Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  Orthodhoks Maska e ilia spiro
  Antarsuar
  02-02-2009
  Postime
  3,124

  Instituti Heleno-Amerikan: Mbroni minoritetin grek n Shqipri

  SHBA- Instituti Heleno-Amerikan deklarat pr minoritetin grek n Shqipri. Nprmjet ksaj deklarate bhet thirrje pr mbrojtjen e ktij minoriteti, ndrsa akuzohet qeveria shqiptare se nuk respekton t drejtat e tyre.

  Nn vellon e zhvillimit ekonomik, qeveria shqiptare e udhhequr nga kryeministri Sali Berisha, toleron shkeljen e ligjit, t drejtat themelore t njeriut, t pakicave etnike dhe t drejtat pronsore, prfshir konfiskimet e paligjshme t prons, thuhet q n nisje t ksaj deklarate.

  IHA ndr t tjera ndalet tek regjistrimi i popullsis, ndrsa thekson se qeveria shqiptare e ka refuzuar regjistrimin e plot t minoriteteve. Sipas IHA minoriteti grek sht regjistruar m i vogl se sa sht n t vrtet, q sipas tyre prbn 10% t popuillsis.

  Numri i grekve q jetojn n Shqipri sipas regjistrimit t popullsis doli 24.360, ose 0,54 pr qind e popullsis s Shqipris prej 2.8 milion, nj prqindje kjo q sipas IHA u kundrshtua nga OMONIA e Kisha Ortodokse e Shqipris.

  N 2004 qeveria i dha 70 hektar tok n Himar nj firme private, pronsin e t cils e pretendonin 120 grek dhe Kisha Ortodokse. N 2008 Kom.pr Kthimin e Pronave refuzoi aplikimet e 120 grekve q pretendonin pronsin e ksaj toke. Po n 2008 siaps IHA, pati prplasje mes banorve dhe firms s ndrtimit, q coin ndrhyrjen e policis dhe arrestimin e banorv. Si pasoj e krcnimeve shum familje u larguan nga banesat e tyre, thekson m tej IHA.

  N kt shkrim prmendet edhe deklarata e kryeministerit Berisha pr t ashtuquajturn Shqipri t madhe, q sipas IHA fliste pr kufijt e Shqipris deri n Prevez. Kjo sipas tyre, detyroi ministrin e jashtm grek Dimitris Avramopulos t anulonte nj vizit n Shqipri.

  IHA ndr t tjera i bn thirrje qeveris amerikane t ndrmarr dialog diplomatik me qeverin shqiptare, pr t siguruar sipas tyre sundimin e ligjit, t drejtat e pakicave, t drejtat e njeriut dhe t drejtat e prons.

  Respektimi i ktyre vlerave themelore priten nga nj komb q aspiron t antarsohet n BE.

  Ndr t tjera IHA i bn thirrje Shqipris q t kryej nj regjistrim t mirfillt, t besueshm, dhe t prgjegjshm pr t matur sakt popullsin e pakicave etnike dhe fetare t Shqipris.
  (m.a/BalkanWeb)
  Duaje te afermin tend si veten

 2. #2
  Perjashtuar
  Antarsuar
  12-05-2009
  Vendndodhja
  Iliri
  Postime
  2,914

  Pr: Instituti Heleno-Amerikan: Mbroni minoritetin grek n Shqipri

  Greqia pezruri shqiptaret e Cameris,dogji e poqi gjithqka shqiptare.Nji pjes e tyre ngelen duke heq dore nga trashigimia e tyre shqiptare duke u identifikuar si grek.
  Te kishin pak moral kto shoqatat partit greke e sidomos kisha ortodokse do ti shtronin problemet qe i ngarkojn te dyja vendet.Si, ka dikush moral te kritikoj shtetin shqiptar ,ku gjeja minoritetit grek i mungojkan ca te drejta,e ne anen tjeter nuk e njofin te kaluaren e hidhet te shqiptarve nga kisha ortoidokse ,pastaj na thirreni ne fe paqe ,e grek me kultur.Edhe iriqi mburret me thumbacet qe i ka ne lekure pore iriq esht...si puna e grekut perfitoj nga rasti kure shqiptaret u katandisen ne luft me turkun e pataj u desht te luftohej me kete rrac evgjiti nga Egjipti.
  Greket e shqiperis nuk jon grek ,jon ortodoks ,pore shqiptar,Ata qe duan te behen grek ,duhet me ua prish dukumentat dhe duhet me i dergu ne kufi me grekun dhe nji shqelm pas prapanice.
  Kto qarqe e indiuvid, si njerin qe e kemi ne forum duhet dhen dy alternativa ose ha buken e shqiperis e rri si shqiptar o qaj hallin e grekut nga Qiproja.
  Do kerkoj ne parlamentin shqiptar, te miratohet nji ligj qe ata qe gargarin per grekun ne token shqiptare te shpallen persona non grata.
  Ilia si nji intelektual i mirfill devijoj duke u ber zeri i zervavet e papasvet per ca lek te dhjera greku...po qfar do bejn ato qe ruajn kecat.
  Rroft Shqiperia.

  amt dhe arvanitasit q jetojn n Greqi prbjn nj komunitet prej afro 3 milion banorsh, ndonse sot jo t gjith flasin shqip.


  amt dhe arvanitasit q jetojn n Greqi prbjn nj komunitet prej afro 3 milion banorsh, ndonse sot jo t gjith flasin shqip. far zbuluan dhe dokumentuan priftrinjt arbresh Antonio Belushi dhe Jani Kapareli nga viti 1965 deri n 1995. Rrnjt arbrore q zgjaten deri n Athin dhe represioni i autoriteteve greke n vite
  DOKUMENTI / Recensioni i prof. Peter Priftit (1924-2010) mbi veprn “Krkime dhe studime ndr arbrort e Helladhs – prej rrnjs arbreshe n Itali n mmzn arbrore n Helladh”*. Vepr e Papa Andon Bellushit, botuar me 1994
  Faksimile e kopertins s librit t Antonio Bellusci-it “Ricerche e studi tra gli arberori dell’ Ellade – Da radici arbreshe in Italia a matrici arberore in Grecia (Krkime dhe studime ndr arbrort e Greqis – prej rrnjs arbreshe n Itali n mmzn arbrore n Greqi)
  N ditt tona vmendja e bots shqiptare sht prqendruar me t drejt n shtjen e madhe t Kosovs. Ajo prbn sot fushn m t madhe t lufts pr liri nga nj zgjedh e rnd, pr pavarsi dhe pr bashkimin eventual t t gjith trojeve shqiptare. Shkurt, sht shtja ky q i jep form dhe frym astit historik para t cilit gjendet sot bota shqiptare.
  Megjithat, shqiptart nj sy dhe nj vesh e kan patur gjithmon n drejtim t shqiptarve t Greqis. N nj mnyr ose tjetr, jan interesuar pr fatin e vllezrve dhe motrave ame, si edhe pr gjendjen e shqiptarve t vjetr, q u vendosn gati kudo n Greqi q n koht e lashta t mesjets.
  Nj nga kta shqiptar sht prifti i njohur arbresh, Andon Bellushi (Papa Antonio Bellusci). T part e tij, ashtu si t part e shumics s arbreshve, emigruan nga Greqia q n kohn e Sknderbeut, n vitin 1434. U larguan q t mos binin n duart e shkelsve turq. U larguan me lot n sy q t ruanin mnyrn e jets s tyre, gjuhn shqipe dhe do gj t shtrenjt, t trashguar brez pas brezi nga gjysht dhe strgjysht e tyre.
  MALLI PR MOREN
  I nxitur nga nj mall i paprshkrueshm pr vendin e prejardhjes, pr Moren e bukur, papa Bellushi udhtoi n Greqi pr t parn her n vitin 1965. Ai udhtoi atje jo vetm si nj “pilgrim” i prmalluar, por edhe si njeri i shkencs, si etnograf i pasionuar pr t mbledhur folklorin e “arbrorve”, sikundr quhen zakonisht shqiptart e Greqis. (Nj tjetr emr pr ta sht “arvanit”). Pas vizits s par, ai u kthye her pas here n Greqi, pr t vazhduar dhe rafinuar punn e nisur.
  Ky libr: “Krkime dhe studime ndr arbrort e Helladhs”, sht fryti i asaj pune t madhe. N kt vllim Bellushi v n dukje lidhjen e ngusht q ekziston midis arbreshve dhe arbrorve. N nj takim me arbrort n Teb m 1990, ai tha: “Ne flasim ashtu si flisni ju ktu… Kemi gjuhn tuaj, zemrn tuaj. Kemi ritin (fen) tuaj. Kemi emrin tuaj.” (f.173) Knga e Mores, ka thn Bellushi, “mbajti t gjall n zemrat tona nostalgjin pr Moren”. Kt ndjenj e ka shprehur bukur edhe peshkopi arbresh Ercole Lupinacci me fjalt: “E kemi pasur gjithmon kt dshir t fort, t njihemi me Dheun e gjyshve, q i kujtojm me mall n kngt tona popullore.” (f.101) Lidhja me shqiptart e Greqis duket n emrat e vendeve (toponimet) dhe fshatrave t arbreshve, n emrat e tyre personale, n shrbesat fetare, dhe, mbi t gjitha, n mnyrn e t folurit, n gjuhn e tyre t prditshme. Nga bisedat q pati autori me arbrort, bhet e qart se shqiptart e Greqis dhe ata t Italis nuk kan aspak vshtirsi pr t’u marr vesh, pr t komunikuar me njri-tjetrin, sepse t dyja palt flasin t njjtin dialekt – nj toskrishte t vjetr. (sht nj dialekt ky q tingllon disi arkaik n veshin e folsit t shqipes moderne). T bjn prshtypje takimet dhe bisedat shum t ngrohta q pati Bellushi me arbrort. Ai u prit me plot przemrsi dhe u nderua si vlla sepse – si u shpreh historiani arbror, Aristidhis Kolljas – ai dhe arbrort hodhn “urn midis Greqis dhe Italis q t gjej vllai vllan”. (f.92)
  ARRITJET E PUNS ME ARBRORT N GREQI
  Duke filluar nga viti 1965, autori i ksaj vepre “fotografoi” gjuhn dhe zakonet e arbrorve me kujdesin dhe ndrgjegjen e shkenctarit, duke i inizuar me trak. Gjat afro 30 vjetve ai mblodhi nj thesar t dhnash mbi historin dhe folklorin e arbrorve: prralla, legjenda, fjal t urta, mallkime, kng dhe bisedime – trashgim kulturor ky i ruajtur shekuj me radh. Regjistrimet e bisedave dhe kngve prbjn material t pastr etnografik, sepse Bellushi i la njerzit t flisnin dhe t kndonin shqipen q dinin. Pra, i mori ato dhe i botoi n kt libr ashtu si ia dgjoi veshi, pa i korrigjuar, pa i ndryshuar.
  Ja, disa nga rezultatet e puns s palodhur q bri n Greqi. Sa shqiptar ka n Greqi, nuk dihet saktsisht. Po nj arbror i shkolluar n Athin i tha autorit se n Greqi ka 3 milion “arvanit”, vese jo t gjith flasin shqip. (f.59) Libri ka nj list t gjat t krahinave dhe fshatrave ku banojn arbrort – 696 fshatra n nja 15 krahina. N kt list gjen emra fshatrash si Qiuteza, Vithkuqi, Blushi, Matranga, Variboba, Dara, q dshmojn pr lidhjet e tyre me fshatrat e Shqipris, si edhe me emra t njohur t arbreshve n Itali.
  Bellushi u njoh mir me kulturn e lasht t arbrorve. Besa e shqiptarit, thot ai, rron n trojet e shqiptarve t Greqis. Ata krenohen me kt kryevirtyt t racs shqiptare, t ciln e shprehin me frazn, “arvanit-besalith”. Ne “nuk themi fjal n er”, i tha nj arvanit papa Bellushit. (f.135) Pr t zbuluar botn e tyre t prditshme n mnyr m t imt, Bellushi i pyeti arbrort pr gjrat m t thjeshta. “Si e bni bukn, djathin? Si i punoni vreshtat? Si i rrjepni dhit? Si i ruani bagtit nga ujqit?” Pastaj pyet far zogj kan andej, si u thon maleve q kan afr, cilt jan katundet arbrore rreth e prqark? I pyet, gjithashtu, t recitojn numrat (l,2,3…), ditt e javs dhe muajt e vitit. Prgjigjet q mori ishin pothuaj t njjta nga nj krahin te tjetra, gj q tregon se n thelb kultura e shqiptarve n Greqi sht e njjt kudo. Autori mblodhi me qindra kng, shumica e t cilave bjn fjal pr dashurin. Ja, disa radh t shkputura nga kto kng:
  Eja t t puth nj her,
  Tani q kam pir ver.
  Prapa malit kam nj pus,
  Eja vash t t puth.
  Prapa malit kam shtpin,
  Eja vashz t rrim.
  Libri hedh drit edhe mbi figurat arbrore q i kan br shrbime t muara popullit shqiptar n Greqi, burra si: I ndjeri Jorgo Marougas, redaktor i shquar i revists “Dialogoi”, Aristidhis Koljas, autori i librit “Arvanites” (1983), veprs kryesore pr njohjen e arbrorve, Vangjelis Ljapis, folklorist, autor dhe avokat pr mbrojtjen e t drejtave t arvanitve; dr. Jorgo Haxhisotiriov, i njohur si mjek n Athin, si shkenctar dhe si mbledhs i folklorit arbror. Ka edhe t tjer.
  GJENDJA E GJUHS SHQIPE
  Arbrort jan krenar pr gjuhn e tyre. Nj nga kngt q kndojn n krahinn e Korintit thot:
  Kjo gjuh arbrishte
  sht gjuh trimrishte.
  E fliste Admiral Miaulli,
  Boari dhe gjith Suli (f.327)
  Nga intervistat e shumta q pati autori me arbrort, bhet e qart se ata e duan gjuhn shqipe me zemr, dhe knaqen kur flasin shqip. Prandaj kan merak ta ruajn dhe t’ua ln trashgim fmijve. Ky merak duket edhe n ndonj kng t tyre, si, p.sh. n radht: “Arvanitete t kndomi/ Gluhen t mos harromi”. Papa Bellushi pyeti her pas here kudo q vajti: “Do t rroj gjuha arbrore?” “Nuk e di,-iu prgjegj nj burr,-sepse sht nj gjuh q nuk msohet n shkoll dhe nuk shkruhet”. Dhe vrtet bisedat e Bellushit me arbrort zbuluan nj konflikt midis atyre q duan ta ruajn gjuhn me do kusht, dhe atyre q preferojn greqishten, sepse ajo shkruhet. Po n prgjithsi ata kan besim n t ardhmen e gjuhs. Kan po ato ndjenja q shfaqi nj plak nga Korinthi kur tha: “Un kam tri vasha me shkoll. Po kur m vin ktu n shtpi, flasin arbrisht. Greqishten nuk e flasim neve ktu”. (f.349)
  Gjat gjith udhtimeve q bri n Greqi, meraku m i madh i papa Bellushit ishte pr gjuhn shqipe, por edhe pr kulturn e arbrorve, dhe me t drejt, sepse nga t gjitha ant ai dgjoi ankime pr grekt. Grekt nuk lejojn hapjen e shkollave shqipe. Nuk i lejojn shqiptart as t kndojn kngt e tyre. “S’kemi mundsi t shkruajm gjuhn ton,” thot arbrori. “S’kemi botime, as fetare, as popullore, as letrare. S’na lejojn… Jemi si nj trup pa shpirt”. (f.426) “Ktu gjuha jon flitet vetm midis mureve t shtpive. Ajo s’ka banes as n liturgji, as n shkoll, as n shtyp, askund”. Kshtu foli plaku 72- vjear Dhimitri Gonos n More. (f.419) Priftrinjt i ndalojn fmijt arbror t flasin shqip, se “sht e mallkuar”. Nj burr i tha Bellushit se kur ishte djal i vogl n shkoll, msuesi i rrihte nxnsit shqiptar po t thonin ndonj fjal shqip, dhe i detyronte t shkruanin ato fjal njqind her n drrasn e zez. (f.233)
  Grekt i shohin shqiptart si vlleh, d.m.th. pa rrnj, pa shtpi, pa tokn e tyre, sikur ata nuk ekzistojn si popull me kombsin e vet. Edhe emrat shqip t fshatrave t tyre nuk i durojn, dhe i kan ndryshuar e u kan vn emra greke. (Megjithat, populli vazhdon t prdor emrat e tyre t vjetr shqip). Thon se shqiptart nuk ekzistojn fare. Prgjigjen shqiptart: “Nj e rrem e madhe! N Korinth, n Beoci, n Atika, n Eube, n Argolidh, n More, n Thebe arbrort i gjen si milingonat nga t gjitha ant”. (f.426)
  Arbrort e din mir rolin e shqiptarve n Revolucionin pr Pavarsin e Greqis. “Greqin e kan ngjallur arbrort”, thon ata me kmbngulje. Por kjo e vrtet historike nuk u bn prshtypje grekve. Ata e mohojn kombsin shqiptare t herojve t revolucionit grek si Boari, Miaulli, Xhavella, Kollokotroni, etj. duke thn se ata ishin grek q kishin msuar t flisnin shqip!! M e keqja sht se ka edhe arbror q s’duan t thon se jan shqiptar. E mohojn kombsin e tyre dhe zemrohen po t’ua kujtosh.
  UDHTIM N MORE M 1970
  Me interes t veant sht udhtimi q bri Bellushi n More m 1970, i shoqruar nga prifti arbresh Jani Kaparelli. Prshkrimi i ktij udhtimi prbn nj dokument me vler t rrall. N hapsirn e gati 20 faqeve, (409-427), autori shkruan pr mallin e pafund q kan arbresht pr Moren, sepse, sikurse thot ai, arbrort e Mores dhe arbresht “jan lidhur ngusht nga historia, nga gjuha e nga besa… Jemi si mish e thua”. Ai bn fjal pr takimet e ngrohta bisedat e przemrta, kngt q knduan s bashku me shqiptart e Mores, t cilat mishronin gzimin e tyre t prbashkt, hidhrimin, vajtimin, besn, mundimet, dhe afrsit shpirtrore q kan njohur gjat shekujve.
  Pastaj shkruan pr prelatin simpatik grek t Mores, dhespot Stefanos i cili, ndryshe nga qndrimi zyrtar i grekve, i mirpriti arbresht dhe tha me gojn e tij se, “ktu jan shum katunde arbrore”. (f.415) Madje, ai lshoi nj kart, t hartuar n formn e nj “leje” pr vizitort, ku ai prmendte me emr fshatrat e Mores q donin t vizitonin Bellushi dhe Kaperelli.
  “Ky sht i pari dokument grek”, thot Bellushi, “ku shkruhet se n More gjenden edhe sot katunde arbrore!” Dhe si i till “ka nj rndsi historike t madhe”. (f.416)
  VEPR E DENJ SHKENCORE
  Me botimin e ktij vllimi, Andon Bellushi ka vn n duar t lexuesve nj vepr q ndrion jo vetm gjendjen e shqiptarve t Greqis, por edhe t arbreshve. Vepra e tij ka material t gjer t mbledhur n terren, nga nj krkues i pasionuar “q ulet gju m gju analfabett e t paprfillurit”, sikurse thot prof. Gjovalin Shkurtaj i Universitetit t Tirans, “duke regjistruar… gjithka q ata mbajn mend”. Prof. Shkurtaj e cilson veprn si “nj enciklopedi t tr t jets, shpirtit, kulturs, dokeve (traditave), zakoneve, dhe gjuhs q flitet edhe sot n komunitetet e mome t shqiptarve n Greqi”.
  N mnyr shkencore autori v n dukje botn e shqiptarve q zbuloi n tokn e Greqis, q do t’u vlej dijetarve dhe studentve t historis, gjuhsis dhe folklorit. Njkohsisht, duke iu prmbajtur kritereve shkencore q krkonte puna e tij, ai paraqet edhe ndonj t met, dobsi apo konflikt q gjeti midis arbrorve. Nj nga gjrat q ia rritin vlern librit dhe e bjn at m interesant, jan fotografit e shumta q ilustrojn faqet e tekstit. Ato fiksojn fytyrat e personave q takoi autori gjat vizitave n Greqi; rrfejn, gjithashtu, edhe dika nga jeta e tyre: veshjet, dhomat e shtpive, kisha, monumente, peizazhe. Dy tipare t tjera t librit jan hartat, q tregojn fshatrat arbrore me emr, dhe qindra e qindra shnime “notes” (n italisht), q e bjn tekstin m t qart pr lexuesin.
  Me gjith gjendjen e rnd t arbrorve q gjeti autori n Greqi, pr shkak t shtypjes s gjuhs dhe kulturs s tyre, ai nuk u dekurajua, nuk u dorzua. I mbrujtur me ndjenja t thella atdhedashurie dhe i nxitur nga nj mall prvlues historik (q buron nga thellsia e shekujve), papa Bellushi, m se fundi, del fitues si etnograf, si shrbtor i urt i Zotit dhe si burr i Bess shqiptare. Ai e afirmon vetveten si optimist pr t ardhmen e shqiptarve t Greqis. Shpirti i Arbrit rron, thot Bellushi, “i freskt, i gjall, i thjesht”. Rron n kngt arbrore rron dhe do t rroj, se “ajo ka rrnj t thella”, dhe “flitet nga t mdhenjt e nga t vegjlit”. (f.424)
  * * *
  Teksti i ktij libri sht n dy gjuh: shqip dhe italisht (me disa faqe edhe n greqisht). Pjesa m e madhe e lnds sht n gjuhn shqipe. Teksti italisht sht, n t vrtet, nj prkthim disi i prmbledhur i tekstit shqip. Megjithat, emri i autorit dhe titulli i librit n kapakun e veprs jan n gjuhn italishte, si pason:Antonio Bellusci, “Ricerche e studi tra gli arberori dell’ Ellade – Da radici arbreshe in Italia a matrici arberore in Grecia.” Libri ka nj hyrje nga Aristidhis Kolljas, kryetar i Shoqats Kulturore Arbrore “Mark Boari” n Athin, dhe nj parathnie nga prof. Gjovalin Shkurtaj i Universitetit t Tirans. U botua nga Qendra pr Krkime Socio-Kulturore “G.Castriota, Cosenza, Itali, 1994, 500 faqe.
  *Shnim: Citatet nga bisedat dhe kngt e abrorve jan shkruar gati t gjitha n shqipen e njsuar letrare, pr ta br m t leht leximin e tyre. – P.R.P.
  San Diego, California
  Shkurt, 1996
  Peter R. Prifti
  Peter Prifti (1924-2010) lindi n Rehov (Kolonj) m 1924. Pasi kreu shkolln fillore n fshat dhe Plotoren n Ersek, emigroi n Amerik m 1940. Peter Prifti mbaroi shkolln e mesme, pastaj u diplomua pr art e letrsi n Penn State College. Vazhdoi studimet n University of Pennsylvania ku fitoi gradn shkencore “Master of Art Degree in Philosophy” (1955). Punoi redaktor n gazetn “Dielli” dhe sekretar i “Vatrs” (1958-1960), prvoj e cila e ndihmoi t njihte nga afr Fan Nolin dhe komunitetin shqiptar. Pr 15 vjet ishte konsulent pr shtjet shqiptare n M.I.T. (Massachusets Institut of Technology) qendr e shquar e studimeve ndrkombtare. M 1976 University of California, Dega e Linguistiks e mori si pedagog sapo hapi katedrn e Gjuhs Shqipe. Jetonte n San Diego, Kaliforni. sht autor i librave “Socialist Albania since 1944”; “Remote Albania – The politics of isolation”; “Confrontation in Kosova, The Albanian-Serb Struggle, 1969-1999”; “Land of Albanians: A crossroads of Pain and Pride”; “Mozaik Shqiptar”; “Unfinished Portrait of a Country”.
  Aristidh Kola
  Aristidh Kola (1944-2000) sht jurist, studiues, publicist, shkrimtar, veprimtar i guximshm pr shtjen kombtare, kryetar i shoqats s arvanitasve t Greqis “Marko Boari”. Mbante lidhje dhe bashkpunoi me personalitetet e diaspors n Amerik e Turqi, Kosov, Maqedoni, Shqipri, arbresht e Italis dhe Korsiks. sht autor i veprave “Arvanitasit dhe prejardhja e grekve”, “Gjuha e perndive”, “Deklarata e Bashkimit Arvanitas”, “Fjalori korregjues i fjalve arvanite”, “Fjalori krahasues i gjuhs shqipe”, “Greqia n kurthin e serbve t Milosheviit”, “Knga e mercenarve, prejardhja e grekve”, “Mithi dhe e vrteta”, “Varrimi i tret i Marko Boarit”, etj. Nxorri revistat “Besa” dhe “Arvanon”. N vitin 1999 prkrahu n mediet greke bombardimet e NATO-s n ish-Jugosllavi dhe UK-n. sht hedhur n gjyq dhe krcnuar me vdekje nga qarqet ultranacionaliste greke. Dekoruar nga ish-Presidentt e Shqipris Sali Berisha dhe Rexhep Meidani, si dhe nga kryeministri i Kosovs, Bajram Rexhepi. sht “Qytetar nderi i Sknderajt”.
  Andon Bellushi (Antonio Bellusci)
  Prift arbresh, gazetar, shkrimtar, pedagog, etnolog, lindur n vitin 1934 n Frashinet t Kozencs, (Itali). Diplomuar pr filozofi e teologji. Ka shrbyer si prift famullitar arbresh. Ka themeluar revistat “Vatra Jon, “Lidhja”, shoqatn kulturore dhe shtpin botuese “G. Kastrioti”, Bibliotekn Ndrkombtare “Bellusci”. Ka botuar studime n periodikt “Shejzat”, “Zgjimi”, “Katundi Yn”, “Studime Filologjike”, “Prparimi”. Qysh nga viti 1962 ka br udhtime, studime dhe krkime etnografike n vende t ndryshme, ka marr pjes n veprimtari shkencore n kuvende, kongrese n Itali, Shqipri, Kosov, Itali, SHBA, Australi. Ka botuar librat “Kng fetare arbreshe”, “Argalia n tekstet popullore arbresh n Frasnit”, “Magjia, mite dhe besime popullore n katundet arbresh”, “Fjalor Frazeologjik i Arbreshvet n Itali dhe Arbrorve n Greqi”, “Blegtoria n Frasnit”, rkime dhe Studime ndr Arbrort t Elladhs”, “Antologjia Arbreshe”, “Arbrort-Arvanit”. sht nderuar nga Qeveria Italiane, Akademia e Shkencave e Shqipris, Qeveria e Kosovs, etj.
  Marr nga Investigim
  http://floripress.blogspot.com/
  Ndryshuar pr her t fundit nga ganimet : 21-05-2013 m 09:37

 3. #3
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  08-12-2003
  Vendndodhja
  Tiron
  Postime
  979

  Pr: Instituti Heleno-Amerikan: Mbroni minoritetin grek n Shqipri

  Citim Postuar m par nga ilia spiro Lexo Postimin
  Numri i grekve q jetojn n Shqipri sipas regjistrimit t popullsis doli 24.360, ose 0,54 pr qind e popullsis s Shqipris prej 2.8 milion, nj prqindje kjo q sipas IHA u kundrshtua nga OMONIA e Kisha Ortodokse e Shqipris.
  C'pun ka kisha Shqiptare se sa jon Grek ne Shqipri? Kisha Ortodokse ka interes qe ti ket besimtaret Shqiptar apo Grek?

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e KORCARI 2
  Antarsuar
  26-12-2012
  Vendndodhja
  Thesaloniqi
  Postime
  360

  Pr: Instituti Heleno-Amerikan: Mbroni minoritetin grek n Shqipri

  Akoma me keto tema juve

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •