Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 14
  1. #1
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    18-05-2013
    Vendndodhja
    london
    Postime
    16

    Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Emri:  1,.jpg

Shikime: 2525

Madhësia:  20.3 KB


    Një studim i gjerë ka treguar se është e shëndetshme të kesh fëmijë, ndërsa shëndet më i mirë është vërejtur te prindërit të cilët kanë dy fëmijë.
    Studimi ku janë përfshirë një milionë e gjysmë meshkuj dhe femra, ka zbuluar se të qenit prind ndikon pozitivisht në shëndet. Në fakt, të qenit prind pengon zhvillimin e disa llojeve të kancerit, si edhe sëmundjet e zemrës.

    Megjithatë, shkencëtarët thonë se kjo varet edhe nga numri i fëmijëve që kanë prindërit, ndërsa është treguar se më e shëndetshme është të kesh dy fëmijë, teksa mospasja e fëmijëve, të pasurit e një fëmije ose më shumë se dy, shkakton probleme shëndetësore.

    Shkencëtarët thonë se prindërit me më shumë se dy fëmijë kanë probleme financiare dhe stres emocional, ndërsa ata që kanë një ose nuk kanë fëmijë, janë shumë të lëshuar dhe iu mungon motivimi.

    Studimi ka treguar po ashtu se martesa bëhet më e lumtur, më e plotë dhe më kualitative kur lindin fëmijët. /

  2. #2
    ► ☆☆☆ ◄
    Anëtarësuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mëmëdhe
    Postime
    4,834

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Pervec lumturise,te pasurit dy femije eshte kthyer edhe ne "mode" vitet e fundit.

  3. #3
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Nje goce dhe nje djale jane vertete ne mode. Por goca do kete vella por sdo kete moter, kurse djali do kete moter por s'do kete vella. Pastaj si te tille nuk do te quhen asnjehere teze apo axhe por vetem halle apo daje.

    Me e mira do duhej te ishin 4 femije dhe ate dy goca e dy djem, e kjo do te ishte edhe e mira per natalitetin e kombit.
    Keshtu qe fillojani punes e mos e humbni kohen kot.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  4. #4
    Τρελάρα Maska e Ksanthi
    Anëtarësuar
    22-12-2007
    Vendndodhja
    Στ'αστέρια
    Postime
    2,763

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Keta shkencetaret nuk kane me se te merren ?Vetem budallalleqe lexoj kohet e fundit .

  5. #5
    1.2.3...I
    Anëtarësuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Me e mira do duhej te ishin 4 femije dhe ate dy goca e dy djem, e kjo do te ishte edhe e mira per natalitetin e kombit.
    Keshtu qe fillojani punes e mos e humbni kohen kot.
    Fiks kshtu e mendoj dhe une......Pastaj edhe vet kto studimet se pune lekesh dhe keto me kujtohet para disa viteve kam pas lexu nje studim ku thoshte se familja me e lumtur eshte ajo me 4 femije.Tani qenka bere me dy femije...kush e di pas 5 viteve si do te dali,te besojn ne studime njerezit po deshen,lol

    Me 4 femije edhe pajtohem se eshte me idealja...kurse moda behet sipas mundesis

  6. #6
    1.2.3...I
    Anëtarësuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Citim Postuar më parë nga AlbaneZ Lexo Postimin
    Pervec lumturise,te pasurit dy femije eshte kthyer edhe ne "mode" vitet e fundit.
    Le te rritet pushimi i lindjes...
    Te marrin pagesa shtese per lindjen e femijes...ect ect...te stimulohen njerezit ne forma te ndryshme shife si do te ndryshoj moda

  7. #7
    ► ☆☆☆ ◄
    Anëtarësuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mëmëdhe
    Postime
    4,834

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Le te rritet pushimi i lindjes...
    Te marrin pagesa shtese per lindjen e femijes...ect ect...te stimulohen njerezit ne forma te ndryshme shife si do te ndryshoj moda
    Answer is....
    moda behet sipas mundesis

  8. #8
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Citim Postuar më parë nga zANë Lexo Postimin
    Fiks kshtu e mendoj dhe une......Pastaj edhe vet kto studimet se pune lekesh dhe keto me kujtohet para disa viteve kam pas lexu nje studim ku thoshte se familja me e lumtur eshte ajo me 4 femije.Tani qenka bere me dy femije...kush e di pas 5 viteve si do te dali,te besojn ne studime njerezit po deshen,lol

    Me 4 femije edhe pajtohem se eshte me idealja...kurse moda behet sipas mundesis : D

    Pas ca viteve ndoshta do te behet, dy mace dhe dy qene.

    Ndegjova ne radio nje dialog ku dirigjohej nga nje moderatore dhe flitej per te drejten e marrjes se maces apo qenit ne vendin e punes dhe thuhej se nese koleget jane te pajtimit, atehere mundesh sipas ligjit.
    Pastaj, tregonte se sipas ligjit, nese ke macen apo qenin te semure, mund ta marresh diten e punes te lire dhe te perkujdesesh per te, si te ishte nje femije. Dhe ne ate emision flitej me nje entuziazem me te madh se sa te ishin ne pyetje femijet, mendova me vete: o kemi te bojm me nje entuziazem falso nga ana e moderatores o keta vertete kane vajt per lesh.

    Pastaj, me ka rene ne sy se dyqanet ku shiten ushqimet e kafsheve shtepiake, ne numer jane te njejta me dyqanet per ushqimin e zakonshem, ne mos qofshin te parat ne mazhorance.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  9. #9
    1.2.3...I
    Anëtarësuar
    10-09-2005
    Postime
    1,967

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Citim Postuar më parë nga hot_prinz Lexo Postimin
    Pas ca viteve ndoshta do te behet, dy mace dhe dy qene.

    Ndegjova ne radio nje dialog ku dirigjohej nga nje moderatore dhe flitej per te drejten e marrjes se maces apo qenit ne vendin e punes dhe thuhej se nese koleget jane te pajtimit, atehere mundesh sipas ligjit.
    Pastaj, tregonte se sipas ligjit, nese ke macen apo qenin te semure, mund ta marresh diten e punes te lire dhe te perkujdesesh per te, si te ishte nje femije. Dhe ne ate emision flitej me nje entuziazem me te madh se sa te ishin ne pyetje femijet, mendova me vete: o kemi te bojm me nje entuziazem falso nga ana e moderatores o keta vertete kane vajt per lesh.

    Pastaj, me ka rene ne sy se dyqanet ku shiten ushqimet e kafsheve shtepiake, ne numer jane te njejta me dyqanet per ushqimin e zakonshem, ne mos qofshin te parat ne mazhorance.
    Sa qenke habit
    Entuziazmi nuk eshte aspak fallco mendoj une,kur ke nje kafsh shtepiake lidhesh fort me te,theksohet entuziazmi pastaj akoma me shume nese nuk ke femije,edhe kujdesesh per te tamam si per nje femije....nejse qe mos te flas me shume entuziazem dhe une tashi,lol

    Anyway ky ligji me pelqeka fort
    Pastaj, tregonte se sipas ligjit, nese ke macen apo qenin te semure,mundta marresh diten e punes te lire dhe te perkujdesesh per te, si te ishte nje femije.
    Do zoti ndodh me vertet *urra*

    P.S.Albanez se si u permbajta pa fol per xhesin ketu nje zot e di ,lol

  10. #10
    ► ☆☆☆ ◄
    Anëtarësuar
    26-10-2005
    Vendndodhja
    Mëmëdhe
    Postime
    4,834

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Me mire se e ze lemza

  11. #11
    i/e regjistruar Maska e hot_prinz
    Anëtarësuar
    29-05-2007
    Vendndodhja
    Frankfurt
    Postime
    9,878

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Citim Postuar më parë nga zANë Lexo Postimin
    Sa qenke habit : D
    Entuziazmi nuk eshte aspak fallco mendoj une,kur ke nje kafsh shtepiake lidhesh fort me te,theksohet entuziazmi pastaj akoma me shume nese nuk ke femije,edhe kujdesesh per te tamam si per nje femije....nejse qe mos te flas me shume entuziazem dhe une tashi,lol

    Anyway ky ligji me pelqeka fort
    Do zoti ndodh me vertet *urra* : D

    P.S.Albanez se si u permbajta pa fol per xhesin ketu nje zot e di ,lol

    Tani u habita me t'vertete.

    Nje kolege e punes, njehere me tha ikam 7 qene, 3 maca, 5 minje, 14 bretkoca, e do gjona tjera, nese do mund t'vish ti shiqosh una ia ktheva flm. isha ne kopshtin zologjik muajin e kaluar.
    Prej atehere, kur e shof qe e kam perballe marr rrugen ne te majte apo ne te djathte, apo kthehem prapa.
    tempus fugit, amor manet in aeternum corde

  12. #12
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-12-2010
    Vendndodhja
    ne boten e çudirave
    Postime
    3,776

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Keta shkencetaret koheve te fundit nxjerrin perfundime koti. Lumturia nuk matet me numrin e femijeve.

    Une per vete nuk ndalem me dy. E dua edhe nje vajze patjeter. Une e dua edhe nje e po me deshi zoti, ben qe te jene dy binjake........ Tri vajza!!!!!!!!!!!!!!!!Dhe do tua hidhja ne uje pastaj kete teorine shkencetareve ne fjale , do te isha me e lumtura e planetit..........
    Ndryshuar për herë të fundit nga anita340 : 17-06-2013 më 09:08
    AUTOCHTHONOUS

  13. #13
    i/e regjistruar Maska e Shkenca
    Anëtarësuar
    29-09-2012
    Postime
    1,424

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    mesova arsyen perse prindet e mi ishin(jane) te lumtur
    vec se, femijet e tanishem nuk jane si ato te meparshmit qe ku i leje aty i gjeje, cfare kishin ate vishnin...tani 1 sa 10 e ke...
    ೋღ♥ღೋ ══════════C6H12O6═════════ೋღ♥ღೋ

  14. #14
    i/e regjistruar Maska e mia@
    Anëtarësuar
    11-01-2008
    Vendndodhja
    Twilight Zone...
    Postime
    10,676

    Për: Më të lumtur janë prindërit me dy fëmijë!

    Prandaj jam kaq e lumtur une?!
    Feelings change - memories don't.

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •