Ushqimet q prmirsojn jetn seksuale

24 Mars 2013 | : Ndryshe | Autor: Gazeta Shqip1

Pr shekuj me radh, meshkujt kan tentuar t prmirsojn performancn e tyre seksuale duke prdorur ilae t ndryshme. Ja disa ushqime q japin t njjtin rezultat

Gastronomi

Pr t pasur nj performanc t shklqyer n shtrat nuk jan t nevojshme vetm vitaminat, humori dhe shndeti n prgjithsi. Disa produkte q prmbajn enzima rrisin qarkullimin dhe stimulimin e hormoneve, duke premtuar pr nj marrdhnie t mirw seksuale. Ja cilat jan ushqimet q bjn mrekullin:

Borziloku. Aroma e borzilokut e prdorur nga femrat n form kremrash, ka qen prej kohsh e lidhur me trheqjen seksuale t meshkujve. Pavarsisht s n koht e sotme, prdorimi i tij nuk sht shum i prhapur, fakt mbetet q borziloku nxit epshin dhe trheqjen seksuale, e prforcuar edhe nga aroma e tij natyrale.

Trshra ka efekte magjike n lidhje me zgjimin e seksualitetit. Krkuesit kan zbuluar se trshra ndihmon zhbllokimin e prodhimit t testosteroneve n trup. N raste t shumta sht reklamuar prdorimi i trshrs n vaktet e mngjesit, duke shpjeguar se bn mrekulli n zgjimin seksual.

Avokado. Forma e avokados nuk ka kaluar pa u vn re nga qytetrimet e shekujve t mparshm, si pr shembull nga aztekt, t cilt pemn e avokados e quanin pema testikul. Kjo frut sht e pasur me vitaminn b6, e cila ndihmon n shtimin e dshirs seksuale te meshkujt dhe sht e pasur me kalcium q rregullon gjndrat e tiroideve te femrat. Avokado prmban gjithashtu nj lloj acidi, i cili bn mir pr zemrn dhe shton energjin.


Shalqi

ri. Kur shalqiri u prmend si rastsisht tek filmi i famshm Dirty Dancing, personazhi kryesor ndoshta nuk ishte i vetdijshm pr potencn seksuale t fruts. Si lkura ashtu edhe brendsia e shalqirit prmbajn nj aminoacid q hap ent e gjakut dhe rrit qarkullimin e gjakut n organet seksuale, me nj fuqi t ngjashme me Viagrn.

Hudhra. Nuk sht produkti ideal me t cilin mund t shkosh lirshm n shtrat, por prdorimi i saj mund t ndikoj shum n aktin seksual. Hudhra prmban alicin, nj substanc q rrit qarkullimin e gjakut n organet seksuale. Sigurohuni q hudhrn ta prdorni t coptuar, pasi kur pritet, hudhra jep efektin e duhur.

okollata e zez ka nivelin m t lart t kakaos, shkakton ngacmime seksuale kurdo dhe prmban nj mori komponentsh si fenileflamina, e cila quhet ndryshe dashuria kimike. Gjat ngrnies s okollats lirohet vitamin n tru, duke rritur motivimin dhe knaqsin. Nj studim i Journal of Sexual Medicine zbuloi se femrat q hanin qoft edhe nj cop t vogl okollate do dit, kishin nj aktivitet m t lart seksual sesa ato q nuk e prdornin.

Vanilja. Hern tjetr q do ndiheni fajtor pr prdorimin e tepruar t akullores me vanilje, mendojini dhe nj her mrekullit q mund t bj kjo shije n jetn tuaj seksuale. Nuk sht shum e plqyeshme vetm aroma e fuqishme e vaniljes, por ajo ndihmon edhe sistemin nervor qendror, duke stimuluar trupin.

Bajamet. Lajthit zakonisht jan t njohura pr nivelet e larta t yndyrs, q sht elsi pr prodhimin e hormoneve t nevojshme pr nj jet t shndetshme seksuale. Nga ana tjetr, bajamet jan edhe m t mira. Studimet tregojn se aroma e tyre i ndez femrat. N prmbajtje t bajameve sht nj lloj aminoacidi i quajtur arginine, q ndihmon hapjen e enve t gjakut dhe rritjen e potencialit seksual mashkullor.

Panxhari. Romakt e lasht e kan prdorur panxharin pr t prmirsuar aktivitetin seksual dhe cilsit e tyre epshndjellse. Panxhari prmban tritofan, nj lnd kimike q kontribuon n mirqenien e njeriut. Panxhari shquhet pr nivele t larta t mineralit boron, q sht i lidhur direkt me prodhimin e hormoneve seksuale.Gjalpi i kikirikut. Lajmi i mir pr njerzit q e plqejn gjalpin e kikirikut sht ai ka yndyra organike bimore, t cilat absorbohen leht nga organizmi. Gjalpi i kikirikut rrit dopaminn dhe epshin te femrat. Hern tjetr q do ta konsumoni, sigurohuni q t merrni pak m shum.

Shpargu. Pamja e tij e jashtme tregon se kemi t bjm me nj frut mashkullore dhe mesa duket, sht me t vrtet. Shpargu prmban nivele t larta t vitamins E, q njihet ndryshe si vitamina e seksit. Gjethet e tij jan t nevojshme pr prodhimin e histamins, nj lnd q sht e lidhur me kalimin e shpejt t orgazms te meshkujt dhe femrat. Klubi i vegjetarianve na kshillon t ham shparg pr tri dit rresht q t ket nj efekt m t fuqishm.

Specat djegs. Ka nj arsye prse specat djegs jan t lidhur prej kohsh me jetn aktive seksuale. Shija pikante vjen si pasoj e prmbajtjes s shumt t kapsaicins, nj lnd kimike q t sjell n humor dhe rrit qarkullimin e gjakut n zemr. Specat djegs stimulojn edhe qetsimin nervor.


Si lkura ashtu edhe brendsia e shalqirit prmbajn nj aminoacid q hap ent e gjakut dhe rrit qarkullimin e gjakut n organet seksuale, me nj fuqi t ngjashme me Viagrn

Panxhari shquhet pr nivele t larta t mineralit boron, q sht i lidhur direkt me prodhimin e hormoneve seksuale.

Nj studim i Journal of Sexual Medicine zbuloi se femrat q hanin qoft edhe nj cop t vogl okollate do dit, kishin nj aktivitet m t lart seksual sesa ato q nuk e prdornin.

Avokado prmban vitaminn b6, e cila ndihmon n shtimin e dshirs seksuale te meshkujt dhe sht e pasur me kalcium q rregullon gjndrat e tiroideve te femrat.


http://gazeta-shqip.com/lajme/2013/0...eten-seksuale/