Presidenti Nishani dekoron albanologun dhe pėrkthyesin e shquar spanjoll, Ramon Sanchez Lizarralde (pas vdekjes) me “Medaljen e Mirėnjohjes”

Presidenti i Republikės, Bujar Nishani duke vlerėsuar punėn dhe veprėn e albanologut, kritikut letrar dhe pėrkthyesit tė shquar spanjoll, Ramon Sanchez Lizarralde, e dekoroi atė me “Medaljen e Mirėnjohjes” (pas vdekjes) me motivacionin: “Studioi dhe punoi me profesionalizėm e pasion gjuhėn, kulturėn dhe historinė e shqiptarėve, dhe pėrēoi nėpėr botė vlerat e shqiptarėve dhe kombit tė tyre, duke u shndėrruar nė njė ambasador vullnetar dhe tė dashuruar pas mirėsive qė ata pėrfaqėsojnė”,

Presidenti Nishani duke i dorėzuar medaljen zonjės Lizarralde, vuri nė dukje se po vlerėsohet: “njė kontribues i madh i kulturės shqiptare, por dhe i kulturės spanjolle nė kontekstin e rėndėsisė dhe tė mirėnjohjes qė shoqėria dhe shteti shqiptar, i kushton nė tėrėsi kulturės, por edhe tė gjithė atyre qė e bėjnė kėtė kulturė njė instrument tė pasurimit shpirtėror tė njerėzve”.

Presidenca