Arkeologt zbulojn qytezn Maja t fshehur prej shekujsh n xhungln meksikane

21 Qershor 2013 | : Kuriozitete | Autor: Gazeta Shqip

maja

Nj skuadr arkeologsh kan zbuluar nj qytet t lasht t civilizimit Maja q kishte qndruar e fshehur pr shekuj me radh n pyjet e dendura n Meksikn lindore, brenda nj rezervati t vrtet natyror.

maja 2

Sipas Reuters, ekipi i arkeologve, i drejtuar nga Ivan Sprajc, nj profesor i asociuar n Akademin Sllovene t Shkencs dhe Artit, e pagzuan kt qytez me emrin Chactun, q do t thot Gur i Kuq ose Gur i gjer.

Arkeologt zbuluan 15 piramida, mure t gurta, sheshe dhe struktura t tjera q jan karakteristika t qytetrimit Maja, prfshir edhe nj piramid t lart 23 metra. Ata presin q nj zbulim i till t hedh drit rreth mnyrs se si ky civilizim u zhduk rreth mijra vjet m par.

maja 5

Chactun sht i shtrir n nj siprfaqe prej 22 hektars h dhe gjendet rreth 120 kilometra n perndim t qytetit Xpujil. Prpara se t binin n gjurmt e tij, arkeologt ishin duke fotografuar pamjen e mrekullueshme t xhungls, m pas ata kaluan 6 jav pr t sajuar nj rrug rreth 10 milje t gjat prpara se t mbrrinin n qytetin e humbur.

21 qershor 2013 (gazeta-Shqip.com)

http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...len-meksikane/