Close
Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123
Duke shfaqur rezultatin 41 deri 52 prej 52

Tema: elektronika

  1. #41
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anėtarėsuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,006

    Pėr: elektronika

    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    bravo kaciki.

    omega-- 2pigrek here f

    xl varet shum nga frekuenca..
    sa me e lart frekuenca aq me e madhe xl
    dmth sa me e lart frekuenca aq me e fort behet kundershtimi i kalimit te rrymes ne nje element induktiv.. si psh bobina..
    ne nje bobine eshte kundershtesa gati xerro kur ne te kalon rrym pa frekuenc dmth me frekuenc xerro.. psh rrym e vazhduar..

    e kunderta ndodh me xc..dmth me reziustencen kapacitive..
    ndaj nje rryme me frekuenc xerro dmth ndaj nje rrym te vazhduar kondensatori eshte pothuaj me nje xc infinit..
    e sa me shum rritet frekuenca aq me e vogel behet xc..

    kto gjera kan rendesi te dihen sepse keshtu kupton si funksionojn qarqet e ndryshme ne elektroteknik etj..
    pse perdoret diku bobina e pse kondensatori..

    bravo kaciku..
    Shume eshte e SAKTE BRARI,te lumte,do te diskutojme her pas here probleme te ndryshme nga elektroteknika,pra edhe juve ju qofte BRAVO!!!!!
    Qashtja e frekuences ne qarqet e rrymave alternative eshte nje deti informacione te vlefshme si nga ana teorike ashtu edhe praktike,mundesia e nderhyrjes ne frekuence paraqet revulucion ne ngasje te motorve dhe ne kontrollim te sistemeve te ndryshme tek PLC-te
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fehmikaciu : 06-04-2013 mė 09:50

  2. #42
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    Pėr: elektronika

    PLC

    P-program
    L-logic llogjik
    C-control- kontroll

    eshte nje dege shum e bukur e eltroteknikes apo elektronikes.. ose me mir me then e automatikes..

    lum kush eshte i ri e i ngeshem te perparoje ne kte fush te teknikes..
    Fehmi si duket kosova ne kte fushe?
    Kini njerez te afte?
    Ne perendim gjith fabrikat drejtohen me PLC.
    Dhe hidrocentralet gjithashtu..
    Robotika po ashtu..

    Teknika digitale Pneumatika hidraulika etj.. jan pershtatur shum bukur njera tjetres ..

    Kosova dhe Shqiperia kan nevoj per stabilitet.
    Stabiliteti sjell qetesi.
    qetesia sjell kushte per shkollat.
    dhe dalin talentet qe kapin te rejat e teknikes moderne..
    rinia iken nga diskot e kafiqet e shkon laboratoreve e punve praktike ne fabrika.. brenda ose jasht.
    dhe ecen kombi perpara..

    ..

  3. #43
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-11-2012
    Postime
    24

    Pėr: elektronika

    ku mund te gjej informacione te ngjashme nga kjo fushe automatika

  4. #44
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anėtarėsuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,006

    Pėr: elektronika

    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    PLC

    P-program
    L-logic llogjik
    C-control- kontroll

    eshte nje dege shum e bukur e eltroteknikes apo elektronikes.. ose me mir me then e automatikes..

    lum kush eshte i ri e i ngeshem te perparoje ne kte fush te teknikes..
    Fehmi si duket kosova ne kte fushe?
    Kini njerez te afte?
    Ne perendim gjith fabrikat drejtohen me PLC.
    Dhe hidrocentralet gjithashtu..
    Robotika po ashtu..

    Teknika digitale Pneumatika hidraulika etj.. jan pershtatur shum bukur njera tjetres ..

    Kosova dhe Shqiperia kan nevoj per stabilitet.
    Stabiliteti sjell qetesi.
    qetesia sjell kushte per shkollat.
    dhe dalin talentet qe kapin te rejat e teknikes moderne..
    rinia iken nga diskot e kafiqet e shkon laboratoreve e punve praktike ne fabrika.. brenda ose jasht.
    dhe ecen kombi perpara..

    ..
    Une Brari jame EKSPERT i rralle ne ket lami i trajnuar nga GJERMANET me investime te Bashkesis EVROPIANE,per te kuptar funksionimin e PLC-ve duhet te keshe njohuri te medhaja nga MATEMATIKA ,TEKNOLOGJIA dhe duhet me njofte procesin teknologjik ne industri,duhet te dime ne veqanti qarqet logjike ,dhe ato qarqe programohen ne PLC,duhet ti njofim SKEMAT ELEKTRIKE dhe SOFTVERET INDUSTRIAL ,pasi komunikimi dhe shpejtesia e komandave kerkohet te jet sa me e shpejte,pastaj komunikimi PC dhe PLC si dhe anasjelltas duhet te jet i shpejte.
    PLC nuk guxojne memorjet e tyre te mbesin pa tension andaj nevoitet vashdimisht te kene invertoret DC-AC sepse procesi teknologjik zhvillohet me komanda nga PLC dhe RREGULLATORET PID dhe I(integral,diferencial e keshtu me rradhe ,,,,pra oqean informacione tema qe sperfundojne kurr),,,,,

    Brari une disa gjenerata i kame trajnuar dhe i kam aftesuar,por problemet jane te medha ,ketu kerkohen investime ne njerz kurse SHTETI yne nuk eshte interesuar te dergone nxensa dhe studenta mu aftesuar ne qenderen Trajnuese,megjith kembnguljen time rezultatet kane qen gjithmon negative nuk e di ndoshta ne pyetje eshte gjelozia qe njerzit mos te aftesohen,une kame refuzu qfardo oferte nga jashte vetem per nje qellim qe populli yne te aftesohet ne ket TEKNIK TE KOMPLIKUAR por me duket kame deshtuar ne ket drejtim sepse kurr nje pune nuk eshte kryer si kam pasure deshir ,mua sinqerishte me vjen keq nga rina shqipetare ketu ne DARDANI kurse per SHQIPERI nuke e di si sillen gjerat ne at drejtim,por vashdimishte me dergojne PLEQ para pensionit...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fehmikaciu : 06-04-2013 mė 14:07

  5. #45
    i/e regjistruar Maska e Brari
    Anėtarėsuar
    23-04-2002
    Postime
    18,826

    Pėr: elektronika

    sa kosovar jan trajnuar ne gjermani ne kte fush o kacik kaceku?

    shum mir ke bere..
    bravo te lumte..

    ketu duhet te investoje qeveria e kosoves..

    dhe ajo e shqiperise pa dyshim..

    suksese fehmi..

    algjebra e bulit a behet ne shkollat e kosoves..?

    meqe ajo duhet me kuptue tekniken digitale..

    --

    pse nuk merr kosova profesora gjerman me drejtu shkollat?
    me katundar nuk behet gje..

    ahmet zogi solli francez e amerikan me ngrit nivelin e arsimit dhe ata i dhan frytet..

    psh harry fullzi etj..

    gezohem per ty fehmi..
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Brari : 06-04-2013 mė 14:11

  6. #46
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anėtarėsuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,006

    Pėr: elektronika

    Citim Postuar mė parė nga Brari Lexo Postimin
    sa kosovar jan trajnuar ne gjermani ne kte fush o kacik kaceku?

    shum mir ke bere..
    bravo te lumte..

    ketu duhet te investoje qeveria e kosoves..

    dhe ajo e shqiperise pa dyshim..

    suksese fehmi..

    algjebra e bulit a behet ne shkollat e kosoves..?

    meqe ajo duhet me kuptue tekniken digitale..

    --

    pse nuk merr kosova profesora gjerman me drejtu shkollat?
    me katundar nuk behet gje..

    ahmet zogi solli francez e amerikan me ngrit nivelin e arsimit dhe ata i dhan frytet..

    psh harry fullzi etj..

    gezohem per ty fehmi..
    Brari une Matematiken e kame me te lindure,Une i kame trajnuare nxenes dhe studenta nga 1994 der tani 1763 Studenta te MATEMATIKES dhe lemive te ELEKTROTEKNIKES,edhe tani jame prej njerzve me te kerkuar per trajnime private,une kur te vdes dhe dal para PERENDIS nuk kame qka te tregoj se vetem me studenta dhe nxenesa e kame kaluar krejt jeten.
    Une ketu te ne nuk po shofe qe ka ardhmeri askush nuk po interesohet ne ket drejtim,per perparim te KOMBIT eshte katastrofe nese vashdon keshtu te gjithat po shkatrohen sepse korrupcioni ,krimi i organizuar dhe lojrat me para te pista nuk ka te ndalur...
    Ndryshuar pėr herė tė fundit nga Fehmikaciu : 06-04-2013 mė 14:25

  7. #47
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anėtarėsuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,006

    Pėr: elektronika

    Citim Postuar mė parė nga Erald Guri Lexo Postimin
    ku mund te gjej informacione te ngjashme nga kjo fushe automatika
    Eralld kogja problem eshte te ne ,une mirrem me keto probleme por per te ardhur te une duhet te jesh puntore i KORPORATE ENERGJETIKE TE KOSOVES (KEK),dhe mundesh te certifikohesh,Pra kame plan qe per festen e 1 majit NDOSHTA NJA PES DITE DO TE QENDROJ NE SARANDE nese eshte KYSMET me organizaten time deri ather te tregoj e ndoshta mundemi te takohemi DIKUND sepse nuk dihet,nese takohemi dije qe dole nga KRIZA,pershendetje!!

  8. #48
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-11-2012
    Postime
    24

    Pėr: elektronika

    Po une jam vetem 17 vjec ku i marr vesh keto te gjitha mundesia e informimit dhe aftesimit profesional ne shqiperi eshte mjaft e ulet.Elektroniken e kam shume qejf por nuk eshte se gjen informacione te bollshme per ta studiuar edhe une jam munduar te gjej po shume pak kam gjetur ne internet dhe tani informacionet i gjej ne italisht ku ka me bollet dhe perpiqen ti perkthej me kapacitetin qe kam ne gjuhen italiane dhe elektronike ,prandaj po mundohem ta mesoj te gjithe italishten se deri tani deri te gjysma kam arritur.

  9. #49
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anėtarėsuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,006

    Pėr: elektronika

    Citim Postuar mė parė nga Erald Guri Lexo Postimin
    Po une jam vetem 17 vjec ku i marr vesh keto te gjitha mundesia e informimit dhe aftesimit profesional ne shqiperi eshte mjaft e ulet.Elektroniken e kam shume qejf por nuk eshte se gjen informacione te bollshme per ta studiuar edhe une jam munduar te gjej po shume pak kam gjetur ne internet dhe tani informacionet i gjej ne italisht ku ka me bollet dhe perpiqen ti perkthej me kapacitetin qe kam ne gjuhen italiane dhe elektronike ,prandaj po mundohem ta mesoj te gjithe italishten se deri tani deri te gjysma kam arritur.
    Erald gjdo informacion postoje ne forume kurse zgjidhjet ti dergoj dhe i diskutojme se bashku,pra qdo problem e zgjedhime ,pershendetje.

  10. #50
    i/e regjistruar
    Anėtarėsuar
    09-11-2012
    Postime
    24

    Pėr: elektronika

    Dakord,faleminderit per ndihmen qe po me jep e vleresoj shume.

  11. #51
    i/e regjistruar Maska e Fehmikaciu
    Anėtarėsuar
    11-01-2013
    Vendndodhja
    Prishtinė
    Postime
    1,006

    Pėr: elektronika

    Erald si jan duke vajtur punet a po mundeshte te kuptoshe problemet,disa udhzime ti keshe parasysh:
    a)Madhesit alternative te gjeneratorve qe ipen ne funksion te kohes,duhet ti ktheshe ne domen te frekuences pra ne numra kompleks (DO TI DERGOJ DISA DETYRA PER KETO RASTE)
    b)Elementet reaktive BOBINAT(Xl=jѠL,Xc=1/jѠC,Ѡ=2πf ku f-frekuenca e dhene)
    c)Duhet te dishe sa dege ka qarku,dhe sa nyje pastaj aplikon ligjet e kirkofit,
    d)Caktone rrymate e panjoftura ,kur caktojme ato lehte caktohen fuqit dhe tencionet.

  12. #52
    i/e regjistruar Maska e Elian70
    Anėtarėsuar
    30-07-2006
    Vendndodhja
    Vlorė
    Postime
    1,938

    Pėr: elektronika

    ....eh c'me nxoren mallin kur isha student per elektronike.....
    Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

Faqja 3 prej 3 FillimFillim 123

Regullat e Postimit

  • Ju nuk mund tė hapni tema tė reja.
  • Ju nuk mund tė postoni nė tema.
  • Ju nuk mund tė bashkėngjitni skedarė.
  • Ju nuk mund tė ndryshoni postimet tuaja.
  •