S T A F E T A R T D S H T I M E V E

N form recitali
**********************

DERTLIA: - T'a kthesh mendjen n t kaluarn,
Thuhej me be e rrfe
Se ne ishim t part,
Ktu, q kemi le.

VESVESELIA: - Pr kt vrtetojn edhe t huajt,
Q npr trojet tona trupuan
e lodruan kryq e trthor.
Vrtetojn grmadhat e lashtsis,
Q jan mbuluar me hirin e djallzis.

DERTLIA: - Vrtetojn edhe Rilindasit, martirt tan,
Q me shum mundime e flijime,
E pasuruan historin me ofshamje e argumentime sterile.

VESVESELIA: - Ta kthesh mendjen n t kaluarn,
Dihet, se Shqiptart qen ata,
Q i ndihmuan krijimit t shum shteteve.
Dhe i kontribuan kulturave t tyre.

DERTLIA: - Dihet gjithashtu, se nga gjiri shqiptar,
Doln strateg t lufts dhe shkenctar,
Q i kontribuan civilizimit mbar.

VESVESELIA: - Por, pr udi, si kolektivitet,
Kurr nuk arritem t'i krijojm vets
Qetsi, pavarsi, as stabilitet

DERTLIA: - Dhe mbetem si mos m zi
Nn robri e djallzi.
Duke lshuar plang e shtpi.

VESVESELIA: - Dhe tani, q kjo na u b shprehi,
Q edhe pa dhun,
Ta marrim botn n sy.


DERTLIA: - Por, e keqja, q kurr nuk falet,
sht, se ne shqiptart,
Pasojat dhe tragjedit,
Jo rrall, i prjetojm,
Sikur t'ishin ndrrime.
I prsrisim pa kursime.

VESVESELIA: - Harrohet gjithnj fjala e urt q thot:
"Uji flen, hasmi nuk flen".
E ne, deri kur n gjum kaq t rnd?

DERTLIA: - Thuhet gjithashtu:
"sht menuri, kur sheh pertej shpatit,
Se kur t del kndej shpatit, (si prbindsh)
E shohim t gjith" (pas gllabrimit).

VESVESELIA: - Ksaj gjendjeje, 'ti thuhet tjetr,
Ve se verbri, vetshkatrrim,
Vetvrasje e zemrplasje.

DERTLIA: - Dhe mu kjo zemrplasje,
Fishten s teprmi e zemroi.
Dhe e detyroi, q t pohoj:
"L ta di bota mbar,
Se Gjergj Fishta s'sht ma shqiptar".

ESVESELIA:- Kjo zemrplasje e shtyri edhe Faik Konicn t thot:
"Armiku m i madh i shqiptarit, sht vet shqiptari".

DERTLIA: - Dhe, kto "rezultate", vrtet zemrplasse,
A nuk jan vetmohim?
A nuk jan vetvrasje?

VESVESELIA: - Mir e thot populli:
"Me t'vra dikush, ke ku lyp hak,
Por, m'e ba e me vra vetn,
S'ke ku lyp hak as gjak".


DERTLIA: - Duke shpurdhur npr kso prjetime,
Vjen njeriu n prfundime:
Se, prej shekujsh, jemi STAFETAR N DSHTIME.

VESVESELIA: - Prandaj, do t thrrisja,
Q dshtimeve t'u ngrisim prmendore!
Jo q t'u prulemi, t'i adhurojm,
Por t'i urrejm.
E m n fund, prej tyre t msojm!!!


Hamz Gashi Prishtin - 1995