familje me tradita artistike, i ati i tij Kol Shiroka ishte organizuesi i karnavaleve n qytetin e Shkodrs, zgjedh rrugn e artit duke u diplomuar n Liceun Artistik Jordan Misja n Tiran. Pas disa vjet aktivizimi n trupat amatore n vitin 1960 thirret t punoj n Trupn Profesioniste t Teatrit Migjeni prej regjisorit Tefik Duka. Roli i tij i par do t jet nj rol i dyt n dramn Nora e Kelmendit ku ai do t interpretoj shum mir duke br kshtu q ky regjisor ti besoj rolin kryesor n dramn Histori Irkutase. M tej do t vazhdonin shum e shum role t tjera plot 150 t cilat do ta bjn at t dashur jo vetm pr publikun shkodran por edhe pr at mbarshqiptar. Ktu mund t veojm interpretimet e tij n komedin ifti i lumtur, n dramn Dasm me Flamur t dhn para shqiptarve n Maqedoni, dramn Franku i V-t e shum t tjera. N vitin 1998 pasi del n pension shkputet nga teatri pr tu rikthyer 10 vjet m von n vitin 2008 me rolin e Rezarit n dramn Putargat e thata t Stefan apalikut.

  N kinematografi roli i tij i par do t jet ai i Ram Sokolit n vitin 1970 n filmin Lugina e pushkatarve, por roli q do ta bj at t njohur para gjith artdashsve do t jet ai i babait fanatik n filmin ifti i Lumtur n vitin 1975. M tej do t vazhdonin edhe m se 30 role t tjera t interpretuar me shum mjeshtri. Ktu mund t prmendim rolin e xhandar Veselit n filmin Koncert n vitin 1936 n vitin 1978, rolin e Bajraktarit n filmin Besa e Kuqe n vitin 1982, rolin e babait t Bardhylit n filmin Kur hapen dyert e jets n vitin 1986 etj. Roli i tij m i fundit do t jet ai i Shefit t sigurimit n filmin shqiptaro-kanadez Gruaja pa flatra/Women without wings. N karriern e gjat t tij nuk mund t lem pa prmendur edhe rolin e tij si skenograf n Teatrin Migjeni e lidhur kjo me pasionin e tij pr pikturn, duke realizuar pr kt teatr mbi 30 skenografi pr shfaqje t ndryshme. Nj nga shfaqjet q m shum lidhet me profesionin e tij si skenograf sht komedia ifti i lumtur".

  Pr meritat e tij artistike Bep Shiroka sht vlersuar me titullin e lart Artist i Merituar

  Filmografia

  Women Without Wings - (2002) ... Sigurim Chief
  Historiani dhe kameleont - (1989) ... Zoti Maksut
  Kur hapen dyert e jets - (1986)... Babai i Bardhylit
  Fush e blert fush e kuqe - (1984)
  Besa e kuqe - (1982) ... Bajraktari
  Krcnimi - (1981) ... Aleksandr Zvetko
  Si gjith t tjert - (1981).....Babai i Jets
  Koncert n vitin 1936 - (1979)...Xhandar Veseli
  Ditt q solln pranvern - (1979) (TV)
  ifti i lumtur - (1975)
  Lugina e pushkatarve - (1970)...Ram Sokoli
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 6. #6
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Margarita Xhepa


  Emri: Margarita Xhepa.jpg

Shikime: 34056

Madhsia: 3.5 KB


  Lindi m 2 prill 1932 n Lushjna, Shqipri. Nj nga Zonjat e Mdha t teatrit shqiptar. N maj 2004 u rikthye n skenn e Teatrit Kombtar, pr t shklqyer n dramn "Streha e t harruarve", nj tjetr sukses n karriern e saj 50-vjecare. Nga viti 1950 u aktivizua si artiste probiste n Teatrin Popullor (sot Teatri Kombtar) dhe njkohsisht studioi n Liceun Artistik, Dega e Drams.

  Ka krijuar mbi 150 role n teatr, midis t cilve mund t prmendim: Majlindn tek "Majlinda" (Xh. Broja), Dafina tek "Lumi i vdekur" (dramatizim nga K. Vela i romanit me t njjtin titull t Jakov Xoxs), Filja tek "Cuca e maleve" (Loni Papa), Zonja Mm tek "Kush e solli Doruntinn" (dramatizim nga Edmond Budina e Pirro Mani i romanit me t njjtin titull t Ismail Kadares), Nna "Prball vetes" (Ruzhdi Pulaha) etj.

  Ka qn njsoj e suksesshme n rolet e dramaturgjis botrore, si Ofelia tek "Hamleti", Vajza e dyt tek "Mbreti Lir", Dado tek "Romeo e Xhulieta", Mbretresha Margaret tek "Rikardi i III", t Shekspirit.

  N rolet e tjera nga dramaturgjia botrore spikasin Klea tek "Dhelpra dhe rrusht" (Figereido), Lena tek "Xhaxha Vanja" (ehov), Ledi Milford tek "Luiza Miler" (Shiler), Zonja Berling tek "Vizita e inspektorit" (Pristli), Zonja Lomen tek "Vdekja e nj komisioneri" (A. Miller), Ana Andrejevna tek "Revizori" (Gogol), Marsela tek "Qeni i kopshtarit" (De Vega), Mashenka tek "Mashenka" (Afigenov), Shejla tek "Morali i zonjes Dulska" (Zapolska), apo Dado tek "Elektra" e Sofokliut, nn drejtimin e regjisorit grek Dhimitri Mavriqis, n Teatrin Kombtar t Greqis, n Athin.

  Ve roleve n teatr, ka realizuor edhe 32 role n kinematografi, duke punuar me shumicn e regjisorve shqiptar. Me K. Dhamon xhiron "Vitet e para" dhe "Gjurmt", me I. Muajn e K. Mitron "Dimri i fundit", "Tok e prgjakur", "Nj djal edhe nj vajz" dhe "Apasionata", me Viktor Gjikn, "Gjeneral gramafoni", me E. Musliun, "Rrethi i kujtess" dhe "Vitet e pritjes" (E. Musliu), me Kujtim ashkun, "Dora e ngroht", me Dhimitr Anagnostin, "Gurt e shtpis sime", me P. Milkanin, "Pranvera s'erdhi vetm", me S. Kumbaron, "Koncert n vitin 1936", me Gj. Xhuvanian "E diela e fundit" dhe "I dashur armik". N vitin .... interpretoi ne filmin grek "Mirupafshim" (regjisor J. Koras, K. Vupuras). Filmi u laureua me mimin e Madh ne Festivalin Ndrkombtar t Filmit Mesdhetar n Selanik, ndrsa Margarita Xhepa, mimin e Nderit.

  Filmografia

  N krkim t kujt (2011), serial
  Tingulli i heshtjes - (2010) telenovela
  Kronik provinciale - (2009)
  Ne dhe Lenini - (2008)
  I dashur armik - (2004)
  Mirupafshim - (1997)
  E diela e fundit - (1993)
  Nj djal edhe nj vajz - (1990), mesuese Kristina
  Vitet e pritjes - (1990), nna e Helens
  Kush e solli Doruntinn (1989) teatr-drama, nna e Kostandinit dhe Doruntins
  Pranvera s'erdhi vetm - (1988)
  Misioni prtej detit - (1988)
  Rrethi i kujtess - (1987)
  Fillim i vshtir - (1986), shoqe e Zans
  Gabimi - (1986)
  Gurt e shtpis sime - (1985)
  Militanti - (1984)
  Apasionata - (1983)
  Dora e ngroht - (1983)
  Shokt - (1982)
  Dita e par e emrimit - (1981)
  Me hapin e shokve - (1979) (TV)
  Dollia e dasms sime - (1978)
  Gjeneral gramafoni - (1978)
  Koncert n vitin 1936 (1978)
  Dimri i fundit - (1976)
  Pylli i liris - (1976) nna e Vlashit
  Tok e prgjakur - (1976)
  Vitet e para - (1965) si Zyraka
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 7. #7
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Timoleo Flloko


  Emri: Timo Flloko.jpg

Shikime: 34833

Madhsia: 8.0 KB


  Timoleo Flloko ose Timo si njihet nga publiku (lindur n Pej m 26 prill 1948) sht nj aktor shqiptar.

  Jetshkrimi

  Rjedh nga nje familje Gjirokastrite. Shkolln e mesme e mbaroi n Vlor dhe Institutin e Lart t Arteve n degn Dramaturgji n Tiran n vitin 1970. Timo Flloko pa mdyshje mund t quhet nj yll i kinematografis shqiptare, nga t paktt aktor shqiptar t cilt ia kan kushtuar karriern e tyre ekskluzivisht filmit. sht gjithashtu nj nga pedagogt m t respektuar t Akademis s Arteve. Prej disa vitesh ka zgjedhur t jetoj duke ndar kohn e tij mes Ameriks dhe Shqipris.Gjate qendrimit te tij ne Amerike prej shtate vitesh arriti te futet edhe ne boten e Holliwodit ku luajti ne disa filma.Pas kthimit nga Amerika u kthye ne Tirane ku tani punon si pedagog ne Akademin e arteve ne Tirane ne degen e aktrimit dhe regjizures

  Hyri n kinema shum i ri, vetm 19 vje. Por dy filmat e tij t par, Ngadhnjim mbi vdekjen (1967) dhe "Prse bie kjo daulle" patn fat t keq. U ndalua nga regjimi i kohs pr arsye banale. Brezat e njohn dhe e muan talentin e tij m s pari n rolet e Meos n filmin "Kur zbardhi nj dit" dhe Kabos n "Malet me blerim mbuluar", t xhiruar n vitin fatlum 1971. Niveli i interpretimeve t tij filmike erdhi gjithmon duke u rritur. Pasuan Kanani tek "Shtigje lufte" (1976) dhe Luani tek "Lulkuqet mbi mure" (1976), ky i fundit i nderuar me Medaljonin e Festivalit t Filmit, m 1977.

  Filmografia

  Watch! (2008) .... Andrea
  Pamje nga ura (2007) teater
  Stay Awake (2006).....Mirosh
  In Between (2006/I)......Nick
  Syri magjik (2005).....Niko
  Evil Never Dies (1999) (episodi i V).... Mustafa
  Angel's Dance (1999).... Shanku (The Shank)
  K-911 (1999) (V).... Xhonson (Johnson)
  Prdhunuesit (1995)
  Loin des barbares (1994).... Vladimiri
  Vdekja e kalit - (1992).....Agroni
  Balada e Kurbinit (1990)......Gurgen Dreni
  Binart (1987)......
  Vrasje n gjueti (1987)......
  Fillim i vshtir (1986)......Bujari
  Rrethimi i vogl (1986)......Shoku Agron, kryetari
  T paftuarit (1985)......
  Militanti (1984)......Visar Shundo (Vasil Shanto)
  Nata e par e liris (1984)......Ceemi
  Ball pr ball (1979)......Inxh. Sergej
  Liri a vdekje (1979)......Ceriz Topulli
  Njeriu me top (1977)......Mato Gruda
  Lulekuqet mbi mure (1976)......Luan Sina, msuesi
  Shtigje lufte (1974)......Kanan Tafili (Kajo Karafili)
  Kur zbardhi nj dit (1971)......partizan Meo
  Malet me blerim mbuluar (1971)......Kapo Dalipi
  Prse bie kjo daulle - (1969)......
  Gadhnjim mbi vdekjen - (1967)......Fatosi
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 8. #8
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Tinka Kurti


  Emri: Tinka Kurti.jpg

Shikime: 36714

Madhsia: 19.0 KB


  Tinka Kurti u lind m 17 dhjetor 1932 n Sarajev, Bosnj Hercegovins dhe jeton n Tiran. "Zoja e rand" e teatrit dhe kinemas shqiptare, nj aktore e madhe q nuk ka ndrmend t plaket. U ngjit pr her t par n sken kur ishte vetm 14 vje. Pr disa vjet u aktivizua n teatrin amator n Shkodr. M 1947 u prjashtua nga Liceu Artistik i Tirans dhe nuk mori asnjher ndonj diplom shkolle, por kjo nuk e pengoi t bhet nj aktore e madhe dhe e shum e kulturuar.

  Q nga viti 1949 e deri sa doli n pension ishte aktore e Teatrit Migjeni t Shkodrs, ku interpretoi rreth 120 role. Veanrisht e suksesshme n rolet e forta dramatike t nnave, por po kaq e suksesshme n komedi. Shklqen me role protagoniste n Gjaku i Arbrit, Histori Irkutase, Toka Jon ku luan n fillim Filen e pastaj Loken, Fisheku n paj apo Fejesa e ehovit. Si rrallkush, Kurti rikonfirmon talentin e saj edhe n kinema, duke interpretuar n rreth 35 filma artistik, duke filluar me filmin e par t metrazhit t gjat, Tana, m 1958.

  T paharruar kan mbetur Nene Pashako tek Yjet e netve t gjata (1972), nna tek ifti i lumtur (1975), Sinjorina Manini tek Vajzat me kordele te kuqe (1978), Gjyshja tek Zemra e nns. Rolet e arrira i sigurojn mime t ndryshme, si n festivalet kombtare t filmit, ashtu edhe ato t teatrit, t cilat kulmojn me mimet e karriers n t dyja fushat. Ktyre mimeve u shtohen edhe vlersime t tjera t rndsishme, si medalja Mjeshtr i Madh i Puns, akorduar nga Presidenti i Republiks.

  Filmografia

  Ne kerkim te kujt (2012) serial
  Familjet (2009) serial
  Filumena Marturano (2009) Teatr
  Ne dhe Lenini (2008)
  Mira - (2008)
  Kosova: Desperate Search - Etjet e Kosovs (2006)
  Dasma e Sakos - (1998)
  Nata - (1998)
  Zmra e nns - (1994)
  Vdekja e kalit - (1992)
  Un e dua Ern - (1991) - Doktoreshe Keti
  Balada e Kurbinit - (1990) - Nna e Dardit
  Edhe ashtu edhe kshtu - (1989) - Tezja e Almes
  Flutura n kabinn time - (1988)
  Telefoni i nj mngjesi - (1987)- Nena e Neritanit
  N emr t liris - (1987)
  Hije q mbeten pas - (1985) - Nena e Agronit
  Besa e kuqe - (1982) - Dila
  Qortimet e vjeshts - (1982) Nena e Kujtimit
  Si gjith t tjert - (1981) - Drejtoresha e shtepise se femijes
  Mngjeze t reja - (1980)
  Nusja - (1980)
  Gjeneral gramafoni - (1978)- Nena e Halit Beratit
  Vajzat me kordele t kuqe - (1978)
  Emblema e dikurshme - (1976)
  ifti i lumtur - (1975)
  Lum drite - (1975)
  N fillim t vers - (1975)....Nena e Veres
  Operacioni Zjarri - (1973)
  Yjet e neteve te gjata - (1972) Pashako
  Guximtart - (1970)
  Tana - (1958)
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 9. #9
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Rikard Ljarja


  Emri: Rikard Larja.jpg

Shikime: 35613

Madhsia: 11.8 KB


  Rikard Ljarja lindi m 1 prill 1943 n Shkodr, sht nj aktor i teatrit dhe kinemas shqiptare. M 1960 mbaroi maturn n Shkodr kurse m 1965 diplomoi n Shkolln e Lart t Aktrimit ("A. Moisiu"), Tiran. Pr tet vite pas diplomimit punoi aktor i teatrit n Teatrin "Migjeni" n Shkodr. Prej 1973 deri 1996 ai ishte aktor, skenarist dhe regjisor i filmave t prodhuar nga kinostudiot. Prej 1996 deri 2002, kur doli n pension, ishte drejtor artistik n televizionin publik shqiptar.

  Filmografia

  Viktimat e Tivarit (1996)
  Flet t bardha - (1990)
  Pesha e kohs - (1988) Kryetari
  Rrethi i kujtess - (1987) Mjeku
  N prag t jets - (1985)
  Pranver e hidhur - (1985)
  Radiostacioni - (1979) Komisari
  N pyjet me bor ka jet - (1978) Luka
  Ilegalt - (1976)
  N fillim t vers - (1975)
  Rrugicat q krkonin diell - (1975) Gaqo Tipografi
  Rrug t bardha - (1974) Deda
  Shprthimi - (1974)
  Ndrgjegja - (1972) Fitimi
  Yjet e netve t gjata - (1972)......xhandari
  Kur zbardhi nj dit - (1971) Komisari
  Plag t vjetra - (1968).......Naimi
  Gadhnjim mbi vdekjen - (1967)..Perlati
  Duel i heshtur - (1967)
  Komisari i drits - (1966) Dritan Shkabaj

  Regjisor

  Pesha e kohs - (1988)
  Kur hapen dyert e jets - (1986)
  Fundi i nj gjakmarrjeje - (1983)
  Dita e par e emrimit - (1981)
  Sketerre 43 - (1980)
  Radiostacioni - (1979)
  N pyjet me bor ka jet - (1978)

  Skenarist

  Pesha e kohs - (1988)
  Kur hapen dyert e jets - (1986)
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 10. #10
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Roza Anagnost


  Emri: roza-xhuxha-anagnosti.jpg

Shikime: 39513

Madhsia: 13.0 KB


  Roza Anagnosti lindi m 27 tetor 1943 n Shkodr, Shqipri, aktore e shquar e Teatrit Kombtar dhe kinematografis, bashkshorte e regjisorit po ashtu mjaft t njohur Dhimitr Anagnosti. E filloi karriern ne Teatrin Migjeni t Shkodrs. Vetm 20 vje, hyri n kinematografi me rolin e msueses n filmin Detyr e posame (K. Dhamo, 1963). Nj vit m pas luajti Filen n filmin Toka jone (H. Hakani, 1964). Viti 1966 ishte viti i bashkpunimit t suksesshm me regjisort debutues Dhimitr Anagnosti e Viktor Gjika, ne filmin Komisari i drites. Pas ktij filmi Roza dhe Dhimitri martohen dhe jetojn n Tiran.

  Pr Rozn fillon periudha m e shklqyer e karriers, me role t shumta n Teatrin Kombetar n Tirans dhe n kinematografi. Roza Anagnosti bhet nj aktore shum e krkuar nga regjisort. Luan mbi 20 filma dhe fiton disa mimet t rndsishme kombtare. ifti Anagnosti bhet simbol i suksesit n art. Disa nga filmat m t suksesshm jan tek Plag t vjetra (Dh. Anagnosti, 1969), Fije q priten (M. Fejzo, 1976) me t cilin fitoi Medalionin e Festivalit t vitit 1977, Mesonjtorja (M. Fejzo, 1979) me t cilin u shpall aktorja m e mir dhe fitoi Kupn e Festivalit m 1981. Me filmin Rruga e liris fitoi Medalionin e dyt. Filmat e tjere jan Ndergjegja 1972, Qyteti me i ri ne bote 1974, Ne shtepine tone 1979, Dita e par e emrimit 1981, Besa e kuqe 1982, Taulanti kerkon nje motr 1984, Pranver e hidhur 1985, Bote e padukshme 1987, Familja ime 1987, Vrasje n gjueti 1987, Rikonstruksioni 1988, Kthimi i ushtris s vdekur 1989, Vetmi 1990. Prve shum vlersimeve e mimeve pr karriern, Roza Anagnosti mban titullin Artiste e Merituar.

  Filmografia

  Gjoleka djali i Abazit(2006)
  Valsi i Titanikut (1990) teater-komedi
  Vetmi (1990) , Bardha
  Kthimi i Ushtris s Vdekur (1989)
  Rikonstruksioni (1988) (TV)
  Bot e padukshme (1987).....doktoresh Besmira
  Familja ime (1987)
  Vrasje ne gjueti (1987)
  Gurt e shtpis sime (1985)
  Taulanti krkon nj motr (1984), Luli
  Besa e kuqe (1982) - Mrika
  Rruga e liris (1982)
  Dita e par e emrimit (1981)
  Msonjtorja (1979)..........Dafina
  N shtpin ton (1979)
  Fije q priten (1976)
  Qyteti m i ri n bot (1974)
  Ndrgjegja (1972)...........Arta
  Plag t vjetra (1968)......Vera
  Komisari i drits (1966)....Rudina
  Toka jon (1964) .... Filja
  Detyr e posame (1963)
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 11. #11
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Roland Trebicka


  Emri: Roland Trebicka.jpg

Shikime: 35559

Madhsia: 8.6 KB


  Lindi n Kor n vitin 1947. Kreu shkolln e mesme t prgjithshme "Raqi Qirinxhi" n vendlindje.

  Kur ishte i ri punoi si aktor n Estradn profesioniste te SHQUP (Shtpia Qendrore e Ushtris Popullore) ose shkurt "Estrada e Ushtarit". Gjat ktyre viteve n kt trup profesioniste debutuan edhe aktore te tjere te cilet me vone do te beheshin te famshem ne fushen e humorit skenik dhe televiziv si Aleko Prodani, Koco Devole, Zef Deda, Sejfulla Myftari (Cekja), Mehdi Maljak, Behar Mera etj. N vitin 1971 u b pjes e Teatrit Kombtar (i njohur ather si Teatri popullor). Punoi n Teatrin Kombtar deri m 1999. Pas nj prvoje tri vjeare me kompanin “Publimedia”, u rikthye n Teatrin Kombtar.

  Kulmin e suksesit n publik e arriti me rolin e Jovan Bregut n komedin Pallati 176. Mjeshtria e tij n kt rol ndikoi fort q komedia t thyej t gjitha rekordet e mparshme t shikueshmris. Edhe sot, me 500 shfaqje n shtat vjet, me dhjetra transmetime TV dhe dhjetra mij kopje videokasetash t shitura, "Jovan Bregu" sht figura m popullore e skens shqiptare, batutat e t cilit prej kohsh jan br pjes e folklorit dhe zhargonit t sotm. Por rolet e Trebicks n teatr jan t shumt. Shikuesit e kujtojn me nostalgji n rolet e Xhenarinos tek “Magjia e madhe”, Zganarelit tek “Don Zhuani”, Hlestakovit tek “Inspektori” (“Revizori”).... tek “Nj burr me trandafil”. N vitin 2002, pr rolin e Rojs tek “Mbreti po vdes”, Trebicka ishte kantidat pr mimin “Aktori m i Mir Mbshtets” n Festivalin Ndrkombtar t Teatrit Eksperimental, n Kajro.

  Karriera e Roland Trebicks si aktor fillon me rolin e Kosts, n filmin “Debatik”, m 1961. Ishte kjo prvoj q shnoi kursin q do t merrte m von jeta e djaloshit korar. Ka luajtur edhe n disa filma, ndr t cilt vlen t prmenden ndrr pr nj karrige (Vaska) dhe Koncert n vitin 1936 (Nasi).

  N vitin 2011 u smur rnd nga nj smundje n mushri q e detyroi t rrij larg skens rreth dy vjet. sht nderuar me titullin Artist i merituar dhe Qytetar nderi i Kors. Vdiq nga kanceri n mushkri m 6 mars 2013.

  Interpretime

  Role n teatr

  Viti Titulli Shnime
  2011 Martesa e avokatit
  2010 Berberi i Seviljes
  2009 Te gjith kan huqe komedi
  2009 Koh pr t‘u mendur
  1999 Po vjen ai
  1994 8 persona plus komedi
  1990 Valsi i Titanikut
  1985 Pallati 176 komedi, roli Jovan Bregu
  Role n filma

  2011 Dua nj gnjeshtar komedi
  2004 Tifozt serial komik
  1984 Endrr pr nj karrik interpreton Vaskn
  1979 Radiostacioni
  1978 Koncert n vitin 1936 interpreton Nestin
  1961 Debatik interpreton Kostn
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 12. #12
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Rajmonda Bulku


  Emri: Rajmonda Bulku.jpg

Shikime: 39064

Madhsia: 20.7 KB


  Rajmonda Bulku (lindur m 16 gusht 1958 n Crrik) Aktore e njohur e skens dhe ekranit sht nderuar me disa mime. N vitin 1981 ajo u diplomua si aktore n Institutin e Arteve t Bukura n Tiran . Filmi i saj i pare, nga e cila u perzgjodh nga shume vajza te tjera, ka qene "Nusja dhe shtetrrethimi" i xhiruar ne 1975 ne Durrs.


  Filmografia

  Kafeja e fundit - (2010)
  pjata prej druri (teater)
  Te gjith kan huqe - (2009) teatr, komedi
  Koh pr t‘u mendur - (2009) teatr
  Familjet - (2009)
  Kosova: Desperate Search - Etjet e Kosovs ...Zana (2006)
  Omiros - (2005)
  Tirana, viti zero - (2001)
  Nekrologji (1994)
  Vdekja e kalit (1992)
  Vitet e pritjes (1990) ... Magda
  Nj djal edhe nj vajz (1990) ...mesuese Matilda
  Ngjyrat e moshs -(1990)
  Kthimi i Ushtrise se Vdekur - (1989)
  Muri i gjall - (1989)....Lina
  Binart - (1987)
  Vrasje ne gjueti - (1987)
  Dhe vjen nj dit - (1986)
  Gabimi - (1986)
  Te paftuarit - (1985)
  Duaje emrin tnd - (1984).......Jona
  Krcnimi - (1981)
  Nj shoqe nga fshati - (1980)...Meli
  Ball pr ball - (1979)........Zana
  Dimri i fundit - (1976)
  Emblema e dikurshme - (1976)
  Zonja nga qyteti - (1976)...Meli
  Nusja dhe shtetrrethimi - (1975)
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 13. #13
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Agim Qirjaqi


  Emri: Agim Qirjaqi.jpg

Shikime: 38946

Madhsia: 14.7 KB


  Agim Qirjaqi sht nj aktor dhe regjisor shqiptar. U lind n Kolonj n vitin 1950, dhe vdiq m 28 mars t vitit 2010. Karriern si aktor e fillon n Teatrin Kombtar, pas mbarimit t studimeve n Akademin e Arteve n Tiran, m 1973. Shum shpejt bhet i njohur nprmjet filmave Rrug t bardha i Viktor Gjiks (Profesori), Lulkuqet mbi mure i Dhimitr Anagnostit (Drejtori i Shkolls) etj. Me kt t fundit fiton mimin e par n Festivalin II t Filmit, m 1977.

  M pas punon si regjisor n TVSH, ku realizon si regjisor e aktor shum telefilma, mes t cilve edhe filmin artistik Dorina (1980). Gjat ksaj kohe vazhdon t punoj intensivisht n filma, duke qen i preferuar nga shumica e regjisorve tan. Gjithashtu fillon t jap msim, mjeshtrin e aktorit, n Akademin e Arteve, prvoj t ciln e vazhdon edhe pas rikthimit n Teatrin Kombtar, m 1981. N vitet 80 interpreton rregullisht n teatr dhe n filma, duke qen njsoj i suksesshm, si n role dramatik, ashtu edhe n ata komik.
  M 1989 largohet pr her t dyt nga Teatri Kombtar, kt her pr nj trajnim 2 vjear pran t famshmit Xhiorxhio Strehler (Giorgio Strehler) n Teatrin Pikolo (Il Picolo Teatro) t Milanos dhe pastaj n Teatrin Elizeo (Eliseo) t Roms. Rikthehet n Teatrin Kombtar m 1991, kt her m i dhn pas regjis. Ndonse vazhdon t interpretoj n teatr dhe n film, t mbaj her pas her kurse me studentt e regjis n Akademin e Arteve, sht gjithmon e m aktiv n regji. Lista fillon me Rikardi III t Shekspirit (1992) dhe vazhdon me Fando e Lis t Arrabalit, me t ciln fiton mimin Aleksandr Moisiu n Festivalin e vitit 1994, Marrzia e madhshtis t Vangjel Kozma, Kngtarja tullace t Ioneskos dhe mbaron me Armiku i popullit t Ibsenit.

  Krahas krijimtaris, angazhohet edhe n veprimtarit jasht skene, si prkthyes dramash (Fando e Lis dhe Kngtarja tullace), bashkpuntor dhe antar i Kshillit Botues t buletinit Teatr, antar i bordeve t Studios Alba Film dhe Akademis s Arteve, bashkthemelues dhe kryetari i par i Shoqats Mbarkombtare t Artistve t Teatrit (1992). M 1996 fiton titullin Asistent Profesor. N sezonin 2002-2003 ka qen drejtor i Teatrit Kombtar. Vdiq m 28 mars 2010 n moshen 60-vjeqare pas nj smundjeje t rnd.

  Filmografia

  Kronik provinciale (2009)
  I dashur armik - (2004)....Ethemi
  Parullat - (2001)....Drejtori i Shkolls
  Colonel Bunker - (1998)
  Dasma e Sakos - (1998)
  Viktimat e Tivarit (1996)
  Nata e dymbdhjet - teater-komedi
  Misioni prtej detit - (1988)
  Stolat n park - (1988)....Aleksi
  Rrethi i kujtess - (1987)
  Tela pr violin - (1987)..... Muo, Kryetar i Komisionit
  Apasionata - (1983)
  N prag t liris - (1981)
  Agimet e stins s madhe - (1981) Astriti, i drguari i Partis
  Sketerre 43 - (1980).... Profesori
  Radiostacioni - (1979)
  Dimri i fundit - (1976)
  Lulkuqet mbi mure - (1976)......Drejtori i Shkolls
  Rrug t bardha - (1974).... Profesori
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 14. #14
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Albert Vrria


  Emri: Albert Verria.jpg

Shikime: 32181

Madhsia: 28.4 KB


  Albert Vrria sht nj aktor shqiptar. Lindur n Fier m 3 shtator 1936. Pasi mbaroi shkolln e mesme bujqsore punoi si zooteknik n vitet 1956 - 1959. Prfundon shkolln e lart pr aktor Aleksandr Moisiu (1959 -1963). N vitin 1963 emrohet aktor n Teatrin e Vlors. N vitin 1979, Albert Vrris i sht dhn titulli Artist i Popullit.

  Kinematografia

  Historiani dhe kameleont (1988), Historiani
  Trapi i Vjetr (2005), komedi
  Misioni prtej detit - (1988)
  N emr t liris - (1987)
  Rrethimi i vogl - (1986)
  Melodi e pandrprer - (1985)
  Dit t qytetit tim - (1982) (TV)
  Goditja - (1980) (TV)
  Prtej mureve t gurta - (1979), babai Asimes
  Koncert n vitin 1936 - (1978), Nuri Beu
  Nga mesi i errsirs - (1978)
  I treti - (1978), Saliu
  Thirrja - (1976), Lec Kabashi
  N fillim t vers - (1975) , Kaporal Pelegrini
  Shtigje t lufts - (1974), Jani Ferra
  Shprthimi - (1974) xha Kasemi
  Brazdat - (1973), babai Ademit
  Operacioni zjarri - (1973), Hiluku
  Kapedani - (1972), xha Sulo
  Kur zbardhi nj dit - (1971), Bakalli
  I teti n bronz - (1970), Alo
  Prse bie kjo daulle - (1969), i dehuri
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 15. #15
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Aleko Prodani


  Emri: Aleko Prodani.png

Shikime: 32059

Madhsia: 154.1 KB


  Aleko Prodani (1942 - 2006), sht nj aktor shqiptar. Thon se ndrra e do aktori sht t vdes n sken. Nse kjo sht e vrtet, mund t thuhet Aleko Prodani e realizoi kt ndrr. Ai ndrroi jet n skenn e Teatrit A. Z. ajupi t Kors, ndrsa luante n premiern m t re t ktij teatri.

  Prej m shum se 30 vjetsh, Prodani ishe nj nga yjet m t mdhenj t teatrit shqiptar, i shquar sidomos n zhanrin e komedis. N vitin 1961 ai u b bashkthemelues i Estrads s Ushtarit, ku edhe u formua si aktor, gjat nj stazhi gjasht vjear. M pas u emrua aktor n Estradn e Kors, ku u b menjher margaritari i kurors. Pr shkak t biografis s keqe e largojn nga Estrada, pas Plenumit IV dhe e drgojn pr riedukim n prodhim. Por burokratt komunist u bn shpejt t vetdijshm se zbraztia q ai kishte ln pas vetes n Estradn e Kors, nuk mund t mbushej kurrsesi. Pas rikthimit n Estrad, fillon pr t nj periudh e art. Interpreton n rreth 60 premiera t Estrads s Kors, ku shquhet pr aftsi t rralla n t gjitha zhanret. Pr 15 vjet (1980 1995) bhet njeriu ky i ksaj trupe. sht autor i libreteve, regjisor dhe aktor kryesor n 30 premiera, e dhjetra skee e komedi me nj akt q shfaqen edhe n TVSH n programet e Vitit t Ri. Nn drejtimin e Prodanit, n vitet 80, Estrada e Kors bhet m e mira n vend.

  Cilsit e tij t rralla bhen t krkuara edhe n Teatrin A. Z. ajupi, ku interpreton rreth 20 role n komedi. Pas sukseseve n teatr, arrin t tjera n kinematografi, ku interpreton n tri kinokomedi, si edhe TV, ku interpreton n nj seri spektaklesh dhe telekomedish. Kto arritje i japin, m 1992, titullin Artist i Merituar. Ka fituar tri her rresht, n tri pjesmarrje, mimin pr aktorin joprotagonist n Festivalin e Aktrimit n Fier, n edicionet 2003, 2004 e 2005.

  Filmografia

  Kronik provinciale (2009) i xhiruar ne 2005 para se te vdiste
  Borxhliu - (1999) (TV)
  Dashuri ne krisma - (1997)
  Zvendsi i grave - (1987) ... shoku Miti
  Dy her mat - (1986).......... shoku Kopi
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 16. #16
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Anastas Kristofori


  Emri: Anastas Kristofori.JPG

Shikime: 31273

Madhsia: 8.4 KB


  Ka lindur m 28 Nntor t vitit 1943 n fshatin Vuno t rrethit t Vlors. Pas mbarimit t studimeve t larta n Institutin e Lart t Arteve (sot Akademia e Arteve) n vitin 1970,fillon punn me Trupn Profesioniste t Teatrit Popullor (sot Teatri Kombtar) n vitin 1971. T shumt do t jen interpretimet e tij n skenn e ktij teatri. Ktu mund t prmendim rolin e zotit Dllfit n dramn Arturo Ui t Bertold Brehtit, roli I sekretarit t Prefektit n dramn Prefekti e Besim Levonjs,rolin e Apostolit n dramn Komunistt e Ruzhdi Pulahs, rolin e Perikliut n komedin Pallati 176 e Adelina Balashit e shum t tjera. Roli i tij m i fundit do t jet n vitin 2009 n teledramn Burgjet plot liria n der. N kinematografi roli I tij I par do t jet n vitin 1976 roli i Stavrit ,Ekonomatit t Strehs Vorfnore n filmin Lulkuqet mbi mure m tej do t vazhdonin edhe role t tjera si psh: roli i Ndoc Markut n filmin Besa e kuqe n vitin 1982,rolin e z.Antonio,Kuestorit t Tirans n filmin Vendimi n vitin 1984,rolin e z.Mavrojanis n filmin Misioni prtej detit n vitin 1988 etj. Roli i tij m i fundit do t jet roli i Perikliut n kinodramn Po vjen Ai n vitin 1998 nj vazhdim televiziv i komedis s njohur Pallati 176 i Adelina Balashit. Pr meritat e tij artistike Anastas Kristofori sht vlersuar me titullin e lart Artist i Merituar

  Filmografia

  Po vjen ai - (1999) Perikliu
  Misioni prtej detit - (1988) z. Mavrojanis
  Stolat n park - (1988) Pirro
  Tela pr violin - (1987) Vasili
  Vendimi - (1984) Antonio, Kuestori i Tirans
  Kush vdes n kmb - (1984) Sotiraqi
  Dora e ngroht - (1983-1984)
  Besa e kuqe - (1982) Ndoc Marku
  Ditt q solln pranvern - (1979) (TV) Jaku
  Lulekuqet mbi mure - (1976) Stavri, Ekonomati i Strehs Vorfnore

  Teatri

  Viti 61
  Toka jon
  Prefekti
  Pallati 176 - (1985)
  Nj dimr i shkurtr
  Komunistt
  Gjenerali i ushtris s vdekur
  Bashk me agimin
  Arturo Ui
  Stin e mrzitshme n Olimp
  Burgjet plot, liria n der
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 17. #17
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Alfred Bualoti


  Emri: Alfred Bualoti.jpg

Shikime: 33536

Madhsia: 17.2 KB


  Alfred Bualoti lindi n Tiran n vitin 1953. sht nj aktor dhe menaxher i njohur teatri, drejtues i festivalit t par ndrkombtar t teatrit n Shqipri, “Butrinti 2000”.

  U diplomua si aktor nga Instituti i Lart i Arteve, n Tiran, m 1974. Pr nj far kohe punoi n Radio-Televizionin Shqiptar dhe m von n Teatrin e Gjirokastrs.

  Mbasi kreu nj kualifikim pasuniversitar pran Teatrit Nacional Chaillot n France, kaloi si aktor n Teatrin Kombtar n Tiran. Ka interpretuar 9 role n kinematografi duke filluar me rolin protagonist t Vlashit n filmin “Pylli i liris”. Filma t tjer jan :

  “Njeriu me top” 1977,
  “Prtej mureve t gurta” 1979,
  “Fush e blert fush e kuqe” 1984,
  “Dy her mat” 1986,
  “Tela pr violin” 1987,
  “Misioni prtej detit” 1988.

  Me tej u emrua regjisor teatri, ku nder t tjera realizoi komedin e famshme Palati 176.

  Filmografia

  Misioni prtej detit - (1988)
  Dy her mat - (1986)
  Fush e blert fush e kuqe - (1984)
  Nj nat pa drit - (1981)
  Prtej mureve t gurta - (1979)... Ramizi
  Pylli i liris - (1976)... Vlashi
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 18. #18
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Antoneta Papapavli


  Emri: Antoneta Papapavli.jpg

Shikime: 35371

Madhsia: 7.6 KB


  Antoneta Papapavli lindi n Prmet m 17 shkurt t vitit 1938, sht aktore e njohur shqiptare.
  Kreu studimete larta n ILA, dega e drams dhe u emrua aktore n Teatrin Popullor m 1964. Ka interpretuar mbi 50 role n TP, ka mbi 20 vjet karrier artistike si dhe n 16 role n filmin artistik shqiptar.

  N Teatrin Popullor veohen rolet e Afrovitit “Karnavalet e Kors”, Cuca “Cuca e maleve”, Drita “Drita”, Mara “Toka jon”, Deizi “Arturo Ui”, Bajamja “Fytyra e dyt”, Ledi Milford “Intrig dhe dashuri”, Adela “Shklqimi dhe rnia e shokut Zylo”, Gjyshja “Hijet e nats”, etj. Doli n pension n tetor 1985. Ka afro 30 vjet q nuk sht ngjitur n sken, pr arsye shndetsore.

  Pr aktivitetin e saj artistik sht nderuar me titullin "Artiste e Merituar".

  Filmografia

  Kur ndahesh nga shokt (1986) ... nena e Zanes
  Kur hapen dyert e jets (1986) ... nna e Lizs
  Hije q mbeten pas (1985) ... Sania, nna e Marjets
  Nxnsit e klass sime - (1984) ... Vangjelia, bashkshortja e Kristoforit
  Apasionata (1983) ... Profesorja e Mirs
  Shoqja nga fshati (1980) ... Lefka
  Si gjith t tjert (1981) ... Mamaja e Jets
  Krcnimi (1981) ... Marina, nna e Ems
  Prtej mureve t gurta - (1979)...nena e Asimese
  Ata ishin katr (1977) ... Antarja e Kshillit
  Prballimi (1976) ... Klea
  Komisari i drits (1966) ... Ngjela
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 19. #19
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Agim Shuke


  Emri: Agim Shuke.jpg

Shikime: 30271

Madhsia: 16.8 KB


  Agim Shuke ka lindur n 8 Prill t vitit 1942 n qytetin e Kuovs. Pas mbarimit t studimeve n Institutin e Lart t Arteve (sot Akademia e Arteve) fillon punn si aktor n Teatrin Popullor (sot Teatri Kombtar) dhe m von si Pedagog n Institutin e Lart t Arteve (sot Akademia e Arteve) N kinematografi do t interpretoj 20 role. Roli i tij i par do t jet roli i Dinit n filmin “Oshtim n bregdet” n vitin 1966.

  M tej do t vazhdonin role t tjer si roli i Bashkimit n filmin “Plag t vjetra” n vitin 1969, roli i Sandrit n filmin “N fillim t vers” n vitin 1975, roli i Komisarit Shqiptar t Bazs Detare n filmin “Ball pr ball”, roli i Musait n filmin “Militanti” n vitin 1984 etj. Roli i tij m i fundit do t jet ai i Babait t Anils n filmin “Nj djal edhe nj vajz” n vitin 1990. Agim Shuke ndahet nga jeta dhe nga familja e tij e dashur n vitin 1992.

  Filmografia:

  1990 -- Flet t bardha .............................Kryetari i Kooperativs
  1990 -- Nj djal edhe nj vajz ...............................Babai i Anils
  1988 -- Shklqimi i prkohshm ...............................Trajneri
  1988 -- Treni niset n shtat pa pes ........................Doktori
  1987 -- Telefoni i nj mngjesi ...............................Dhimitri
  1986 -- Dy her mat............................................She fi i Policis
  1986 -- Rrethimi i vogl..............................Faiku, Sekretari i Partis s Rrethit
  1985 -- T shoh n sy ...............................Zv/Drejtori
  1984 -- Militanti .................................................M usai
  1984 -- Taulanti krkon nj motr ............................Gzimi
  1982 -- Shi n plazh teatr-komedi
  1982 -- Nntori i dyt ..........................................Jani Minga
  1980 -- Nj ndodhi n port .....................................Inxhinieri i laboratorit
  1980 -- Vllezr dhe shok .....................................Dania,nallban i i fshatit
  1979 -- Ball pr ball .....................................Komisari Shqiptar i Bazs
  1979 -- Prtej mureve t gurta ................................Doktor Xhema
  1978 -- I treti .........................................Gzimi
  1978 -- Vajzat me kordele t kuqe ............................Msuesi i Historis
  1975 -- N fillim t vers .......................................Sandri
  1969 -- Plag t vjetra ..........................................Bashkimi
  1966 -- Oshtim n bregdet ...................................Dini
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 20. #20
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,154

  Pr: Aktort e shquar t kinematografis Shqiptare

  Ahmet Pasha


  Emri: Ahmet Pasha.jpg

Shikime: 30335

Madhsia: 8.7 KB


  Ahmet Pasha lindi m 7 shkurt t vitit 1948 n Kuks, sht aktor i njohur shqiptar. Diplomohet n 1970 dhe emrohet menjher aktor n Teatrin Kombtar, ku n janar t 1971 fillon zyrtarisht karriera e tij e gjat mbi 30-vjeare me trupn e ktij teatri. Roli i tij i par n skenn e ktij teatri sht roli i Flejkut n dramn "Arturo Ui". M pas interpreton nj sr rolesh si n dramat "Nj dimr i shkurtr",

  "Sinjali i kuq", "Cuca e maleve", "Lumi i vdekur", etj. Ndr sukseset n Teatr ngelen kryerolet Isa Boletini ("Udha e flamurit"), Abdyl Frashri ("Epoka para gjyqit"), Gjenerali ("Gjenerali i ushtris s vdekur), Inskerdoja (Monserati), Kadriu (Rajmonda), Mumja (Muzeu), si dhe n dramt "Prometeu", "n jet", "Roemeo e Zhilieta", Tiranozauri", etj, etj. N skenn e Teatrit Kombtar Ahmet Pasha ka interpretuar rreth 70 role. Krahs teatrit ka marr pjes n disa filma artistik. sht nderuar me mime e diploma n konkurrime teatrale dhe n vitin 1989 i sht dhn titulli i lart "Artist i Merituar".

  Veprimtaria artistike

  1971: Arturo UI - Flejku, Nj dimr i shkurtr - Arbeni, Viti 61 - Petriti, Drita - Petriti, I pazvendsueshmi - Kandidati i shkencave
  1973: Sinjali i kuq - Borisi, Prefekti - Burri me opinga, Orfeu zbret ne ferr - Veli
  1974: Toka jon - Meti, Bashk me agimin - Osja
  1975: Duke gdhir viti 1945 - Reizi,Curr Beja, Lumi i vdekur - Gaq Gjanica
  1976: Karavidhet - Qytetari, Shenomeni dhe mua - Jani, Lulet e shegs - Togeri
  1977: Gjmimi atij dimri - Kabashi, Prmbytja e madhe - Gjergji
  1978: Doktori pacient - Astriti, Miq te pafluar - Doktor
  1979: Gryka e nmur - Marku, Tragjedia e fundit e Deas - Ethemi, Cuca e maleve - Gjet Lleshi
  1980: Lenini dhe fmijt - Vasilievski
  1981: Nga errsira n drit - Irfan Dumrela
  1982: Vizita e inspektorit - Xheraldi
  1983: Epoka Para gjyqit - Abdyl Frasheri
  1942: Kulla e Hutajve - Mul Prengu, Korabi
  1985: Komunistet - Aleksi
  1986: Nata e dymbdhjet - Orsino, Udha e flamurit - Isa Boletini
  1987: Prball vetes - Lirimi
  1988: Prometeu - Prometeu
  1989: N jet - Jakobin, Monserati - Inskierdo, Gjenerali i ushtrise se vdekur - Gjenerali
  1990: Hijet e nats - Selimi
  1991: Nn dritat e skens - Vaso
  1992: Romeo dhe Zhulieta - Kapuleti, Besa - Demir Beu, Rikardi i trete - Hastinski
  1993: Kati i gjashte - Babai
  1994: Revizori - Gjykatsi, N pritje t Godos - Poco
  1995: Motrat - Heroi, Tiranozauri - Salmoni
  1996: Ne katin e dyte sht parajsa - Burri me republike, Maria thot pr t gjith - Djalli
  1997: Inspektori - Nepunesi i spitalit
  1998: Muzeu - Mumja, Darka e te marreve - Zhylieni, Shtepia ne bulevard - Autori
  1999: Martesa me pahir - Filozofi, Absurditeti antik - Radomoni
  2000 - 2008: Armiku i popullit - Kryeplaku, Njeriu kafsha dhe virtyti - Doktori, Nj njeri n det - Presidenti - Oficeri, Nata e trokitjeve ne xhama - Rupi, Dua burr - Pandi, Stine e mrzitshme ne Olimp - Epimetheu, Gomone - Intelektuali, M mir nesr se pasnesr - Llaqi, Ska te ngopur - Islami, Kulla e Fildisht - Furtvangler, Si e mposhta Musolinin - Mesuesi, Babai - Prokurori, Nj grua pr jet - Plaku, Medea - Kleanti, Alegreto Albania - Mesuesi
  2009: Antigona krkon baban - Shefi, Emigrantet
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

Faqja 0 prej 7 FillimFillim 12 ... FunditFundit

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •