Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 3
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  24,799
  Postimet n Bllog
  3

  A sht gati fmija juaj t heq pelenat?

  A sht gati fmija juaj t heq pelenat?


  Emri: 69173.jpg

Shikime: 4111

Madhsia: 23.0 KB

  TIRAN-Mosha 2-3 vje sht m e prshtatshmja pr t msuar dhe zbuluar botn prreth, nj mosh ku fmija kupton vetveten dhe gjrat q e rrethojn. Por, nse prindrit jan shum kufizues ose frenues gjat ksaj moshe, ather ndikojn negativisht tek knaqsia e ndjer nga fmija n zbulimin e bots. Prindrit duhet t marrin masat e nevojshme q ti japin mundsin fmijs t realizoj vetveten.

  Krahas ksaj sht dhe periudha kur fmija heq pelenat dhe mson t shkoj n banj vet. Psikologt na kshillojn t jemi t durueshm, t ndjeshm pr t pritur momentin e duhur n fillimin e ksaj periudhe msimi. Duhen ndjekur mir sinjalet e drguara nga fmija.
  Nse fmija sht i gatshm t tregoj nevojat personale, ather drgon sinjale. Ai fillon t fshihet kur i vjen t shkoj n banj, m pas fillon t tregoj kur i vjen nevoja. Nse fmija ndihet i gatshm pr t shkuar vet n banj, ather duhet t tregohemi shum pozitiv dhe ta motivojm at pr veprimin. Motivimi sht shum i rndsishm pr kt proces, prindrit nuk duhet t ushtrojn presion;, thon psikologt.

  Nse procesin e msimit t fmijs me shkuarjen e rregullt n banj e filloni m hert, nse prindrit nxitojn dhe ushtrojn presion tek fmija ather ai prjeton shum probleme m pas. Periudha e pritjes sht 3 vjet, pra ndonjher mund tju duhet t prisni deri n 3 vjet. Dnimi i fmijs, prdorimi i dhuns, shantazhimi, friksimi i tij thjesht pr lagien e dyshekut apo ndotjen e shtpis e trondit m shum fmijn. Kto veprime t gabuara e bjn fmijn t turpshm, pa iniciativ dhe heqin besim q ka te vetja. Fmija i koncepton kto dnime si dnime t t gjith trupit, nuk i beson njerzve dhe ndihet vazhdimisht i friksuar. N kt mnyr bhet plot ankth dhe frik. Krahas ksaj mund t shfaqen edhe probleme t tjera t sjelljes. Lagia natn apo brja e nevojs s madhe mund t kthehen n veprime t qndrueshme. Belbzimi, agresiviteti, fobia sociale e t tjera mund t shoqrojn tablon e msiprme dhe kshtu fmija bie n depresion. Nse fmija nuk paraqet nj nivel t knaqshm zhvillimi, ky proces mund t filloj m von dhe t zgjas edhe m shum. Prindrit duhet t jen shum t kujdesshm dhe t informuar gjat ksaj periudhe.

  Gjat zhvillimit t fmijs ekzistojn periudha kritike dhe mosha 2-3 vje sht njra prej tyre.
  Marrdhnia e siguris e vendosur mes fmijs dhe prindit apo personit q prkujdeset pr t (dados) prfaqson t gjitha llojet e marrdhnieve t krijuara gjat jets me njerzit e tjer. Par nga ky aspekt, tre vitet e para t jets jan shum t rndsishme n zhvillimin e fmijs.

  Nse fmija ushqehet dhe merr kujdesen dhe dashurin nga nna, atij i rritet besimi tek vetja.

  (d.b/BalkanWeb)
  "Babai i shtetit sht Ismail "Qemali", e zbuloi Edvin shkenctari!"

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Pr: A sht gati fmija juaj t heq pelenat?

  Edhe vajza ime keshtu ben ne fillim shkonte ne nje cep dhe na kthente kurrizin dhe shtrengohej , tani futet ne nje dhome dhe me nxjerr nga dhoma , mbyll deren dhe pastaj del dhe thote kaka, sikur ta thonte perpara mire do ishte...
  Edhee une nuk dua ta forcoj, por e shikoj me mamane time tek habitet , tek thote vajti vajza mbi dy vjece dhe nuk di ta beje ne uturak turp, turp
  Me perpara njerezit i rrisnin femijet me pelena dhe i vinin shpejt mbi uturak...
  Prandaj kam mbetur me sekele une
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Marya
  Antarsuar
  10-05-2009
  Postime
  4,669

  Pr: A sht gati fmija juaj t heq pelenat?

  po me vete vajza gati tre vjec dhe prap nuk do tja heq pampersin, e mbaj mbi 4 ore mbi uturak dhe nuk do e nuk do, them hajde se mbase nuk i vjen per ta bere dhe sa i ve pampersin e leshon, mmmmmmm
  keq keq, tani pres kur te vendos ajo ta heqe , do shkoje ne kopesht ne shtator dhe duhet te jete vete e paster se ndryshe nuk e pranojne, hej bela
  te gjitha i ben , shpuze eshte, vec kete defekt, mmmmmmmmmmm
  Gutta cavat lapidem non vi, sed saepe cadendo

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •