Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 16
 1. #1
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Anija Vlora 8 gusht 1991

  Mė 8 gusht 1991, anija shqiptare e mallrave Vlora, mbėrriti nė portin e Barit, e tejmbushur me refugjatė nga Shqipėria. Autoritetet e qytetit dhe rajonit, me mbėshtetjen e agjencive tė lajmeve, gazetave lokale e jo lokale apo lajmeve televizive, pėrkujtuan ngjarjen si njė lloj feste tė ndjenjės sė mirėpritjes, tanimė e humbur.

  Por ngjarjet kanė pasur njė rrjedhė tė ndryshme: imigrantėt fillimisht u mbyllėn nė stadiumin e vjetėr Della Vittoria, dhe mė pas u riatdhesuan pėr nė Shqipėri. Gjendje shėndetėsore e mjeteve tona tė komunikimit duhet tė jetė e lėkundur deri sa dembelizmi pengon rindėrtimin e ngjarjeve, tė bujshme, qė kanė ndodhur vetėm njėzet vjet mė parė. Le tė shohim pra se kanė shkuar gjėrat, duke ndjekur kronikat e asaj kohe.
  Emri: durres exodi.jpg

Shikime: 16387

Madhėsia: 61.9 KB


  Anija Vlora, mbėrrin nga Durrėsi, gati pa karburant, mundohet tė hedhe spirancėn nė Brindisi, por nuk pranohet dhe drejtohet pėr nė Bari. Nė bord ka edhe njerėz tė armatosur, pėrveē imigrantėve nė arrati nga 45 vjet regjimi komunist, tanimė i shkėrmoqur, ka dhe gra e fėmijė. Komandanti Halim Milaqi i rrėfen gazetarit Antonio Padalino tė revistės Panorama se anija e tij kishte mbėrritur nė port nga Kuba, plot me sheqer, dhe shkarkimi i saj nuk kishte pėrfunduar akoma, kur e pa qė po afrohej ky det njerėzish. Atėherė jep urdhėr qė tė fillojė lundrimi, por disa milicė, qė kanė arritur tė hipin, i vėnė njė thikė nė fyt dhe e detyrojnė tė kthehet prapa pėr tė marrė tė gjithė ata njerėz.

  Sa janė nė bord? Gazetat e 9 gusht 1991 shkrujnė pėr 11 000 persona, ndėrsa nė kronikat e sotme flitet pėr 20.000. Njė gjė ėshtė e sigurt, ishte njė morģ mbresėlėnėse njerėzish, e shumė prej tyre ishin kapur edhe nė shtizėn e flamurit. Fotografitė e Luca Turi dhe Vittorio Arcieri janė tronditėse dhe kanė pėrjetėsuar edhe njerėz qė, pas mbėrritjes nė port, janė hedhur nė ujė nga anija.

  Nė orėn 11e 30 lumi i njerėzve ndodhet nė platformė. Kėrkojnė bukė dhe ujė. Vlora ėshtė kthyer nė njė nevojtore me erė tė keqe. Policia i drejton tė gjithė nė stadiumin e vjetėr tė futbollit, ne pritje tė vendimeve.

  Kryeministri, Giulio Andreotti, dikton nga Roma kėtė deklaratė: "Nuk jemi absolutisht nė gjendje tė mirėpresim shqiptarėt qė po dynden nė brigjet italiane dhe vetė qeveria e Tiranės ėshtė dakord me ne qė ata duhet tė riatdhesohen nė vendin e tyre” Nė stadium plas revolta.

  Mė tė rinjtė shkulin pllakat e shkallėve dhe hedhin gurė kundėr policisė. Pėrleshje tė ashpra zgjatėn tre ditė, mė tė dhunshmet qenė ato tė sė dielės, mė 11 gusht, me 40 tė plagosur mes policisė dhe njė numėr i pacaktuar mes protestuesve.

  Shqiptarėve u jepet ushqimi dhe uji nga qielli, mė thasė tė hedhur nga helikopterėt. Janė skena Apokalipsi. Ndėrkohė organizohet operacioni mė i madh i riatdhesimit nė historinė e republikės. Nė tė marrin pjesė 11 avionė ushtarakė C130 dhe G222, sė bashku me tre Super80 tė Alitalia-s dhe motobarka si Tiepolo, Palladio dhe Tiziano, nė tė cilėn hipėn klandestin gazetari i Il Messaggeros Marco Guidi. Ai u hoq si shqiptar pėr tė mund tė njohur historitė e imigrantėve. Nė fillim shumė prej tyre nuk e dinė se po i kthejnė. "Ėshtė e vėrtetė qė do na ēoni nė Venecia?" pyet njėri ekuipazhin, sipas rrėfimit tė Marco Guidi.

  Tė riatdhesuarit qenė 17 mijė e 400, mė shumė nga pasagjerėt e Vlorės (e pėrsėrisim sipas shifrave tė asaj kohe), sepse u riatdhesuan edhe imigrantė qė kishin mbėrritur me anije tė tjera. Mbetėn nė Itali 1.500 vetė qė kishin paraqitur kėrkese pėr stremi politik.

  Gianni De Michelis, ministėr i Punėve tė Jashtme, fluturoi pėr nė Tiranė pėr tė ilustruar njė plan italian ndihme: 90 miliardė lireta pėr ushqime, 60 miliardė pėr industrinė dhe furnizimet pėr hapjen nė tetor tė shkollave, dhe bashkėpunim nė rendin publik pėr tė parandaluar ikje tė tjera. Nė Parlament pati polemika mbi metodat e rrepta, madje brutale, tė kėtij operacioni. Shumė mė pak mbi thelbin e tij. Nė njė konferencė shtypi deputetėt e Pds (Partia Demokratike e sotme) “megjithėse kuptojmė vendimin e dhimbshėm pėr riatdhesimin e refugjatėve nė Shqipėri" ata denoncuan "zgjedhjen e pamenduar pėr tė mos respektuar tė drejtat e njeriut, duke u mohuar atyre njė asistencė tė denjė."

  Kjo ėshtė e vėrteta e fakteve, qė askush sot nuk mund t’i ndryshojė. Megjithatė, nė ato vite, Italia nė pėrgjithėsi dhe Puglia nė veēanti dhanė prova shumė tė mėdha mikpritjeje. Mė pas mes Romės dhe Tiranės do tė lidhet njė marrėveshje model, e cila arriti tė lehtėsojė emigracionin e rregullt tė tė shumė shqiptarėve. Por historia e anijes Vlora ėshtė kjo.

  Corrado Giustiniani
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 2. #2
  i/e larguar Maska e Gordon Freeman
  Anėtarėsuar
  03-05-2009
  Vendndodhja
  .
  Postime
  2,895

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Emri: _409155_boat300.jpg

Shikime: 5892

Madhėsia: 14.7 KB

  ...................
  Fotografitė e Bashkėngjitura Fotografitė e Bashkėngjitura  

 3. #3
  i/e regjistruar Maska e xhori
  Anėtarėsuar
  25-12-2006
  Vendndodhja
  MARCHE
  Postime
  1,518

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  cne kjo tem sot apo meqe qenka koha behar sot dhe ngjan me 8 gusht
  jeshét prčmč ne aliarčm
  jeshčm more jeshčm
  po drita skeshčm

 4. #4
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga xhori Lexo Postimin
  cne kjo tem sot apo meqe qenka koha behar sot dhe ngjan me 8 gusht
  meqe ne gusht do jemi neper plazhe, thashe ta botoj tani.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 5. #5
  i/e regjistruar Maska e Brari
  Anėtarėsuar
  23-04-2002
  Postime
  18,826

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  nuk i thon komandant.. por kapiten..

  e njoh halim milaqin..
  kam pire dhe kafe me te..

  e mi ka treguar.. ato peripecira..
  tmerr..

  me eshte dhimbsur ajo anije heroike VLORA qe i ka sherbyer atdheut per disa dekada..

  ne rastin ne fjale.. VLORA ishte e mbushur me mijra tonelata sheqer per popullin.. e gjith ai sheqer u demtua nga ata mijra zhapiker qe i shihni ne foto.. qe ne vend te rrinin te votonin.. iken.. qelbaniket..
  e jo vetem qe iken.. por sikurse ata pisat e ambasadave dhe keta te anijeve.. ben nje maskarallik tjater..
  u cuan fjale te vetve ne shqiperi..
  mos votoni kte partin e sapo dale PD-ne.. por votoni PPSH-ne..
  sepse po votuat PD-ne fiton PD dhe Bota do thote.. u be demokraci shqiperia..prandaj ikni nga kini ardhur.. e prandaj votoni PPSH-ne qe te fitoj PPSH-ja e bota te thote ... hm..vazhdoka diktatura atje..pra ju takon strehimo politicki..

  kaq te ndyre jan ata ndyresirat ne anije..
  dhe sot ata jan mbeshtetes te edvin kryebllokqenit.. si keta te italise si te anglise frances e gerqise..

  nje xerr tu a bej edvinua.. me vrap vijn ta percellojn shqiperine..

  ..
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 28-04-2013 mė 17:11

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e mardo
  Anėtarėsuar
  06-04-2011
  Postime
  325

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
  nuk i thon komandant.. por kapiten..

  e njoh halim milaqin..
  kam pire dhe kafe me te..

  e mi ka treguar.. ato peripecira..
  tmerr..

  me eshte dhimbsur ajo anije heroike VLORA qe i ka sherbyer atdheut per disa dekada..

  ne rastin ne fjale.. VLORA ishte e mbushur me mijra tonelata sheqer per popullin.. e gjith ai sheqer u demtua nga ata mijra zhapiker qe i shihni ne foto.. qe ne vend te rrinin te votonin.. iken.. qelbaniket..
  e jo vetem qe iken.. por sikurse ata pisat e ambasadave dhe keta te anijeve.. ben nje maskarallik tjater..
  u cuan fjale te vetve ne shqiperi..
  mos votoni kte partin e sapo dale PD-ne.. por votoni PPSH-ne..
  sepse po votuat PD-ne fiton PD dhe Bota do thote.. u be demokraci shqiperia..prandaj ikni nga kini ardhur.. e prandaj votoni PPSH-ne qe te fitoj PPSH-ja e bota te thote ... hm..vazhdoka diktatura atje..pra ju takon strehimo politicki..

  kaq te ndyre jan ata ndyresirat ne anije..
  dhe sot ata jan mbeshtetes te edvin kryebllokqenit.. si keta te italise si te anglise frances e gerqise..

  nje xerr tu a bej edvinua.. me vrap vijn ta percellojn shqiperine..

  ..

  po merr nje her ilace te paskaduara u burre !!!! vetem budalliqe nxjerr nga goja......na i nxorre edhe keta te shkretet qe iken per nje cop buke ANTARE TE PPSH

  karafil

 7. #7
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Anėtarėsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  52
  Postime
  933

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Un kam shkuar ne gusht atje ne bari per te mare nje shok,i kam pare me syt e mij kur i kishin rethuar brenda ne stadium.
  Ja hidhnin cdo gje nga larg,uj fruta.atyre qe ishin jasht nga stadiumi,
  Un se mora dot shokun sepse ai kishte dal volontario per tu kthyer ne tirane me avjon.
  Eksperienc e keqe.

 8. #8
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga altint71 Lexo Postimin
  Un kam shkuar ne gusht atje ne bari per te mare nje shok,i kam pare me syt e mij kur i kishin rethuar brenda ne stadium.
  Ja hidhnin cdo gje nga larg,uj fruta.atyre qe ishin jasht nga stadiumi,
  Un se mora dot shokun sepse ai kishte dal volontario per tu kthyer ne tirane me avjon.
  Eksperienc e keqe.
  ka patur dhe nje bande te armatosur aty me duket, qe "bente ligjin te turma" banda e gaz muces. eshte e vertete??
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 9. #9
  i/e regjistruar Maska e mardo
  Anėtarėsuar
  06-04-2011
  Postime
  325

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  ka patur dhe nje bande te armatosur aty me duket, qe "bente ligjin te turma" banda e gaz muces. eshte e vertete??
  po si ska pasur , banda e armatosur me tankse , e me raketa tok tok .......boll me keto budalliqe , ke nje dokumentar per stadiumin , e aty shiko se si i gjujn helikopterit me qese me buk e me bidona me uje

  ca do degjojme akoma o AKILO

 10. #10
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga mardo Lexo Postimin
  po si ska pasur , banda e armatosur me tankse , e me raketa tok tok .......boll me keto budalliqe , ke nje dokumentar per stadiumin , e aty shiko se si i gjujn helikopterit me qese me buk e me bidona me uje

  ca do degjojme akoma o AKILO
  une kam degjuar nga njerez qe kane qene ne stadium. ndihmat qe hidheshin me helikopter, i ndante banda e gaz muces.
  dhe pyeta ate altinin meqe ka qene brenda.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 11. #11
  i/e regjistruar Maska e mardo
  Anėtarėsuar
  06-04-2011
  Postime
  325

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  une kam degjuar nga njerez qe kane qene ne stadium. ndihmat qe hidheshin me helikopter, i ndante banda e gaz muces.
  dhe pyeta ate altinin meqe ka qene brenda.

  Dakort qe ka qen banda e gazit.....e ushqimet ishin aq pak sa qe filluan te han vetem te fortit ........po jo te armatosur mme arme

  po deshe gje per anijen DURRESI qe hapi eksodin e gushtit nga Vlora ....ta shpjegoj une

 12. #12
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga mardo Lexo Postimin
  Dakort qe ka qen banda e gazit.....e ushqimet ishin aq pak sa qe filluan te han vetem te fortit ........po jo te armatosur mme arme

  po deshe gje per anijen DURRESI qe hapi eksodin e gushtit nga Vlora ....ta shpjegoj une
  dmth, anija Durresi u nis nga Vlora, dhe anija Vlora u nis nga Durresi???? e bukur kjo.
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 13. #13
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  40
  Postime
  4,224

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Te shkretet Shqiptare i perjetuan keto ne vitet 90 edhe vazhduan jeten, cdo gje me mund & djerse. Por ca do thuash per disa plera te tjera fqinje qe hengren sa deshen nga EU tani ne vitin 2013 po hane njeri -tjetrin. Qe u shofshin si rrace ata edhe ky qe hape keto tema!
  I LOVE GOD

  j&g

 14. #14
  i/e regjistruar Maska e Akili-A
  Anėtarėsuar
  06-11-2006
  Postime
  2,962

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga loneeagle Lexo Postimin
  Te shkretet Shqiptare i perjetuan keto ne vitet 90 edhe vazhduan jeten, cdo gje me mund & djerse. Por ca do thuash per disa plera te tjera fqinje qe hengren sa deshen nga EU tani ne vitin 2013 po hane njeri -tjetrin. Qe u shofshin si rrace ata edhe ky qe hape keto tema!
  qenke sulur me nerv zagari, te prishesh te gjitha temat???
  Te gjithe ankohen se s`kane para....por asnje nuk ankohet se nuk ka tru

 15. #15
  100%shqiptare Maska e loneeagle
  Anėtarėsuar
  25-04-2002
  Vendndodhja
  not where i want to be
  Mosha
  40
  Postime
  4,224

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  qenke sulur me nerv zagari, te prishesh te gjitha temat???
  Korigjim: Vetem temat e tua qe jane degraduese kundrejt cdo individi qe e quan veten SHQIPTAR!
  I LOVE GOD

  j&g

 16. #16
  Besimtar Katolik Maska e altint71
  Anėtarėsuar
  27-09-2008
  Vendndodhja
  Itali
  Mosha
  52
  Postime
  933

  Pėr: Anija Vlora 8 gusht 1991

  Citim Postuar mė parė nga Akili-A Lexo Postimin
  ka patur dhe nje bande te armatosur aty me duket, qe "bente ligjin te turma" banda e gaz muces. eshte e vertete??
  Eshte shum e vetet,por gazin se kam pare atje .
  Per cudi e takuam sapo arritem te nesermen ne milano ne stacion central
  e njofim se banojshim me nje bllok
  Kishte nje te prer te thelle arme prerse te pambyllur ne shpatull.dhe me nje kanatiere te bardh qe smbulonte asgje,
  Ishte veti i katert.po ikte ne veri te evropes,e nuk pranoj ndihmen tone(isha me nje shok lagje)
  (ne Ishim nga marsi ne veri).
  Sido esperienca e keqe ishte per faktin se kam pare shqiptaret qe i trajtonin si ne kohe lufte.
  E njerzit qe vinin me makina e motora para stadiumit per te pare ate spektal bruto te shokve tane e policve.....
  tempi pasati,
  Ndryshuar pėr herė tė fundit nga altint71 : 29-04-2013 mė 18:09

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •