Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 286 prej 286
  1. #281
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    01-07-2015
    Postime
    2

    Për: Çfarë u ka mësuar emigrimi?

    Për dy vjet kan jetuar me një njeri që e kam dashur me shpirt dhe me zemer dhe jam kujdes në mënyrën më të mirë për te. Në fillim mendova se kam takuar një njeri me te cillin une do te martohem, te formoje familje dhe te ndertoje nje jete se bashku ne Suedi ashtu sic kemi planifikuar para se ai u zhvendos ne Suedi bashke me mua. Por une isha gabim. Kam bere maksimumin tim per ta angazhuar ate ne shoqerine suedese, i kam ndihmuar ne gjuhen suedeze, i kam ndihmuar ate te gjeje praktik dhe vend pune, etj. Disa muaj pasi ai u transferua ketu ai filloi te ndryshoj, u be nje njeri aggressiv dhe shum i ndryshem. Ai nuk tregoj asnje interes ne shkoll te gjuhes, nuk donte ta mesoj gjuhen e vendit, nuk donte te kete femije etj. Me vone ai u be dhunshem, gjithnje e me i dhunshme nga dita ne dite. Krejt ja filloj me sharje dhe me fjale te keqija qe u zhvilluan ne kercenime dhe dhune fizike, dhe me pas kercnimi tij qe une nuk guxhoja ti tregoj askujt dhe as te therrras policine per dhunimet dhe kercenimet e tij.
    Me 26 maj ai mori lejen e qendrimit, te nesermen me 27 maj ai vendosi pa planifikim qe te shkojm ne Kosove me makine. Ne mbremje me 15 qershor ai me hodhi mua nga shtepia dhe shpjegoi se ai kishte nje grua tjeter ketu ne Kosove, pasi kishte planifikuar per ta marr ate ne Suedi edhe se ai me ka shfrytezuar mua per leje qendrimi ne Suedi. Ai me la ne rruge dhe me beri te qarte qe ne qofte se une ja therras policine ose perpiqna ta revokoje lejen e tij te qendrimit ai do te me mbys mua dhe familjen time. Une ne ate moment kam qene ne shok dhe e tmerruar nga fjalet dhe nuk dia ka te shkoj. Isha ne nje fshat 7 km larg nga qendra, por arrita ta gjej nje taxi qe me coi ne aeroportin e Prishtines, aty edhe blera nje bilete fluturimi per tu kthyer ne Suedi. Isha ne aeroport per ma shum qe 12 ore.
    Une e di se eshte e paligjshme per te shfrytezuar dike per nje leje qendrimi, gjithashtu edhe per dhunim dhe kercenim. Une kam pas frike dhe nuk kam pas guxim deri sod te therras policin. Por tani familja ime eshte ne ngjarje edhe jane pas meje. Une kam raportuar te gjitha dhunimet dhe kercenimet qe ai mi ka bere ne polici. Por une nuk mund te fle mire dhe qete duke ditur se ky njeri mund te vije ketu perseri dhe te beje dem mua dhe familjes time. Jam e tmerruar qe do te kthehet ne Suedi dhe te perpiqet te me shkaterroj jeten time. Ky njeri duhet te ndalet te mos shkel kurre token e vendeve te tjera pos Kosoves.

  2. #282
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    25-09-2002
    Vendndodhja
    Mudder
    Postime
    447

    Për: Çfarë u ka mësuar emigrimi?

    Emigrimi na ka mesuar se Shqiperia ne krahasim me vendet ku jetojme na qenkash nje rrumpallhane hesapi

  3. #283
    BeLeGu Maska e KaLajsi
    Anëtarësuar
    19-05-2004
    Vendndodhja
    MiLaNo
    Postime
    365

    Për: Çfarë u ka mësuar emigrimi?

    Citim Postuar më parë nga lisa12 Lexo Postimin
    Mergimi me ka mesuar qe me e embel eshte balta ne shqiperi.....se mjalti ne dhe te huaj
    Po ty ca te plq ma shum , balta , apo mjalti ?!?
    Jufka ime ...

  4. #284
    i/e regjistruar Maska e [Elita]
    Anëtarësuar
    15-02-2013
    Vendndodhja
    Larg!
    Postime
    454

    Për: Çfarë u ka mësuar emigrimi?

    Shume gjera. Nder ta edhe forumet

  5. #285
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    09-01-2017
    Vendndodhja
    Ne plazh
    Postime
    5

    Për: Çfarë u ka mësuar emigrimi?

    Mua me mesoi qe ka edhe njerez te mire ne kete bote krahasuar me Shqiperine ,por puna eshte se prape te merr malli per thashethemaxhinjte ,dembelet,mashtruesit ,genjeshtaret dhe gjuhen shqipe🇦🇱

  6. #286
    Updating.... Maska e Wordless
    Anëtarësuar
    19-06-2002
    Vendndodhja
    Undercover
    Postime
    3,154

    Për: Çfarë u ka mësuar emigrimi?

    Emigrimi më ka mësuar që nostalgjia për atdheun është më e mirë se kthimi atje.
    Ky shtet është ky që është sepse qytetarët tanë janë këta që janë !

  7. Anetarët më poshtë kanë falenderuar Wordless për postimin:

    Neteorm (19-01-2017)

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema të Ngjashme

  1. Çfarë keni mësuar nga filmat që keni parë gjatë jetës tuaj?
    Nga ^Pretty_Girl^ në forumin Tema shoqërore
    Përgjigje: 17
    Postimi i Fundit: 04-03-2024, 07:56
  2. Çfarë ju ka mësuar jeta?
    Nga Albo në forumin Portali i forumit
    Përgjigje: 509
    Postimi i Fundit: 17-12-2023, 19:52
  3. Kontributi i shkenctarëve islam në shkencë
    Nga Bleti002 në forumin Komuniteti musliman
    Përgjigje: 19
    Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
  4. Meditime të krishtera
    Nga NoName në forumin Komuniteti katolik
    Përgjigje: 135
    Postimi i Fundit: 16-06-2007, 18:36
  5. Justin Dëshmori: Apologjia e parë
    Nga Kryeengjelli në forumin Komuniteti orthodhoks
    Përgjigje: 1
    Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •