Close
Faqja 1 prej 21 12311 ... FunditFundit
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 20 prej 419
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Frazeologjizmat

  Tė nderuar anėtarė tė Forumit, vendosa tė hapė temė tė re duke llogaritėr se ėshtė nė interes tė tė gjithėve...
  Pjesėn tekstuale, e kam "huazuar" e ne do tė vazhdojmė "lojėn" e re shumė interesante, tėrheqėse, didaktike...dhe nė anėn tjetėr, grumbullimit tė frazeologjizmave nė njė vend nga tė gjitha trojet shqiptare...
  Shpresoj se edhe kjo temė do t'i tėrheq lexuesit e nderuar tė forumit...  FRAZEOLOGJIZMAT

  Njėsitė frazeologjike ose frazeologjizmat, janė shprehje, ku funskionin e njė fjale, e kryejnė dy a me shumė fjalė shenuese, qė pėrdoren si shprehje gjuhėsore te ngarkuara. Kėto, nga fjalėt e veēanta, jo vetėm qe dallohen pėr nga numri i fjaleve, por edhe pėr arsye se kanė fuqi mė tė madhe shprehėse dhe emocionale.

  Frazeologjizmat pra, nė pėrgjithėsi, janė te barasvlefshme me fjalėt e vetme. P.sh., themi : Ish bėrė pilin!(Ish hidhėruar shumė). Ish bėrė tym!(Poashtu ish hidhėruar shumė).

  Tipar karakteristik i frazeologjizmave, ėshtė se ata kane kuptim figurativ. P.sh. E qiti nė gjumė! (e qetėsoi).

  Njėsitė frazeologjike ne fjali, kryejne funksionin e njė gjymtyre te vetme dhe nuk zbėrthehen ne pjesėt pėrberėse. Nė pjesėn mė te madhe, elementet pėrberėse e humbin pavarėsine kuptimore, kėshtu qė nė frazeologjizmat kuptimi tėrėsor nuk del nga mbledhja e kuptimeve tė fjalėve, por nga shkrirja e kuptimeve tė tyre, ose kanė marrė kuptim tė figurshėm qė ėshtė bėrė pėr njė kohė tė gjatė. P.sh.: Ish bėrė letėr! (ish dobėsuar shumė).

  Sic shihet, frazeologjizmat jo vetėm qė janė pjesė pėrbėrėse e leksikut, por keto janė thesar shumė i ēmueshėm dhe mjete tė rėndėsishme stilistike. Kur pėrdoren me vend, shprehjet bėhen mė tė fuqishme e gjuha mė e zhdėrvjelltė e mė terheqese.

  Nė vijim, disa frazeologjizma si pyetje pėr tė pritur pėrgjigjen nga lexuesit.


  1. Ka qitė (vendos) kryt (kokėn) nė strajcė...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 23-05-2013 mė 13:44

 2. #2
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  - Ish bėrė tupan!

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Ska akoma pėrgjigje nė dy fraza tė postuar...
  Nė rregull, unlė do vazhdoj me postime tė reja derisa dikush tė kyēet...


  - Ishte qysqi!

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  - Kafshova gjuhėn!

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  - Mos me bier ne qafe (mos me bezdis)
  p.s: urime per temen
  above all don't fear any difficult moment, the best comes from them..

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  - Ja beri 8 me 2...

  - ia futi kembet ne 1 kepuce

  - e ndoqi kemba-kembes
  above all don't fear any difficult moment, the best comes from them..

 7. #7
  i/e regjistruar Maska e stela81
  Anėtarėsuar
  26-06-2012
  Vendndodhja
  Ne qiell
  Postime
  1,115
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Frazeologjizmat

  Femra fut shejtanin ne shishe....

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  o stela eshte fjale e urte ajo o goc..

  Na thau syte..
  above all don't fear any difficult moment, the best comes from them..

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e stela81
  Anėtarėsuar
  26-06-2012
  Vendndodhja
  Ne qiell
  Postime
  1,115
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Frazeologjizmat

  Ska gje o goc....

  E preu malli...

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  ka gjet tenxherja kapakun..
  above all don't fear any difficult moment, the best comes from them..

 11. #11
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  - Ish bėrė tupan!
  Dmth, ishte bėrė lodėr lol

  I dehur fare
  Love has no limits

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  Ska akoma pėrgjigje nė dy fraza tė postuar...
  Nė rregull, unlė do vazhdoj me postime tė reja derisa dikush tė kyēet...


  - Ishte qysqi!
  person qe i kupton gjerat me veshtiresi..
  above all don't fear any difficult moment, the best comes from them..

 13. #13
  i/e regjistruar Maska e inez
  Anėtarėsuar
  09-09-2012
  Vendndodhja
  Ne fantazi.
  Postime
  1,781
  Faleminderit
  4
  3 falenderime nė 3 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  - Kafshova gjuhėn!
  do hash mish.. lol

  , ka kuptimin : heshta ! nuk fola !
  above all don't fear any difficult moment, the best comes from them..

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e stela81
  Anėtarėsuar
  26-06-2012
  Vendndodhja
  Ne qiell
  Postime
  1,115
  Faleminderit
  0
  Falenderuar 1 herė nė 1 postim

  Pėr: Frazeologjizmat

  - Mu bere rrodhe..

 15. #15
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga symphony Lexo Postimin
  Dmth, ishte bėrė lodėr lol

  I dehur fare
  Oj e nderuar, pėr hirė tė frazėz, duhet ta them unė - ishte hidhėruar shumė...ish fry pra si tupani...
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Agim Metbala : 24-05-2013 mė 08:24

 16. #16
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  - Kafshova gjuhėn!
  Kur pendohesh pėr fjalėn e thėnė, se kjo e shkreta gjuhė eshtra s'ka, ndaj duhet kafshuar nganjėherė qė t'i mbushet mendja.
  Love has no limits

 17. #17
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga inez Lexo Postimin
  do hash mish.. lol

  , ka kuptimin : heshta ! nuk fola !
  Ashtu, kuptimi i parė kur kafshohet gjuha, pleqėt na qetėsonin duke na thėnė se do hajmė mish, qesat ishte mishi...

  Kėtu kuptimin figurativ, kjo frazė e ka nė atė se nuk dua tė flas, tė kundėrshtoj edhe pse nė realitet nuk pajtohesh me bisedėn, qėndrimin...mė thjesht, frenim i vetvetes...

 18. #18
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  Oj e dneruar, pėr hirė tė frazėz, duhet ta them unė - ishte hidhėruar shumė...ish fry pra si tupani...
  Nga ne kur shohim dikė tė dehur, themi, ėshtė bėrė si lodėr.

  Mirė bac, argėtohemi njėkohėsisht edhe mėsojmė.
  Love has no limits

 19. #19
  i/e regjistruar Maska e Agim Metbala
  Anėtarėsuar
  12-01-2008
  Vendndodhja
  Rahovec,Kosovė
  Postime
  13,513
  Faleminderit
  449
  566 falenderime nė 462 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga symphony Lexo Postimin
  Nga ne kur shohim dikė tė dehur, themi, ėshtė bėrė si lodėr.

  Mirė bac, argėtohemi njėkohėsisht edhe mėsojmė.

  Ekzakt, si LODĖR, vėrtet ėshtė kur dehet, por jo LODĖR - TUPAT...dhe mirė thoni e nderuar se kėtu jemi pėr t'u argėtuar, pėr tė mėsuar bashkarisht e t'i vejmė nė lėvizje mendimet filozofike tė pleqėve tanė qė ishin tė urtė e tė mos lehen nė harresė...meqenėse janė didaktike e kėshilluese...

 20. #20
  Gjurmė nė Pentagram ♪... Maska e symphony
  Anėtarėsuar
  04-06-2009
  Vendndodhja
  Nė luginėn e dashurisė.
  Postime
  2,627
  Faleminderit
  48
  56 falenderime nė 44 postime

  Pėr: Frazeologjizmat

  Citim Postuar mė parė nga Agim Metbala Lexo Postimin
  Ashtu, kuptimi i parė kur kafshohet gjuha, pleqėt na qetėsonin duke na thėnė se do hajmė mish, qesat ishte mishi...

  Kėtu kuptimin figurativ, kjo frazė e ka nė atė se nuk dua tė flas, tė kundėrshtoj edhe pse nė realitet nuk pajtohesh me bisedėn, qėndrimin...mė thjesht, frenim i vetvetes...
  Po frenim, ka kuptim mė domethėnės.

  E gėlltiti fjalėn.
  Love has no limits

Faqja 1 prej 21 12311 ... FunditFundit

Fjalėt Kyēe pėr Temėn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •