Close
Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 40 prej 286
 1. #21
  BeAuTiFuL Maska e roza
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  londer
  Postime
  270
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Nothing's free in this world !!!

 2. #22
  i/e larguar Maska e ermal80
  Antarsuar
  24-11-2002
  Vendndodhja
  forumi shqiptar
  Postime
  305
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  te shqiptoj me krenari fjalen shqiptar

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Miss*Naughty*TR
  Antarsuar
  29-05-2003
  Vendndodhja
  Londer
  Mosha
  32
  Postime
  50
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me ka mesuar qe prinderit dhe familja jane gjerat me te shtrenjte ne bote dhe te bej te pamunduren per ato, kam gjetur nje shoqje shume te ngushte qe e besoj 100% ne gjitha anet, kam mesuar anglishten dhe gjermanishten dhe kam harruar italishten, to be more responsible, te jem krenare qe jam SHQIPTARE dhe krenare ndaj vetes dhe familjes time, mos ti harroj tradidat e SHQIPERISE edhe pse jam ne Evrope, te shijoj jeten me shume sepse njehere jetojme, te jem kind, ndihmuese dhe e durueshme me njerezit.
  Dhe kam mesuar qe emigrimi te krijone dhimbje shpirterore per ATDHEUN E DASHUR

  TE DUA SHQIPERI

  Bruna xxx

 4. #24
  PEDAGOG Maska e Pyes_Lotin
  Antarsuar
  07-06-2002
  Vendndodhja
  Chelsea
  Postime
  1,691
  Faleminderit
  0
  5 falenderime n 5 postime
  1/Krenar qe jam Shqiptar

  2/Te di vlerat e prinderit

  3/Te gjith situat vetem

  dhe te kthehesha nga nje wimp qe kam qen kur isha 10 vjec ne nje hardnut tani ne moshen qe kam
  Jam JETUS jo TREGUS!.

 5. #25
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  06-06-2003
  Postime
  13
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Me ka mesuar te mbijetoj vetmine
  Me ka mesuar te jetoji dhe dashuroji like there is no tomorow
  Me ka mesuar te ti them vetes "YES I CAN"
  Me ka bere te qaji se here e shikoji Tom Hank's movie "Cast Away" pasi veten e kujtoji

 6. #26
  i/e regjistruar Maska e Tonito Brigante
  Antarsuar
  12-03-2003
  Vendndodhja
  China
  Mosha
  37
  Postime
  19
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Emigrimi me ka mesuar qe te perballohem me te miren dhe te
  keqen,te luftoj per te arritur gjithcka qe kam piksynim ne jete dhe mos te dorzohem kurre.
  The world is your's Chico with everything in it

 7. #27
  BeAuTiFuL Maska e roza
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  londer
  Postime
  270
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ej o cuna dolet te gjith te perkryer ju. A ka munci ti leni icik ato nr e telefonit please???

 8. #28
  mes jetes e vdekjes Maska e kristal
  Antarsuar
  10-06-2003
  Vendndodhja
  uk
  Mosha
  42
  Postime
  179
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  Atdheu.


  Pyetja se cfare kemi mesuar eshte shume interesante por do te kisha deshire qe kjo te behej ne dy aspekte ate negativ SEe pari e pastaj pozitiv.


  Por kjo varet nga shume faktor qe te jepet nje pergjigje me e sakte,dekumenti si faktor integrimi,prefesioni,dhe mjedisi ku jeton.
  Po kenaqem qe po shikoj disa anetare qe paskan mesuar gjuhen e shpresoj te mos jete gjuhe rrugesh,qe i perafrohet asaj indiane qe thone.....
  TERTI TU,TERTI TRI.

  Dekumenti nuk eshte nga me te rendesishmet se kam pare shume te ketij lloji,qe bredhin rrugeve te londres e u rrofte kartoni.
  Me beri cudi nje anetare qe nuk po ja them emrin duke u shprehur se anglia i kisht sjelle te gjitha te mirat,e kishte bere intelektuale,por kishte harruar se dashuronte nje te huaj,dhe sygjeronte dhe femrat e tjera te bejne te njejten gje,por kete e kishte harruar ta thoshte ............cfare te keqe mesum ne emigrim.

  Emigracioni te meson gjuhen shqipe me mire se e kemi ditur me pare...
  Na meson dhimjen per ata qe nuk kane patur............

  Dhe kuptimin familje.................

  Zoti na ndihmofte ne riatdhesim.

 9. #29
  i/e regjistruar Maska e leci
  Antarsuar
  14-01-2003
  Vendndodhja
  Goetheanum,Italy
  Postime
  1,747
  Faleminderit
  0
  7 falenderime n 7 postime
  Shoh se per shumicen i ka mesuar te vleresoje familjen dhe atdheun.
  jane disa nga gjerat me te bukura qe kemi.
  gjera te kqija na ka mesuar rracismin.mosperfilljen,dyshimin,vetmine etj.
  nje person nga keto eksperienca del me i forte ne jete.
  mua me ka mesuar edhe te gatuaj.
  jam bere guzhinier i persosur.sidomos ju qe jeni nga anglia dhe gjermania na beni ndonje visite kendej nga italia.
  pershendetje te gjitheve
  Quod timor cladis.
  Sed intuitum amet elit vitae est

 10. #30
  BeAuTiFuL Maska e roza
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  londer
  Postime
  270
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  nje gjo e keqe qe me ka mesuar emigracioni esht qe te jem pak rraciste ne kuptimin qe nuk me pelqen qe te shoh goca apo cuna shqiptar qe shoqerohen me te huaj!

 11. #31
  *Forever* Maska e malli
  Antarsuar
  24-09-2002
  Vendndodhja
  Antwerpen
  Mosha
  39
  Postime
  668
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  Ti ndoshta ke qene ne rraciste qe ne shqiperi me duket, sma ha mendja te kete mesuar ty emigrimi dika te tille , sepse ndoshta i qellon fati motres ose vllait tend me nje te huaj.
  Jo rraciste jemi te gjith nje gjak
  bye roza
  **Gezimi , lumturia, deshperimi dhe loti im varet nga ti.

 12. #32
  olta
  Antarsuar
  20-06-2003
  Vendndodhja
  uk
  Postime
  34
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  me ka shpejguar perfundimisht shprehjen Guri i rende ne vend te vete.ju thoni eksperince Per cfare eksperience e keni fjalen se si jetohet ne vehtmi ne poshtersi se si mbijehtohet ne nje vend qe ste perket dhe gjithe qelizat e trupit tend kerkojne token meme .
  I do not need that bloody experience I just want to escape sepse kam vetem nje jete o njerez
  globi

 13. #33
  i/e larguar
  Antarsuar
  15-02-2003
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  514
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime
  Kudo ku ndodhesh njerezit jane njelloj.

  Kam qene ne KENIA per 8 muaj. Ne fillim me lidhi puna, pastaj shoqeria. Ata merrnin fryme si une, dhe gjakun e kishin te kuq si une, "nuk e dija",! e dinin se ku ndodhej ALBANIA. RESPEKT PER NJERIUN.

  Ne Angli u tregova ku ndodhej ALBANIA, dhe mesova " qesh e qaj nuk ka pse ti hapesh kurkujt...je vetem...dhe nena te lindi vetem, prandaj luaji komet qe te bluajne dhembet"...

 14. #34
  BeAuTiFuL Maska e roza
  Antarsuar
  20-01-2003
  Vendndodhja
  londer
  Postime
  270
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 her n 1 postim
  malli: un thash rraciste jo per ngjyren apo background-in e njerzve motra, sepse un kam shoqe nga shtete te ndryshme por thash qe nuk me pelqen qe ne shqiptaret(cuna apo goca) te dalim me te huaj ,qofshin te bardh apo te zinj qe keshtu nuk kisha se si te isha rraciste (ne kete kuptim e theksoj) qe ne shqipri. dhe sa per motren e kam te fejume kurse vella nuk kam.

  shnet malli

 15. #35
  SiMp^tIkJa Maska e Enkela B.
  Antarsuar
  12-05-2002
  Vendndodhja
  UK
  Postime
  550
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  te imigrosh eshte njelloj sikur te lindesh edhe nje here prej fillimi.

  sepse te emigrosh, fillon te mesosh kulture te re, gjuhe te re, edhe pse jo emigrohesh ne nje jete te re, thjesht na hapen dritare te reja. si i thone nje fjale si te jete vendi behet kuvendi, pra jemi nje disi njerez i rinj (smund te themi 'krejt' sepse ka nga ato qe i ruajne njesite e mira nga vendi jone).

  kam mesuar shume gjera qe sdo ti kisha mesuar ndonjeher ne shqiperi, si psh, te jem shum me e qilter, nese bej diqka, e bej sepse dua e jo sepse kshtu done njerezit.
  imigrimi ne shumicen e rasteve ka bere njerezit me atdhetar.
  kemi pare jeten me nje sy tjeter, ku gjithcka eshte e mundur.
  duke jetuar ne disa vende te ndyshme, na ben te shikojme qa ehste mir e qa eshte keq. mesojme te gjitha vlerat e jetes, me te keqijat edhe me te mirat. pastaj kemi edhe zgjidhje.

 16. #36
  Authentic Maska e DeuS
  Antarsuar
  08-06-2003
  Postime
  2,321
  Faleminderit
  0
  17 falenderime n 15 postime
  Kisha degjuar qe kurbeti te shkaterronte por ambicia per te shetitur boten nuk me stepte nga fajle te tilla.
  Emigrimi me ka mesuar :
  1 Ti puth kembet plakes e plakut per gjithcka qe kane bere per ne biles dhe per keshillat e te rrahurat.
  2 Ta vleresoj vendin tim dhe ta besoj Naimin kur thoshte se balta eshte me e embel se mjalta.
  3 Te kuptosh se cdo te thote te vuash e mos ta caj koken kush per ty dhe ta kuptosh qe gomarin e nxjerr vetem i zoti nga balta..
  4 Te mesoj qe ne jete shoket jane shume te rralle..
  5 Te mesoj se sa dashuri paskam pasur per familjen ,shoqerine,fisin etj
  6 Te mesoj qe guri i rende peshon ne vend te vet
  7 Dhe nja dy gjuhe te huaja

 17. #37
  Promete (i lidhur) Maska e Kryeplaku
  Antarsuar
  12-09-2002
  Vendndodhja
  n realitetin e hidhur
  Mosha
  36
  Postime
  2,153
  Faleminderit
  29
  28 falenderime n 25 postime
  Citim Postuar m par nga DeuS
  Kisha degjuar qe kurbeti te shkaterronte por ambicia per te shetitur boten nuk me stepte nga fajle te tilla.
  Emigrimi me ka mesuar :
  1 Ti puth kembet plakes e plakut per gjithcka qe kane bere per ne biles dhe per keshillat e te rrahurat.
  2 Ta vleresoj vendin tim dhe ta besoj Naimin kur thoshte se balta eshte me e embel se mjalta.
  3 Te kuptosh se cdo te thote te vuash e mos ta caj koken kush per ty dhe ta kuptosh qe gomarin e nxjerr vetem i zoti nga balta..
  4 Te mesoj qe ne jete shoket jane shume te rralle..
  5 Te mesoj se sa dashuri paskam pasur per familjen ,shoqerine,fisin etj
  6 Te mesoj qe guri i rende peshon ne vend te vet
  7 Dhe nja dy gjuhe te huaja

  Deus kurbeti mbi ty paska vepruar mrekullisht!

 18. #38
  Betimi i Hipokratit
  Antarsuar
  05-06-2004
  Mosha
  46
  Postime
  1,081
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime
  eh edhe pse jo plot dy vjet ne emigrim kam mesuar jo pak nga kjo jete e egere mergimtarit.dikur ne gjimnaz bera nje hartim qe profesori i lendes e lexoi ne klase .ishte teme e lire dhe une zgjodha temen guri rende peshon ne trojet e veta. o moj zemer me mire plac kur me kujton atdheun e lashte.keshtu mallkonin arbereshet e italise kur sillnin ne mend atdheun e tyre.mallkuan shkuj me vone edhe shume shqiptare te shprengulur shkretetirave te anadollit.mallkojne sot nje numer i madh shqiptaresh qe kaluan oqeanin per nje jete me te mire.une dikur vetem e lexoja dhe mundohesha te kutpoj migrimin por edhe pse kisha ndonje njeri qe e njifja qe ishte larg dhe per te afermit e ti kishte vetem mall perseri sarrita ta ndjej sic po e ndjej tani.po i kethehem temes se mbase devijova pak.
  cfare mesova nga emigrimi?
  mesova se sa mire qenka te jesh shqiptare te kesh identitetine tend.mesova qe me teper te perkushtohem dhe tju ndihmoj me aq sa mundem bashkatdhetareve te mi.mesova se nuk eshte gjithcka paraja.mesova qe njeriu deri ne fund te jetes duhet te punoje.pra jo qe si dija por ketu arrita ti mesoj me mire.
  The good you do today;people will often forget tomorrow;do good anyway

 19. #39
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  19-06-2003
  Postime
  2,831
  Faleminderit
  4
  14 falenderime n 14 postime
  mesova qe shqiptaret jemi popull i mallkuar dhe pa fat.

 20. #40
  www.trebit.com Maska e Xemlo
  Antarsuar
  20-09-2004
  Postime
  460
  Faleminderit
  0
  3 falenderime n 3 postime
  Citim Postuar m par nga FierAlda143
  mesova qe shqiptaret jemi popull i mallkuar dhe pa fat.
  Kurse une mesova qe ne shqiptaret jemi popull kot dhe jo i mallkuar dhe i pafat si thua ti. Nuk jemi ne gjendje te cajme.... Dhe eshte e kote ti veme fajin racizmit apo ku di une. E kemi ne tru fillimisht ate bllokimin, pastaj gjerat e tjera bejne te veten.

  Ah po, mesova dhe gjuhe te huaj

Faqja 2 prej 15 FillimFillim 123412 ... FunditFundit

Tema t Ngjashme

 1. far ju ka msuar jeta?
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 505
  Postimi i Fundit: 19-04-2017, 06:24
 2. Kontributi i shkenctarve islam n shkenc
  Nga Bleti002 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 3. Meditime t krishtera
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 135
  Postimi i Fundit: 16-06-2007, 18:36
 4. Justin Dshmori: Apologjia e par
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48
 5. cfare keni mesuar nga filmat gjat jetes?
  Nga ^Pretty_Girl^ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 04-12-2002, 11:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •