Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 2 prej 2
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  429
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Sa kishte zgjatur rrethimi me i gjate ne histori?

  Cili qytete kishte qene i rrethuar nje kohe te gjate?
  Rrethimi me i gjate ne histori kishte qene rreth viteve 1648-69 ne Krete.
  Ujdhesa kishte qendruar gjate mbizotrimit te qytetit Venedike mbi 400 vjete kur pushtuesit osman vendosen te pushtonin ujdhesen ne vitin 1645.
  Sulltani osman derguan 60 000 njerze deri ne krete dhe per tri vjete turqit zaptuan ujdhesen per vete – keshtu dikur ishte Candia,Heraklion i sotshem.Ushtaret e sulltanit i kushtuan 3 muaj per ta shkatruar burimet e ujit dhe ti nderprejn rruget per mbijetes.
  Gjate 21 viteve rrethimi nga fuqit osmane Candia.
  Mbretrit evropian derguan forcat detare deri te ujdhesa,dhe turqit nuk kishin anije te mjaftuara per ti kthyer ata mbrapa.Dhe ne njifar menyre Candia morri vendosmeri per artikuj te nevojave te para.
  Kur franca kishte mbritur ne Candias 1669 me nje force detare te madhe,ne shikim te pare dukej se ujdhesa ishte veq e shpetuar.Por 900 ton te renda anije me arme eksplodua ne nje fatkeqsi dhe francezet u terhoqen mbrapa.
  Candia mbeti vetum me 3500 pergjegjes dhe depot e zbrasura. Mbas 2 mujave me vone qyteti u dorzua.
  Osmanet rrethuan Candien ne Kret 21 vjet dhe ne funde u detyruan te dorzohen
  Tri rrethimet me te gjata te historise
  Candia (Kreta)……………………………………….1648…………….21 vjete
  Bursa (Turki)…………………………………………..1317-26……….9 vjete
  Solovetskijklostret (Rusi)…………………………1668-76……..8 vjet
  linku.http://imageshack.us/a/img593/5530/skanna00161.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e fegi II
  Anėtarėsuar
  19-10-2012
  Postime
  429
  Faleminderit
  13
  20 falenderime nė 18 postime

  Pėr: Sa kishte zgjatur rrethimi me i gjate ne histori?

  Dinastiia e Qyprlliu me origjinė shqiptare ( Köprülüler ne Turqishte),. E cila ka dhene disa shtetarė tė shquar mbretrise osmane nga shek. XVII- XVIII. themeluesi ėshtė Mehmetit Qyprlliu I lindur rrethe vitit 1575 ne fshatin Rudnik,ne viset shqiptare nga nje kristian,Mehmeti u rekrutua nga devshirim-i dhe hyri ne sherbimin e pallatit ne fillim ne kuzhinat,pastaj ne thesarin perandorak
  http://imageshack.us/a/img197/5591/z...39aj760250.jpg
  Pasi mori nje timar ne fshatin Qypry,ne Anadollin qendror,ai u martua me vajzen e sangjakbeut dhe mori emrin e fundit te vet Qyprylli,ne Anadollin qendror. vezir i madhe nga viti (1656-1661
  Ai nisi nje karriere administrativ ne vazhden e vezirve te medhenj te njepasnjishem,megjithese mori si pjese si spahi ne rrethin e Bagdadit. I emruar guvernatore i Damaskut),ai u lidhe me fatin e Kasem Sulltanit,qka shkatoi hidherime kur kjo e humbi ndikimin e saj; ai ishte ne tokat e tij te Qypryse kur sulltani Mehmeti IV e thiri ne postin e vezirit te madhe ne shtator 1656.gjendja ishte e rende: flota vendekase bllokoi atehere Dardanelet,ne kryeqytet mungonte ushqimi,qmimet po hipnin shume,popullsia ne panik i trembej nje inkursioni kristian mbi qytet.I moshuar,me shume se 70 vjeq,Mehmeti hipi ne postin e vezirit te madh men je eksperince te gjate ne administrate, por edhe ne luftrat e Sarajit,Ai siguroi fuqi te plote, sidomos per te gjithe emertimet e funksionarve te larte
  ,si dhe premtimin e sultanit qe ky `s do t iavinte veshin thashethemeve qe mund te perhapshin ne lidhje me sherbetoret e tij te pare.Me keto kushte perandoria gjate pese vjetve u drejtua men je dore te hekurte.Ai urdhroi qe te vriteshin te gjithe ata qe ishin radhitur kunder tij prape valide sulltanit,pastaj shpertheu nje lufte te eger kunder korrupsionit ; sipas tradites ai beri qe te ekzekutoheshin ne pese vjet 13 mije anetar teadminstrates ose te ulemave,pergjegjesh per shperdorim.Njekosishte, nje kontrolle i rrepte i shpenzimeve,kthimi i thesarit te feudve vakante ose te pushtuara iligalisht lejoi shume i moshuar per t i drejtuar vete operacacionet luftarake,ai ia besoi ato te birit, Ahmetit,i cili u tregua nje prijes i mire luftark.
  Ky i fundit u caktua nga i ati si trashegimtar dhe per te vazhduar vepren e tij,Me i arsimuar dhe me i lakueshem,ai vuri rregull ne administrate dhe ne ushtri etj.
  Por esht fakte qe nen Ahmet Qyprylline funksioni i vezirit te madhe mori persiper gjithe autoritetin e paraardhesve te shek. XVI.
  ofruesit e reformave administrative, themelues bibliotekės Koprulu nė Konstandinopojė. Biri i tij Ahmedi , vezir i madh (1661-1676), i cili vazhdon reformat e babait tė tij, lufta me venedikasit pushtoi Kretėn; mundi Austrinė nė St Gotthard (1664) dhe polaket ne Hotina (Ukrain)(1673).Vėllai i tij Mustafa vezir i madhe (1689-1691), nė luftė ne Vjenė shtyrė austriak, u vra nė betejėn e Slankamen (1691). Nipi Mustafa Hussein vezir I madhe (1697-1702) ne Karlovaqk e mbylli paqjen (1699). Djali Numan i (Huseinit) (1719), vezir i madhe (1710),. Beylerbey bosh. (1714, 1717) dhe sangjakbeu i Smedereves (1715), nga viti 1718 Guvernatori i Kretės.
  Ne rrafshin e jashtem,pushtimet e Qiprose me 1570 dhe Kretes me 1669,hyrja ne Ukraine me 1672,ne rrafshin e mbredshem venia e rrepte ne kontroll e vezirve te medhenj Qyprylli gjate gjysmes se dyte te shekullit XVII e nderpresin kete kurbe zbritese.Me se fundi, kjo renie duhet vendosur ne nje epoke te shenjuar nga rritja politike dhe ekonomike e dy shteteve fqinje: Austrise dhe Rusise,qe qoi ne nje ndryshim te ekulibrit ne rajon.Ne kete process kopleks,rrethimi I Vjenes shenon nje kufi : deri atehere Perandoria Otomane ka qene midis fuqive kryesore te Evropes.

  http://imageshack.us/a/img819/8084/derefwref.jpg
  Rrethimi I Kandias zgjati 20 vjet (1648-1669). http://imageshack.us/scaled/landing/...fslankamen.jpg
  Fazıl Mustafa Köprülü, Ghazi Fazıl Mustafa Köprülü (in Albanian: Fazil Mustafa Kypriljoti) (1637 – August 19, 1691) was an Ottoman grand vizier in the 17th century when the Ottoman Empire was engaged in a war against Holy Alliance countries in the Great Turkish War.[1] He was a member of the Köprülü family of Albanian origin. His father Köprülü Mehmet Pasha, his elder brother Fazıl Ahmet Pasha, as well as his two brothers-in-law (Kara Mustafa Pasha and Abaza Siyavuş Pasha) were former grand viziers.
  -http://imageshack.us/a/img401/5591/zbk982239aj760250.jpg
  http://www.google.se/url?sa=i&rct=j&...70972291051193

  Grand Vizier Köprülü Fazıl Mustafa Pasha was killed during the Battle of Slankamen in the year 1691.
  Hardly able to take control of events himself after the Austrian victory at The second Battle of Mohįcs, SultanSuleiman II nevertheless made crucial choice by appointing Köprülü Fazıl Mustafa Pasha as his Grand Vizier. But when Russia began it involvement and formally joined an alliance of European powers it launched the devastatingCrimean campaigns. Under Köprülü's leadership the Ottomans halted an Austrian advance into Serbia and crushed an uprising in Bulgaria. Until Köprülü Fazıl Mustafa Pasha was killed in the Battle of Slankamen by Austrianforces.
  -http://imageshack.us/a/img441/5238/784pxbattleofslankamen.jpg
  Grand Vizier Köprülü Fazıl Ahmed PashaIn 1657, the Ottomans reversed the situation. A new and energetic Grand Vizier, Köprülü Mehmed Pasha, had been appointed, who reinvigorated the Ottoman war effort. Several naval actions occurred between the Ottomans and the Venetians, and despite achieving some victories, most notably the three-day action of July 17–20, 1657, the overstretched Venetians were forced to abandon Lemnos and Tenedos.[26] In 1658, Ottoman power was redirected north in a campaign against George II Rįkóczi, Prince of Transylvania, which evolved into a long drawn-out conflict with the Habsburgs. In the meantime, war-weariness had set in among the Venetians, who suffered from the disruption in trade. Peace feelers were sent to the Ottomans, but their demand for the full concession of Crete as a condition for peace was unacceptable to the Republic.[26]
  Venediku jo vetum ruante kontrollin e pjeses me te madhe te ishullit,por pas vitit 1648 kishte organizuar bllokaden e Dardaneleve,qka ngjalli panik ne Stamboll dhe shkaktoi permysjen e Ibrahimit.Megjithat, me 1657,dar avenedikase u lirua dhe iu lejoi osmanve nje levizje te lire ne Egje.me 1669,veziri i madh energjike Ahmet Qyprylli vendosi ti jape fund kesaj gjendjeje.Ai mori vete drejtimin e rrethimit dhe shumefishoi sulmet kunder mureve,te cilat vazhdonin te qendronin.
  Ne fund te muajit gusht, franqezet u terhoqen,duke lene midis te vrareve edhe duken e Bosforit(Beaufort),
  Kpitullimi u nenshkrua me 6 shtatore 1669: garnizoni mund te terhiqet duke ruajtur armet e veta; ishulli behej zoterim i sulltanit,por Vendiku ruante pozitat e tij ne Dalmaci dhe ne ishujt Joniane,duke rimare privilegjet tregtare mbreda Perandoris.Per me teper se dy shekuj (1669-1898),Kreta u be nje elajet I Dar al Islamit.Lufta kunder Vendikut u shty sulltani Ahmet Qyprylli te nderhynte ne Mal te Zi.Te mbyllur ne kryeqytetin e tyre te ri Cetine qe nga fundi I shekullit XV, pasardhesit e knezit Ivan I ZI –Cernojeviqet –u shuan me 1516.Manastiri rrethe te cilit ishte zhvilluar lokaliteti I vogel princore,rrethohej nga nje adhurim I madhe dhe peshkopi (vladika),I zgjedhur nga murgjet,gezonte nje prestigj qe krahasohej me ate te knezit,Sipas tradites,I fundit I Cernojeviqeve ia trasmetoi pushtetin e tij vladikes dhe u terhoqe ne Venedik.

  Por rastet me te njohura,name I te cilave I kaloi shume kufijte e Perandoris,ishin Bushatllinjet e Shkodres,Aliu I Janines.
  Ne mes gridjeve dhe gjakmarrjeve midis njerzve te parise se krahines,familja e Bushatllinjeve u importuan ne Shkoder kur me 1757 kryetari I saj Mehmeti,I quajturi Plaku,shtiune dore qytetin dhe mori nga sulltani fermanin e mytesarifit (gurvenator).
  Shume shpejt,ai e shtriu autoritetin e vet ne gjithe sangjakun dhe mori titullin e pashait.
  Me vone,ai siguroi nga sulltani I dobet Mustafa III administraten e sanxhakbeut fqinje te Ohrit dhe Dukagjinit,me titullin e vezirit,ndersa I biri I tij u be guvernator I sangjakut te Elbasanit.Gjithe veriu I Shqiperis ishte keshtu ne duart e familjes se Bushati.
  Pase vdekjes se Mehmetit,Porta u perpoqe te emeronte nje guvernator te bindur por hasi ne qendresen e armatosur te djalit te te madh,Mustafait,te cilin ajo e helmoi.Djali i dyte,Kara Mahmuti,hyri ne konflikt te hapur me Stambollin dhe kishte mardhenie me Vjenen dhe Shen Peterburgun, pastaj me Francen.Me 1795,ai priti ne Shkoder nje konsul franqez, pastaj shtat specialist ushtarake te derguar nga Bonaparta,qe ateher ishte ne Sllavoni.
  Ai ishte me kater prej tyre kur ra ne nje prit te organizuar nga malazezet (shtator 1796).
  Autonomia e pashallaut u zhduk me te.Vellai I tij Ibrahimi e drejtoi deri sa vdiq ne vitin 1810.
  1.Grand Vizier Köprülü Fazıl Ahmed PashaIn 1657,
  2.Battle of the combined Venetian and Dutch fleets against the Turks in the Bay of Foja 1649 (Abraham Beerstratenm, 1656).jpg
  .http://imageshack.us/a/img109/8051/8...thecombine.jpg
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura   
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga fegi II : 12-06-2013 mė 08:13

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •