Close
Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 59
  1. #1
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Me sqaroni dicka nese doni !

    Un jam nje fare 'gjysmebesimtari' pra dhe besoj dhe nuk besoj. Tani nje pyetje kam une per ju: 'Pse besoni?' . Pra cka iu shtyn te besoni qe egziston nje Zot ? Cka iu ka mbushur mendjen top qe egziston nje Zot atje siper ?

    Ps: Nuk e kuptoj pse myslimanet shajne katoliket apo anasjelltas kur te dyja fete i pegjigjen nje Zoti ?

  2. #2
    1.2.3...I
    Anėtarėsuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Atje siper?
    Ku siper?

    Thuhet se zoti ja dha njeriut frymen...dmth eshte krijuesi jone......ateher logjikisht i bie ta kerkojm zotin ketu,tek ne jo,siper apo lart,lol

  3. #3
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga zANė Lexo Postimin
    Atje siper?
    Ku siper?

    Thuhet se zoti ja dha njeriut frymen...dmth eshte krijuesi jone......ateher logjikisht i bie ta kerkojm zotin ketu,tek ne jo,siper apo lart,lol
    Besa jo vec njeriut frymen. Po edhe xixellonjes Driten

  4. #4
    1.2.3...I
    Anėtarėsuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga Lexuesi_ Lexo Postimin
    Besa jo vec njeriut frymen. Po edhe xixellonjes Driten
    lol
    Po pra,ateher se kuptoj qe shofin lart edhe e kerkojn Zotin ne qiell a ku di une....Une mendoj se secili e kemi ne vete,sipas logjikes gjithmone.

  5. #5
    Djalė Drenice Maska e Lexuesi_
    Anėtarėsuar
    18-06-2010
    Vendndodhja
    Ne vendin e ngjarjeve
    Postime
    6,014

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga zANė Lexo Postimin
    lol
    Po pra,ateher se kuptoj qe shofin lart edhe e kerkojn Zotin ne qiell a ku di une....Une mendoj se secili e kemi ne vete,sipas logjikes gjithmone.

    Jo ndoshta kta mendojn qe amerikant i kan nxan xixellonjat e jav kan ngjit ka i Bateri Solare haaaaahahaha

  6. #6
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    21-05-2012
    Postime
    390

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Un jam nje fare 'gjysmebesimtari' pra dhe besoj dhe nuk besoj.
    gjysem???

    gjysem po , gjysem jo dmth mbase ???

    ama dhe ti ore
    shprehu me qarte mo na merakose kot ;p


    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Tani nje pyetje kam une per ju: 'Pse besoni?'
    se jam njeri

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Pra cka iu shtyn te besoni qe egziston nje Zot ? Cka iu ka mbushur mendjen top qe egziston nje Zot atje siper ?
    ???
    per cfare zoti e ke ti muhabetin qe te mos keqkuptohemi

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Ps: Nuk e kuptoj pse myslimanet shajne katoliket apo anasjelltas kur te dyja fete i pegjigjen nje Zoti ?
    po fe hesapi ore
    as "zoti i tyre" sve dore ne ceshtje

  7. #7
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Keni 'marshallah' ndjenje humori. Tani un them tjeter gje ju kapeni me xixellonja e me fjale larte apo poshte.
    Ca t bej une qe nuk di t bej te zgjuarin neper postime

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    O digit nuk e di a besoj...pra SNUK. Pastaj ta dija un per ca zoti behej fjale do isha besimtar i devotshem.

  9. #9
    i/e regjistruar Maska e mitjuk
    Anėtarėsuar
    19-05-2005
    Vendndodhja
    Monaco
    Postime
    900

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Zoti sesht posht as lart se ne gjithsi nuk ka posht as lart.Pra zoti eshte kudo ne gjithsi ,ēdo kush ka besimin e vet tek zoti dikush beso dikush nuk beso ēdo kush e ka per vete besoj ndersa ndarjet Musliman e Katolik dihet mjaft mir si jan be dhe ne shqiptart kemi qen Katolik pavarsisht shendrrimit otoman qe na ben per 500 vjet me rradh per te na tjetersuar ok sprish pun nese sdo ket ekstremizma mes popullit katolik dhe asaj musliman sepse historin e dim dhe duhet ta pranojm qe jemi nje dhe fet sduhet te na ndajn klm dhe flm per mirkluptimin
    Sa bukur eshte kur ne shpirt ke gjithmone ngrohtesi. FaLeMiNdErIt.

  10. #10
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    JuliusB,
    Nuk je i vetem,
    ne mesin e shoqerise sone kemi shume nga ata qe nuk jane plotesisht te bindur ne besimin e tyre,
    vertet nje pjese nga njerezit fene ose besimin e kane te trasheguar dhe si trashegimi familjare mendojne se besojn ose i perkasin nje besimi te tyre.
    Ajo gjysma e Juaj qe ju besoni eshte bindja e deshmuar ne ju, ngase thelle besoni qe posedoni shpirtin, pra nje gje qe e kemi ne vete dhe asnjeher nuk do ta kuptojm si, pse, cfar e tj.
    Gjysma tjeter qe nuk besoni eshte perdorimi racional i mendjes sidhe venja e saj ne perdorim per te kerkuar krijuesin e gjithe asaj qe shohim dhe nuk e shohim, e gjith asaj qe e prekim dhe nuk e prekim,...
    Ēdo liber ka epilogun e tij, mesazhin e qarte te asaj se cfar deshiron te thot poeti ose autori.
    Prandaj edhe egziston kritiku letrar , artistik e tj.
    Ne leximin e Kur'anit, Inxhilit, Zeburit dhe Teyratit - dhjates se vjeter dhe te re,
    Autori tregon dhe deshmon egzistimin e Tij.
    Neve qe e kemi lexuar, kemi kuptuar se logjika njerezore nuk ariti te zhvillohet deri ne ate shkalle per te shkruar dhe perceptuar te ardhmen.
    Andaj ketu ne keto shpallje e ne vecanti ne Kur'anin famelarte e gjetem jo vetem autorin e librit, por edhe autorin - krijuesin e gjithe asaj qe eshte sistem planetor, e gjith asaj qe ne kete bote i fali shpirtin, jeten, te qenurit si krijese dhe dashe e padashje me bindje te thelle e kuptuam, mesuam dhe besuam se pos kesaj jete egzistoin edhe bota e amshuar ku mbetemi me shprese te prehemi nen meshiren e krijuesit, ngase neve jemi faze kalimtare dhe krijesa te kufizuara ne kete bote.
    Sa me teper qe jam perkushtuar ne besimin tim, aq me teper kam kuptuar nga gjerat qe une vertet asnjeher nuk i kisha ditur, nuk i kisha njohur e tj.
    Besimi eshte ceshtje individuale, personale dhe e drejte e cdo kuj nga ne: te besoj ose te mos besoj,
    por te shprehurit e shehadetit eshte hidaje, eshte shperblim nga vet Perendia. E din Zoti se cili meriton te jete i udhezuar dhe tia mundesoj deklarimin e shehadetit sidhe anasjeltas.
    E imja eshte te lutem qe mbare njereimi te jene te udhezuar drejt rruges se Krijuesit te tyre, te jene te meshiruar nga Vete Zoti sidhe te gjejne kenaqesine, lumturine shpirterore ne te dyja boterat.

    Per hajr muaji i bekuar i Ramazanit,
    Allahu jete e shendet. Inshaallah e kalojm me ibade, dhikr dhe durim.
    urtėsia

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Ibade dhe dhikr jane terme te gjuhes se Kur'anit dhe te gjuhes arabe, ngase ne gjuhen arabe sukur te mos ishte Kur'ani keto fjal nuk do te kishin kuptimin e duhur.
    andaj me lejen Tuaj mitjuk:
    elhamdulilah ne gjuhen shqipe perkthehet: Falenderimi i takon Allahut
    Eshukrulilah ne gjuhen shqipe perkthehet: Falenderimi i takon Allahut

    por fjala hamd ka kuptim te vecant
    kurse shukran = falemnderit
    andaj nuk eshte njesoj njera me tjetren
    sepse hamd perdoret posaqerishit vetem per Allahun kurse shukran falenderim i pergjithshem ndaj njeri tjetrit e tj.
    Eshte e vertet se vetem per deven ne arabisht ka 96 emra, per luanin 74, per ...
    e pranoj se per shume emra na mungojne fjal, por me e bukur dhe me e paster se gjuha shqipe, gjuhe tjeter nuk egziston per mua.
    Andaj lutem per mirkuptim, nuk kam per qellim arabizimin, nuk mbroj dhe nuk mbeshtes pervetesimin e kulturave tjera si ne veshje e tj dhe te leme anash kulturen tone.

    dhikr eshte leximi i kuranit por nuk eshte lexim
    dhikr eshte te kerkuarit falje por nuk eshte falje
    dhikr eshte te permendurit e fjaleve subhanallah, elhamdulilah, Allahu Ekber dhe La ilahe ilallah por nuk eshte vetem kjo,
    dhikr dmth te komunikojsh me Allahun xh.sh. ne gjuhen e Kur'anit ashtu sic i zbriti Muahamedit alejhi selam.
    edhe ne fene Islame kemi terme internacionale te cilet nuk mund te perkthehem denjesisht ne gjuhen tone.

    Andaj mitjuk, nuk do te thote se gjithe mjeket jane latin ose romak nese diagnozat i shkruajne ne gjuhen latine, nese emrat nga anatomia e njeriut i shqiptojne ne gjuhen latine, ...
    pastaj kisha pas deshire te dij si mund ta perkthej ne shqip fjalen aleluja ?
    edhe ne shqiperi kemi shume italizma e amerikanizma por nuk jemi as italian dhe as amerikan - por jemi dhe mbetemi shqipetar.

    Habitem si nuk ju la pershtypje permbajtja e asaj qe kam shkruar por perdorimi i arabizmave.

    Kurse kam 2 pyetje per ju mitjuk:
    1. Nese Krishti me origjine eshte hebrej dhe u denua me vdekje nga Romaket, si mbeti qe henrenjt te hjekin dore nga ai dhe romaket ta pervetesojne. dhe
    2. kush jane te krishtere: katoliket apo ortodokset ?
    urtėsia

  12. #12
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Tolstoit ju ka drejtuar nje mik i tij biokimisht me pyetjen: si mund ta ma dokumentosh egzistencen e zotit?
    pyet tolstoi : ti je biokimist thua,dhe shikon ne mikroskop me miljona mikroorganizma ne llupen e tij?
    Po- i pergjigjet biokimisti
    Ca mendon,jan te vetedieshem mikroorganizmat per egzistencen tende dhe vezhgimin tend?!

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    Tolstoit ju ka drejtuar nje mik i tij biokimisht me pyetjen: si mund ta ma dokumentosh egzistencen e zotit?
    pyet tolstoi : ti je biokimist thua,dhe shikon ne mikroskop me miljona mikroorganizma ne llupen e tij?
    Po- i pergjigjet biokimisti
    Ca mendon,jan te vetedieshem mikroorganizmat per egzistencen tende dhe vezhgimin tend?!
    Problemi esh se ne nuk jemi mikro organizma dhe mikroorganizmat nuk kane vetedije...po un po pyes psh ti si person : Cte shtyn qe te ben te besosh ?

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anėtarėsuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Fatkeqesisht sa me shume qe deshiroj vertet te besoj ne Zot, e filloj shikoj dokumentare rreth shkences, evoluimit, aq me shume binden per te kunderten. Me vjen inat shume. Akoma nje pikepyetje e madhe...
    Feelings change - memories don't.

  15. #15
    i/e regjistruar Maska e urtesia
    Anėtarėsuar
    22-08-2006
    Vendndodhja
    Ne Dardani -Iliride
    Postime
    431

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    خَتَمَ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ

    All-llahu ua mbylli atyre zemrat, veshėt e tyre dhe nė tė pamurit e tyre ka njė perde, e ata kanė njė dėnim tė madh.

    Kaptina Bekare verseti nr. 7
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 10-07-2013 mė 21:17
    urtėsia

  16. #16
    i/e regjistruar Maska e teta
    Anėtarėsuar
    25-10-2005
    Postime
    2,005

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Problemi esh se ne nuk jemi mikro organizma dhe mikroorganizmat nuk kane vetedije...po un po pyes psh ti si person : Cte shtyn qe te ben te besosh ?

    julius ja po tregoi besimin tim apo bindjen time per nje egzistencen e dickaje qe po e quajm zot

    po e shpjegoi ne kendveshtrimin medicinal...per nje funkcionim te nje organi ne organizem eshte nje funkcion,bukur shum...,por ai organ ka edhe shum shum mekanizma kompenzator aq perfekt qe zevendesohet funkcioni primar,qe njeriu nuk e heton se ndodhen keto ndryshime.
    vetem kur i mendoi nganjehere keto fisiologjizma te bllokohet truri nga prefekcioni i te qenit njeri.
    mora vetem shembullin e nje organi tani shumzoje me organizem,shumzoje me gjitha qenjet e gjalla...te gjitha ne prefekcion me natyren dhe mundesin e pershtatjes ne cdo ndryshim te cfardo natyre.

    shoh shpesh national geografik,jeten e kafsheve dhe shpendeve ujore ,mbitokesore ajde se njeriu e paska trurin me te zhvilluar,po ato kush i meson,lere lere se nuk po di si ta pershkruaj me shum..

    per zotin eshte shum te thuhet se ndodhi mrekullia e keto egzistojn.

  17. #17
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    P0Š5r: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga urtesia Lexo Postimin
    خَتَمَ اللَّهُ عَلَى قُلُوبِهِمْ وَعَلَى سَمْعِهِمْ وَعَلَى أَبْصَارِهِمْ غِشَاوَةٌ وَلَهُمْ عَذَابٌ عَظِيمٌ

    All-llahu ua mbylli atyre zemrat, veshėt e tyre dhe nė tė pamurit e tyre ka njė perde, e ata kanė njė dėnim tė madh.
    Eee po ju prandaj besoni nga frika se ca do ju beje " Allahu " po nuk besuat
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga angmokio : 11-07-2013 mė 02:27

  18. #18
    Love all, but trust a few Maska e angmokio
    Anėtarėsuar
    02-09-2011
    Vendndodhja
    AngMoKio
    Postime
    3,928

    Pėr: P0Š5r: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga JuliusB Lexo Postimin
    Eee po ju prandaj besoni nga frika se ca do ju beje " Allahu " po nuk besuat
    Besimi tek Allahu nuk fillon prej arsyes se te pasurit frike prej tij. Adhurohet madheshtia e tij , ai eshte krijuesi dhe ai eshte furnizuesi. Duke adhuruar fillon nje lidhje mes teje dhe krijuesit tend. Kete lidhje nuk e kupton vetem ai qe beson ndaj dhe ai verseti kuranor qe ti citove duhet lexuar me vemendje. Te qenurit besimtar eshte miresi e zotit qe nuk i jepet kujtdo. Une e konsideroj veten me fat qe zoti me ka falur besimin qe kam. Pastaj nese hidhemi tek pyetja jote nese une e kam frike Allahun ? Sigurisht qe po , ama mos harro qe besimtari ndryshe nga jobesimtari nuk ka frike prej asgjeje tjeter pervecse prej tij.
    "And speak kindly to mankind '' Quran - 2:83"

  19. #19
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    Pėr: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga teta Lexo Postimin
    julius ja po tregoi besimin tim apo bindjen time per nje egzistencen e dickaje qe po e quajm zot

    po e shpjegoi ne kendveshtrimin medicinal...per nje funkcionim te nje organi ne organizem eshte nje funkcion,bukur shum...,por ai organ ka edhe shum shum mekanizma kompenzator aq perfekt qe zevendesohet funkcioni primar,qe njeriu nuk e heton se ndodhen keto ndryshime.
    vetem kur i mendoi nganjehere keto fisiologjizma te bllokohet truri nga prefekcioni i te qenit njeri.
    mora vetem shembullin e nje organi tani shumzoje me organizem,shumzoje me gjitha qenjet e gjalla...te gjitha ne prefekcion me natyren dhe mundesin e pershtatjes ne cdo ndryshim te cfardo natyre.

    shoh shpesh national geografik,jeten e kafsheve dhe shpendeve ujore ,mbitokesore ajde se njeriu e paska trurin me te zhvilluar,po ato kush i meson,lere lere se nuk po di si ta pershkruaj me shum..

    per zotin eshte shum te thuhet se ndodhi mrekullia e keto egzistojn.
    Pikerisht keto jane disa nga arsyet qe me shtyjne te besoj, po serish po te vesh re ne ditet e sotme njeriu ka arritur te krijoje sekuenca ADN-je, eshte ne gjendje te krijoje inteligjence artificiale qe konsideroheshin si pune e shenjte dhe dora e Zotit por ne ditet e sotme sikur nuk duket dhe aq shume dore Zoti....thjesht gjera te arritshme dhe nga niveli njerezor...

  20. #20
    i/e regjistruar Maska e JuliusB
    Anėtarėsuar
    06-08-2012
    Vendndodhja
    Tirane
    Postime
    620

    P0Š5r: Per: Me sqaroni dicka nese doni !

    Citim Postuar mė parė nga angmokio Lexo Postimin
    Pastaj nese hidhemi tek pyetja jote nese une e kam frike Allahun ? Sigurisht qe po , ama mos harro qe besimtari ndryshe nga jobesimtari nuk ka frike prej asgjeje tjeter pervecse prej tij.
    Mos me thuaj qe ti nuk ke frike kur nje i afermi jot ndodhet rende i shtruar ne spital, apo femija yt po udheton ne nje dite me furtune bore pra me kohe shume te keqe kur makinen e drejton nje pjanec, apo kur sheh qe skuadra jote ndodhet prane pesimit te golit e shume e shume raste te tjera. Frika per mendimin tim eshte dicka prej te ciles nuk mund te shpetohet.
    Po kur vjen frika prej Krijuesit me duket me shume si pune diktatori pasi pse duhet ta kem frike une ate qe me krijoi kur ai 'rrezaton vetem miresi e dashuri'..Pra pse ta kem une frike Zotin ?

Faqja 0 prej 3 FillimFillim 12 FunditFundit

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •