Strasburgu, dy milion euro gjob ShqiprisTIRANE- Konflikti me shtetin pr truallin ku u ngrit Ambasada Italiane. Panorama zbardh sot vendimin e Gjykats Europiane pr t Drejtat e Njeriut n Strasburg qe gjobit Shqiprin me mbi 2 milion euro pr shkelje t t drejtave n nj shtje pronsie. Vendimi penalizues pr qeverin shqiptare sht dhn m 21 maj 2013 dhe i prket shtjes Delvina kundr Shqipris. Bhet fjal pr nj pron t familjes Delvina, 1600 metra katror truall, q ndodhet n territorin e Ambasads Italiane n Tiran. Pr kt pron organet gjyqsore shqiptare kishin vendosur kompensim n favor t pronarve, por ky vendim nuk sht ekzekutuar. Referuar vendimit t Strasburgut, qeveria shqiptare duhet ti paguaj ankuesve nj shum prej 2.022.400 eurosh si shprblim pr dmin pasuror q u sht shkaktuar, si dhe 3500 euro pr shpenzimet gjyqsore. Nga Strasburgu sht vrejtur shkelje e s drejts pr nj proces t rregullt ligjor dhe shkelje t s drejts s prons pr shkak t mosekzekutimit t vendimit gjyqsor n favor t ankuesve pr kompensimin e prons.

VENDIMI
Vendimi i 21 majit 2013 n Strasburg sht n vijim t vendimit t 15 shkurtit 2011 t po ksaj gjykate. N vitin 2011, Gjykata Europiane e t Drejtave t Njeriut arriti n prfundimin se ankuesve u sht shkelur e drejta pr nj proces t rregullt ligjor. N t njjtin vendim, rekomandohej q palt, ankuesit dhe shteti shqiptar, t gjenin nj marrveshje pr shprblimin e dmit. Msohet se pr zgjidhjen e shtjes qeveria i ka propozuar ankuesve kompensim n natyr me nj tok tjetr. Propozimi nuk sht pranuar nga ankuesit. Gjykata e Strasburgut e ka hedhur posht propozimin e qeveris me argumentin se propozimi nuk ishte i qart dhe binds, pr faktin se nuk prcaktohet vendndodhja konkrete e ksaj prone, vlera dhe statusi juridik i saj./BalkanWeb