Close
Duke shfaqur rezultatin 1 deri 12 prej 12
 1. #1
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Leonard Seiti.

  Mahnitem pas poezise se poetit Leonard Seiti e mendova te sjell disa nga poezite e tij te larmishme.

  Mik’i vjetėr, tė solla ndėr mend,
  K’tė natė vjeshta mbi supe mė rri.
  Vajtim’i erės lugjeve mė tremb,
  I ngjaj zogut tė humbur nėn shi.

  Mė kish mbetur thellė nė zemėr,
  Nga kohė e shkuar qė s’kthehet mė,
  Njė nga ato kėngėt tona, pa emėr,
  Por s’mund ta kėndoj, nuk kam zė.

  Mė kish mbetur dhe pak klorofilė
  Thellė nė shpirt, si gjeth’ i parėnė.
  Ndaj mora penė e ndeza kandilė
  Tė shkruaj gjithēka s’tė kam thėnė...

  Poshtė mermerit, ku ti fle i qetė,
  Erė e vjeshtės dot gjumin s’ta prish.
  Streha ime ėshtė njė varkė nė det
  Deti vet’ ėshtė njė lodėr stuhish.

  Kohė tė tjera janė k’to, miku im!
  Dallėndyshe mė strehėve nuk ka,
  Dhe njė pendė q’e ruaja kujtim
  Bashkė me gjethet e vjeshtės mė la.

  E kam lėnė atje larg Shqipėrinė
  Si njė livadh tė gjelbėr nė hėnė.
  E braktisa dhe unė strehėn, ēatinė,
  S’di as vetė nė ē’ėndėrr kam rėnė.

  S’di nė do zgjohem mėngjesin tjetėr!
  Kohė tė kėqija janė kėto, vėlla.
  Nė u zgjofsha do tė kėndoj, patjetėr,
  Paēka se dhe zėri mė la!

  Sa shumė gjėra kam pėr tė thėnė...
  Nė mundsh, ti qesh edhe pėr mua!
  Ka kohė, buzėqeshja mė ka lėnė,
  Tani njė tjetėr kam marrė pėr grua.

  Kėshtu e paska, o mik, kjo jetė!
  Thonė se jam bėrė hija e fatit;
  Sot mė ka hedhur diku nė det,
  Dje i brodha pas gjatė Eufratit!

  Nuk di ku nesėr do mė zėr’ dielli...
  Nė pastė diell, duhet shpresuar!
  Lajme tė kėqija po vijnė nga qielli,
  Dikush -tė Madhin*- ka zemėruar.

  Mė ndje, nuk dua tė tė shqetėsoj!
  Ndaj ti mėrzitje hiē mos ndje,
  Deri sa zemra gjak t’mė pompoj
  Njė strehė shpirtit do mund t’i gjej.

  Le tė tėrbohet Plakushi* lart,
  Njėmijė rrebeshe tė hedhė mbi mua.
  Unė do mbyll sytė, dhe diell’i artė
  Do m’jetė varur mbi degė si ftua.

  Mė duket mik, kam humb dhe ferr’.
  Mė ka mbetur veē kjo pallto e vjetėr,
  Qė mė mbron sadopak kur nata ējerr
  Me thonj tė mprehtė, si asgjė tjetėr.

  Tė mėrzita mik, nė njė natė si kjo!
  Ndoshta s’ia vlen tė lexosh Askushin.
  Pėrgjatė rrugės sime unė, domosdo,
  Do vazhdoj tė tallem me Plakushin*.

  Kėshtu, o mik, nė patsh dhe kohė
  E mund t’mė ndjekėsh gjer nė fund,
  Do tė flas pėr veten se, domosdo,
  Pėr tė tjerėt unė tė flas, nuk mund.

  Do tė flas pėr udhėn qė mė dha fati
  Dhe pėr k’tė xhaketėn time t’vjetėr.
  Po t’isha lindur pasanik, k’tij shtati
  Do t’i kisha veshur njė kostum tjetėr!

  Sa herė kam rėnė pėr tokė, jam vrarė,
  Po aq herė jam ngritur i stėrmunduar.
  Ēdo herė mė i fortė, mė i ri se mė parė,
  Me zemrėn-shkėmb, shpirt-rrebeluar.

  Por s’i jam qarė kujt, mik, as Zotit;
  Gjithēka kam mundur e kam bėrė vetė.
  Ē’t’i qahesh vallė kujt qė qysh motit
  S’ėshtė bėrė i gjallė, ka dymijė vjet!?

  Nė mes tė territ, mik, kur nata ējerr
  Dhe heshtja vdekjes mė shumė i ngjan,
  Unė hedh njė dorė nė shpirt dhe nxjerr
  Njė zjarr mjekėrosh-zjarr babaxhan.

  Njė zjarr qė tė ngroh jo veten time,
  Jo pėr t’arritur i gjallė mėngjesin tjetėr,
  Por njė zjarr ku tė djeg gjith’ jetėn time
  N’u dashtė pėr t’ngrohur k’tė botė t’vjetėr!

  Madje dhe shpirtin, mik, kurrė s’e kursej
  E prej dhimbjeve nuk e ruaj aspak,
  Me ca fat dhe unė njė ditė do tė gjej
  Pėr gjithēka njė ilaē, tė hidhur, farmak!

  Tė shkrova sot, mik, se ndjeva mall.
  Pėr kohėn tėnde, mė nis njė letėr,
  Mė thuaj, Tanjusha* ėshtė ende gjallė,
  Se ende po pret tek shtegu i vjetėr.

  Nė pritje tė letrės tėnde,
  Desha t’i them pak fjalė palltos sime,
  Qė mė mbron nga i ftohti pėrēdo mbrėmje
  Kur shndėrrohet nė akull kjo rruga ime.

  Pak fjalė me zemrėn desha t’i shkoqit
  Dhe me shpirtin, ku zjarrin e jetės ruaj,
  Por fytyrė e Zotit, si pėr ēudi, m’u fanit
  E me njėmijė heshtje mė dėnoi tė vuaj!

  Kjo isht’e gjitha i dashur miku im
  Po e mbyll mė nė fund, po hesht
  Dua ėngjėt tė dėgjojnė kur tė vijnė
  Pėshpėritjen e gjetheve nė vjeshtė

  Unė ėndrrat i humba pėrgjithmonė
  Dhe jeta s’mė josh mė si mė parė
  Zemra ime ka marrė ngjyrė limon
  Ndėrsa shpirti ka kohė m’ėsht‘ vrarė

  Hėna mė vėshtron me plot ndjenjė
  Por unė akull i ftohtė jam, acar
  S'ėsht' i ngrohtė mė gjaku ndėr dej
  Brėnda meje tė rindez tjetėr zjarr

  S'ka mbetur gjė tjetėr tė shkruaj,
  Nga jeta e njė poeti skandaloz
  Tashmė vdekja s'mė duket e huaj,
  Por dritare prostitutash ngjyrė rozė!

  Mbas xhamit ajo qėndron e mė pret,
  Buzėt akull t’mi puth gjer nė gjak,
  Ndoshta s’duhet tė mėrzitem vėrtetė,
  Njė tė puthur tė gjithė e kanė hak!

 2. #2
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  U kėput gjeth’i vjeshtės, n’erė!
  Sa u deshėm nė tė vėrtetė, s’e di!
  Putheshim ashtu kot, ndonjėherė
  Krejt kot nodhte, tė mbanim mėri!

  Ah! Po. Ndonjėherė e doja, nė zjarr.
  Nė mes flakėsh mė donte dhe Ajo!
  Ndodhte shpesh qė tė vishej, nė Ar,
  Unė zhvishesha, nė shpirt, domosdo!

  Ndonjėherė, flakėronte nė muzg!
  Herė tė tjera e humbisja, pa shkak!
  Shpesh, kur ecnim bashkė, nė rrugė
  Kish dėshirė t’mė pėrzihej nė gjak!

  Mė ndodhte, dhe mua, rrallė,
  Ashtu kot, tė pėrlyhesha, me dritė
  At’herė mė puthte veē nė sy, e nė ballė;
  Kėshtu, thoshte, dinė tė puthin Perėnditė!

 3. #3
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Sa dua sonte tė tė takoj o mik i vjetėr
  Pak fjalė tė rrugės t’i shkėmbeja me ty
  Nė mungesė, mendova t’nisė k’tė letėr
  Me copėza nga rruga ku shkelėm tė dy

  Emri, s ’mė kujtohet mė s’i ma thonė
  Vetė koha e ka fshirė nga rregjistr’i vjetėr
  Dhe rrugėve, t’gjith kalimtarėt mė njonė
  Si udhėtarin-endacak, me pallton e vjetėr

  Udhėve t’askundit, me duart nė xhepa
  Endem lartė e poshtė, me erėn fėrshėllej
  Njė udhė-qorrsokak m’isht’e gjithė jeta
  Ndaj, veten shpesh me ėndrra e gėnjej

  Por, n’ėndrra veē, aty jam krejt ndryshe
  Ēdo mbret i kohrave do t’mė kishte zili
  Udha ime aty m’ėshtė krah dallėndyshe
  Mjafton ta pėrplas, e nė ēast jam tek ti

  Gjithēka qė pata mik, mė nuk e kamė
  Veē palltoja e vjetėr n’sup mė ka mbetur
  Dje, emrin e kėrkova tek varret m’at’anė
  Mė kot, se gjeta! Ndoshta s’kam vdekur !

  Do mė njohėsh mik, do t’kujtohem patjetėr
  Sėbashku kemi drekuar nėn hije rrushi
  Pėr kohėn qė shkoi, tė shkrova k’tė letėr

  Nisur prej askundit, firmosur nga Askushi !

 4. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Gentian_gr pėr postimin:

  Foleja_ (11-04-2014)

 5. #4
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.


  Qėndron heshtur, fjalė mėrguar
  Si breg i zhveshur nga det e valė
  Asnjė kėmbė ere nuk pati shkuar
  Shkova veē unė, ndaj dhe s’mė fal!

  Unė vdiqa dje, pardje, dhe sot
  Ndodhtė nesėr, s’prish punė aspak
  Veē heshtjen tėnde, s’ma tret dot
  Acid’i dhimbjes qė kam nė gjak

  Qėndronė heshtur, si pllakė guri
  Nė heshtjen tėnde varrosur unė
  Vetėm njė herė vjen nė jetė burri
  Vdes dy-tri herė, a dhe mė shumė…

 6. #5
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Tungjatjeta i dashur gjysh, nga larg
  Me postė po tė nis sot kėtė letėr
  Njė ditė, do tė vij, do tė piqemi prapė
  Diku poshtė shtėpive, tek udha e vjetėr

  E di, do t’mė presėsh aty ku u ndamė
  Aty ku mė urove udhėn e mbarė
  Tė kujtohet gjysh, sa kokėshkretė, sharlatan
  Fėmij ēamarrok kam qėnė mė parė ?

  E pra, sot, po tė them diēka ndryshe
  Nuk jam mė, ai vogėlushi ēapkėn
  Dhe pse e di, do ta vėsh nė mėdyshje
  Se koha kostum tė ri mė ka dhėnė !

  Tashmė o gjysh, jam plot tridhjetė vjeē
  Ndėrsa ti mė je njė botė mė larg
  Nė atė botė, ku mosha s’matet veē,
  Se me dritėn e yjeve qė vezullojnė pėrqark

  U ndamė i dashur gjysh at’ mėngjes
  Duke thėnė: Mirupafshim, nė ėndrra blu.
  Hingėlliti kali i hekurt dhe, nė njė kthesė
  Humba nga vėshtrimet e syve tė tu.

  Ėshtė bėr koh qysh at’here, i dashur gjysh
  Aq sa, ėshtė thinjur dhe koha vetė
  Mė ndje o gjysh nėse gjat mė prite
  Tek udha e vjetėr, ku u ndamė pėr jetė.

  Pa lexo, ē’tė shkruaj gjysh i dashur
  Ndėrsa plakem me kohėn dhe unė dalngadal,
  Shpirt e zemėr mė janė ėnjtur, janė trashur
  Jam goxha i pasur , kam njė mal me mall.

  Madje, ē’do ditė pasuria mė shtohet
  Sė shpejti mund tė jem njė i pasur me famė
  Pa frikė se shpirti njė ditė do dorzohet
  Dhe zemra do pėlcas, ngaqė mė nuk mban.

  Lexo gjysh i dashur ē’tė shkruaj, lexo
  Thonė lart e poshtė se jam bėrė poet !
  Si ēamarrok Prilli qė jam, domosdo
  Dhe vesėn e mėngjesit se lashė tė qetė.

  Ti do t’mė buzėqeshėsh ėmbėl , e di
  Pastaj do mė pyesėsh pėr ē’thash mė lart !
  Ironikisht, do t’mė flasėsh pėr kostumin e ri
  Qė koha dhe mosha ma bėnė dhurat.

  Oh, i dashur gjysh, e di, ke tė drejtė
  Para teje unė mbetem gjithmon fėmij
  I njėjti, si at’here kur erdha nė jetė
  Si at’here kur luaja me zogjtė nė avllij

  Dhe ja, si fėmij po tė shkruaj k’tė letėr
  Nga kjo botė ku njerėzit ndahen prej sė gjalli
  E ndoshta aty, n’atė botėn tėnde, tjetėr
  S’ekzistojnė ndarja, largėsia dhe malli

  Tė pėrshėndes, i dashur gjysh, nga lrag
  Mė fal, do tė vonoj, ndoshta dhe pėr pak
  E do tė vij kur perėndim i kuq tė lulėzoj
  Me petale ėngjėjsh tė ēelur pėrqark

  E di, do t’mė presėsh krahapur sakaq
  Do ē’mallemi te dy, nė pėrqafime blu
  E pastaj si fėmij ēamarrok do tė dal
  Lėndinės sė qiellit do tė bredh kuturu

  Do kalėroj ylbere, si dikur shilarėsin
  Hėnės, si fluturave nga pas do ti bredh
  Yje lėndinės sė kaltėr do kėpus
  Dhe ēantės sė shpirtit ngadal do tia hedh

  Deri at’herė, gjysh i dashur, gjith tė mirat
  Tė pėrqafoj dhe njė herė para se ta mbyll
  Posta e kėtushme s’u shėrben hapsirave
  Ndaj k’tė letėr po ta dėrgoj me njė Yll.

 7. #6
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Kurrė mė parė ,nuk kisha menduar
  Me vjeshtėn tė puthesha ėmbėl nė park
  Mbi stola tė drunjtė me gjethe mbuluar
  Nėn vėshtrimet e hėnės qė sillej pėrqark

  Oh, ē’femėr ! Me ē’zjarr nė buzė !
  U zhvesh lakuriq ngadal, si njė pemė
  Mė tha : I dashur, ndjehem plot muzė
  A bėjmė mė mirė dashuri nė poemė !?

  Ja putha sytė me ngjyrė aurore
  Atė mbrėmje tė qetė tetori nė park
  Pastaj njė lidhėse na kapi pėr dore
  Dhe u shkrimė tė dy kėtu nėpėr varg

  E bėmė dashuri pa ndalur, pa reshtur
  Ndėrkoh qė nata frymėmarrjen kish ndal
  Nė mėngjes tek mė puthte, mė tha buzėqeshur
  Unė jam veē njė folje, je ti kryefjalė....

 8. #7
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Vajza e vogėl e qiellit
  Fustanin lagur nė det
  Shihte zogjtė t’i iknin nė lindje
  Perėndimit t’i kthehen i pret.

  Me sytė e ēiltėr prej fėmije
  E kancerin q’e bluante nė gjak
  Gjeti forcė, si bekim perėndie,
  Fluturoi, por isht’ pak, shumė pak!

  Nė dhimbje e zuri gjumi
  I thellė, si vdekja vet
  U zgjua! Diku, njė buzė lumi,
  Njė dritė, njė shpresė, njė jetė.

  Lagu ballin, freskoi mendimet
  Shkroi emrin e sajė nė furtunė
  T’hidhura i kishte kujtimet
  Por gjumin edhe mė shumė!

  Fėmija e lindur nėnė
  Humbi njė sy, njė gjoks, njė krah
  Si molla, gjysėm e ngrėnė
  Por rrėnja kurrė nuk u thah!

  E martuan pa dėshirė me njė plak
  Por lidhja nuk shkoi gjatė
  S’mjaftuan plagėt nė shtat
  Por e zu’ dhe njė dimėr i acartė!

  E shkundi borėn prej supeve
  Kishte ardhur koha tė ēel…
  Ende gjysma e mollės sė kuqe
  Nė dhėmbėt e gjarprit kisht’ ngel’!

  Vogėlushja e lindur nė yje
  Lagur fustanin nė det
  Pret zogjtė tė kthehen nė pyje
  Fluturimin tė nis ajo vetė…

 9. #8
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Ē’mė thua kukuvajkė me at’ zė tė grisur
  Pėr dashuri e poetė tė zbardhur si bora
  Nata ime harenė si perde ka qendisur
  Buzėqeshje pranvere i rrjedhin nga dora

  Ti shpirtin s’ma njeh, as rrahjet e zemrės
  Vėrtet nuk jam mė i ri si mė parė
  Por, kėnga ime i ngjan gjoksit tė hėnės
  Rrėmben ē’do vėshtrim t’ėmbėl, djaloshar

  Mos mė kujto mė kot trishtimin, kukuvajkė
  Me tė unė kam ngritur dolli disa herė
  Ja njoh mirė zemrėn e shpirtin nė flakė
  Si vjeshtė flokėkuqe qė krihet nė erė

  I kam dhėnė lamtumirėn trishtimit, ka kohė
  Vdekjes nuk i trembem aspak nėse vjen
  Me jetėn si dashnorė tek puthem ngado
  Nėpėr rrugėt e qytetit mes njerėzve mė gjen

  Mė mbush me jetė ē’do buzėqeshje fėmije
  Ē’do shtrėngim duarsh me miq e mikesha
  Qenėve rrugaē i’u fal pėrkėdhelje dashurie
  Ndėrsa tallem e qesh me priftėrinj e murgesha

  Nuk mbaj kėpucė me llustėr e kravatė
  As kėmishė tė shtrenjtė me butona rubini
  Brėnda saj do ndjehesha si njė dru i thatė
  Si njė kufomė pajetė, me veshje qefini

  Pasuria s’mė josh, por dhe i varfėr s’jam
  M’ėshtė e shtrenjtė lodhja e orėve t’vona
  Nuk i vyejn diamantet njė shpirti sharlatan
  Mė shumė se plehu qė rrit sythet e njoma

  Dashuria ! Ē’po mė vjen pėr tė qeshur
  Ē’ma kujton prap’ atė qė shkoi e mė s’vjen
  Prej lules sė sajė nė shpirt mė kanė mbetur
  Ca kujtime tė zverdhura si gjethet qė bien

  Mė ndodh tė puth ndonjė ēupkė nė bar
  Po me at’ vrull t’dikurshėm q’e ruaj nė gji
  E qė shpirti sėrish t’mos ndez ndonjė zjarr
  Brėnda gotės e hedh bashkė me verėn, e pi

  S’di t’i kėndoj dashurisė, nuk jam as poet
  Kur kujtoj vegjėlinė mė mbėshtillet njė mall
  Mė kanė rėnė ca flokėt, kjo ėsht’ e vėrtetė
  Prap shpirti im i pėrverstė, vdekjes frikėn i kall.

 10. #9
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Ti s'je mė muza ime...

  Ti s’je mė muza ime
  Ndaj penėn e mbyta nė det
  Ē’rėndėsi ka nė ēelin agime
  Nė s’ēelin, ē’rėndėsi ka vėrtetė!?

  Ti s’je mė muza ime
  Fletėt i’a lashė vjeshtės t’i zverdh
  Le tė vij pastaj dimri gjakftohtė
  Nė varrin e akullt t’i hedh

  Ti s’je mė muza ime
  Kėnga m’u copėtua si qelq
  Mė ka mbetur nė gjoks qyteti
  Dhe kolla e thatė qė mė heq

  Ti s’je mė muza ime
  Rrugėt prej kėmbėve mė ikėn
  Lumenjtė mbetėn pa brigje
  Yjet dhanė shpirt e u fikėn…

  Ti s’je mė muza ime
  Ndaj shpirti paqe s’mė gjenė
  Gjithēka fle jashtė lėkurės sime
  Brėnda sajė gjith trupi mė zienė

  Ti s’je mė muza ime
  Vdekja s’po mundet t’mė mbyt
  Ndaj ngriu nga varri o e vdekur
  Mbi gjoksin tėnd tė mbyll sytė…

 11. #10
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Pėrtej puthjeve lakuriqe nė vjeshtė
  Muzgjeve qė rrinė varur nė qerpikė
  Pėrtej rrugės shpinėlodhur qė hesht
  Pėrtej mėngjesit qė vjen yjet t’i fikė

  Unė ty tė dua…

  Mė shumė se zjarrin n’mes t’acarit
  Mė shumė se burimin nė shkretėtirė
  Mė shumė se pllakėn e ftohtė tė varrit
  Qė puth e s’ankohet pėr buzėn e ngrirė!

 12. #11
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Kėputi po deshe dhe lulet
  Lulet nė kopėshtin e Edenit!
  Mua mė pėlqejnė gėnjeshtrat
  Ato qė thonė tė vėrteta tė mėdha
  Ato qė mbijnė mbi varre, mbi eshtrat
  Ku njė e vėrtetė e gėnjeshtėrt u tha!

  -Sa kohė ėshtė bėrė, sa kohė!?
  Kam frikė se njė jetė s’mė mjafton!
  Kėput’ma dhe zemrėn po deshe
  K’tė kafshė qė mbaj lidhur nė litarė
  Mbi ēarēafė tė zhubrosur ka fjetur
  Nė shtrate tė ngrohur mė parė…

  -Ku je zgjuar sot, dje, ku je zgjuar!?
  S’mbaj mend! Ēdo ditė njė rrugė tjetėr!
  Stomaku i natės treti gjurmėt e mia…
  Nga cicėrima ėndrrash shpirti mė zien
  Mjegulla diku larg mėrgoi nga uria
  Ndėrtesat pėrkulen e pijnė ujė nė liqen

  Mė ndje, kam njė plagė nė kraharor,
  Njė prej atyre gjėrave qė la mbas qyteti!
  Ja, ai atje ėshtė zėri im…
  Ja njoh mirė sytė kureshtar prej fėmije!
  Thonė, se lulet e shkurtit kur mbijnė
  Lėshojnė lotė me aromė pavdekėsie…

  Ndaj, vazhdo mė tej, s’kam ē’tė shes
  Janė pavlerė pėrgjigjet e mia lakuriqe…
  Nė rrugėn tjetėr tregėtojnė gjithēka
  Nė rrugėn tjetėr dhe shpirti kushton pak
  Nė gjet’sh dhe tėndin aty, s’ėsht’ hata!
  Shpirtin tim dje e bleu njė plakė!

  -Pse gėnjen, mė thuaj, pse gėnjen!?
  Mė pėlqejnė gėnjeshtrat qė thonė tė vėrteta!
  Nė derė, dimri me dorė tė hekurt troket.
  S’ka xhama tė thyer, asnjė damar i prerė…
  Pėrtej liqenit qė ha yje, bejroza po pret
  Zogun e blertė qė krahėt i’u thyhen nė erė…

  Asgjė e ēuditėshme, mė beso, asgjė.
  Njė gur u frikėsua kur e thirra nė emėr!
  Njė mik i vjetėr po numėronte hapat e hėnės
  Ndėrsa kėndonte nėn zė njė kėngė nga vegjėlia
  Njė nga ato ninullat e ngrohta, t’ėmbla, tė nėnės
  Njė nga ato pak rreshta ku ripėrtėrihet gjithėsia…

  Qyteti nė kockė mė ka ngulur hijen…
  Oh! Hija! Asgjė nuk dhemb mė shumė se ajo!
  Sytė e mi pėrtypin dhembė kujtimesh
  Sa herė dielli shkon tė flerė nė bark tė liqenit
  Pėr t’mė kėputur nė mėngjes lule ėndėrrimesh
  Porsi Eva gjethet nė kopėshtin e Edenit.

 13. #12
  Perjashtuar
  Anėtarėsuar
  30-08-2007
  Postime
  2,535
  Faleminderit
  346
  102 falenderime nė 73 postime

  Pėr: Leonard Seiti.

  Ah, ta ndienim pak mė shumė
  K’tė dashuri qė moshė nuk ka…
  Sa pak nga ty, sa pak nga unė
  Mori kjo botė, kjo botė na dha…

  Sa pak i dhamė, e s’u ankua
  Njė jetė na dha, e s’na mjaftoi
  T’i thoshim qoft njėherė; Tė dua
  Si i’a thotė shelgu ndanė pėrroi…

  Ndoshta, fjalėt s’i gjetėm dot…
  Ndoshta s’gjetėm dot vetėveten!
  Lundrojmė ėndrrave, por mė kot,
  Vjen njė ditė dhe ėndrrat treten!

  Ndodh, e gjendemi tė thinjėruar
  Si nė fundvjeshtė, kur thinjet bari
  S’mjaftoi njė jetė pėr ta dashuruar,
  Pse duhet vallė tė mjaftoj varri!?

 14. Anetarėt mė poshtė kanė falenderuar Gentian_gr pėr postimin:

  Foleja_ (11-04-2014)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •