Close
Duke shfaqur rezultatin -19 deri 0 prej 9
 1. #1
  Shpirt Shqiptari Maska e Albo
  Antarsuar
  16-04-2002
  Vendndodhja
  Philadelphia
  Postime
  25,552
  Postimet n Bllog
  4

  do t thot t jesh njeri i lir?

  Cdo te thote te jesh njeri i lire?

  Me eshte krijuar bindja, qe shume shqiptare nuk e dine se cfare do te thote te jesh njeri i lire, e jo me te jene te tille. Kjo krijon nje paradoks e problem te madh. Paradoksi buron nga fakti historik se ja tek jetojme ne nje epoke, ku shqiptaret si popull kane fituar nje liri qe as nuk e enderronin me pare, e ne te njejten kohe nuk e vleresojne apo perfaqesojne ate sic duhet. Problemi buron tek fakti se per aq kohe sa shqiptaret nuk e perqafojne lirine me te dyja duart e nuk kthehen ne njerez te lire, liria e shqiptareve si popull ka per te qene gjithmone e kercenuar, jo nga nje armik i jashtem imagjinar, por nga nje armik i brendshem: njerezit qe zgjedhin vasalitetin perballe sovranitetit, shtypjen perpara lirise, asimilimin kulturor perpara tradites se trasheguar shqiptare. Po ndaj me ju ate qe une di, vleresoj e misheroj ne jeten time, si nje njeri i lire.

  1. Liria eshte hyjnore

  Eksperimenti amerikan ne shtetformim para gati tre shekujsh, solli nje ide te re qe ishte revolucionare jo vetem per kohen, por per mbare historine e njerezimit. Baballaret e kombit te ri amerikan teksa luftonin te fitonin pavaresine nga Anglia, filluan te artikulojne bazat kushtetuese te jetes ne token e re amerikane. Nje nga idete themelore te kesaj jete ishte ideja se: "Te gjithe njerezit jane krijuar njesoj dhe u jane dhuruar disa liri te patjetersueshme nga Krijuesi i tyre: jeta, liria dhe kerkimi i lumturise." Kjo ishte revolucionare si ide per kohen pasi ne Evrope ne ate kohe njerezit nuk ishin krijuar njesoj, ata ishin krijuar dy soje: a) arsitokrate e monarke b) popull i thjeshte. Ideja ishte e padegjuar ndonjehere me pare ne historine e njerezimit, pasi deri ne ate kohe, ne gjithe historine e njerezimit, liria nuk ishte nje dhurat e Krijuesit ne qiell, por ishte nje dhurat e sovranit ne pushtet: qofte ky perandor, mbret, sulltan, diktator e president.

  2. Liria eshte universale

  Cfare do te thote qe "te gjithe njerezit jane krijuar njesoj"? Mos valle kjo duhet kuptuar si gjithe njerezit qe kane lindur ne Amerike gezojne te njejtat te drejta? Jo, aspak. Kjo do te thote, qe pavaresisht se ne cilin vend te botes ke lindur, pavaresisht se cfare rrace apo etnie i perket, pavaresisht se cfare gjuhe flet, pavaresisht se sa i pasur apo i varfer je, pavaresisht se sa i shkolluar apo analfabet je, ti gezon te njejtat te drejta te patjetersueshme te dhuruara nga Krijuesi(Zoti). Kjo nenkupton qe: askush te mos guxoje t'i mohoje nje njeriu te vetem, jeten, lirine apo kerkimin e lumturise pasi kjo eshte nje dhurate hyjnore per te gjithe popujt e njerezit e botes, e per secilin prej nesh! Nese nje njeriu te vetem ne shoqeri i mohoet nje nga keto te drejta, gjithe shoqerise te perbere nga shtetas te lire u eshte mohuar e drejta e tyre! Te gjithe shtetasit e shoqerise se lire vleresojne keto te drejta te patjetersueshme si te shenjta, dhe jane gati te veteflijohen per mbrojtjen e tyre me cdo cmim.

  3. Jeta eshte e shenjte

  Nuk eshte rastesi qe jeta renditet e para ne listen e ketyre te drejtave. Jeta eshte e shenjte dhe duhet mbrojtur me cdo cmim nga te gjithe nga te gjithe ata qe e kercenojne apo vrasin jeten. Ne shume vende te botes, edhe sot e kesaj dite, njerezve u pritet koka vetem e vetem se guxojne te shprehin mendimin e tyre lirshem qe bie ndesh me botekuptimin e shoqerise; grate vriten me gurre pasi del dikush qe i akuzon per tradheti bashkeshortore; grupe te ndryshme etnike shfarrosen ne mase si spastrim etnik te zones; femije e njerez vdesin nga uria dhe etja; femije abortohen qe ne barkun e nenes; luftra sjellin vdekje ne njerez; diktatore pushkatojne, vrasin e internojne njerez qe guxojne te shprehin mendimin e tyre; femije, vajza trafikohen per prostitucion e per trafik organesh; kriminele e banda kriminelesh vrasin njerez te pafajshem cdo ore e minute; e shume shembuj te tjere . Cfare kane te gjitha keto raste si emerues te perbashket? E perbashketa e madhe eshte vrasja e jetes. Vrasja e jetes do te thote ti mohosh dikujt te drejten e jetes. Pak rendesi kane rrethanat apo kushtet, te gjithe keto shembuj qe solla deshmojne fundin e jetes. Cfare mund te thuhet per ata qe ndermarrin akte te tilla? A e vleresojne ata jeten sa duhet? Sigurisht qe jo. Nese do te vleresonin jeten si te shenjte, ata nuk do te ndermerrnin akte te tilla qe denohen si ne toke e ne qiell njesoj. Cilado qofshin motivet e akteve te tilla, keta njerez po deshmojne me veprat e tyre qe e shenjte per ta eshte pushteti personal (pavaresisht nga forma e tij), se sa jeta e njerezve. Te gjithe keta njerez ne bote, jo vetem qe nuk jane njerez te lire, por keta jane armiq te gjithe atyre njerezve te lire ne bote, qe e cmojne jeten si te shenjte.

  4. Liria e ben njeriun njeri

  Liria eshte esenca e qenies se njeriut. Njeriu pa lirine nuk eshte njeri. Ai mund te jetoje, te marri fryme, te mbijetoje, por asnjehere nuk do te arrije potencialin e tij njerezor pa lirine. Ne kohet e lashta, njerezit ndaheshin ne "njerez te lire" dhe "skllever". Njeriu i lire ishte ai qe gezonte te drejten jo vetem te jetonte jeten e tij lirshem, por edhe te blinte e punesonte skllever. Njeriu skllav ishte njeri qe nuk gezonte asnje te drejte tjeter pervec jetes, ne kembim te punes qe i caktonte pronari. Skllavi nuk klasifikohej si njeri por si kafshe pune dhe pak rendesi kish origjina, etnia, kultura apo historia e jetes se tij. Keta njerez skllever bliheshin, shiteshin e vriteshin si bageti nga pronaret e tyre. Perse ua sjell kete fakt historik ndermend? Per t'iu bere te kuptoni se sa shume ka evoluar njerezimi per te arritur deri sot. Shume njerez pa kontekstin e duhur historik, bejne gabimin e mbetjes peng vetem ne kontekstin historik te kohes se tyre dhe kujtojne se gjithe brezat para nesh kane pare po ato liri e te drejta qe gezojme ne sot. Arsyeja tjeter perse e zura ne goje eshte qe te ndergjegjesoheni me koston e jashtezakonshme njerezore, te matur ne jete te humbura njerezish, qe eshte paguar si cmim per fitimin e lirise qe ne gezojme sot. Eshte shume e lehte per kete brez qe te harroje e nenvleftesoje sakrificat e jashtezakonshme shekullore qe jane bere per te ardhur ne kete epoke lirie.


  5. Kerkimi i lumturise, udhetimi i njeriut te lire ne jete

  Shume njerez kur degjojne togfjaleshin "kerkim i lumturise" nenkuptojne si pa dashur qe te gjithe njerezit ne kete bote meritojne te jene te lumtur. Ne rastin e shqiptareve, preokupimi kryesor i tyre si njerez ne keto 20 vjetet e fundit ka qene: "pasurimi me cdo kusht e me cdo cmim". Tani qe jam i lire si shqiptar, misioni i jetes sime eshte qe te pasurohem ne menyre te ligjshme e paligjshme. Ose ka shqiptare te tjere qe kur perballen me realitetin e epokes se lirise ne te cilen jetojne, ankohen duke thene: "ishim si ishim nen komunizem, por hanim nje cope buke e ishim te qete, nuk na degjonin veshet te tilla gjera qe degjojme sot." Kjo eshte ana tjeter e medaljes: pretendimi qe tani qe jemi te lire e ne demokraci, problemet tona si popull e si njerez do te marrin fund. Dhe te njejtin mentalitet e gjejme edhe kur vjen fjala tek togfjaleshi i famshem: "integrim evropian", kjo portretizohet nga politika dhe mediat si fundi i te gjitha problemeve te popullit shqiptar, fundi i historise se tyre si popull!

  E bera kete devijim nga tema duke e lidhur me realitetin shqiptar, pasi eshte e rendesishme per shqiptaret te kuptojne qe "kerkimi i lumturise" nuk eshte dicka qe e bejme ne turme, eshte nje udhetim personal i cdo shtetasi te lire ne jete. Do te kete nga ata shtetas te lire qe do te zgjedhin pasurimin me cdo kusht ne jeten e tyre. Do te kete nga ata qe do te zgjedhin kujdesin ndaj femijeve duke u bere mesues apo edukatore; do te kete nga ata qe do te zgjedhin rrugen e artit duke u bere muzikante, artiste, piktore; do te kete nga ata qe do te zgjedhin te jetojne jeten e tyre ne varferi te plote, pasi kjo eshte jeta qe ata njohin; do te kete te tjere qe do te zgjedhin rrugen e krimit e do te perfundojne ne burg; do te kete te tjere qe do te zgjedhin rrugen e arsimit per tu kthyer ne shkencetare, arkitekte, inxhiniere, doktore e shpikes neser. Jo dy njerez do te bejne te njejten zgjedhje ne jete, por e rendesishme nuk eshte zgjedhja qe ata bejne, e rendesishme eshte qe ata e bejne kete zgjedhje ne liri te plote, pa trysnine e askujt. Jo te gjithe do te gezojne te njejte pasuri e te njejtet te mira materiale, por kjo nuk eshte e rendesishme, e rendesishme eshte qe kushdo qe ka deshire te punoje e fitoje, e gezon kete te drejte per te arritur ate qe deshiron nga jeta.

  Keto te treja, jane esenca e njeriut te lire. Te gjitha lirite e te drejtat e tjera te sanksionuar ne ligjet demokratike ne nje shoqeri, jane derivate te ketyre te trejave. Do te ndalem ne disa prej ketyre lirive specifike ne ditet ne vazhdim. Ftoj edhe gjithe shqiptaret e tjere qe te pasurojne kete teme me mendimet e tyre.

  Albo

 2. Anetart m posht kan falenderuar Albo pr postimin:

  kriskulli (12-11-2014)

 3. #2
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  28-01-2004
  Vendndodhja
  diku
  Mosha
  41
  Postime
  1,545

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  faktori shqiptar gjithmone ka luftuar per liri por pa ditur cka te beje me ate .

  koncepti i lirise per shqiptaret eshte te gjithe per vete Zoti per te gjithe .

  liria fillon si ceshtje individuale dhe perfundon si ceshtje kombetare por midis kesaj dicka nuk shkon mire dhe asnjehere nuk arihet rezultati i duhur te shqiptaret ,ndoshta sepse na mungon solidariteti ,na pengon rivaliteti patetik dhe krenaria .

  liria eshte keqkuptuar nga shqiptaret menjehere pas 45 viteve nenshtrim diktatorial duke perqafuar nje liri pa mbeshtetjen dhe respektimin ndaj ligjit dhe rjedhimisht liria e dikujt mund te jete nenshtrimi i dikujt tjeter.

 4. #3
  i/e regjistruar Maska e Antiproanti
  Antarsuar
  28-07-2011
  Postime
  6,033

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  "Liria cdo here eshte liria e tjetrit"

  Nese nuk gabohem eshte thenje e Rosa Luxemburg, bashkethemeluese e Partise Komuniste te Gjermanise...

 5. #4

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  FJALIMI I PRESIDENTIT OBAMA PAS RIZGJEDHJES

  Duam q fmijt tan t jetojn n nj Amerik jo t zhytur n borxhe, e cila nuk dobsohet nga pabarazia. Q nuk dobsohet nga fuqia shkatrruese e nj planeti n ngrohje. Ne duam t lm pas nj vend t sigurt, t respektuar, t muar n gjith botn. Nj komb q mbrohet nga ushtria m e fort n tok dhe nga trupat m t mira q ka njohur ndonjher bota. Por gjithashtu edhe nj vend q kaprcen me besim kt koh lufte, e i cili do t formoj nj paqe t ngritur mbi lirin dhe dinjitetin e cilsdo qenieje njerzore. Ne kemi besim pr nj Amerik bujare. Nj Amerik tolerante, t hapur pr ndrrat e vajzs s nj emigranti e cila studion n shkollat tona dhe betohet prpara flamurit ton. Pr t riun nga pjesa jugore e ikagos, i cili shikon jet prtej qoshes s rrugs. Pr fmijn e punonjsit t mobiljeve n Karolinn e Veriut, i cili dshiron t bhet doktor apo shkenctar, dhe inxhinier apo siprmarrs, diplomat apo edhe president. Kjo sht e ardhmja pr t ciln shpresojm, vizioni i prbashkt q kemi. Pikrisht atje duhet t shkojm.

  Burimi: http://www.panorama.com.al/2012/11/0...#ixzz2OepNJeRh

 6. #5
  Shqiperia eshte Evrope Maska e iliria e para
  Antarsuar
  24-04-2002
  Vendndodhja
  Cunami ne Indonezi zgjati per disa minuta, kurse ne trojet tona 500 vjet.
  Postime
  4,919

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  Ne Shqiperi ka plot njerez qe nuk jane te lire. Nuk mendoj per ata qe jane ne burgje, por per nje grup tjetr njerezish. Nder ta ka shume femi qe jan te ngujuar etj etj.
  Lumi ka ujin e paster ne burim


  Kombi mbi te gjitha

 7. #6
  i/e regjistruar Maska e -Zana-
  Antarsuar
  10-09-2014
  Postime
  165

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  Citim Postuar m par nga Albo Lexo Postimin
  Cdo te thote te jesh njeri i lire?

  Me eshte krijuar bindja, qe shume shqiptare nuk e dine se cfare do te thote te jesh njeri i lire, e jo me te jene te tille. Kjo krijon nje paradoks e problem te madh.

  1. Liria eshte hyjnore

  Eksperimenti amerikan ne shtetformim para gati tre shekujsh, solli nje ide te re qe ishte revolucionare jo vetem per kohen, por per mbare historine e njerezimit. Baballaret e kombit te ri amerikan teksa luftonin te fitonin pavaresine nga Anglia, filluan te artikulojne bazat kushtetuese te jetes ne token e re amerikane. Nje nga idete themelore te kesaj jete ishte ideja se: "Te gjithe njerezit jane krijuar njesoj dhe u jane dhuruar disa liri te patjetersueshme nga Krijuesi i tyre: jeta, liria dhe kerkimi i lumturise." Kjo ishte revolucionare si ide per kohen pasi ne Evrope ne ate kohe njerezit nuk ishin krijuar njesoj, ata ishin krijuar dy soje: a) arsitokrate e monarke b) popull i thjeshte. Ideja ishte e padegjuar ndonjehere me pare ne historine e njerezimit, pasi deri ne ate kohe, ne gjithe historine e njerezimit, liria nuk ishte nje dhurat e Krijuesit ne qiell, por ishte nje dhurat e sovranit ne pushtet: qofte ky perandor, mbret, sulltan, diktator e president.

  2. Liria eshte universale

  Cfare do te thote qe "te gjithe njerezit jane krijuar njesoj"? Mos valle kjo duhet kuptuar si gjithe njerezit qe kane lindur ne Amerike gezojne te njejtat te drejta? Jo, aspak. Kjo do te thote, qe pavaresisht se ne cilin vend te botes ke lindur, pavaresisht se cfare rrace apo etnie i perket, pavaresisht se cfare gjuhe flet, pavaresisht se sa i pasur apo i varfer je, pavaresisht se sa i shkolluar apo analfabet je, ti gezon te njejtat te drejta te patjetersueshme te dhuruara nga Krijuesi(Zoti). Kjo nenkupton qe: askush te mos guxoje t'i mohoje nje njeriu te vetem, jeten, lirine apo kerkimin e lumturise pasi kjo eshte nje dhurate hyjnore per te gjithe popujt e njerezit e botes, e per secilin prej nesh! Nese nje njeriu te vetem ne shoqeri i mohoet nje nga keto te drejta, gjithe shoqerise te perbere nga shtetas te lire u eshte mohuar e drejta e tyre! Te gjithe shtetasit e shoqerise se lire vleresojne keto te drejta te patjetersueshme si te shenjta, dhe jane gati te veteflijohen per mbrojtjen e tyre me cdo cmim.

  3. Jeta eshte e shenjte

  Nuk eshte rastesi qe jeta renditet e para ne listen e ketyre te drejtave. Jeta eshte e shenjte dhe duhet mbrojtur me cdo cmim nga te gjithe nga te gjithe ata qe e kercenojne apo vrasin jeten. Ne shume vende te botes, edhe sot e kesaj dite, njerezve u pritet koka vetem e vetem se guxojne te shprehin mendimin e tyre lirshem qe bie ndesh me botekuptimin e shoqerise; grate vriten me gurre pasi del dikush qe i akuzon per tradheti bashkeshortore; grupe te ndryshme etnike shfarrosen ne mase si spastrim etnik te zones; femije e njerez vdesin nga uria dhe etja; femije abortohen qe ne barkun e nenes; luftra sjellin vdekje ne njerez; diktatore pushkatojne, vrasin e internojne njerez qe guxojne te shprehin mendimin e tyre; femije, vajza trafikohen per prostitucion e per trafik organesh; kriminele e banda kriminelesh vrasin njerez te pafajshem cdo ore e minute; e shume shembuj te tjere . Cfare kane te gjitha keto raste si emerues te perbashket? E perbashketa e madhe eshte vrasja e jetes. Vrasja e jetes do te thote ti mohosh dikujt te drejten e jetes. Pak rendesi kane rrethanat apo kushtet, te gjithe keto shembuj qe solla deshmojne fundin e jetes. Cfare mund te thuhet per ata qe ndermarrin akte te tilla? A e vleresojne ata jeten sa duhet? Sigurisht qe jo. Nese do te vleresonin jeten si te shenjte, ata nuk do te ndermerrnin akte te tilla qe denohen si ne toke e ne qiell njesoj. Cilado qofshin motivet e akteve te tilla, keta njerez po deshmojne me veprat e tyre qe e shenjte per ta eshte pushteti personal (pavaresisht nga forma e tij), se sa jeta e njerezve. Te gjithe keta njerez ne bote, jo vetem qe nuk jane njerez te lire, por keta jane armiq te gjithe atyre njerezve te lire ne bote, qe e cmojne jeten si te shenjte.

  4. Liria e ben njeriun njeri

  Liria eshte esenca e qenies se njeriut. Njeriu pa lirine nuk eshte njeri. Ai mund te jetoje, te marri fryme, te mbijetoje, por asnjehere nuk do te arrije potencialin e tij njerezor pa lirine. Ne kohet e lashta, njerezit ndaheshin ne "njerez te lire" dhe "skllever". Njeriu i lire ishte ai qe gezonte te drejten jo vetem te jetonte jeten e tij lirshem, por edhe te blinte e punesonte skllever. Njeriu skllav ishte njeri qe nuk gezonte asnje te drejte tjeter pervec jetes, ne kembim te punes qe i caktonte pronari. Skllavi nuk klasifikohej si njeri por si kafshe pune dhe pak rendesi kish origjina, etnia, kultura apo historia e jetes se tij. Keta njerez skllever bliheshin, shiteshin e vriteshin si bageti nga pronaret e tyre. Perse ua sjell kete fakt historik ndermend? Per t'iu bere te kuptoni se sa shume ka evoluar njerezimi per te arritur deri sot. Shume njerez pa kontekstin e duhur historik, bejne gabimin e mbetjes peng vetem ne kontekstin historik te kohes se tyre dhe kujtojne se gjithe brezat para nesh kane pare po ato liri e te drejta qe gezojme ne sot. Arsyeja tjeter perse e zura ne goje eshte qe te ndergjegjesoheni me koston e jashtezakonshme njerezore, te matur ne jete te humbura njerezish, qe eshte paguar si cmim per fitimin e lirise qe ne gezojme sot. Eshte shume e lehte per kete brez qe te harroje e nenvleftesoje sakrificat e jashtezakonshme shekullore qe jane bere per te ardhur ne kete epoke lirie.


  5. Kerkimi i lumturise, udhetimi i njeriut te lire ne jete

  Shume njerez kur degjojne togfjaleshin "kerkim i lumturise" nenkuptojne si pa dashur qe te gjithe njerezit ne kete bote meritojne te jene te lumtur. Ne rastin e shqiptareve, preokupimi kryesor i tyre si njerez ne keto 20 vjetet e fundit ka qene: "pasurimi me cdo kusht e me cdo cmim". Tani qe jam i lire si shqiptar, misioni i jetes sime eshte qe te pasurohem ne menyre te ligjshme e paligjshme. Ose ka shqiptare te tjere qe kur perballen me realitetin e epokes se lirise ne te cilen jetojne, ankohen duke thene: "ishim si ishim nen komunizem, por hanim nje cope buke e ishim te qete, nuk na degjonin veshet te tilla gjera qe degjojme sot." Kjo eshte ana tjeter e medaljes: pretendimi qe tani qe jemi te lire e ne demokraci, problemet tona si popull e si njerez do te marrin fund. Dhe te njejtin mentalitet e gjejme edhe kur vjen fjala tek togfjaleshi i famshem: "integrim evropian", kjo portretizohet nga politika dhe mediat si fundi i te gjitha problemeve te popullit shqiptar, fundi i historise se tyre si popull!

  E bera kete devijim nga tema duke e lidhur me realitetin shqiptar, pasi eshte e rendesishme per shqiptaret te kuptojne qe "kerkimi i lumturise" nuk eshte dicka qe e bejme ne turme, eshte nje udhetim personal i cdo shtetasi te lire ne jete. Do te kete nga ata shtetas te lire qe do te zgjedhin pasurimin me cdo kusht ne jeten e tyre. Do te kete nga ata qe do te zgjedhin kujdesin ndaj femijeve duke u bere mesues apo edukatore; do te kete nga ata qe do te zgjedhin rrugen e artit duke u bere muzikante, artiste, piktore; do te kete nga ata qe do te zgjedhin te jetojne jeten e tyre ne varferi te plote, pasi kjo eshte jeta qe ata njohin; do te kete te tjere qe do te zgjedhin rrugen e krimit e do te perfundojne ne burg; do te kete te tjere qe do te zgjedhin rrugen e arsimit per tu kthyer ne shkencetare, arkitekte, inxhiniere, doktore e shpikes neser. Jo dy njerez do te bejne te njejten zgjedhje ne jete, por e rendesishme nuk eshte zgjedhja qe ata bejne, e rendesishme eshte qe ata e bejne kete zgjedhje ne liri te plote, pa trysnine e askujt. Jo te gjithe do te gezojne te njejte pasuri e te njejtet te mira materiale, por kjo nuk eshte e rendesishme, e rendesishme eshte qe kushdo qe ka deshire te punoje e fitoje, e gezon kete te drejte per te arritur ate qe deshiron nga jeta.

  Keto te treja, jane esenca e njeriut te lire. Te gjitha lirite e te drejtat e tjera te sanksionuar ne ligjet demokratike ne nje shoqeri, jane derivate te ketyre te trejave. Do te ndalem ne disa prej ketyre lirive specifike ne ditet ne vazhdim. Ftoj edhe gjithe shqiptaret e tjere qe te pasurojne kete teme me mendimet e tyre.

  Albo

  Ti e paske identifikuar sh mire se c'eshte Liria, por te flasesh per lirine ... ate mund ta bej vetem dike qe zbaton rregulloren e saj , pa marre parasysh ngjyren/rracen/moshen/gjinine/kombesine... bindjet fetare etj etj .

  Duke qene qe sot personalisht mora 1 denim ne lidhje me te drejten e lirise/fjales ( ku u ndeshkova/abuzova pse dhashe komentin tim ne lidhje me temen ) Jam e bindur qe ti ke nevoje te bindesh/denosh stafin tend si fillim dhe jo antaret.

  Ky eshte mendimi i im, ne lidhje me temen.
  Ndryshuar pr her t fundit nga -Zana- : 15-09-2014 m 15:01

 8. #7
  i/e regjistruar Maska e kriskulli
  Antarsuar
  16-08-2013
  Vendndodhja
  Europ
  Postime
  62

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  Citim Postuar m par nga klajdi wolf Lexo Postimin
  FJALIMI I PRESIDENTIT OBAMA PAS RIZGJEDHJES

  Duam q fmijt tan t jetojn n nj Amerik jo t zhytur n borxhe, e cila nuk dobsohet nga pabarazia. Q nuk dobsohet nga fuqia shkatrruese e nj planeti n ngrohje. Ne duam t lm pas nj vend t sigurt, t respektuar, t muar n gjith botn. Nj komb q mbrohet nga ushtria m e fort n tok dhe nga trupat m t mira q ka njohur ndonjher bota. Por gjithashtu edhe nj vend q kaprcen me besim kt koh lufte, e i cili do t formoj nj paqe t ngritur mbi lirin dhe dinjitetin e cilsdo qenieje njerzore. Ne kemi besim pr nj Amerik bujare. Nj Amerik tolerante, t hapur pr ndrrat e vajzs s nj emigranti e cila studion n shkollat tona dhe betohet prpara flamurit ton. Pr t riun nga pjesa jugore e ikagos, i cili shikon jet prtej qoshes s rrugs. Pr fmijn e punonjsit t mobiljeve n Karolinn e Veriut, i cili dshiron t bhet doktor apo shkenctar, dhe inxhinier apo siprmarrs, diplomat apo edhe president. Kjo sht e ardhmja pr t ciln shpresojm, vizioni i prbashkt q kemi. Pikrisht atje duhet t shkojm.

  Burimi: http://www.panorama.com.al/2012/11/0...#ixzz2OepNJeRh

  Klajdi, ka cituar Barack Obamen, qe propaganda mediatike e shiti si nje president qe do te sillte te mira dhe vetem te mira. Po ku jemi sot, dhe cfare ka bere Obama deri me sot? Obama sot konsiderohet nje nder Presidentet me te kqinj te SHBA-ve, per te mos thene me i keqi. Dhe kete gjykim e jep popull i amerikan.
  Fjalet keshtu duken te bukura, por duhet pare se cfare ben vertet personi dhe duhet pastruar nga propaganda mediatike. Me reformat e Obames, amerikanet jane me pak te lire sot nga sa ishin me pare. Obama largoi trupat amerikane nga Iraku dhe atje gjendja u destabilizua menjhere... Obama u tregua i dobet dhe Rusia akensoi menjehre Ukrainen. Obama u je arme rebeleve siriane dhe keta ua japin armet amerikane xhihadisteve te ISIS. Ca te mire ka bere Obama? Te gjithe kane qellime te mire, por rezultetet jane ato qe kane rendesi. Obama u ka sjelle amerikaneve dhe te gjthe botes (ku ka vepruar) vetem vuajtje, heqje te t edrejtave themelore dhe luftra gjakatare...

  Prandaj me kujdes kur citoni debila si Obama. Te vetmen merite qe ka Obama eshte se eshte i ZI. Vetem kaq.
  N republikn e mediokritetit gjeniu sht i rrezikshm

 9. #8
  i/e regjistruar Maska e Elian70
  Antarsuar
  30-07-2006
  Vendndodhja
  Vlor
  Postime
  1,938

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  jeta eshte jing-jang...liria nuk ekziston...te gjithe varemi nga dikush, por problemi eshte: si ta zvogelojme numrin?
  Te Dish, te Besh, te Dish te Besh, Bej te Ditur!

 10. #9
  i/e regjistruar
  Antarsuar
  29-11-2010
  Postime
  12,098

  Pr: do t thot t jesh njeri i lir?

  “Duhet t msoni t hiqni dor nga e shkuara”. Fjalt fantastike t Paulo Coelho-s

  sht gjithmon e nevojshme t kuptosh se kur prfundon nj etap e caktuar e jets. Nse kmbngul tqndrosh n t shkuarn, pavarsisht kalimit t kohs, e humbet lumturin dhe sensin e kohs.

  sht e nevojshme ndonjher t mbyllsh disa rrath, t mbyllsh disa dyer, ose t mbyllsh disa kapituj,si doni t’i quani. E rndsishme sht t mundesh t’i mbyllsh, t’i lsh pas disa momente t prfunduara t jets.

  Puna jote mori fund?
  Marrdhnia jote mori fund?
  Nuk jeton m n at shtpi?
  Duhet t shkosh n nj udhtim?

  Mund t kalosh shum koh n t tashmen tnde i “asgjesuar” nga pse-t, duke rimenduar t shkuarn dhe duke u prpjekur t kuptosh pse-n, apo si-n e situatave t caktuara. Mirpo kamata q do t vijoj do t jet e pafund, sepse n jet, ju, un, miqt tuaj, vllezrit tuaj dhe motrat tuaja, t gjith duhet t jemi n rrugn drejt mbylljes s kapitujve, kthimit t faqeve, mbylljes s etapave dhe vazhdimin e t ecurit prpara.

  Nuk mund t jetojm n t tashmen, duke u penduar pr t shkuarn. As duke e munduar veten me pse-t. Ajo q ka kaluar, ka prfunduar tashm. Ndodhi ajo q ndodhi dhe duhet ta lm t shkoj, duhet t shkputemi prej saj.

  Nuk mund t jemi prgjithmon fmij, adoleshent, apo punonjs n pun, nga t cilat na kan hequr apo jan mbyllur. Gjrat kalojn dhe duhet t’i lm t shkojn. Kjo sht arsyeja pse, ndonjher, sht kaq e rndsishme t shkatrrohen kujtimet, t zhvendosni shtpi, t grisni letra, t hidhni dokumenta, t shisni ose dhuroni libra.

  Lreni t shkuarn, shkputuni prej saj. N jet, askush nuk luan me zara dhe duhet t msohet si t fitosh, ashtu edhe t humbassh dhe t jetojm t tashmen. E shkuara sht e shkuar. Mos prisni t kthehet m pas. Lreni pas inatin pr ngjarjet e kaluara dhe pr far mund t kishit br ndryshe. Duke u kapur pas asteve t s shkuars, vetm lndojm veten, e helmojm veten dhe zhvillojm hidhrim.

  Jeta sht br pr t ecur prpara, pr t mos u kthyer kurr pas.

  Thuaji vetes “Jo, gjrat nuk mund t ndryshojn”. Binde veten q e shkuara nuk kthehet pas. Nuk jemi asnjher si dy dit m par, si tre muaj m par, apo si nj vit m par. Mbyllni dern, ktheni faqen, mbylleni rrethin.


  Bota.al

  https://bota.al/duhet-te-mesoni-te-h...aulo-coelho-s/
  Ndryshuar pr her t fundit nga sirena_adria : 01-12-2021 m 10:45

 11. Anetart m posht kan falenderuar sirena_adria pr postimin:

  Neteorm (01-12-2021)

Ruaj Lidhjet

Regullat e Postimit

 • Ju nuk mund t hapni tema t reja.
 • Ju nuk mund t postoni n tema.
 • Ju nuk mund t bashkngjitni skedar.
 • Ju nuk mund t ndryshoni postimet tuaja.
 •