Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 6
 1. #1
  dr.j Maska e james l.
  Anėtarėsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Mosha
  39
  Postime
  122

  studimet per stomatologji ne Amerike

  une banoj ne greqi dhe studioj per stomatologji (dental technology-laborant).jam ne vitin e 3-te.
  gjithmone kam pasur deshiren qe te vazhdoj per dentist ne SH.B.A.ju lutem kush studion ne kete dege ne Amerike apo eshte ne dijeni per kete teme te me ndihmoj duke me informuar se si eshte e mundur ta realizoj kete deshire dhe sa kushton viti ne kolegjet amerikane.
  diplomen qe une do marr nga universiteti grek si laborant a eshte e mundur ta mbroj ne SH.B.A apo jo?

 2. #2
  dr.j Maska e james l.
  Anėtarėsuar
  27-03-2003
  Vendndodhja
  Athens
  Mosha
  39
  Postime
  122
  po mire kaq studenta ne U.S.A dhe asnje nuk ka zgjedhur degen e stomatologjise?
  sa do te doja te ishe nje pike loti
  te lindja ne syte e tu..
  te jetoja ne faqen tende.. &
  te vdisja ne buzet e tua..

 3. #3
  i/e regjistruar
  Anėtarėsuar
  20-04-2003
  Vendndodhja
  UK
  Mosha
  41
  Postime
  61
  Hiya, une jam nje student ne angli dhe po studioj biologji, kimi, fizike dhe psikologji ne kolegj dhe deshiroj te sudioj per stomatologji vitin tjeter ne universitet. Akoma nuk kam plotesuar formularet per universitet por do kisha shume deshire te studioja ne USA. Ne muajin Qershor ketu plotesohen formularet universitare por nuk jam i vendosur se ku te studioj. Please give me some info....thanx
  Sx to everyone will do good in their malnurished lives

 4. #4
  ~@~ROZ@F@~@~ Maska e DhArMa
  Anėtarėsuar
  01-06-2003
  Vendndodhja
  22031
  Mosha
  42
  Postime
  98
  Une nuk studjoj per Dentiste, por aq sa di po ju tregoj.

  Procedura ketu qe te behesh dentist:

  1. Te kesh nje diplome Universitare kater vjecare nga nje universitet i amerikes (zakonisht quhet Bachelor Degree).
  2. Duhet te kesh bere disa klasa kimije, bioligjije, fizike.
  3. Ndoshta duhet te japesh provim Toelf (nqs nuk ke marre klasa ne anglisht)
  4. Duhet te marresh nje provim qe eshte ADT - Dental Admission Test, ky kerkohet nga te gjitha shkollat.
  5. Duhet te kesh mesatare te larte ketu eshte zakonisht GPA 3.0 e siper(por shumica 3.5 e lart), kjo e marre nga nje shkalle e 4.0 (qe eshte maksimalja) megjithate nuk perjashtohen raste te vecanta.

  Tek ky Linku ketu jane te gjitha shkollat per stomatollogji ne USA http://www.ada.org/prof/ed/programs/schools/us.asp
  Tution ne vit mund te shkoje nga $20000 - 40000 plus edhe shpenzimet e jeteses keto mvaren nga shkolla. Studentat e huaj ne shkolla shteterore paguajne shume me shtrenjte se residentet.

  Informacioni i meposhtem eshte marre nga New York University:

  Admission, Matriculation, and Registration for the D.D.S. Program

  Admission

  Requirements for Admission
  All students applying to the New York University College of Dentistry must meet the minimum requirements as follows:

  A bachelor’s degree from an accredited college or university, including all prerequisite courses. Consideration will also be given to students with at least a G.P.A. of 3.5 who have completed 90 credits (including all prerequisite courses) at an accredited college or university.


  The following minimum prerequisite course requirements must be met:


  English—6 semester hours’ credit*
  (two years recommended)
  Biology—(may include a half-year of genetics and a half-year of botany) 6 to 8 semester hours’ credit
  Physics—6 to 8 semester hours’ credit
  Inorganic Chemistry—6 to 8 semester hours’ credit
  Organic Chemistry—6 to 8 semester hours’ credit

  While a broad undergraduate education with a major in a chosen field is the background of choice, certain courses beyond the minimum requirements are strongly recommended and considered by the Admissions Committee. Suggested areas include business/finance, computer sciences and technology, upper-level science courses, sociology, psychology, and English.

  Courses fulfilling the above requirements are offered by New York University’s College of Arts and Science at our Washington Square campus location. Applicants with foreign credentials and/or nonimmigrant visas should consult page 17. Information regarding predental courses may be obtained from the Office of Undergraduate Admissions, New York University, 22 Washington Square North, New York, NY 10011-9191.


  Applicants are required to take the Dental Admissions Test as part of the application process, and all prerequisites must be completed prior to enrollment in September. Students with any incomplete and pending science requirements will be at a disadvantage when their applications are reviewed.


  The applicant is asked to submit letters of recommendation either from a committee on professional recommendations or from at least two teachers, preferably from science department chairpersons, who know the applicant personally.

  * A semester hour is calculated as one hour of classroom or two hours of laboratory work each week for 16 weeks.
  Advanced Placement in the Predoctoral D.D.S. Program
  The New York University College of Dentistry offers the opportunity for advanced placement in the D.D.S. Program for the internationally trained dentist who seeks to practice the profession of dentistry in the United States.

  Admission in advanced standing is competitive and is open to graduates of international dental schools who have satisfactorily completed an academic program of study of not less than four years, culminating in a degree, diploma, or certificate in dentistry recognized by the appropriate civil authorities of the country in which the dental school is located, and is also acceptable for entry into practice in the country in which the school is located.

  To be eligible for consideration, applicants must file an application for admission with advanced standing no later than March 5 of the year they wish to begin their academic program. An official copy of the dental school diploma and marksheets (with certified English translations) and one letter of recommendation from the dean or a member of the faculty of the student’s prior dental college must be submitted. The Test of English as a Foreign Language (TOEFL) must be taken by all applicants whose native language is not English. An official score report must be sent directly to the New York University College of Dentistry from the Educational Testing Service. Student copies will not be accepted. The suggested score for admission is 550 (230 for the computerized test). Students must also pass Part I of the National Board Dental Examination and send an official score report. Individual applications will be processed when all credentials are received by the committee. Applicants from overseas (F-1, J-1 visas) must submit their credentials on or before April 1 to begin their studies in the fall (September).

  The D.D.S. Program is a full-time program and is accredited by the Commission on Dental Accreditation of the American Dental Association. Culminating in the receipt of a D.D.S. degree, the graduate dentist has met the educational requirement for licensure. Additional board examinations are also required depending upon where the graduate dentist plans to practice the profession of dentistry. Upon completion of the D.D.S. Program, the dentist may sit for board examinations or enter residency or postdoctoral programs in a particular dental specialty.

 5. #5
  ~@~ROZ@F@~@~ Maska e DhArMa
  Anėtarėsuar
  01-06-2003
  Vendndodhja
  22031
  Mosha
  42
  Postime
  98
  Une them qe ju te shkoni edhe te pyesni dike aty tek shkolla juaj qe merren me keto lloj aplikimesh, ato do te mund tu ndihmojne me teper.
  Whoever said money can't buy happiness simply didn't know where to go shopping!

 6. #6
  i/e regjistruar Maska e big.soul
  Anėtarėsuar
  29-09-2008
  Postime
  13
  hey un studioj stomatologji ne tirane
  po per ne angli si procedohet????????? me sakte per konvertim diplome ???????
  please give me some info

Tema tė Ngjashme

 1. Theofan Stilian Noli: Jeta dhe veprat e tij
  Nga ILovePejaa nė forumin Elita kombėtare
  Pėrgjigje: 84
  Postimi i Fundit: 18-04-2022, 09:21
 2. Muslimanėt nė Amerikė para Kristofor Kolombos!
  Nga Florim07 nė forumin Komuniteti musliman
  Pėrgjigje: 8
  Postimi i Fundit: 16-04-2009, 17:25
 3. JONUZ NDREU - shqiptare nė Amerikė, nė rrjedhėn e viteve
  Nga CEZARND nė forumin Bashkėpatriotėt e mi nė botė
  Pėrgjigje: 4
  Postimi i Fundit: 19-04-2008, 17:34
 4. Amerike yll i Lirise! (A literary declaration of love to the US)
  Nga wittstar nė forumin Letėrsia shqiptare
  Pėrgjigje: 32
  Postimi i Fundit: 15-05-2004, 04:48
 5. Ortodoksia dhe Shqipėria
  Nga shendelli nė forumin Komuniteti orthodhoks
  Pėrgjigje: 258
  Postimi i Fundit: 07-04-2004, 18:16

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
 • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
 • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
 • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
 •