Close
Faqja 14 prej 14 FillimFillim ... 4121314
Duke shfaqur rezultatin 261 deri 278 prej 278
  1. #261
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    nqoftse nji dit shteti ku ti jeton te mohon te drejtat elementare t'jeteses dhe ta heq dhe buken e gojes patjeter qe do ngrihesh dhe ti sikur italjont. ke 20 vjet qe ke kontribu ne at ven. ksaj i thon me u integru me at shtet dhe jo me i honger vetem buken. nqoftse ti rri atje duke shty ditet ajo osht pun tjeter.
    Akoma se kupton që ne jemi gjithmon të huaj në një vënd të huaj, edhe sikur të luftoj dhe të fitoj prap jam i huaj. Kurse ai myslimani nuk e ndjen veten të huaj atje por e ndjen veten mysliman mes vëllezërve mysliman ky është dallimi midis meje dhe teje. Ai ndjehet vlla në besim me sirianin nuk ndjehet vlla në komb. Kështu që ska lidhje integrimi ktu, pse sipas teje ata Shqiptar mysliman që shkojnë atje shkojnë për të çuar integrimin. Mos i ndihmoni për të hequr një gozhdë dhe për ti ngulur një tjetër. Ata vetë e dinë se çduhet të bëjnë.
    Ndryshuar për herë të fundit nga dardajan : 27-07-2013 më 18:17

  2. #262
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    08-12-2003
    Vendndodhja
    Tiron
    Postime
    979

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga dardajan Lexo Postimin
    Akoma se kupton që ne jemi gjithmon të huaj në një vënd të huaj, edhe sikur të luftoj dhe të fitoj prap jam i huaj. Kurse ai myslimani nuk e ndjen veten të huaj atje por e ndjen veten mysliman mes vëllezërve mysliman ky është dallimi midis meje dhe teje. Ai ndjehet vlla në besim me sirianin nuk ndjehet vlla në komb.
    dikush vret per nderin e familjes e dikush thjesht per hakmarrje. dikush vret per nji ideal , dikush per fe dhe dikush tjeter per atdheun. nuk munesh me gjyku asnji perse ai sakrifikon jeten e vet. kur shko n'luft nuk osht nji vendim qe e merr n'sekond por e da menjen mir.

  3. #263
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    27-12-2004
    Postime
    1,681

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    dikush vret per nderin e familjes e dikush thjesht per hakmarrje. dikush vret per nji ideal , dikush per fe dhe dikush tjeter per atdheun. nuk munesh me gjyku asnji perse ai sakrifikon jeten e vet. kur shko n'luft nuk osht nji vendim qe e merr n'sekond por e da menjen mir.
    Mundohu ti ndash gjërat mos i fut të gjith në një thes, e bëre lëmsh fare, tani po na mbron edhe psikopatët edhe injorantët në të njëjtin postim me ata që luftojnë për atdhe.

  4. #264

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga optimus.prime Lexo Postimin
    po ata qe luftuan ne Spanje, Asim Vokshi, Xhemajl Kada, Ramiz Varvarica, Petro Marko etj...mercenar ishin? Apo heronj kombetar? Ate logjiken tende te ndarjes se karaktereve sipas fese une e shpjegoj keshtu: individi kapet nga diqka per t'u shquar, muslimanet per feje duke e ditur se e kane adut te forte, jane shumice prandaj ndihen te forte nese bashkohen nen ombrellen e Islamit, te krishteret nuk mund te kapen per feje se jane pakice, po u kapen per feje kaput, iken, keshtu qe perpiqen te duken nacionalist per t'u faktorizuar, ateistet per çka te kapen? veq ne u kapshin per boleve, s'kane as fe as komb...
    Se kuptoj si mund te lere kete ofendim moderatori dhe te fshije komentin tim?

    Ateistet mbase kapin bolet, por kapim tonat te pakten. Myslimanet ven koken te prapranice e tjetrit ne xhami.

  5. #265

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    un kam arritur ne nje konkluzion,qe fanatikeve te te 2 feve,myslyman/ortodoks,me shume i interreson feja sesa kombi,ndersa atyre qe thjesht i perkasin ketyre feve i interreson me teper kombi,katoliket per mua jane kategori tjeter,sepse ketu nuk ndahen si 2 te paret per mendimin tim ne pergjithsi jane me te interesuar per kombin
    Or ti mik........... , - po gomarin tim a e ke pare gje!?
    Mësoi të tjerët me jetën tënde dhe jo me fjalët e tua

  6. #266
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga BLEDI_SH Lexo Postimin
    un kam arritur ne nje konkluzion,qe fanatikeve te te 2 feve,myslyman/ortodoks,me shume i interreson feja sesa kombi,ndersa atyre qe thjesht i perkasin ketyre feve i interreson me teper kombi,katoliket per mua jane kategori tjeter,sepse ketu nuk ndahen si 2 te paret per mendimin tim ne pergjithsi jane me te interesuar per kombin
    Shume e vertete por ketu hyn edhe ne faktor shume i rendesishem ,shtetet katolike nuk kane ndonje interes(dashakeqes) per trojet tona .

  7. #267
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-05-2013
    Postime
    14

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    po se kur iku koha e Skenderbeut... Shqiperia u pushtua dhe pasuan shume histori me pas, me te shkreten Shqiperi... mire po ''Heroi i katolikeve'' asht ken heroi i kombit se atehere kur sundonte ai nuk kishte muslimane, ne Shqiperi,,, e Turku e mori Shqiperine kush y kthye ne fe te Turkut mori token ma te mire dhe te drejtat,,, apo ku ta di un......... kur sundonte Skenderbeu ishte Heroi i nje kombi e tani eshte vetem i Katolikeve... ''dhe ata qe thon keshtu edhe pak kohe se e harrojne krejt''' sepse shum prej shqipetereve e nderruan fene e vertet qe kishn, ose ne menyra te tj u martuan me me pushtuesit... Shqipetare te dashur me thoni pak... se ne po kalojme vitin 2013... ju qe jeni kthyer muslimane kete se keni ndryshuar... cfare do te thote kjo per ju?

  8. #268
    i/e regjistruar Maska e semiku
    Anëtarësuar
    11-04-2010
    Postime
    1,202

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Pikture e vjeter ku Shqiptaret e krishtere dhe musliman duke e nderuar kujtimin e tij te varri i Skenderbeut !



    Detaje për kete fotografi :

    - Image Title: Honoring the Albanian national hero, Scanderbeg. Albanians at the tomb of Scanderbeg on his death day. January 17 / drawn by R. Caton Woodville.
    - Published Date: [Jan. 18, 1908]
    - Notes: Published in The illustrated London news, Jan. 18, 1908.
    - Source: Print Collection portrait file. / S / Scanderbeg.
    - Location: Stephen A. Schwarzman Building / Print Collection, Miriam and Ira D. Wallach Division of Art, Prints and Photographs
    - Digital ID: 2039194
    - Record ID: 1958307

  9. #269
    Perjashtuar
    Anëtarësuar
    22-08-2009
    Postime
    389

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Këto kohët e fundit po dalin lloj lloj fundërrinash , nga ato mbetjet mongole të osmanëve (Nuk e kam fjalën për Vëllezërit Shqiptarë nga Kosova të besimit mysliman) të cilët marrin RROGA TË MAJME NGA MIT(Shërbimet Sekrete Turke) dhe po na çajnë astarët poshtë e përpjetë, këto fekale duhet të përfundojnë atje ku duhet

  10. #270
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga ane Lexo Postimin
    Shume e vertete por ketu hyn edhe ne faktor shume i rendesishem ,shtetet katolike nuk kane ndonje interes(dashakeqes) per trojet tona .
    Po ashtu eshte , vetem sa e kane futur thiken ne trup te Shqiperise dhe e kane ndare , por ne te vertete nuk e kane ngrene ato thelen e tortes , por qente e tyre , greku dhe serbi ! Vatikani dhe kulisat apo sektet e tij , nuk kane qene asnjehere te interesuara , por "vetem" ne kohen e Duçes ....... ha...ha...ha..!

    Ikni mor te mjere ! Mbetet duke iu servilosur cdo qenieje te huaj , sepse nuk keni b.ythe dhe guxim te bashkoheni per te ngritur vehten tuaj ! Beheni ortak kudo qe duket si "i forte" dhe mundoheni te merrni ndonje therrime dhe lemoshe , si qen kunder shqiptarizmes , dhe nuk e dini qe po te jemi bashke ne shqiptarizem , nuk guxon kush me na pa shtrember ! Por dhe jetesen dhe te mirat materiale do t'i kemi me shume dhe respektin nga te tjeret do ta kemi me te madh ! Por edhe Atdheu nuk do te boshatiset (ne 1990-ten ishim 3.5 milione dhe megjithese kaluan 25 vjet , Shqiperia sot numeron 2.8 milone banore) !

    Cdo "hero" shqiptar qe ka treguar "kete mundesi dhe vlere" , prandaj shahet dhe anatemohet nga te huajt , qofshin religjioze apo laike , sepse i ka treguar ketij Kombi se mundet te behet ! Por ka nje kusht te vockel : "duhet te shtrengojme b.ythen te gjithe bashke per interesin e kombit , drejtesine , virtytin dhe vlerat zhvilluese !"

    Shteti i shqiptareve vetem kete synim dhe platforme duhet te kete ! Neve si individe duhet te zgjedhim shtetaret , nga njerezit me te mire qe kemi dhe jo propozimet nga partite qe tashme jane vegla te te huajve .... ATDHEU dhe SHQIPTARI te jene te paret , pastaj te tjerat !
    Ndryshuar për herë të fundit nga violativo : 21-08-2013 më 10:32

  11. #271
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    25-05-2008
    Postime
    3,745

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga violativo Lexo Postimin
    Po ashtu eshte , vetem sa e kane futur thiken ne trup te Shqiperise dhe e kane ndare , por ne te vertete nuk e kane ngrene ato thelen e tortes , por qente e tyre , greku dhe serbi ! Vatikani dhe kulisat apo sektet e tij , nuk kane qene asnjehere te interesuara , por "vetem" ne kohen e Duçes ....... ha...ha...ha..!

    Ikni mor te mjere ! Mbetet duke iu servilosur cdo qenieje te huaj , sepse nuk keni b.ythe dhe guxim te bashkoheni per te ngritur vehten tuaj ! Beheni ortak kudo qe duket si "i forte" dhe mundoheni te merrni ndonje therrime dhe lemoshe , si qen kunder shqiptarizmes , dhe nuk e dini qe po te jemi bashke ne shqiptarizem , nuk guxon kush me na pa shtrember ! Por dhe jetesen dhe te mirat materiale do t'i kemi me shume dhe respektin nga te tjeret do ta kemi me te madh ! Por edhe Atdheu nuk do te boshatiset (ne 1990-ten ishim 3.5 milione dhe megjithese kaluan 25 vjet , Shqiperia sot numeron 2.8 milone banore) !

    Cdo "hero" shqiptar qe ka treguar "kete mundesi dhe vlere" , prandaj shahet dhe anatemohet nga te huajt , qofshin religjioze apo laike , sepse i ka treguar ketij Kombi se mundet te behet ! Por ka nje kusht te vockel : "duhet te shtrengojme b.ythen te gjithe bashke per interesin e kombit , drejtesine , virtytin dhe vlerat zhvilluese !"

    Shteti i shqiptareve vetem kete synim dhe platforme duhet te kete ! Neve si individe duhet te zgjedhim shtetaret , nga njerezit me te mire qe kemi dhe jo propozimet nga partite qe tashme jane vegla te te huajve .... ATDHEU dhe SHQIPTARI te jene te paret , pastaj te tjerat !
    Mbetet duke akuzuar te tjeret ... e kurr vehten ,kjo nuk eshte gje tjeter pos karakterisitke e deshtakit,hajt kalo mire duke u qyrravitur .

  12. #272
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-01-2012
    Vendndodhja
    Rrefugjat ne vendin tim ...
    Postime
    991

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga Ujka Pjetracaj Lexo Postimin
    po se kur iku koha e Skenderbeut... Shqiperia u pushtua dhe pasuan shume histori me pas, me te shkreten Shqiperi... mire po ''Heroi i katolikeve'' asht ken heroi i kombit se atehere kur sundonte ai nuk kishte muslimane, ne Shqiperi,,, e Turku e mori Shqiperine kush y kthye ne fe te Turkut mori token ma te mire dhe te drejtat,,, apo ku ta di un......... kur sundonte Skenderbeu ishte Heroi i nje kombi e tani eshte vetem i Katolikeve... ''dhe ata qe thon keshtu edhe pak kohe se e harrojne krejt''' sepse shum prej shqipetereve e nderruan fene e vertet qe kishn, ose ne menyra te tj u martuan me me pushtuesit... Shqipetare te dashur me thoni pak... se ne po kalojme vitin 2013... ju qe jeni kthyer muslimane kete se keni ndryshuar... cfare do te thote kjo per ju?
    Kjo per "ata" (shqiptaret muslumane) dhe per ne "shqiptaret e shqiptarise" do te thote , se ne radhe te pare jemi shqiptare dhe si te tille jemi krijesa te vete Zotit i cili nuk eshte as katolik , as judeh , as grek dhe as arab apo aziatik !Dhe si krijesa te Zotit kemi gjithe te drejten e Zotit te jemi te lire ne zgjedhjet tona dhe te mos i japim askujt llogari ! As ty qe na vjen ketu dhe na kerkon llogari si katolik ! Qe te te pranojme nde gji tone duhet te vish si shqiptar !
    Dhe po te vish si shqiptar , nuk do te te shkoje ne mendje te besh ato pyetje !

  13. #273
    i/e regjistruar
    Anëtarësuar
    17-07-2011
    Postime
    239

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Ata qe thon qe Skenderbeu vrau shqiptaret Vellezer myslimane jane krejtsisht budallenj. Ne ate kohe 99% e popullsise shqiptare ka qen krishtere dhe ata qe ishin konvertuar ne islam e kishin bere per ta bashkpunuar me Turqit dhe perfitonin duke mbeshtetur Perandorine osmane.

  14. #274
    I love god
    Anëtarësuar
    23-02-2007
    Postime
    8,043

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga violativo Lexo Postimin
    Kjo per "ata" (shqiptaret muslumane) dhe per ne "shqiptaret e shqiptarise" do te thote , se ne radhe te pare jemi shqiptare dhe si te tille jemi krijesa te vete Zotit i cili nuk eshte as katolik , as judeh , as grek dhe as arab apo aziatik !Dhe si krijesa te Zotit kemi gjithe te drejten e Zotit te jemi te lire ne zgjedhjet tona dhe te mos i japim askujt llogari ! As ty qe na vjen ketu dhe na kerkon llogari si katolik ! Qe te te pranojme nde gji tone duhet te vish si shqiptar !
    Dhe po te vish si shqiptar , nuk do te te shkoje ne mendje te besh ato pyetje !
    Skenderbeu ka qene ateist .me te nigjume e kom

    2 ore film nuk u fal iher

  15. #275
    Pa_Prespektive Maska e KNFC
    Anëtarësuar
    01-12-2004
    Vendndodhja
    N'shpi_Time
    Postime
    421

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Citim Postuar më parë nga Sayan2003 Lexo Postimin
    shqipris i duhet nji salahudin. betem ai ju erdhi hakut ju barbarve t'krishter.
    Salahudini andej nga Jevgjitistani ... nga kishte fis e fare ... Ketu eshte Shqiperi e nuk ka as gamile e as shkretetira ... hidhuni perpjete ju ne akoma flamurin e Skenderbeut kemi ...ate flamur qe eshte simbol i rezistences ndaj rraces se qelbur osmane ... me ate shqiponjen me dy koka ... Qe ishte simboli i familjes dhe i luftes se Skenderbeut ... Ai i vinte hakut races se felliqte turko-jevgjite !!!
    Ndryshuar për herë të fundit nga KNFC : 29-09-2013 më 19:05
    THINK SMALL LIVE SMALL DIE SMALL

  16. #276
    i/e regjistruar Maska e Lonide
    Anëtarësuar
    31-08-2013
    Vendndodhja
    aty ku ka shqiptar
    Postime
    58

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Pa marr parasysh se cili ishte qellimi i luftes se skenderbeut ai luften e zhvilloi ne tokat shqiptare , ne malet shqiptare , ne fushat shqiptare ne gjuhen shqipe .....si cdo luft qe ka gabimet e saj edhe skenderbeu dhe lufta e tij permban nje ser gabimesh ...vrau shqiptare , dike e tradhtoi e disa te tjer e tradhtuan ate ....ishte me turcin beri fuci beri emer u kthye ne shqiperi me kete emer mori gjithcka perpara ...aty futi hunden prifti e hoxha dicka shum e thjeshte qe edhe sot ndodh nese kemi luft ...e keqja eshte sepse cdo gje qe ndodhte shkonte ne kuriz te skendrbeut e mir apo e keqe emrin e mbante komandanti ...normalisht qe feja i ka fut hundet dhe ketu e i ka turbulluar idealet e luftes ja dhe nje shembull shum i ngatrruar del dhe gruaja e sulltanin serbe por un mendoj qe e ka pas dashnore
    LoNi

  17. #277
    i/e regjistruar Maska e Lonide
    Anëtarësuar
    31-08-2013
    Vendndodhja
    aty ku ka shqiptar
    Postime
    58

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Nuk e kuptoj mbase skendrbeu serbet i kishte daj pse ma kan rrenue bustin prej kalaje dhe e kan zevndesua me ivanovica e popovica ? kaq te poshter dajet per nipin ? o burra babai i gjergjit serben e kishte dashnore dhe tha e kam qe e kam i fus nja 2 vajza pa dashje :P gjithsesi un e kam ne shkup , edhe skendrbeun edhe leken , biles jan ball per ball dhe nje dite pershndeten nje dit shahen me isharete nga larg e kam dhe ne Diber por kalin ja ka vjedh tezja vete nga nishi ...me rendesi eshte qe ai fliste gjuh arbnore dhe luftoni ne tokat ilire per iliri e sa dashnore ka pas ai puna e madhe ka bredh ne tan europen :P ...prshndes Plakun me Kostum sepse i ka komentet tamam
    LoNi

  18. #278
    i/e regjistruar Maska e Lonide
    Anëtarësuar
    31-08-2013
    Vendndodhja
    aty ku ka shqiptar
    Postime
    58

    Për: "Skënderbeu, hero i katolikëve"

    Nese ne do te pretendonim qe skenderbeu ishte hero kirshter ateher ismail qemajli ishte i myslimanve ? deri kur do te ndahemi ne shqiptaret ??!! un mendoj qe herojt shqiptar jan te gjith shqiptarve sepse nese do fillojm kshu te ecim ateher shtetin e shqiperis e kemi nga muslimanet nga ismail qemali i cili shpalli shtetin dhe shqiperin e lir ...
    LoNi

Faqja 14 prej 14 FillimFillim ... 4121314

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund të hapni tema të reja.
  • Ju nuk mund të postoni në tema.
  • Ju nuk mund të bashkëngjitni skedarë.
  • Ju nuk mund të ndryshoni postimet tuaja.
  •