Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 4
 1. #1
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  19-01-2003
  Vendndodhja
  Canada
  Mosha
  33
  Postime
  99

  BESA SHQIPTARE DHE GREKET

  Isha duke shkuar ne pune dhe ishte nje mengjes i ftohet kur e njoftofa kete djalosh grek.Ishte duke pritur autobusin per Prishtine se kishte arritur me tren nga Greqia.Ishte i veshur me rroba teper te lehta per muajin shtator ne Kosove dhe dridhej nga te ftohtit.Mu afrua kujdesshem dhe mu drejtua me nje srbo-maqedonishte te bastardhuar qe mezi e kuptova se c'thoshte.Ne dore mbante ca drahma greke dhe me tha se ishte student dhe kishte ardhur te studijoj pedagogjine ketu ne Prishtine, pra me pyeti per ca para(dinare) ne kembim per drhmite se i duheshin per autobus.Ishte viti 1991-92, mu dhimbs ky gjalosh student se edhe vet i kisha kaluar vitet dhe peripecit studentore jo fort vite me pare.I thashe se se pari do te duhej te ngrohej me ndonje pije te nxehte se ishte merdhire krejt i gjori e per autobus do t'ia bejme lehte.E cova deri ne cajtoren me te afert ku pime ca caja dhe pasi u ngroh mire e dergova deri te fakulteti i filosofise dhe aty u ndame.Pas disa diteve erdhi te puna dhe me kerkonte te me shperblente per kujdesjen qe kisha treguar per te para ca diteve,kishte sjell nje box mallboro dhe nje wisky,butesisht e refuzova dhe pranova te mar vetem nje pako mallboro qe e ndava me shoket e punes.Me tha se kishte degjuar per bujarine dhe besen shqipetare dhe se tani e kishte vertetuar ne prakse por ajo qe me habiti teper ishte fakti se ai tha se edhe ne Greqi existonte BESA dhe se andej nga vinte ai(Edhesa) ishte mjafte e perhapur.Nuk i besova ne fillim por ai me kendoi nje kenge greke:
  Besa ja besa ise pringipesa
  Ise ke perpatise
  Afto to spiti mesa
  Megjithse edhe tani si kuptoj plotesisht fjalet pervec se Bese oj bese ti je princeshe....ai djalosh Kostantinos Bljankas me gjase kishte baben shqiptare(Plaku) dhe nuk mu nda deri sa i mbaroi studimet dhe sa here vinte ne Prishtine prej pushimit me sillte dhurata...e si i mbaroi studimet as vet nuk e dij(studijonte ne katedren e pedagogjise ne gjuhen serbe) se gjuhen nuk e mesoi fare i shkreti si themi ne Fetah erdhi Fetah shkoi por me diplome ama....

 2. #2
  Gezuar Kosoven e Pavarur Maska e dodoni
  Anėtarėsuar
  07-11-2002
  Mosha
  47
  Postime
  3,393
  Juve Zorraxhiu duhet tė keni mėsuar nė histori (po ta marrėsh ta lexosh Aristidh Kolėn, historian shqiptar Athinas, ai thotė se gjithė grekėt e kanė prejardhjen shqiptare dhe jo vetėm ai por ka edhe mijėra tjerė por ta lėmė kėtė pėr thema tjera) se atje kemi Ēamėrinė, si dhe kemi rreth dy-tre milionė tjerė shqiptarė nė gjithė Greqinė e sotme. Ai studenti jo vetėmqė ka pasur babanė shqiptar por edhe vet ka qenė shqiptar.
  Pėrshėndetje
  Rrofshin Shqiptarėt (Arbėreshėt, Ilirėt) e Bashkuar dhe
  Shqipėria (Arbėria, Iliria) e Bashkuar
  Leje mos m'trano, pashe zotin!!!!

  Rrofte Shqiperia Etnike

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e shendelli
  Anėtarėsuar
  03-12-2002
  Vendndodhja
  hene
  Mosha
  43
  Postime
  345
  Po te hapesh fjalorin e madh te gjuhes greke dhe te kerkosh tek fjala besa do te te thote se kjo fjale eshte e huazuar nga shqipja. Kjo eshte nje fjale qe pranohet boterisht nga gjuhetaret greke si fjale me prejardhje shqipe.

 4. #4
  Zog Shqiponje Maska e Iceberg
  Anėtarėsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Larg Atdheut
  Mosha
  52
  Postime
  212
  Koncepti apo fjala BESE nuk ekziston nuk ekziston ne asnje gjuhe apo civilizim tjeter pervec atij shqiptar.

  Greket e lashte sipas studiuesve te shumte kane lidhje gjaku apo jane shqiptare dhe nuk kane asnje lidhje me helenet ngjyre gabeli qe ekzistojne sote ne Greqi, dhe kane uzurpuar kulturen dhe qyteterimin e Grekerve te lashte.
  Per me teper informacion lexoni: "The Albanians from the pre-historic time to the present" shkruar nga Edvin Jacques 1995
  Shqiperi te qofsha fale, te kam Nene e me ke djale

Tema tė Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 85
  Postimi i Fundit: 15-11-2022, 22:39
 2. Ortodoksia Shqiptare sot
  Nga Orientalist nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 2
  Postimi i Fundit: 08-09-2010, 10:11
 3. Letersia Shqiptare
  Nga new-man nė forumin Gjuha shqipe
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 16-01-2009, 12:28
 4. Gjergj Kastrioti sipas pikėpamjeve antishqiptare
  Nga Davius nė forumin Historia shqiptare
  Pėrgjigje: 77
  Postimi i Fundit: 28-04-2006, 12:45
 5. Letėrsia Shqiptare
  Nga [A-SHKODRANI] nė forumin Enciklopedia letrare
  Pėrgjigje: 0
  Postimi i Fundit: 24-10-2005, 14:02

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •