Close
Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12
Duke shfaqur rezultatin 21 deri 27 prej 27
 1. #21
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Hipertensioni, vrass i heshtur

  Citim Postuar m par nga hot_prinz Lexo Postimin
  Broken, llogaritjet i bona te me thuash se, a me te rrezikshme jane 4 ore puthje apo 4 ore duhon.
  ndermjet nikotines qe e merr nga duhani dhe endorfinave qe leshohen nepermjet puthjes, une them se jane me pak te rrezikshme dhe me te shume te dobishme endorfinat. sikur ti te puthje me shume, do ia ndieje me pak mungesen duhanit.

 2. #22
  i/e regjistruar Maska e hot_prinz
  Antarsuar
  29-05-2007
  Vendndodhja
  Frankfurt
  Postime
  9,878

  Pr: Hipertensioni, vrass i heshtur

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  ndermjet nikotines qe e merr nga duhani dhe endorfinave qe leshohen nepermjet puthjes, une them se jane me pak te rrezikshme dhe me te shume te dobishme endorfinat. sikur ti te puthje me shume, do ia ndieje me pak mungesen duhanit.
  Broken rrofsh,
  tani me duhet ta gjej dike qe me le, ta puth 4 ore ne dite dhe i dhash duhonit shqelmin per se mari.
  Since i cant love you the way i want, i will love you the way i can.

 3. #23
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Hipertensioni, vrass i heshtur

  Citim Postuar m par nga broken_smile Lexo Postimin
  avash dhe ti, pse acarohesh kaq shume per nje emer. quaje edhe tinker bell po te duash, rendesi ka qe u kuptuam per cfare behet fjale...

  une po shkulem se qeshuri se s'ka asgje per tu acaruar aty, biles po mendoja se mos e kane nga baterite e celulareve.........

 4. #24
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: Hipertensioni, vrass i heshtur

  Citim Postuar m par nga Toffee Lexo Postimin
  Elian bota mjekesore ne literaturen anglisht perdor Hypertension kudo per te treguar nje gjendje kronike te high blood pressure. Po te njejten kuptim kane ne fund te fundit.
  Kur zemra tkurret dergon nje vellim gjaku me presion edhe nje force tensioni ushtrohet mbi arteriet elastike te cilat zgjerohen.
  Tension si force perdoret edhe mbi trupat elastik si sustat apo jo?
  .....Toffee, kush u zbulua me pare nga shkenca (shih ne latinisht) TENSIONI apo presioni ??????? ))))))))))) Besoj (mund ta kem edhe gabim) se mjeket e asaj kohe (para TENSIONIT) e quanin DAMLLAJA...... megjithate, po te jap te drejte ne anglisht, kurse ne italisht termi me i sakte eshte presioni (ose hipertensioni)

  p.s. na vdiqet fare, do na lini nje here te bejme ndonje shaka se na zuri tensioni edhe neve qe jemi ne rregull (ku i dihet?).

 5. #25
  cherry blossom girl
  Antarsuar
  14-05-2010
  Postime
  6,095

  Pr: Hipertensioni, vrass i heshtur

  nese rritet presioni, rritet edhe tensioni. te dy fenomenet varen nga elasticiteti dhe nga gjeresia e arterieve. ama ai qe matet edhe presioni.

 6. #26
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Hipertensioni, vrass i heshtur

  Tensioni i Lart i Gjakut – Cilat Jan Ushqimet Q E Rrisin M Tepr

  Tensioni i lart i gjakut mund t jet shkatrrimtar pr zemrn, trurin dhe veshkat.

  Prpos ksaj, tensioni i lart i gjakut shkakton komplikacione t tjera t rnda n lvizjen e gjymtyrve.

  Tensioni i lart trajtohet me medikamente, por s pari duhet t msoni pr ushqimet q e rrisin tensionin.

  Nse dshironi t shmangni rritjen e tensionit t gjakut, ather duhet t jeni dorshtrnguar me kripn, t kryeni m shum aktivitet fizik dhe t ruani nj form t mir trupore.

  AgroWeb.org ju sjell m posht nj list t detajuar t produkteve q ndikojn n rritjen e tensionit t gjakut.

  Cilat jan vlerat ideale t tensionit t gjakut
  Njsia matse e tensionit t gjakut sht mmHg.

  Tensioni matet me dy shifra.

  Shifra e par tregon tensionin sistolik t gjakut ose pikn m t lart t presionit ndaj zemrs.

  Shifra e dyt tregon tensionin diastolik ose pikn m t ult t presionit, kur zemra qetsohet mes do rrahjeje. N kt hapsir, zemra mbushet me gjak dhe ushqehet me oksigjen.

  Nse matsi i tensionit tregon vlerat 90/60 mmHg (pra 9 me 6 sic thuhet zakonisht) ose m pak, ather tensioni i gjakut konsiderohet i ult.

  Nse matsi tregon vlerat midis 90/60 dhe 120/80 ather tensioni i gjakut sht i shndetshm dhe n nivel ideal.

  Nse matsi tregon vlerat midis 120/80 dhe 140/90 ather tensioni i gjakut sht pak m i lart se mesatarja.

  Nse matsi tregon vlerat mbi 140/90 ather tensioni i gjakut sht i lart dhe klasifikohet si hipertension.

  Nse vlerat e t dy njsive arrijn mbi 180 dhe 110 ather duhet duhet t shkoni menjher te mjeku.

  Ushqimet q rrisin tensionin

  Mishi i kuq
  Mishi i kuq sht i shijshm por prmban shum kolesterol dhe dmton zemrn dhe ent e gjakut.

  Sipas t dhnave ku bazohet AgroWeb.org, nj sasi prej 400 gramsh mish i gatuar prmban 254 miligram krip dhe 308 miligram kolesterol.

  E njjta gj vlen pr panetn, sallamin apo proshutat.

  Picat e ngrira
  Kto ushqime mund t tingllojn ideale pr nj dark t shpejt, por nj racion i ksaj pice prmban 1,000 miligram sodium.

  Prodhuesit e saj shtojn krip dhe substanca shtes pr ruajtjen e pics duke rritur rreziqet pr tension t lart.

  Salcat e paketuara t domates
  Salcat e domateve me paketime qelqi ose metalike rrisin tensionin e gjakut.

  Nj paketim me salc domate prmban 654 miligram krip.

  Nj racion me makarona me salc domate dhe mish prmban 1,300 miligram krip.

  Turshit e gatshme
  Sipas t dhnave t cilave i referohet AgroWeb.org, nj filxhan me lakr turshi jo t prgatitur vet prmban 939 miligram krip.

  Turshit e tjera prve lakrs, si domatet apo kastravecat jan t zhytura n lng me krip.

  Nj filxhan me kastraveca turshi prmban 1,251 miligram sodium.

  Njerzit q vuajn nga tensioni i lart nuk duhet t han turshi t tilla. Maksimumi duhet t konsumojn turshi t bra vet.

  Alkoli
  Nj sasi e vogl alkoli nuk shkakton dme, por nse e teproni me pirjen e alkolit ather ju do t rrisni tensionin e gjakut.

  Alkoli mundet t ndrhyj kundr medikamenteve t tensionit t gjakut dhe t ul efikasitetin e tyre.

  mblsirat e paketuara
  mblsirat, biskotat me mbushje shumngjyrshe q shiten n paketime t bukura jan t mbushura me sheqerna, yndyrna t ngopura dhe kripra.

  Ushqime t tilla rrisin tensionin e gjakut, sheqerin n gjak dhe gjasat e mbipeshs.

  Pijet energjike
  Konsumi i pijeve energjike e rrit tensionin sistolik me 6.2 prqind dhe at diastolik me 6.8 prqind.

  Tensioni mesatar i gjakut rritet me 6.4 prqind pas pirjes s nj pije energjike.

  Klikoni ktu pr t msuar mbi ushqimet q ulin tensionin e gjakut./AgroWeb.org

  * Ky informacion ka pr qllim t plotsoj, t mos zvendsoj kshilla nga mjeku juaj ose ofruesi i kujdesit shndetsor dhe nuk ka pr qllim t mbuloj t gjitha prdorimet e mundshme, masat paraprake, ndrveprimet ose efektet negative. Ky informacion mund t mos i prshtatet rrethanave tuaja specifike shndetsore.

  Burimi: U.S. National Library of Medicine


  Agroweb

  https://agroweb.org/lajme/tensioni-i...isin-me-teper/

 7. #27
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  11,711

  Pr: Hipertensioni, vrass i heshtur

  11 mnyra pr t ulur tensionin e lart

  Tensioni i lart i gjakut (hipertensioni) shpesh quhet vrassi i heshtur pr shum arsye. Zakonisht vjen pa simptoma dhe rrit rrezikun e problemeve t zemrs, por mund t bni nse presioni juaj i gjakut sht m shum se 130/80 mm Hg?


  1. Rrit aktivitetin fizik dhe ushtrohu m shum !

  Ecje pr 40 minuta rreth 3 her n jav.

  2. Prpiqu t humbassh pesh nse je mbipesh

  Studime t shumta kan treguar se dietat ushqimore dhe humbja e peshs reduktojn ndjeshm tensionin e lart duke e stabilizuar.

  3. Ndrprisni sheqernat dhe karbohidratet.

  Duke reduktuar konsumin e tyre bini njkohsisht n pesh dhe stabilizoni presionin e lart t gjakut.

  4. Konsumoni m shum potasium dhe m pak sodium

  Dietat ushqimore t pasura me potasium jan t dmshme pr njerzit q kan probleme me veshkat, prandaj bni mir t rrisni marrjen e potasiumit dhe t ndrprisni kripn.

  5. Konsumoni m pak ushqim t procesuar

  Edhe ato q pretendojn se nuk kan yndyr, jan t larta n prmbajtje kripe dhe sheqeri pr t kompesuar mungesn e yndyrnave. Konsumoni vetm gjra q i prgatisni vet n ast.

  6. Hiqni dor nga duhani

  Mund t jet e vshtir, por n fund t dits ja vlen.

  7. Prpiquni t mos stresohesh

  Esht e pamundur t bhet n nivelin 100%, por gjeni disa mnyra pr ta reduktuar n nder t shndetit dhe tensionit. Dgjoni muzik, lexoni nj libr, bni shtitje t gjata dhe ndrkoh mos harroni t merrni frym thell.

  8. Konsumoni pak okollat t zez

  Esht vrtetuar q okollata e zez mund ta ul tensionin e lart t zemrs.

  9. Sigurohu t bsh gjum t qet e t plot

  Nse sflini mir, me siguri kjo do tju ndikoj n presionin tuaj t gjakut. Esht shum e nevojshme t ndiqni nj orar t caktuar gjumi dhe t shmangni dremitjet gjat dits.

  10. Hani hudhra ose merrni suplemente t tjera t saj

  Hudhra e freskt ose ekstraktet e saj prdoren gjersisht pr t ulur tensionin e zemrs, prvese jan antioksidant fantastik!

  11. Merrni mjekime nse sht e nevojshme

  Nse tensioni juaj sht i lart dhe nuk ulet as pas ndryshimeve n stilin e jets, duhet patjetr ti drejtoheni mjekut. Mund t jet e domosdoshme ta mbani nn kontroll prmes barnave.

  Burimi: Health Line


  Konica.al

  https://konica.al/2021/11/11-menyra-...ionin-e-larte/

Faqja 2 prej 2 FillimFillim 12

Fjalt Kye pr Temn

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •