Close
Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415
Duke shfaqur rezultatin 281 deri 286 prej 286
 1. #281
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  01-07-2015
  Postime
  2
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: far u ka msuar emigrimi?

  Pr dy vjet kan jetuar me nj njeri q e kam dashur me shpirt dhe me zemer dhe jam kujdes n mnyrn m t mir pr te. N fillim mendova se kam takuar nj njeri me te cillin une do te martohem, te formoje familje dhe te ndertoje nje jete se bashku ne Suedi ashtu sic kemi planifikuar para se ai u zhvendos ne Suedi bashke me mua. Por une isha gabim. Kam bere maksimumin tim per ta angazhuar ate ne shoqerine suedese, i kam ndihmuar ne gjuhen suedeze, i kam ndihmuar ate te gjeje praktik dhe vend pune, etj. Disa muaj pasi ai u transferua ketu ai filloi te ndryshoj, u be nje njeri aggressiv dhe shum i ndryshem. Ai nuk tregoj asnje interes ne shkoll te gjuhes, nuk donte ta mesoj gjuhen e vendit, nuk donte te kete femije etj. Me vone ai u be dhunshem, gjithnje e me i dhunshme nga dita ne dite. Krejt ja filloj me sharje dhe me fjale te keqija qe u zhvilluan ne kercenime dhe dhune fizike, dhe me pas kercnimi tij qe une nuk guxhoja ti tregoj askujt dhe as te therrras policine per dhunimet dhe kercenimet e tij.
  Me 26 maj ai mori lejen e qendrimit, te nesermen me 27 maj ai vendosi pa planifikim qe te shkojm ne Kosove me makine. Ne mbremje me 15 qershor ai me hodhi mua nga shtepia dhe shpjegoi se ai kishte nje grua tjeter ketu ne Kosove, pasi kishte planifikuar per ta marr ate ne Suedi edhe se ai me ka shfrytezuar mua per leje qendrimi ne Suedi. Ai me la ne rruge dhe me beri te qarte qe ne qofte se une ja therras policine ose perpiqna ta revokoje lejen e tij te qendrimit ai do te me mbys mua dhe familjen time. Une ne ate moment kam qene ne shok dhe e tmerruar nga fjalet dhe nuk dia ka te shkoj. Isha ne nje fshat 7 km larg nga qendra, por arrita ta gjej nje taxi qe me coi ne aeroportin e Prishtines, aty edhe blera nje bilete fluturimi per tu kthyer ne Suedi. Isha ne aeroport per ma shum qe 12 ore.
  Une e di se eshte e paligjshme per te shfrytezuar dike per nje leje qendrimi, gjithashtu edhe per dhunim dhe kercenim. Une kam pas frike dhe nuk kam pas guxim deri sod te therras policin. Por tani familja ime eshte ne ngjarje edhe jane pas meje. Une kam raportuar te gjitha dhunimet dhe kercenimet qe ai mi ka bere ne polici. Por une nuk mund te fle mire dhe qete duke ditur se ky njeri mund te vije ketu perseri dhe te beje dem mua dhe familjes time. Jam e tmerruar qe do te kthehet ne Suedi dhe te perpiqet te me shkaterroj jeten time. Ky njeri duhet te ndalet te mos shkel kurre token e vendeve te tjera pos Kosoves.

 2. #282
  Perjashtuar
  Antarsuar
  25-09-2002
  Vendndodhja
  Mudder
  Postime
  447
  Faleminderit
  16
  70 falenderime n 64 postime

  Pr: far u ka msuar emigrimi?

  Emigrimi na ka mesuar se Shqiperia ne krahasim me vendet ku jetojme na qenkash nje rrumpallhane hesapi

 3. #283
  BeLeGu Maska e KaLajsi
  Antarsuar
  19-05-2004
  Vendndodhja
  MiLaNo
  Mosha
  36
  Postime
  366
  Faleminderit
  0
  2 falenderime n 2 postime

  Pr: far u ka msuar emigrimi?

  Citim Postuar m par nga lisa12 Lexo Postimin
  Mergimi me ka mesuar qe me e embel eshte balta ne shqiperi.....se mjalti ne dhe te huaj
  Po ty ca te plq ma shum , balta , apo mjalti ?!?
  Jufka ime ...

 4. #284
  i/e regjistruar Maska e [Elita]
  Antarsuar
  15-02-2013
  Vendndodhja
  Larg!
  Postime
  448
  Faleminderit
  23
  28 falenderime n 25 postime

  Pr: far u ka msuar emigrimi?

  Shume gjera. Nder ta edhe forumet

 5. #285
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  09-01-2017
  Vendndodhja
  Ne plazh
  Postime
  5
  Faleminderit
  0
  0 falenderime n 0 postime

  Pr: far u ka msuar emigrimi?

  Mua me mesoi qe ka edhe njerez te mire ne kete bote krahasuar me Shqiperine ,por puna eshte se prape te merr malli per thashethemaxhinjte ,dembelet,mashtruesit ,genjeshtaret dhe gjuhen shqipe🇦🇱

 6. #286
  Updating.... Maska e Wordless
  Antarsuar
  19-06-2002
  Vendndodhja
  Undercover
  Postime
  3,175
  Faleminderit
  12
  198 falenderime n 164 postime

  Pr: far u ka msuar emigrimi?

  Emigrimi m ka msuar q nostalgjia pr atdheun sht m e mir se kthimi atje.
  Ky shtet sht ky q sht sepse qytetart tan jan kta q jan !

 7. Anetart m posht kan falenderuar Wordless pr postimin:

  Lazo (19-01-2017)

Faqja 15 prej 15 FillimFillim ... 5131415

Tema t Ngjashme

 1. far ju ka msuar jeta?
  Nga Albo n forumin Portali i forumit
  Prgjigje: 505
  Postimi i Fundit: 19-04-2017, 06:24
 2. Kontributi i shkenctarve islam n shkenc
  Nga Bleti002 n forumin Komuniteti musliman
  Prgjigje: 19
  Postimi i Fundit: 15-03-2009, 22:29
 3. Meditime t krishtera
  Nga NoName n forumin Komuniteti katolik
  Prgjigje: 135
  Postimi i Fundit: 16-06-2007, 18:36
 4. Justin Dshmori: Apologjia e par
  Nga Kryeengjelli n forumin Komuniteti orthodhoks
  Prgjigje: 1
  Postimi i Fundit: 12-03-2007, 07:48
 5. cfare keni mesuar nga filmat gjat jetes?
  Nga ^Pretty_Girl^ n forumin Tema shoqrore
  Prgjigje: 16
  Postimi i Fundit: 04-12-2002, 11:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •