Close
Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 286
  1. #21
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    Nothing's free in this world !!!

  2. #22
    i/e larguar Maska e ermal80
    Anëtarësuar
    24-11-2002
    Vendndodhja
    forumi shqiptar
    Postime
    304
    te shqiptoj me krenari fjalen shqiptar

  3. #23
    i/e regjistruar Maska e Miss*Naughty*TR
    Anëtarësuar
    29-05-2003
    Vendndodhja
    Londer
    Postime
    50
    Me ka mesuar qe prinderit dhe familja jane gjerat me te shtrenjte ne bote dhe te bej te pamunduren per ato, kam gjetur nje shoqje shume te ngushte qe e besoj 100% ne gjitha anet, kam mesuar anglishten dhe gjermanishten dhe kam harruar italishten, to be more responsible, te jem krenare qe jam SHQIPTARE dhe krenare ndaj vetes dhe familjes time, mos ti harroj tradidat e SHQIPERISE edhe pse jam ne Evrope, te shijoj jeten me shume sepse njehere jetojme, te jem kind, ndihmuese dhe e durueshme me njerezit.
    Dhe kam mesuar qe emigrimi te krijone dhimbje shpirterore per ATDHEUN E DASHUR

    TE DUA SHQIPERI

    Bruna xxx

  4. #24
    PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
    Anëtarësuar
    07-06-2002
    Vendndodhja
    Chelsea
    Postime
    1,688
    1/Krenar qe jam Shqiptar

    2/Te di vlerat e prinderit

    3/Te gjith situat vetem

    dhe te kthehesha nga nje wimp qe kam qen kur isha 10 vjec ne nje hardnut tani ne moshen qe kam
    Jam JETUS jo TREGUS!.

  5. #25
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    06-06-2003
    Postime
    13
    Me ka mesuar te mbijetoj vetmine
    Me ka mesuar te jetoji dhe dashuroji like there is no tomorow
    Me ka mesuar te ti them vetes "YES I CAN"
    Me ka bere te qaji se here e shikoji Tom Hank's movie "Cast Away" pasi veten e kujtoji

  6. #26
    i/e regjistruar Maska e Tonito Brigante
    Anëtarësuar
    12-03-2003
    Vendndodhja
    China
    Postime
    19
    Emigrimi me ka mesuar qe te perballohem me te miren dhe te
    keqen,te luftoj per te arritur gjithcka qe kam piksynim ne jete dhe mos te dorzohem kurre.
    The world is your's Chico with everything in it

  7. #27
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    Ej o cuna dolet te gjith te perkryer ju. A ka munci ti leni icik ato nr e telefonit please???

  8. #28
    mes jetes e vdekjes Maska e kristal
    Anëtarësuar
    10-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    176
    Atdheu.


    Pyetja se cfare kemi mesuar eshte shume interesante por do te kisha deshire qe kjo te behej ne dy aspekte ate negativ SEe pari e pastaj pozitiv.


    Por kjo varet nga shume faktor qe te jepet nje pergjigje me e sakte,dekumenti si faktor integrimi,prefesioni,dhe mjedisi ku jeton.
    Po kenaqem qe po shikoj disa anetare qe paskan mesuar gjuhen e shpresoj te mos jete gjuhe rrugesh,qe i perafrohet asaj indiane qe thone.....
    TERTI TU,TERTI TRI.

    Dekumenti nuk eshte nga me te rendesishmet se kam pare shume te ketij lloji,qe bredhin rrugeve te londres e u rrofte kartoni.
    Me beri cudi nje anetare qe nuk po ja them emrin duke u shprehur se anglia i kisht sjelle te gjitha te mirat,e kishte bere intelektuale,por kishte harruar se dashuronte nje te huaj,dhe sygjeronte dhe femrat e tjera te bejne te njejten gje,por kete e kishte harruar ta thoshte ............cfare te keqe mesum ne emigrim.

    Emigracioni te meson gjuhen shqipe me mire se e kemi ditur me pare...
    Na meson dhimjen per ata qe nuk kane patur............

    Dhe kuptimin familje.................

    Zoti na ndihmofte ne riatdhesim.

  9. #29
    i/e regjistruar Maska e leci
    Anëtarësuar
    14-01-2003
    Vendndodhja
    Goetheanum,Italy
    Postime
    1,742
    Shoh se per shumicen i ka mesuar te vleresoje familjen dhe atdheun.
    jane disa nga gjerat me te bukura qe kemi.
    gjera te kqija na ka mesuar rracismin.mosperfilljen,dyshimin,vetmine etj.
    nje person nga keto eksperienca del me i forte ne jete.
    mua me ka mesuar edhe te gatuaj.
    jam bere guzhinier i persosur.sidomos ju qe jeni nga anglia dhe gjermania na beni ndonje visite kendej nga italia.
    pershendetje te gjitheve
    Quod timor cladis.
    Sed intuitum amet elit vitae est

  10. #30
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    nje gjo e keqe qe me ka mesuar emigracioni esht qe te jem pak rraciste ne kuptimin qe nuk me pelqen qe te shoh goca apo cuna shqiptar qe shoqerohen me te huaj!

  11. #31
    *Forever* Maska e malli
    Anëtarësuar
    24-09-2002
    Vendndodhja
    Antwerpen
    Postime
    668
    Ti ndoshta ke qene ne rraciste qe ne shqiperi me duket, sma ha mendja te kete mesuar ty emigrimi diçka te tille , sepse ndoshta i qellon fati motres ose vllait tend me nje te huaj.
    Jo rraciste jemi te gjith nje gjak
    bye roza
    **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

  12. #32
    olta
    Anëtarësuar
    20-06-2003
    Vendndodhja
    uk
    Postime
    34
    me ka shpejguar perfundimisht shprehjen Guri i rende ne vend te vete.ju thoni eksperince Per cfare eksperience e keni fjalen se si jetohet ne vehtmi ne poshtersi se si mbijehtohet ne nje vend qe ste perket dhe gjithe qelizat e trupit tend kerkojne token meme .
    I do not need that bloody experience I just want to escape sepse kam vetem nje jete o njerez
    globi

  13. #33
    i/e larguar
    Anëtarësuar
    15-02-2003
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    514
    Kudo ku ndodhesh njerezit jane njelloj.

    Kam qene ne KENIA per 8 muaj. Ne fillim me lidhi puna, pastaj shoqeria. Ata merrnin fryme si une, dhe gjakun e kishin te kuq si une, "nuk e dija",! e dinin se ku ndodhej ALBANIA. RESPEKT PER NJERIUN.

    Ne Angli u tregova ku ndodhej ALBANIA, dhe mesova " qesh e qaj nuk ka pse ti hapesh kurkujt...je vetem...dhe nena te lindi vetem, prandaj luaji komet qe te bluajne dhembet"...

  14. #34
    BeAuTiFuL Maska e roza
    Anëtarësuar
    20-01-2003
    Vendndodhja
    londer
    Postime
    263
    malli: un thash rraciste jo per ngjyren apo background-in e njerzve motra, sepse un kam shoqe nga shtete te ndryshme por thash qe nuk me pelqen qe ne shqiptaret(cuna apo goca) te dalim me te huaj ,qofshin te bardh apo te zinj qe keshtu nuk kisha se si te isha rraciste (ne kete kuptim e theksoj) qe ne shqipri. dhe sa per motren e kam te fejume kurse vella nuk kam.

    shnet malli

  15. #35
    SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
    Anëtarësuar
    12-05-2002
    Vendndodhja
    UK
    Postime
    550
    te imigrosh eshte njelloj sikur te lindesh edhe nje here prej fillimi.

    sepse te emigrosh, fillon te mesosh kulture te re, gjuhe te re, edhe pse jo emigrohesh ne nje jete te re, thjesht na hapen dritare te reja. si i thone nje fjale si te jete vendi behet kuvendi, pra jemi nje disi njerez i rinj (smund te themi 'krejt' sepse ka nga ato qe i ruajne njesite e mira nga vendi jone).

    kam mesuar shume gjera qe sdo ti kisha mesuar ndonjeher ne shqiperi, si psh, te jem shum me e qilter, nese bej diqka, e bej sepse dua e jo sepse kshtu done njerezit.
    imigrimi ne shumicen e rasteve ka bere njerezit me atdhetar.
    kemi pare jeten me nje sy tjeter, ku gjithcka eshte e mundur.
    duke jetuar ne disa vende te ndyshme, na ben te shikojme qa ehste mir e qa eshte keq. mesojme te gjitha vlerat e jetes, me te keqijat edhe me te mirat. pastaj kemi edhe zgjidhje.

  16. #36
    Authentic Maska e DeuS
    Anëtarësuar
    08-06-2003
    Postime
    2,319
    Kisha degjuar qe kurbeti te shkaterronte por ambicia per te shetitur boten nuk me stepte nga fajle te tilla.
    Emigrimi me ka mesuar :
    1 Ti puth kembet plakes e plakut per gjithcka qe kane bere per ne biles dhe per keshillat e te rrahurat.
    2 Ta vleresoj vendin tim dhe ta besoj Naimin kur thoshte se balta eshte me e embel se mjalta.
    3 Te kuptosh se cdo te thote te vuash e mos ta caj koken kush per ty dhe ta kuptosh qe gomarin e nxjerr vetem i zoti nga balta..
    4 Te mesoj qe ne jete shoket jane shume te rralle..
    5 Te mesoj se sa dashuri paskam pasur per familjen ,shoqerine,fisin etj
    6 Te mesoj qe guri i rende peshon ne vend te vet
    7 Dhe nja dy gjuhe te huaja

  17. #37
    Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
    Anëtarësuar
    12-09-2002
    Vendndodhja
    në realitetin e hidhur
    Postime
    2,202
    Citim Postuar më parë nga DeuS
    Kisha degjuar qe kurbeti te shkaterronte por ambicia per te shetitur boten nuk me stepte nga fajle te tilla.
    Emigrimi me ka mesuar :
    1 Ti puth kembet plakes e plakut per gjithcka qe kane bere per ne biles dhe per keshillat e te rrahurat.
    2 Ta vleresoj vendin tim dhe ta besoj Naimin kur thoshte se balta eshte me e embel se mjalta.
    3 Te kuptosh se cdo te thote te vuash e mos ta caj koken kush per ty dhe ta kuptosh qe gomarin e nxjerr vetem i zoti nga balta..
    4 Te mesoj qe ne jete shoket jane shume te rralle..
    5 Te mesoj se sa dashuri paskam pasur per familjen ,shoqerine,fisin etj
    6 Te mesoj qe guri i rende peshon ne vend te vet
    7 Dhe nja dy gjuhe te huaja

    Deus kurbeti mbi ty paska vepruar mrekullisht!

  18. #38
    Betimi i Hipokratit
    Anëtarësuar
    05-06-2004
    Postime
    1,081
    eh edhe pse jo plot dy vjet ne emigrim kam mesuar jo pak nga kjo jete e egere mergimtarit.dikur ne gjimnaz bera nje hartim qe profesori i lendes e lexoi ne klase .ishte teme e lire dhe une zgjodha temen guri rende peshon ne trojet e veta. o moj zemer me mire plac kur me kujton atdheun e lashte.keshtu mallkonin arbereshet e italise kur sillnin ne mend atdheun e tyre.mallkuan shkuj me vone edhe shume shqiptare te shprengulur shkretetirave te anadollit.mallkojne sot nje numer i madh shqiptaresh qe kaluan oqeanin per nje jete me te mire.une dikur vetem e lexoja dhe mundohesha te kutpoj migrimin por edhe pse kisha ndonje njeri qe e njifja qe ishte larg dhe per te afermit e ti kishte vetem mall perseri sarrita ta ndjej sic po e ndjej tani.po i kethehem temes se mbase devijova pak.
    cfare mesova nga emigrimi?
    mesova se sa mire qenka te jesh shqiptare te kesh identitetine tend.mesova qe me teper te perkushtohem dhe tju ndihmoj me aq sa mundem bashkatdhetareve te mi.mesova se nuk eshte gjithcka paraja.mesova qe njeriu deri ne fund te jetes duhet te punoje.pra jo qe si dija por ketu arrita ti mesoj me mire.
    The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

  19. #39
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    19-06-2003
    Postime
    2,796
    mesova qe shqiptaret jemi popull i mallkuar dhe pa fat.

  20. #40
    www.trebit.com Maska e Xemlo
    Anëtarësuar
    20-09-2004
    Postime
    460
    Citim Postuar më parë nga FierAlda143
    mesova qe shqiptaret jemi popull i mallkuar dhe pa fat.
    Kurse une mesova qe ne shqiptaret jemi popull kot dhe jo i mallkuar dhe i pafat si thua ti. Nuk jemi ne gjendje te cajme.... Dhe eshte e kote ti veme fajin racizmit apo ku di une. E kemi ne tru fillimisht ate bllokimin, pastaj gjerat e tjera bejne te veten.

    Ah po, mesova dhe gjuhe te huaj

Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema të Ngjashme

  1. Çfarë keni mësuar nga filmat që keni parë gjatë jetës tuaj?
    Nga ^Pretty_Girl^ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 04-03-2024, 07:56
  2. Çfarë ju ka mësuar jeta?
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 509
    Postimi i Fundit: 17-12-2023, 19:52
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Meditime të krishtera
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 135
    Postimi i Fundit: 16-06-2007, 18:36
  5. Justin Dëshmori: Apologjia e parë
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •